Egy Izrael nélküli világ
JOSEF JOFFE*
Képzeljük el, hogy Izrael soha nem is létezett volna. Eltűnnének-e az öngyilkos merénylők burjánzásának az okai, eltűnnének-e a gazdasági bajok, és eltűnne-e a politikai elnyomás? Lenne-e a palesztinoknak független államuk? Szeretné-e Amerikát a muzulmán világ, ha megszabadulna terhes szövetségesétől? A válasz persze hogy nem. Hiszen Izrael egyáltalán nem a feszültségek forrása, sőt több antagonizmust tart kordában, mint amennyit okoz.
A második világháború óta egyetlen államtól sem pártoltak el úgy a támogatói, mint Izraeltől. Izrael az 1970-es évekig a „kemény zsidók” csodált állama volt, amely minden viszontagság ellenére állta a sarat, létrehozta a demokrácia kicsiny szigetét és virágzóvá tette a sivatagot egy olyan környezetben, amely ellenséges volt minden szabadsággal és minden virággal szemben. De ezután fordult a kocka: Izrael a lopakodó delegitimizáció célpontjává vált. A befeketítés két álöltözetbe bújik. Az első, a „puha verzió”, mindenekelőtt és elsősorban Izraelt okolja a Közel-Kelet minden bajáért, és az amerikai külpolitika rossz vágányra tereléséért. A nyugati országokban ebből élnek a szerkesztőségi cikkek szerzői, hogy az arab-iszlám sajtó lapjairól csorgó gyűlöletről ne is beszéljünk. A „kemény verzió” legújabb változata már Izrael létét veszi górcső alá. E verzió képviselői odáig mennek el, hogy nem Izrael magatartása, hanem maga Izrael rejlik minden baj mögött, amely ma a Közel-Keletet sújtja. Innen már nincs messze az az „államgyilkos” következtetés, miszerint Izrael 1948-as megalapítása, amelyet nemcsak az Egyesült Államok, hanem a Szovjetunió is szorgalmazott, bár nagyvonalú és nemes dolog volt a maga idejében, súlyos tévedés volt.
A „puha verzió” elég triviális. Egyik motívuma a „farok csóválja a kutyát” elmélet. Eszerint az Egyesült Államokban a zsidó lobbi megfertőzte a neokonzervatívok kis csoportját, és az utóbbi addig zsarolta a Bush-adminisztrációt, amíg az bele nem farolt az Izrael-barát politika értelmetlen. és a nemzeti érdekekkel ellentétes zsákutcájába. Ez a klisé legalább százéves, hiszen azt feltételezi a zsidókról, hogy titokban óriási a hatalmuk. Az elmélettel általában is baj van – ugyanis hirdetői szerint az valamiképpen antidemokratikus, ha a nemzet alcsoportjainak képviselői belevetik magukat a politikába, sőt a nemzet külpolitikájába. Persze az elmélet itt is téves. A nemzet alcsoportjai igenis joggal harcolnak az igazukért – az egész nemzet érdekében: például szakszervezetek és nagyvállalatok követelik a vámok emelését; nem kormányzati szervezetek agitálnak humanitárius beavatkozások mellett külföldön; és az Egyesült Államokban amerikai kubaiak akadályozzák máig a szivarbehozatalt a kommunista Kubából. Néhány éve amerikai lengyelek agitáltak a Szolidaritás és Walesa mellett, vagy amerikai feketék tüntettek a dél-afrikai apartheid és amerikai litvánok a Szovjetunió ellen. Más szavakkal, a demokratikus küzdelem soha nem rekedt meg a belpolitikánál.
Egy másik puha verzió az „alapvető ok” elmélete és annak számos változata. Mivel a főbűnösök a makacs, mindig és mindennek ellentmondó izraeliek, meg kell büntetni őket, és a béke kedvéért „nyomást kell gyakorolni rájuk”; „be kell fagyasztani az Izraelbe irányuló gazdasági és katonai segélyeket”; „világossá kell tennünk számukra, hogy nem asszisztálunk tovább a brutalitásukhoz”. Ezek a mondatok az Izrael-ellenes politikusok kedvencei évtizedek óta, amelyeket rögeszmésen ismételgetnek. De amint Sigmund Freud emlékeztet bennünket, a rögeszmék hajlamosak terjedni, így történhet meg, hogy kreatív elmék az alapvető ok elméletét egyre több ponttal egészítik ki. A Carnegie Nemzetközi Békealapítvány szakértője, Anatol Lieven szerint, ami most történik az izraeliek és a palesztinok között, az „szinte áthághatatlan akadálya a demokratizációnak, mivel ez az arab nacionalizmus és arab kultúra legrosszabb, legregresszívebb oldalait erősíti”. Más szavakkal, a konfliktus okozza a betegséget, és nem fordítva – ahogy az utcai verekedő magyarázza a rendőrnek: „Visszaütött a köcsög!”
Ezzel az alapvető ok elmélettel három baj is van. Összemossa az okot az okozattal, sőt fel is cseréli a kettőt. Figyelmen kívül hagy számos olyan konfliktust, amelynek nincs is köze Izraelhez. És felmenti az arabokat minden bűn alól, mindenért a zsidókat hibáztatva. Ha hihetünk a volt ENSZ-fegyverzetellenőrnek, Scott Ritternek, az arabok azért tesznek meg mindent, hogy tömegpusztító fegyverekhez jussanak – és kiterjesztve a kérdést, az Irak elleni háború is azért robbant ki -, mert ott van Izrael. „Izraelnek vannak nukleáris fegyverei – így Ritter -, és ezzel olyan utat választott, amely természeténél fogva konfrontációt szül. Hiszen az arab országok, a muzulmán világ nem fog karba tett kézzel ülni, hanem maguk is fejleszteni kezdik a saját elrettentő fegyvereiket. Láttuk ezt Irakban: az irakiak biológiai fegyverek fejlesztésébe fogtak, hogy így semlegesítsék az izraeli nukleáris túlsúlyt.”
Ez az elmélet elfogadható lenne, ha nem ütközne néhány kellemetlen ténnyel. Az irakiak soha nem használták biológiai fegyvereiket az izraeli bitorló ellen, viszont nagyon is bevetették azokat igazhitű muzulmánok ellen az iraki-iráni háborúban, és a saját népük ellen Halabdzsában 1988-ban – pedig sem az irániaknak, sem a kardoknak nincs atomfegyverük. Ami pedig az iraki nukleáris programot illeti, kezükben van a volt iraki vezetők kihallgatásán alapuló Duelfer-jelentés, amely szerint: „Irak atompolitikáját elsősorban az iráni fenyegetés mozgatta. A vezető iraki politikusok mindegyikének az volt a véleménye, hogy Irak fő ellensége a régióban Irán. Az Izraellel szembeni ellensúly megteremtése és az arab világban szerzendő státus és befolyás szempontjai csak másodlagosak voltak.”
És most jöhet a „kemény verzió”. A társalgás eddig kulturált módon folyt, de a beszélgetésbe szép fokozatosan egy baljóslatú mellékszál lopakodik: Izrael nemcsak egy zajos szomszéd, hanem egyben kéretlen betolakodó is. Ezt az arab világon kívül egyelőre még csak halkan merik kimondani, hiszen aki ezt fel merné vetni, az már tabukat döntögetne. De vannak már táltosok nyugaton is, akik megkockáztatják a dolgot. Ilyen például A. N. Wilson angol író. Kijelenti, hogy kénytelen volt arra a következtetésre jutni, miszerint „Izrael a saját tetteivel bizonyította be, hogy nincs joga a létezéshez”. Vagy nézzük Jose Arthur Giannotti brazil tudóst, aki a 2001. szeptember 11-i merényletek után a következőket mondta: „Világos, hogy a Közel-Kelet története egészen másként alakult volna Izrael Állam nélkül, amely felnyitotta a rég behegedt sebet az Iszlám és a Nyugat között. Meg lehet-e szabadulni a muzulmán terrorizmustól anélkül, hogy el ne távolítanánk ezt a sebet, amely a potenciális terroristák frusztrációjának a forrása?”
Tony Judt a New York-i Egyetem professzora és a Remarque Institute igazgatója. Szerinte „a zsidók állama már ötletként is anakronizmus, és nem más, mint egy XIX. század végi szeparatista projekt”, amelynek nincs helye ebben a csodálatos új világban, amely e percben is a nemzetközi jog által fenntartott soknemzetiségű és multikulturális egység teleologikus tökélye felé halad. Megérett az idő arra, hogy „elképzeljük az elképzelhetetlent,” azaz számoljuk fel a zsidók államát, és helyére alapítsunk egy kétnemzetiségű államot, amelynek biztonságát persze nemzetközi haderő szavatolná.
Tehát tegyük fel, hogy Izrael egy anakronizmus és egy történelmi tévedés, amely nélkül az arab-iszlám világ megszakítás nélkül húzódna Marokkótól Indonéziáig, és egy sokkal boldogabb hely lenne, mint ma, hiszen az eredendő bűnt – Izrael megalapítását – el sem követték volna. Képzeljük el, hogy van egy varázspálcánk. Csak megsuhintjuk, és „huss”, Izrael eltűnik a térképről.
AZ ÖSSZEÜTKÖZÉSEK CIVILIZÁCIÓJA
Tegyük fel, hogy Izrael valamilyen okból nem születik meg 1948-ban, így palesztinkérdés sincs. Vagy van? 1948-ban Egyiptom, Transzjordánia (ma Jordánia), Szíria, Irak és Libanon hadseregei vonultak Haifa és Tel-Aviv felé – de nem Palesztina felszabadításáért, hanem megkaparintásáért. Az invázió a szomszédos országok kísérlete volt arra, hogy területüket újabbakkal gyarapítsák. Ha győznek, akkor sem jön létre palesztin állam, és akkor is lenne rengeteg menekült. (Emlékezzünk rá: 1990-ben Kuvait fél népessége elmenekült Szaddám „felszabadító” hadserege elől.) Ha feltesszük, hogy a palesztin nacionalizmus ugyanúgy felüti a fejét az 1960-as évek végén és a 1970-es években, akkor a palesztin öngyilkos merénylők ma nem Izraelben, hanem Egyiptomban, Szíriában és más arab országokban robbantgatják fel magukat.
Tegyük fel, hogy Izrael valamilyen okból eltűnik 1967-ben, és így nem is foglalja el Ciszjordániát és a Gázai övezetet, amely Jordánia, illetve Egyiptom igazgatása alatt marad. Vajon Husszein király és Nasszer elnök a győzelem mámorában lemond-e a fenti területekről Arafat kérésére, hozzácsapva még Haifát és Tel-Avivot, ráadásnak? Nem valószínű. A király és az elnök, bár valójában egymás ellenségei voltak, egyvalamiben egyetértettek: mindketten féltek Arafattól, a Fatah (a Palesztin Nemzeti Felszabadítási Mozgalom) alapítójától, és jogosan gyanították, hogy Arafat összeesküvéseket sző arab rezsimek ellen. Röviden, az „alapvető ok”, azaz a palesztinok államnélkülisége fennmaradt volna még akkor is, ha Izrael már nincs jelen az egyenletben.
Végül tegyük fel, hogy Izrael valamilyen okból eltűnik ma, 2005-ben. Hogyan érintené ez a fejlemény a Közel-Kelet mai politikai bajait? Izrael eltűnését követően csak azok jósolnának egy boldog karriert ezen diszfunkcióktól szenvedő régió számára, akik azt hiszik, hogy a közel-keleti konfliktus magja a palesztin kérdés. Mert olyan, hogy „a” konfliktus, nem létezik. Gyors gondolkodás után akár öt olyan konfliktust is találunk, amelyek miatt a régió az marad, ami volt – vagy még rosszabbá válik:
Államok az államok ellen: Ha Izraelt kivonjuk az egyenletből, ezzel az arab egység aligha válik még valóra. Miután a gyarmatosítók, Anglia és Franciaország a XX. század közepén elhagyták a régiót, fiatal arab államokat hagytak hátra, amelyek megkísérelték a térkép újrarajzolását. Szíria már a kezdetektől igényt jelentett be Libanonra. 1970-ben csak a Cahal, az izraeli hadsereg katonai ereje rettentette vissza Damaszkuszi attól, hogy – a palesztin felkelés támogatásának ürügyén – behatoljon Jordániába. Az 1960-as években Nasszer Egyiptoma, amely a pánarabizmus élére állt. katonai beavatkozást hajtott végre Jemenben. Nasszer utóda, Szadat az. 1970-es végén többször is összecsapott Líbiával. 1976-ban Szíria bevonult Libanonba, majd 15 évvel később gyakorlatilag annektálta az országot. Irak két háborút is kezdeményezett két másik muzulmán állam ellen: 1980-ban Irán, 1990-ben Kuvait került sorra. Az iraki-iráni háború a XX. század leghosszabb konvencionális háborúja volt. A fenti konfliktusok egyikének sem volt köze az izraeli-palesztin konfliktushoz. Sőt, Izrael eltűnése nem eredményezne mást, mint azt, hogy a harcias országok katonai erőforrásai felszabadulnának, aminek a nyomán az ilyen arab-arab konfliktusokban már ezek is bevethetők lennének.
Hívők a hívők ellen: Azok, akik úgy vélik, hogy a közel-keleti konfliktus egy „muzulmán-zsidó dolog”, jobban teszik, ha átlapozzák az elmúlt évtizedek regionális történelmének lapjait: 14 év szektariánus öldöklés Libanonban; Szaddám síiták elleni irtó hadjárata az első Öböl-háborút követően; a szíriai kormány hadjárata a Muzulmán Testvériség ellen 1982-ben, amely csak Hamában 20 ezer áldozatot követelt; és terror az egyiptomi keresztények ellen az 1990-es években. De ne feledkezzünk el az állampolgárok elnyomásáról sem, például Szaúd-Arábiában, ahol az államhatalom a fundamentalista vahabita szekta kezében van, amely szekta folyamatosan rákényszeríti öröm nélküli életstílusát a kevésbé vallásos többségre.
Ideológiák az ideológiák ellen: A cionizmus nem az egyetlen „izmus” a régióban, amely tele van egymással versengő ideológiákkal. Itt van például a baathizmus. Bár Szíria és Irak baathista pártjai ugyanazokból az európai fasiszta gyökerekből eredeznek, a múltban mindkettő vezető erővé akart volna válni a Közel-Keleten. Nasszer a pánarabizmust ötvözte szocializmussal az arab nemzetállam ellenében, és mind a baathisták, mind a nasszeristák ellenezték az olyan monarchiákat, mint amilyen Jordánia. A khomeinista Irán és a vahabita Szaúd-Arábia máig egymás halálos ellenségei. Mi közük ezeknek a konfliktusoknak az arab-izraeli konfliktushoz? A világon semmi. Az egyedüli kivétel a Hamasz, az igazhitűek terrorbandája, amelyet valaha Izrael is támogatott mint a PFSZ riválisát. Vajon feloszlik-e a Hamasz arra a hírre, hogy Izrael megszűnt? Aligha. Igaz, hogy a Hamasz egyik fő célja a „cionista entitás” elpusztítása, de ambíciói ennél jóval nagyobbak. A Hamasz nem egyebet akar. mint egyetlen hatalmas arab államot, amelyet csak a Korán igazgat.
Reakciós utópia a modernitás ellen: Az Izrael-ellenesség az a ragasztó, amely összetartja az arab társadalmakat, amelyeket a modernizátorok és a tradicionalisták már rég darabokra szedtek volna. A szekularisták és a reformista muzulmánok megkísérlik visszatartani a fundamentalistákat attól, hogy a Próféta zöld zászlaja alatt összeolvasszák a mecsetet az állammal. Eközben csendben folyik az osztályharc: a mikroszkopikus méretű polgárság és a munkanélküli fiatal férfiak milliói próbálják felvenni a harcot a hatalmi struktúra ellen, amely általában nem más, mint az államvezetés barátainak és rokonainak egy szűk köre, amely ellenőrzése alatt tartja a termelési eszközöket. Izrael egyáltalán nem a feszültségek forrása, sőt: kordában tartja a környező arab világ antagonizmusait.
Rezsőnek a népek ellen: Izrael léte nem magyarázhatja a mukhabarat (titkosszolgálat) államok elterjedtségét az egész Közel-Keleten. Jordánia. Marokkó és a Perzsa-öböl sejkségeinek kivételével – amelyek felvilágosult monarchiáknak számítanak – minden arab ország (plusz Irán és Pakisztán) a despotizmus valamilyen variációja – Szíria dinasztikus diktatúrájától Egyiptom autoritarianizmusáig. Algériában polgárháború dúl – az áldozatok száma eddig közel 100 ezer ember -, és nincs remény a befejezésére. Szaddám áldozatainak száma állítólag 300 ezer fő. A khomeinisták, miután 1979-ben megdöntötték a sahot. nemcsak az iraki-iráni háborúba bonyolódtak bele, hanem az 1980-as években majdnem polgárháborút is okoztak. Pakisztán ma is puskaporos hordó, amely bármikor felrobbanhat.
A régió stabilitásának ára a kegyetlen elnyomás.
Mi történne, ha Izraelt kivonnánk a közel-keleti egyenletből? Azt még a legjobb képzelőerővel megáldott optimisták sem állíthatnák, hogy a régió a liberális demokráciák Kánaánjává válhatna. Azt még elfogadhatjuk, hogy az Izraellel való szembenállás valamilyen módon diktatúrákat szült az olyan „frontállamokban”, mint Egyiptom és Szíria – ahol a kormány a „cionista fenyegetés” közelségét ürügyül használja fel arra, hogy elhallgattassa a kormányellenes bírálatot. De miként magyarázzuk a véres elnyomást a távoli Algériában, a személyi kultuszra épülő bizarr rezsimet Líbiában, az igazhitűek kleptokráciáját Szaúd-Arábiában, a klerikális despotizmust Iránban, vagy a demokrácia tartós hiányát Pakisztánban? Vajon valamiképpen Izrael volt az okozója annak a számos katonai puccsnak Irakban, aminek eredménye Szaddám lett? Ha Jordánia – amelynek a leghosszabb a közös határa Izraellel – képes kísérletezni a demokráciával, Szíria miért nem?
Ha valaki a Zsidó Állam nyakába kívánná varrni az arab világ képtelenségét a demokráciára és a fejlődésre, az nem fog sikerülni. Izrael az ürügy, és nem az ok, s ezért eltűnése nem fogja begyógyítani azokat a sebeket, amelyeket az arab-iszlám világ saját magán vágott. És az „államgyilkosság” szelíd változata, a kétnemzetiségű állam sem megoldás a bajra – mégpedig azért nem, mert az arab politikai kultúra lényegéhez tartozik (hogy Niall Ferguson brit történész szavait idézzük) az „összeütközések civilizációja”. Az izraeliek és a palesztinok közötti halálos küzdelem egyszerűen áttevődne az országon belülre.
Jó lelkiismerettel állíthatná-e bárki, hogy az arab világ működésképtelensége eltűnne akkor, ha Izrael nem lenne? Az ENSZ két – egyébként arab szerzőktől származó – AHD (Arab Human Development) jelentése is nemmel válaszol a kérdésre. A bajok forrása házon belül keresendő. Az arab-iszlám világ stagnálásának és reménytelenségének három alapvető oka van.
Az első alapvető ok a szabadság hiánya. Az ENSZ jelentése hosszan sorolja a szabadság hiányának megjelenési formáit: az abszolút autokráciák makacs túlélése, a csalárd választások, a végrehajtók felé lekötelezett bírói testület, és a civil társadalmat gúzsba kötő béklyók. A véleménynyilvánítás szabadságát és a gyülekezés jogát is erősen korlátozzák.
A második alapvető ok a tudatlanság: 65 millió felnőtt írástudatlan, és mintegy 10 millió gyerek egyáltalán nem jár iskolába. Emellett az arab világ egyre jobban lemarad a tudományos kutatások és az informatika fejlesztése terén.
A harmadik alapvető ok az, hogy a nők részvétele a politikai és gazdasági életben a világon itt a legalacsonyabb. A gazdasági növekedés továbbra is stagnálni fog mindaddig, amíg a lakosság felének gazdasági potenciálja gyakorlatilag kihasználatlan marad.
Sok arab szerint a zsidók nyugatias állama és annak sikere sérti az arabok büszkeségét. Mi lenne, ha a sérelem tárgya végre eltűnne a színről? Vajon mi történne a munka nélkül halálosan unatkozó – és a terroristák toborzóirodáinak állandó utánpótlását képező – fiatal arab férfiak millióival? Ők is eltűnnének az egypártrendszerekkel, a korrupcióval és a zárt nemzetgazdaságokkal együtt? Minderre csak annak érdemes igennel válaszolnia, aki hisz az egyetlen okot megjelölő magyarázatokban, vagy ami még rosszabb, nagyon görbe szemmel tekint Izraelre, és arra a tényre, hogy az nem hajlandó úgy viselkedni, mint Svédország. (Bár ha jól utánagondolunk, ha Svédországot áthelyeznénk a Közel-Kelet hobbesi világába, az sem lenne sokáig az, ami most.)
Végül a legnépszerűbb „mi volna, ha” kérdés: Vajon az iszlám világ kevésbé gyűlölné az Egyesült Államokat. ha Izrael eltűnne? Nyilván nem, de mint minden „mi volna, ha” kérdés esetében, erre is csak közvetett bizonyítékaink lehetnek. Először is, az az állítás, amely szerint egymilliárd muzulmán dühéért kizárólag ötmillió zsidó a felelős, nemigen tartható. Másodszor, az Egyesült Államok irányába áradó arab-iszlám gyűlölet megelőzte Ciszjordánia és Gáza 1967-es meghódítását. Emlékezzünk vissza az amerikaiak által irányított puccsra, amely visszaállította a népszerűtlen sah hatalmát Teheránban 1953-ban, vagy az amerikaiak 1958-as beavatkozására Libanonban. Amint Anglia és Franciaország elhagyta a Közel-Keletet, az Egyesült Államok vált az uralkodó nagyhatalommá és az egyes számú célponttá. De van egy másik közvetett bizonyítékunk is. A legvadabb (nem hivatalos) Amerika-ellenesség Washington saját maga által választott szövetségesei, Egyiptom és Szaúd-Arábia utcáin sistereg. Ennek a helyzetnek is Izrael az oka? Vagy pedig olyan jól jön az ilyen rezsimek számára, ha a „szédült elméket külhoni vitákkal tömik” (amint Shakespeare IV. Henrik-e mondta volt), amelynek révén elvonhatják népességük figyelmét arról a tényről, hogy mennyire függenek a „Nagy Sátántól”?
Olvassuk csak el az „amerikai hegemónia” elleni kairói nyilatkozatot, amelyet a közel-keleti és a nyugati országok 400 küldöttje írt alá 2002 decemberében! A hosszú vádlitánia Palesztinát csak széljegyzetben említi. A központi téma újra és újra előjön, számos változatban: az Egyesült Államok „a kapitalista globalizáció keretein belül” monopolhatalomra tör abból a célból, hogy ismét bevezesse a „kolonializmust”, és gátat vessen „azon erők felemelkedésének, amelyek az erőegyensúlyt a multipolaritás irányába billentenék ki”. Röviden: az arab világ minden bajáért elsősorban a globális Amerika felelős (másodsorban persze Izrael).
A mese ismerős, de van benne egy ironikus csavar: A nyilatkozat egyik legfontosabb aláírója az a Nader Fergany, aki a 2002. évi AHD-jelentés nagy részét írta. Tehát még azok a szakértők is, akik beismerik az arab világ belső kudarcait, végül „a Másikat” okolják. Mivel a vádak sora ilyen terjedelmes, az Egyesült Államokat az sem mentené meg az arabok haragjától. ha egyszer csak cserben hagyná Izraelt. Irán khomeinistáinak van igazuk, amikor Amerikát „Nagy Sátánnak”, Izraelt meg a „Kis Sátánnak” titulálják. Ami igazán dühíti az Amerika-gyűlölőket a Közel-Keleten, az Washington beavatkozása a belügyeikbe. legyen az olaj, terrorizmus, vagy tömegpusztító fegyverek fejlesztése. Emiatt hívja Oszama bin Laden – aki a palesztinok ügyét csak mellékes dologként emlegeti – az amerikaiakat „új kereszteseknek”, és a zsidókat az amerikaiak imperialista bábjainak.
Egyikünk sem támogatja az izraeli megszállást a Jordán nyugati partján és Gázában, és nincs bocsánat a palesztin lakosságnak okozott szenvedésekre sem, amely még az izraeliek saját lelke szempontjából is nagyon ártalmas. De a fenti elemzés azt sugallja, hogy az arab szégyen és düh valódi forrása nem Izrael, hanem a nyugat. A rejtély csak az, hogy miért gondolja másként oly sok nyugati, mint azok is, akik aláírták a kairói nyilatkozatot.
Vajon ez antiszemitizmus, amint azt olyan sok zsidó gyanítja? Nem, de Izrael legitim voltának megtagadása kínosan hasonlít az antiszemitizmus néhány jelenségére. Az antiszemiták egyik alapvetése szerint a zsidók mindenhatók és mindenütt jelen vannak, tehát felelősek a világ bajaiért. Ma Izrael is hasonló helyzetben van, vagy mint az amerikai hatalom bábja, vagy mint annak manipulátora. A „puha verzió” sóhajtozik: „Bár Izrael okosabban viselkedne!” A „félkemény verzió” követeli, hogy „az Egyesült Államok húzza ki a szőnyeget Izrael lába alól”, azaz gyengítse meg, mert akkor engedelmessé válik. És a „kőkemény verzió” a megváltásról álmodik, amelynek a kulcsa Izrael eltűnése.
Izrael függetlenségi háborújában terjedt el a vicc. Két zsidó üldögél a lövészárok mélyén, a golyózáporban. Az egyik így sóhajt fel: „Ha az angolok mindenáron egy országot akartak adni nekünk, miért nem választották inkább Svájcot?” Sajnos, Izrael mindössze egy földcsík a világnak az egyik egészségre legártalmasabb környéken, és a nagytakarítás még el sem kezdődött.
Fordította: Rajki András
*Josef Joffe, a Stanford Egyetem két intézményének (Hoover Institution és Institute for International Studies) a kutatója. Cikkei, többek közt a Die Zeit c. lapban jelennek meg.
Címkék:2005-04