Egy fontos reprint
(Kecskeméti Ármin: A zsidó irodalom története I-II. Bevezető tanulmány és bibliográfia: Borsányi Ferenc, Bethlen Gábor Könyvkiadó 1994. I-XLVIII. + 334 + 334 oldal, 792 Ft)
HA NEM VOLNA FRIVOL a kifejezés ennek a könyvnek kapcsán, azt mondhatnánk: igazi csemege. A tudós rabbi átfogó munkáját 1908-ban és 1909-ben jelentette meg az IMIT (Izraelita Magyar Irodalmi Társulat – annak idején, évtizedeken át jobbnál jobb, fontosabbnál fontosabb, a judaisztika körébe tartozó könyvek és a nevezetes IMIT Évkönyvek kiadója). S most nyolcvan egynéhány év után a Bethlen Gábor Könyvkiadó vállalkozott rá, hogy reprintben újból kiadja. Az olvasó elgondolkodik: miképp lehetséges, hogy amikor a judaisztika – mondhatni – polgárjogot nyert a fontos és kutatható tudományok sorában, századunk első évtizede óta még sincs újabb, netán modernebb magyar nyelvű zsidó irodalomtörténet, ami az újabb, Kecskemétitől még nem ismerhetett irodalom történetét, fejlődését, arányait, tendenciáit, lehetőségeit és – netán – jövőjét is megmutatná.
Kecskeméti Ármin könyve átfogó, a kor tudománya magas színvonalát elérő, ámde nem okvetlenül a „vájt- fülűeknek” szóló mű: aki meg akarja ismerni a zsidó irodalom kezdeteit, több évezredet átölelő fejlődését, élet-halál küzdelmét fennmaradásáért, aki meg akarja ismerni ennek az irodalomnak legjelentősebb, de még kevésbé jelentékeny formálóit, az egyes korok bizonyos „iskoláit”, annak kiváló kalauza ez a könyv. Kecskeméti Ármin rá jellemző igényességgel tekintélyes „Bibliographia”-t és a visszakeresést segítő névmutatót csatolt volt művéhez.
Ami pedig a könyv „mögött” van, ami a szerző kilétét illeti, arról Borsányi Ferenc igen alapos, rendkívül gondos nyomozómunkával készült bevezető tanulmánya számol be. Megrajzolja ennek a nagyra hivatott s mégis keserű sorsú rabbinak, a rabbik szokásos tudományánál jóval többet koponyájába gyűjtött, magányos embernek a portréját. (Amikor elolvastuk Borsányi tanulmányát, óhatatlanul az a gondolat ötlött fel bennünk: vajon mi lehetett az oka, hogy olyan kiváló tudósnak, olyan nagyszerű, nem mindennapi embereknek, amilyen Kecskeméti Ármin vagy amilyen Goldziher Ignác meg Heller Bernát volt, miért kellett, hogy életüket szűk látókörű emberek, intézmények megkeserítsék, őket magukat félreállítsák, megalázzák, alkotókedvüket szegjék. És miért nem mondhatjuk ma, hogy mindez már a múlté?…)
Borsányi, annak orvén, hogy a könyv kiadója Sopronban működik, értékes tanulmányt közöl „A kiadók és a soproni zsidó irodalom” címmel, és közzéteszi a mű anyagának lezárása óta magyar nyelven megjelent zsidó irodalom válogatott bibliográfiáját.
Még annyit jegyezzünk meg, hogy az első kötet előzéklapjának verzóján (azaz hátoldalán) látható Kecskeméti Ármin fényképe, a belső címlap verzóján pedig ez a szöveg: „A Bethlen Gábor Könyvkiadó Kecskeméti Ármin művének újrakiadásával tisztelegni kíván az író születése 120., mártírhalála és a holocaust 50. évfordulója, valamint az elpusztított hatszázezer magyar- országi zsidó mártír emléke előtt.”
Tegyük hozzá, hogy a kiadói szerkesztő, Albert Tibor, a kötet megjelentetésével kiérdemli az elismerést, s elismerést érdemel Kempfner Zsófia is, aki a könyv fedelét finom ízléssel tervezte meg.
Címkék:1995-03