Egy kérdőjel lekerül a térképről
Ekronban régészkedtem
Ekron1: egyike az öt, Bibliából ismert filiszteus városnak (Asdod, Askelon, Gáza, Gát, Ekron). Egyes tudósok – a bibliai leírás alapján – a Kibbuc Revadim területén lévő Tel Miqnével azonosítják. E helyen 1981-től egy amerikai- kanadai-izraeii expedíció folytat ásatásokat, T. Dothan és S. Gittin professzorok vezetésével. Miqnében i. e. 1200 körül új kultúra jelenik meg a filiszteusoké, és a város felvirágzik. 1000 után súlyos csapás éri Miqnét. Ezt követően a város kultúrája elveszíti „filiszteus” sajátosságait, egyre inkább asszimilálódik a környék sémi kultúrájába. Az i. e. 712-ben bekövetkezett hódítást követően asszír, majd egyiptomi uralom alatt éli a város második virágkorát, a régió olívaolaj-iparának központjává válik. 603-ban II. Nabú-kudurri-uszur végleg elpusztítja a várost. Tel Miqne és Ekron azonossága ezek alapján nagyon valószínű, de még nem bizonyított.
Ezt írhatta egy naprakész, képzeletbeli lexikon Ekronról, 1996 tavaszán, elutazásom előtt. Mellette, a képzeletbeli térképen, megtaláljuk Asdodot, Askelont, Gázát szép sorban, a tengerparton, míg Ekront és Gátot kicsit beljebb. De utóbbiak mellett egy-egy kérdőjel is figyelmeztet a térkép hipotetikus voltára.
Az önkénteseket Kibbuc Revadim szélén, egy sátortáborban szállásolták el. A társaság főleg amerikaiakból és kanadaiakból állt, néhány angol, egy lengyel, egy izraeli, egy koreai diák színesítette a képet. Délelőttönként előadást hallgathattunk Izrael régészetéről, valamint az ásatási módszerekről, majd az előző nap „kitermelt” cserépdarabokat sikáltuk. Déltől este 8-ig ástunk a tel-en2: 5×5 méteres „square”- ekben dolgoztunk hárman-hárman, egy „munkavezető” (ún. square supervisor) és két önkéntes (volunteer).
A héthetes munka néha monotonnak tűnt, de gyakran történt valami érdekes esemény: a szomszédban egy női alakot ábrázoló kerámiafigurát ástak ki, áttettek ideiglenesen más „square”-re dolgozni, új réteget értünk el,… Utólag visszatekintve, jó volt, hogy ilyen sokáig dolgoztam az ásatáson: sok mindent csak az ásatás vége felé értettem meg. A régészet lényege nem különböző tárgyak kiásása! A legelső a rétegek azonosítása (sok esetben csak a szakértő szem veszi észre, hogy új réteghez érkeztünk, máskor ez utólag derül ki), valamint ezek datálása. Utóbbi legfontosabb és legpontosabb eszköze a nagyszámban talált cserépdarabok stílusának meghatározása. Egy cseréptalp, -fül vagy -perem alapján néha 20-30 év pontossággal is megadható az adott réteg kora. Csak a rétegek datálását követheti minden más, bennük talált lelet és épületrész korának, funkciójának és így jelentőségének meghatározása.
Az ásatás vezetői a munka minden részletére évekig visszamenően emlékeznek, mégis mindenről részletes feljegyzés, fénykép és alaprajz készül, így az ásatás folyamata utólag teljesen rekonstruálható. Például egyszer, valamely, általunk kiásott réteg funkciójának meghatározásához előkeresték a szomszédos „square” korábban kiásott megfelelő rétegeinek fotóit.
A talált cserépdarabokat vödrökbe gyűjtöttük, melyek lelőhelyét pontosan rögzítették a későbbi azonosítás céljából. A cserepeket másnap reggel megtisztítottuk, különválogattuk a kormeghatározás szempontjából érdekesebb darabokat (talpak, fülek, peremek, festett részek), majd következett a „cserépolvasás” (az ásatás vezetői, Trudi és Sy, meghatározták, mely típusú, stílusú edények részeiről van szó), végül a „jelölés”, azaz tintával ráírtuk minden egyes fontosnak ítélt darabra a számát.
Mosás közben a szerencsésebbek egy-egy darabon néhány betűs szófoszlányra leltek, és ezért jutalomban részesültek. A legnagyobb jutalmat mégsem cserépdarabkán talált feliratra adták ki. Július első hetében az egyik „csapat” elfordított egy követ, mely egy faldarabnak támaszkodott. Ez eddig teljesen szokványos, minden követ, melynek az aljánál már mélyebbre ástunk (azaz „lebegett” a kő), mi is félredobtunk. Viszont, ez esetben, a kő hátán néhány karcolatra lettek figyelmesek az önkéntesek. Megtisztították a kő felszínét, és kiderült, hogy egy négy-öt soros feliratról van szó. Több napos izgalom következett, majd az ásatás vezetője bejelentette, hogy a kövön az i. e. VII. századból származó, föníciai betűkkel írt templomi felirat található. Egyedülálló a lelet, mivel tartalmazza a város, valamint két királyának a nevét is! Az izgalom a tetőfokára hágott: Ekron vagy sem? A válasz: igen, Ekron az, ahol ásunk! A két, i. e. VII. századi király nevét (Achis, aki a felirat szerint egy istennő részére emelte ezt a templomot, valamint apja, Pádi) egyébként ismertük már előzőleg asszír forrásokból (Achist Ikauszu néven), így az új szöveg tökéletesen egybevág korábbi ismereteinkkel.
Ekron neve mellől így került le a kérdőjel az ásatás utolsó évében.
1 Lásd még: Szombat 1993/1, 22-23. oldal: Frojimovics Kinga – Horváth Rita: Bibliai olajváros, Régészeti ismerkedés Ekronnal
2 Tel: jellegzetes domb a Közel-Keleten, mely úgy jött létre, hogy a különböző kultúrák a korábbi korokból származó települések romjait feltöltötték, és arra építkeztek
Címkék:1996-10