Egészen egyszerű fiatalember volt
PETŐCZANDRÁS
„Egészen egyszerű fiatalember volt”
Ilan Halimi január 20-án tűnt el párizsi, XII. kerületi lakásából. Február 13-án találtak rá a főváros vonzáskörzetének számító Essonne megye Sainte-Genevieve-des-Bois nevű kisvárosának vasútállomása közelében. Az orvosok már nem tudtak rajta segíteni. A rendőrség február végén fogta el Halimi elrablóját, Youssouf Fofanát. Halimi halála nagy port kavart a francia közéletben. Szinte mindegyik politikai erő (beleértve a szélsőjobbos nézeteket valló Philippe de Villiers vezette Mozgalom Franciaországért elnevezésű pártot, és leszámítva a szélsőbalon elhelyezkedő Marie-Georges Buffet vezette Francia Kommunista Pártot) részt vett azon a felvonuláson, amelyet Halimi emlékére rendeztek Párizsban. Hosszú évek óta ez volt ugyanis az első, tudatosan szervezett antiszemita indíttatású gyilkosság Franciaországban. A gyilkosság hátteréről Marc Knobellel, a Zsidó Szervezetek Franciaországi Főtanácsának (CRIF) egyik vezető munkatársával beszélgettünk.
Knobel úr, első kérdésem nagyon egyszerű: ki volt Ilan Halimi? És ki Youssouf Fofana?
– Ilan Halimi egészen egyszerű fiatalember volt, 23 éves, mobiltelefonokat árult egy párizsi üzletben. Nyíltan vállalta zsidóságát, gyakorolta vallását. Január 17-én megismerkedett egy iráni származású lánnyal, aki megtetszett neki. A lány január 20-án estére adott randevút a fiúnak, meghívta egy külvárosi partira, ahol is a fiút már várták az elrablói. Mint kiderült, a lány korábban annak a bizonyos Youssouf Fofana nevű elefántcsontparti származású muzulmán fiatalembernek volt a barátnője, aki az emberrablást kitervelte. Ilan Halimit az emberrablók több mint három hétig tartották fogva és kínozták a Párizs melletti Bagneux-ben, egy pincében. Utána, amikor nem kapták meg az érte követelt 450 ezer eurós váltságdíjat a fiú családjától (mintegy 125 millió forint. P. A.), Halimit az emberrablói gyakorlatilag kivégezték. Maga Fofana is Bagneux-ben élt, itt szervezte meg a bandáját. A banda célja a pénzszerzés volt. Azt gondolták, hogy “minden zsidó gazdag, a zsidók összetartanak, ki fogják fizetni a váltságdíjat”. Fofana a gyilkosság után hazautazott szüleihez Elefántcsontpartra, azt remélve, hogy így megúszhatja a felelősségrevonást. Itt a hatóságok elfogták. s mivel ő maga is francia állampolgár, ezért az elefántcsontpartiak ki is adták a francia hatóságoknak.
Halimit meztelenre vetkeztetve, megbilincselve, betömött szájjal, testén kínzások, verések és égetések nyomaival találták meg egy külvárosi vasútállomás mellett. A szakértők azt nyilatkozták, hogy a kínzások nyomai az iraki túszokon talált nyomokra emlékeztetnek. Ez azt jelenti tehát, hogy ma már iraki háborút „játszanak” Franciaországban is?
Természetesen én nem fogalmaznék így. Ami biztos, hogy ez a társaság, amelyik ezt a bűnesetet kitervelte, nagyon régóta ismeri egymást, egy helyen, ugyanabban a külvárosban laknak, és nagyon egyformán gondolkodnak. Teljesen gátlástalanok, úgy érzik, bármit megcsinálhatnak céljaik érdekében. Mivel semmilyen korlátot nem ismernek, a gondolkodásuk logikája elviheti őket a legvégsőkig. Ez történt ebben az esetben. A motiváció a pénz volt, de a háttérben alapvetően rasszista attitűd állt – ami gátlástalan szemlélettel társult.
Maguk a helyszínek, a gyilkosság helye és a gyilkosok lakhelyei pontosan az emlékezetes novemberi külvárosi lázadás helyszíneinek felelnek meg. Bagneux, ahol Fofana és bandája Halimit tartotta, központi szerepet kapott a novemberi eseményekben, Aulnay-sous-Bois , ahol az az iráni származású 17 éves lány lakik, aki Halimit léprecsalta, szintén központi szerepet kapott az ősszel. Alain Finkielkraut, zsidó származású francia filozófus azt nyilatkozta, hogy a külvárosok lázadása a köztársasági eszme elleni lázadás. Mondhatjuk azt, hogy ez a gyilkosság a köztársasági eszme elleni gyilkosság?
Különbséget kell tenni az események között. A novemberi külvárosi lázadás válasz volt jó néhány súlyos szociális problémára. Úgy tűnik, a külvárosok fiataljai nagyon komoly beilleszkedési nehézségekkel küzdenek, egzisztenciális, identitásbeli problémákkal kell szembenézzenek. A fiatalok iskolákat, óvodákat, állami intézményeket gyújtottak fel, tehát, ha úgy tetszik, egyfajta kulturális szembenállásuknak adtak hangot, jelezve ezzel is, hogy valóban súlyos problémákkal küszködnek. A mostani helyzet természetesen nem ugyanaz, tehát az okok és a következmények sem ugyanazok. Ha erőszak van, arra a köztársaság intézményeinek meg kell találnia a választ. A helyszínek azonossága a mostani gyilkosság és a külvárosi lázadás esetében véletlennek minősíthető. Óvatosnak kell lennünk, nem szabad stigmatizálni a külvárosokat. Ez semmiképpen sem lenne helyes. Tény, hogy a párizsi külvárosokban súlyos problémák vannak, de ezek hátterének felderítése átfogóbb vizsgálatot igényelne. A helyzet bizonyos francia külvárosokban valóban kényes. Mégis azt gondolom, hogy a külvárosok lakóinak többsége elítéli az ilyen jellegű cselekményeket. Nem szeretnék olajat önteni a tűzre azzal, hogy azonosítom a külvárosi lázadókat a gyilkosokkal.
Néhány hete Alexandre Adler, a Le Figaro Közel-Kelet-szakértője egy Népszabadság-beli interjúban arról beszélt, hogy az antiszemitizmus felerősödőben van a francia baloldali pártok táborában, különösen a szélsőbalnál, mert a szélsőbal nagyon kötődik a franciaországi muzulmán csoportokhoz. Ez az antiszemitizmus antiimperializmusból, Amerika- és Izrael-ellenességből fakad. Mi erről a véleménye a mostani gyilkosság kapcsán?
– Ez nagyon komplex kérdés. Ha jelen is van antiszemitizmus, az a szélsőbalnál van jelen, amelyik gyökereiben a XIX. századba nyúlik vissza, és nagyon erősen kapcsolódik ma is az egykori szovjet ideológiához. A franciaországi XIX. századi szocialisztikus eszmékben kétségtelenül jelen volt egy szemlélet, amelyik azt hirdette, hogy a kapitalizmus alapja a pénztőke, és az, mint olyan, a zsidókhoz kapcsolható. Kétségtelen, hogy ez a szemlélet a baloldalon ma már kisebbségben van, de a szélsőbalon még létezik és nagyon hatásos. Ezt a szemléletet a sztálini Szovjetunió is felerősítette, a XX. században. Ma valóban tanúi vagyunk a szélsőbal és bizonyos arab mozgalmak közeledésének, és ennek vannak ideológiai kapcsolódáspontjai is. Ez keveredik a globalizáció-ellenességgel, Amerika- és Izrael-ellenességgel. Amerikát és Izraelt ezek a vélemények mint a „legfőbb ellenséget” állítják be az arab világ előtt. Természetesen emiatt is a mai arab és muzulmán világban az antiszemitizmus felerősödött. Amerikát úgy állítják be, mint Izrael legfőbb támaszát, próbálják Amerikát gyengíteni, hogy Izraelt meg tudják semmisíteni. Sajnos, léteznek olyan arab televíziós csatornák, ahol a zsidókat gonoszoknak, aljasoknak állítják be, vagyis diabolizálják őket, akiket meg kell semmisíteni. Ez nyilvánvalóan rossz hatást szül az arab fiatalok között. Ezek a bárhol fogható tévéadások különösen veszélyesek a fiatalok gondolkodására.
Tehát a gyilkosság és a muzulmánok között jelen lévő antiszemita ideológia között mégis van kapcsolat.
Nagyon óvatosan kell fogalmazni. Ennek a gyilkosságnak az alapvető oka a pénz volt. Ez világos. Az antiszemitizmus ott érhető tetten, hogy Fofana és a bandája azt gondolta, “a zsidóknak van pénzük, tehát fizetnek”. Ez a tipikus antiszemita sztereotípia. Ugyanakkor a muzulmán vallást respektálni kell, hiszen ez egy jelentős világvallás. Nem szabad a szélsőségesek és a muzulmán vallás közé egyenlőségjelet tenni. Tény viszont az is, hogy a szélsőségesek ma a demokratikus világot fenyegetik.
Erősödött az antiszemitizmus az elmúlt években Franciaországban?
– Sajnos, a helyzet romlott, újabb és újabb atrocitások érnek zsidó közösségeket, vagy magukat zsidóknak valló személyeket. Általában a rasszizmus erősödött. Óvatosnak kell lenni és körültekintőnek, minden szempontból.
Címkék:2006-04