Diaszpóra: lemorzsolódó zsidóság
Diaszpóra:
Miközben a világ zsidóságának döntő többsége anyagi jólétben és biztonságban él. az asszimiláció a diaszpórában soha nem látott méreteket öltött. Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, az Izraelen kívül élő zsidóság létszáma, amelyet jelenleg 8.6 millióra becsülnek, egyetlen nemzedék alatt a felére zsugorodhat. Ez áll a Zsidó Világkongresszus éves demográfiai jelentésében.
A fenti trendek szülték azt a paradox megállapítást, hogy a mai helyzet jó a zsidóknak, de rossz a zsidóságnak. „Ez a zsidóság nagy sikertörténete” – mondja erre Avi Becker, a ZSVK igazgatója, a tanulmányt készítő munkacsoport koordinátora. „A zsidók népszerűek, befogadja, keblére öleli őket a társadalom. Egyenlő esélyeket, vagy néha annál is többet mondhatnak a magukénak. Számunkra ma az a legnagyobb kihívás, hogy miként éljünk zsidó életet a nyugat poszt-emancipációs társadalmában.”
Az antiszemitizmus a nyugati világban mindenütt csökken, a holocaust iránti empátia és érdeklődés eddig nem ismert csúcson áll – ami elsősorban a svájci zsidó arany és a többi kárpótlási ügy következménye.
A tanulmány szerint a világ 13.5 milliósra becsült zsidóságából ma 1 millió az ortodoxok száma, köztük 350 ezer a harédi (ultra-ortodox). Ez számos zsidó közösségben erősödő polarizációhoz vezet: a „haredizációval” párhuzamosan ugyanis zajlik az asszimiláció is. Ez kétszeresen apasztja a közösség létszámát: az asszimilánsok kiválásával párhuzamosan gyakran kiválnak a harédiek is, akik a főáram irányába mozgó közösségben nem tartják lehetségesnek a szerintük helyes zsidó életmódot.
Míg a harédi közösségek létszáma ugrásszerűen nő, a nyugati világ zsidó közösségei közül egy sincs, amely természetes növekedést mutatna. A zsidók, akik a modernizációban gyakran élen jártak, a demográfia terén is elöl haladnak a nyugati világban: közösségeikben nagyon alacsony a születések, viszont magas a válások és az egyedül élők aranya, néhány közösség ugyan növekszik, ez azonban kizárólag a bevándorlás következménye (például Kanada és Brazília). Halottaiból támadt föl Németország zsidó közössége, amely ma már 70 ezer főt számlál – mindenekelőtt a FÁK államaiból történt bevándorlásnak köszönhetően. Növekszenek olyan egzotikus közösségek is, mint Hong Kong (2500 fő) vagy Panama (7000 fő) zsidósága – az itt adódó gazdasági lehetőségeknek köszönhetően. Viszont a vegyes házasságok átlagos aranyát a diaszpórában ötven százalékra becsüli a tanulmány, amely a nagyvárosokban néha a 80 százalékot is eléri.
A tanulmány előrejelzései között szerepel az is, hogy a legnépesebb zsidó közösség, az 5.6 milliós amerikai zsidóság létszám tekintetében tíz éven belül a második helyre szorul Izrael mögött. Történik mindez annak ellenére, hogy az államalapítás óta 500 ezer fő „jeridázott”, azaz kivándorolt Izrael Államból. A kivándorlók többsége az Egyesült Államokban telepedett le (350 ezer fő), de jutott belőlük Kanadába (40 ezer), Franciaországba (40 ezer), Nagy Britanniába (30 ezer), Dél-Afrikába (10 ezer), Németországba (8 ezer) és Ausztráliába is (5 ezer).
Címkék:1998-12