Egy fontos születésnapról
Heller Ágnes
Ebben az évben ünnepeljük Hannah Arendt századik születésnapját. Egymás után rendezik a konferenciákat munkájáról, személyiségéről. Magam nyolc konferenciára kaptam meghívást, s négyen részt is vettem, illetve részt veszek.
Vajon csak a születésnapi alkalom ad okot erre az érdeklődésre valaki iránt, aki a mai „időszámítás” szerint fiatalon, 68 éves korában, azaz „jégen” halt meg? Utóvégre Arendt filozófus, nő és zsidó, s ezek közül a sajátosságok közül egy sem szokott valakit népszerűvé tenni. Most mégis, úgy tetszik, az egész világ emlékezik. Emlékezünk azért, hogy gondolkozzunk. Hogy a politikán gondolkozzunk. Mert ki vagyunk éheztetve politikai elméletre.
A politika kezd ma lesüllyedni a napi taktikázás színvonalára, s nem csak nálunk. Nem vetjük fel a kérdéseket, hogy mi voltaképpen a politika, s különösen nem, hogy mi a demokratikus politika, s hogy hogyan lehet felismerni idejekorán a demokráciát veszélyeztető erőket. Arendt könyvei arra inspirálnak, hogy felvessük ezeket a kérdéseket, s nem csak a szeretem-nem szeretem játék szellemében. Nem okvetlenül Arendt válaszai a legfontosabbak, bár számtalanszor azok is, hanem a kérdései.
Arendt első sikerkönyve a totalitariánus rendszerek eredetét firtatta. Ne felejtsük el, hogy a totalitarianizmus mint uralkodó politikai erő, az ő életében született meg, s hogy a bolsevizmus és a nácizmus volt a világ első erre vonatkozó történelmi tapasztalata. Arendt tehát ezeket az új rendszereket, ezek gyökereit és működését elemezte. Meg kellett mutatnia, hogy miért nem azonos a totális rendszer a katonai diktatúrával, a tiranniával, a despotizmussal, még akkor sem, ha vannak felismerhetően közös vonásaik.
Arendt alapvető kérdésekben tapintotta ki a totalitarianizmus számos lényegi sajátosságát, többek között az ideológia irányító szerepét és a terrort, továbbá az „erény” és a terror összekapcsolását. Bár az ő vizsgálódásának tárgya egy ateista és egy pogány politikai rezsim volt, ahol az egyik a Történelemre, míg a másik a Természetre hivatkozva gyakorolt terrort, Arendt nem zárt ki egyéb „lehetőségeket”. Ma, amikor a totális állam jelenléte a modem világban már nem újság, mikor már van elképzelésünk a totalitarianizmus működéséről, nem lepődünk meg, hogy egy vallás – most éppen az iszlám – ugyanúgy beállítható egy totális ideológia szolgálatába, mint a Történelem vagy a Természet. Számos eszméből lehet ugyanis totalitáriánus ideológiát faragni.
Arendt nem volt optimista, s különösen nem szeretett a jövőre vonatkozó kijelentéseket tenni. Nem is hitt a demokráciák végső győzelmében a világon, ahogy nem hitt a történelem végében sem. Valamiben azonban hitt, abban, hogy minden ember, aki a világra jön, már maga is egy új kezdet. Ezzel a gondolattal zárja le könyvét.
Arendt érdeklődése hamarosan a demokratikus politika irányába fordult. Csak néhány gondolatára szeretnék hivatkozni, hogy lássuk, mennyire a jelenhez, s a mi jelenünkhöz is szól.
A felszabadulás és a szabadság nem azonosak egymással – írja az amerikai forradalmat idéző könyvében. A felszabadulás után következik a legfontosabb feladat, a szabadság intézményeinek megteremtése. A szabadság intézményeit sem elegendő egyszer megteremteni, mert hamarosan kihal belőlük a demokrácia szelleme. Minden generációnak meg kell újítani az intézményeket, feltölteni azokat a demokrácia szellemével.
A politikai cselekvés, így mondja Arendt, a véletlenek játékának van kitéve. Aki cselekszik, az vállalja tette következményeit, akár előre láthatóak voltak, akár nem. Van olyan, mint jószerencse és balszerencse, s ezt minden cselekvőnek tudnia kell. A cselekvés különbséget tesz, azaz megjelenik a világban.
A cselekvés rizikóját lehet csökkenteni, de nem lehet megszüntetni. Ami csökkenti a rizikót, az a politikai, társadalmi diskurzus, vita. A diskurzus a nyilvánosság területén folyik, s ebben különböző, egymással gyakran ellentétes vélemények kapnak hangot. Fontos, hogy a vélemények mint vélemények jelenjenek meg, és hogy senki se lépjen fel úgy, mint az egyetlen igazság tudója vagy letéteményese. A politikában, a politikai elméletben amúgy sincs olyasmi, mint igazság, csak kevésbé vagy inkább igaz vélemények vannak.
Persze az, hogy a politikai cselekvésben a véletlen játssza az első hegedűs szerepét, nem jelenti azt, hogy minden lehetséges, csak azt, hogy sok minden az. A politikának keretet és határt szab maga a modern világ, melyen belül politizálunk, elsősorban a gazdaság, továbbá e világ mindenkori állapota, elsősorban a különböző hatalmak erőviszonyai, legyenek ezek gazdaságiak, politikaiak vagy katonaiak. De mindezzel együtt, vagy mindennek ellenére még az egyes embernek is kitüntető szerep juthat saját világa alakításában. A közelmúltban is voltak olyan személyiségek, akik egy döntő pillanatban szabták meg országuk politikájának irányát. Hadd mondjak két példát arra, mikor valaki egy politikailag menthetetlenül kettészakadt országban személyisége súlyával és tekintélyével országát a megbékélés irányába, s ezzel a demokrácia stabilizálódásának irányába vezette: a spanyol király és Nelson Mandela. Kár, hogy nálunk hiányzik egy ilyen személyiség.
Arendt legtöbb vitát és ellenérzést kiváltó könyve Eichmann jeruzsálemi peréről készült beszámolója s ezzel kapcsolatos reflexiói a gonosz banalitásáról. Arendt mint szenvedélyes személyiség, tud igazságtalan lenni. Ebben a könyvben valóban többször az. De mikor a gonosz banalitásáról beszélt, semmiképpen sem arra gondolt, hogy ami banális, az kevésbé gonosz. Inkább arra, hogy az ördögnek manapság nincsen szarva, hogy nehéz azonosítani, felismerni, hogy manapság a gonosz nem démonikus, tehát nincsen benne nagyság. A magam részéről nem hiszem, hogy attól, mert valakiben nincsen nagyság, még nem lehet démonikus. Arendt mindenesetre ezzel a gondolattal is feladott nekünk egy gondolkoznivalót, akármilyen eredményre is jutunk gondolkozásunkban.
Arendt szerelmi kapcsolata Heideggerrel közismert. Ugyancsak közismert, hogy szellemileg sokat profitált Heidegger filozófiájából. De Heidegger nem volt politikai filozófus, míg Arendt életének a politika volt a legfőbb filozófiai pátosza. Így történt, hogy egyre közelebb került Kanthoz, annak republikanizmusához és liberalizmusához. Egyre többször idézte Kant gondolatát a helyes ítélkezés feltételeiről. Az ember gondolkozzék a saját fejével, de legyen arra is képes, hogy magát a másik helyébe képzelve gondolkozzék, s végül gondolkozzék következetesen. S ez mindmáig a legjobb tanács, amit egy politikai filozófus adhat a politikai cselekvőnek és ítélkezőnek.
Címkék:2006-12