Rav Ovadja Joszef – Egy botrányt keltő kijelentés, és aki mögötte van
A rabbi, akit izraeliek százezrei szeretnek, míg más százezrek gyűlölnek, összetett személyiség. A Gaon ha-Dornak, azaz a kor kiemelkedő rabbinikus személyiségének nevezett rabbi nyolcvan évvel ezelőtt született Bagdadban. Négyéves korától Jeruzsálemben élt, ahol húszévesen szmichát, azaz a rabbinikus tevékenységre jogosító végzést kapott Rav Ovadját már kora gyermekkorától kezdve ilujnak, azaz zseninek nevezték (főleg szefárdi) hívei, ami a vallásos világban azt jelenti, hogy az illető maximális pontossággal képes felidézni a zsidó tradicionális szövegeket, főleg a Talmudot Huszonöt éves korában a jeruzsálemi szefárd bet din (rabbinikus bíróság) bírója (dajan) lett Két évvel később Kairóba küldték, hogy a város bet dinjét vezesse és Egyiptom megbízott főrabbija legyen. Amikor 1948-ban létrejött a zsidó állam, különféle jeruzsálemi és Petach Tikva-i rabbinikus bíróságokon dolgozott, valamint a Legfelsőbb Rabbinikus Bíróságon is működött, amelynek 1968-ban elnöke lett. A rabbit a ma élő legnagyobb poszkimok, azaz rabbinikus döntvényhozók között tartják számon.
Óriási rabbinikus tudása miatt 1970-ben Izrael Díjat kapott, és 1973-ban szefárd országos főrabbivá nevezték ki. Gyakran összekülönbözött askenázi társával, Rav Slomó Gorennel, aki mind halachikus kérdésekben, mind az Izrael által elfoglalt területeket illetően sokkal jobboldalibb álláspontot képviselt Mai szemmel furcsának tűnik, de Rav Joszef egy időben nagyon népszerű volt az izraeli baloldal köreiben, hiszen halachikus szempontból megengedhetőnek tartotta a „területet békéért” elvét, azaz izraeli területek feladását az ország arab szomszédaival kötendő béke érdekében. Az országos politikában akkortól vett részt, amikor a 80-as évek elején elhagyta az országos rabbinátust Már ekkortól az Izraelben élő szefárdok vélt és valós sérelmeire helyezte a hangsúlyt, és jogaik érvényesítéséért küzdött. Ő állt a Sasz párt mögött is. A párt neve kettős értelmű rövidítés: jelenti egyrészt a Sisa Szidré Misnát (a Misna hat rendje) és a „Somre Tora Szfaradim”, azaz a „Tóra szefárd megtartóit”. A párt jelmondata a Babilóniai Talmudból (Joma trakt. 69b) származik, ebben az ókori nagy gyülekezet (Szanhedrin) férfiaira vonatkoztatva mondják: „visszaállítani a régi dicsőséget’. A párt a szefárd zsidóság szellemi és anyagi kárpótlását, jogainak biztosítását, valamint az izraeli élet egyfajta rejudaizálását tűzte ki célul, és ebbe beleértik a hacham (talmudi bölcs) tekintélyének visszaállítását is. A Sasz tulajdonképpen nem modem politikai alakzat, hanem Rav Joszef karizmája által működtetett spirituális-szellemi mozgalom. A párt kezdetben az askenázi, ultraortodox Agudat Jiszrael párt kéttagú szefárd „tagozatát” alkotta, és a litván irányzatú askenáz Rav Schach inspirációjára jött létre. A hajdani kis frakció mára – főleg a Likudtól elhódított szefárd szavazatokkal – az 1999-es parlamenti választáson tizenhét mandátumot szerzett, és ezzel Izrael harmadik legnagyobb pártja lett
Rav Joszef, aki pártja (nagyrészt illegális) tévé- és rádióállomásain keresztül óriási befolyással rendelkezik, augusztusban, a Tisa be-Av (Av hó 9.) előtti szombati beszédében mondta inkriminált szavait a holocaustról. Ezt a kijelentését nemcsak a szekuláris izraeliek, hanem még a vallásosak közül is sokan éles kritikával és felháborodással fogadták. A kabbalisztikus gyökerű holocaustteológia aktuálpolitikai alkalmazásával Rav Joszef emberek millióinak az érzelmeibe gázolt bele, ami még akkor is nehezen bocsátható meg, ha tudjuk, hogy milyen szövegösszefüggésből és környezetből származnak a rabbi szavai: a hagyománynak a mai kor embere számára nehezen érthető világából. Mindenesetre az izraeli főügyész, Eljakim Rubinstein nemrégiben írott levelében arra szólította fel Ovadja Joszef rabbit, hogy a közeljövőben legyen óvatosabb nyilvános szereplésein, mert a holocaust a legérzékenyebb „téma”, amit csak érinteni lehet. Ahogy írta: „A rabbinak figyelembe kellett volna vennie azt, hogy hogyan, milyen csatornákon keresztül jutnak el szavai a holocaust áldozataihoz és családjaikhoz, és hogy ezek az emberek milyen következtetéseket vonhatnak le a szavaiból… Mindezeket előre lehetett volna látni.” A Sasz szóvivői rögtön vallásellenességgel vádolták meg a főügyészt, aki pedig maga is hagyományőrző zsidó.
Címkék:2000-10