Diaszpóra és művészet – a Budapesti Zsidó Múzeum és a Szombat konferenciája
Diaszpóra(és)muvészet
A Budapesti Zsidó Múzeum és a Szombat konferenciája
Május 6-án és 7-én a Közép- és Kelet-Európai Környezetfejlesztési Intézetben, az egykori Wahrmann-palotában került sor a rendezvényre. A nagy szakmai érdeklodéssel kísért szimpózium szellemében folytatása a tavaly megrendezett A magyar-zsidó irodalom létformái címu, s a hasonló tárgyú zenei konferenciának. Az alábbiakban megkíséreljük összefoglalni a vetített képekkel és videóbejátszásokkal illusztrált eloadásokat.
Radnóti Sándor: Bevezeto
R.S. Spinozát és Heinét idézte, akik szerint is az Írás tartotta össze és tartotta életben a zsidókat, míg számtalan közel-keleti náció eltunt a történelemben. Az emlékezés-kultúra megelevenedését tapasztaljuk manapság, amely nem feltétlenül jelent tradicionalizmust, vagy fundamentalizmust mondta. A történelmi materialista téziseket író Walter Benjámint idézte, aki szerint a múltnak nyomait talán titokban magunkban hordjuk, mint a múlt egy követelését, mint egy gyenge messiási erot . Ez a gyenge messiási ero a boldogság reményével kecsegtet, szemben a szolgasággal, kielégületlenséggel, idozavarral, szenvedéssel és halállal. Radnóti szerint így mondhatjuk, hogy mindannyian a diaszpórához tartozunk, még ha ennek materiális látható jegyeit nem is tapasztaljuk.
Wehner Tibor: A személyiség eltunése
A Diaszpóra (és) Muvészet kiállítást nem csupán alkalmi gyujteménynek látja, hanem egy koncepciót plasztikusan tükrözo kompozíciónak. Kérdései, kételyei vannak a személyiséggel kapcsolatban, s minthogy a kiállítás a személyiség szerepére szervezodött, megpróbálja bizonyítani annak átalakulását a kiállítás kapcsán. Nem lát ugyan lehetoséget annak megfogalmazására, hogy mit is jelent egy kép, de mint a muvész tulajdonságainak speciális összerendezodését megpróbálta vizsgálni.
A kiállítás elso felében látható képeknél nyilvánvalóak a zsidó jelek, témák, melyek egy létállapot-tükröt mutatnak. A zsidó muvészet fogalmat behatárolhatatlannak tartja, hisz miképp lehet egy aktkép zsidó vagy diaszpóra jelenség?
Fülep Lajos véleményeit idézi Fényes Adolfról, akit az sekélyesnek nevez, Iványi-Srúmada Bélát, akit egyszeru, igaz festonek minosít és Magyar-Mannheimer Gusztávot, akit bravúros reprodukálónak defiziál. Kállai Ernot idézte, aki Bokros-Birmann Dezsorol, Anna Margitról, Ámos Imrérol és Vajda Lajosról írt cikkeket, analizálva oket, de zsidó származásukról nem tesz említést. Wehner szerint ezeket a kijelentéseket a történelem felülbírálta. Mégis csupán a muvek szellemiségét és a muvészek személyiségét lehetne megragadnunk. Akkor lehetséges lenne a diaszpóra, mint összefuzo tényezo? Kitaj kiáltványában ezt hangsúlyozza, de utolsó mondatában mégis így ír: …diaszpórizmus, ha van is ilyen…
Ezt az elbizonytalanodást kalauznak tekintve vizsgálta három muvész kiállított muveit. Swierkiewicz Róbert Duna képét, Kéry Ádám Elesett katonák emlékére címu muvét és Pauer Gyula Festett vászon c. munkáját. Wehner szerint a szemlélo tehetetlen, a személyiség csak a választásban nyilvánul meg a muvekben. Ez a szabadság. A muvész és a nézo személyisége egy mögöttes síkra utalódik. Átléptünk egy határt, rejtelmes jelentésköreit. A személyiség pedig eltunik, amiért a kort és a muvészt egyaránt okolhatjuk.
Sümegi György: Fejezetek a Wolfner-Farkas család muvészetpártolásáról
S. Gy. eloadását az Andrássy út 16. a konferencia helyszínével szemközt álló ház megmutatásával kezdte, mely ház a Singer és Wolfner könyvkiadó háza volt. Nemrég még egy könyvesbolt muködött benne, ma már semmi hasonló. Lyka Károlyt idézte: Jó és szépen illusztrált könyveket adott ki ezreknek. A Muvészet folyóiratot tartotta fenn Wolfner József, mely a negyvenes években már tízezer példányban jelent meg. Megismertette és rászoktatta a közönséget a szép és jó könyvekre. Az 1965-ös Irodalmi Lexikon kispolgári kiadónak minosíti, az 1993-as Budapest Lexikon már adatszeruen tárgyalja, mint egy kiadót, mely minden réteget megcélzott.
Egyetemes Regénytár, Milliók Könyve, Koronás Regények, Magyar Regények a sorozatai. Kb. 1000 mu, és a Pósa szerkesztette Gyerekkönyvtár 500 muve. Eredményesen vette fel a harcot a ponyvairodalom ellen. Supka szerint a Singer és Wolfner nélkül a magyar szellemi élet elképzelhetetlen. Folyamatosan képzomuvészeket dolgoztatott, mint illusztrátorokat, és muveket vásárolt. Mednyánszkyval és Nagy Istvánnal állandó szerzodésben állt.
1932-tol apja halála óta Farkas István, a festo vette át a cég vezetését, új korszakot teremtve, foleg a képzomuvészet terén. Barcsay, Gvadányi, Kmetty, Borsos, Ferenczy Béni, Vilt Tibor, Hincz, Szalay, akiknek képeit Farkas gyujtötte is. Farkasnak mint festonek Párizsban komoly sikerei voltak, könyvkiadói igazgatósága elott a legmodernebbekkel került kapcsolatba. Barátai, a Gresham-kör számára átadta tapasztalatait is.
194548 között Glüks Ferenc igazgatása alatt a könyvkiadó életének zárófejezete következett az államosításig.
Farkas István fiai a rendkívüli értéku képgyujteményt az eloadó közremuködésével a Kecskeméti Képtárnak adományozták.
Szvoboda Dománszky Gabriella: Alconiere Tivadar
Az eloadó kiemelte, hogy a téma kapcsán a 19. század elejérol kevés szó esik. 1840-tol a számarányukhoz képest megugrik a zsidók képzési aránya, foleg az iparmuvészhez közeli mufajokban. Kohn Hermannt Bécsbe vitte a tudásvágy. Itthon csak 1873 után nyílik festoakadémia. Elmondható, hogy a magyarokénál erosebb volt a világi oktatásból addig kirekedt zsidók tanulásigénye. Alciniere is példa erre. Mindössze 40 muvét ismerjük. 1913-ban az Ernst kiállításán került elo, Lyka Károly nem szerette, pedig száz évvel korábban, 1812-ben az elso magyar volt, aki éppen tájfestonek iratkozott be a bécsi Akadémiára. 1830 körül kapcsolódott be a híres 100 történelmi acélmetszet elkészítésének munkáiba. Kazinczy nagyra tartotta. A reformkor hazafias lendületében katolizált. Kohn Hermannból ekkor válik Alconiere Tivadar. O is Rómába megy. Képeinek dátumát a bécsi Friedrich Amerling muveivel egybevetve kiderült, hogy annak nem tanítványa, hanem mestere. Amerlinggel együtt jár Chotek grófno híres bécsi szalonjába, ahol Liszt Ferenc a sztár . Itt számos zsidó értelmiségi is forog: közülük festo csak Alconiere. Széchenyi-portréjáról máig kérdés, valóban Széchenyit ábrázolja-e. (Nem szignál), de a festoi minoség adott. Sok képe lappanghat. Bécsben osztrákként itthon egyáltalán nem tartják számon. Muvészi megítélésénekmostoha sorsára saját élete rímel. Boldogtalan házassága után a Dunántúlon nemesi kastélyokban bolyong, megalázó körülmények közt. Szinte elborultan, nyomorban hal meg Bécsben.
Dr. Nagy Ildikó: Fémes Beck Vilmos. Portré azonosítási kísérlet
Fémes Beck a 10-es években a Nyugat szellemi mozgalmának részese, a Nyolcak köréhez is közel áll. Ír is, elsosorban mestereirol, J.M. Olbrichról, Mestrovicról és Archipenkóról. Utóbbiakról az elso méltató kritikáknak o a szerzoje. 1918-ban, 33 évesen halt meg. Ha a tanuló- és a négyéves frontszolgálati idot levonjuk, hét termékeny év marad, 146 muvel, foként kis rajzokkal. 31 szobráról 17 van meg, és ugyanennyi érem. Ezzel került a magyar élvonalba. Raymond Duchamphoz lenne hasonlítható, aki Rodin követojébol vált kubista szobrásszá, és Fémessel egyszerre, ugyancsak a háborúban szerzett betegségben halt meg. Csakhogy Fémes Becknek nem volt olyan festo-világsztár testvére, mint Raymondnak Marcell. Két muvét kerti kút-figurák Ybl Ervin például egy méhteleprol vette meg. 85-ös emlékkiállításán mind a 17 szobrát kiállították, ebbol 3 portré volt. Adottak voltak még szoborportré-fotók név nélkül, és nevek katalógusokból muvek és fotók nélkül. Nyitva állt a lehetosége annak, hogy a hiányos adatoknak legalább egy része összepárosítható. Dr. Nagy Ildikó ebbol egy muvet azonosítani tudott. A szinte krimibe illó nyomozást diákkal illusztrálta: stilisztikai analógiákkal.
Ember Mária: Fényes Adolf muvészete
Az Alföld festoje 1867-ben született, a kiegyezés gyermeke. Német családnevét nem tudjuk. Kecskeméti rabbi fia, jogra járt, majd a mintarajz-iskolába Weimarban, Párizsban a Julian Akadémiára. 1901-tol a szolnoki muvésztelepen van minden nyáron. 1889-ben az o aláírása is megtalálható az állandó telep megépítésének kérvényezoinek listáján. A szolnoki korszak elott a német naturalizmus híve. Adolf Menzel hatását érezni a Szegény emberek sorozatán. Ezeket már az Alföldön festi, ahol képei kivilkágosodnak. 1909-ben Iványi Grünwald Béla hívására nem megy át a kecskeméti muvésztelepre az onnan származó Fényes Adolf. Az eloadó feltételezése szerint összefügghet ezzel a döntésével az a tény is, hogy az erosen asszimiláns alkotó a még nem magyarosított apai nevét sohasem közli. Talán a szüloföld iránti gesztusból véli Ember Mária. A háború alatt azonban mégis zsidó álomvilágba menekül. Tiszai ladikok mellett úszó velencei gondolát, bibliai történeteket fest. Végül Ember Mária megrázóan beszélte el, hogyan tunt-fogyott el a majd nyolcvanéves festo a második világháború utolsó napjaiban a gettókórhazon át az éhhalálba…
Sturcz János: Maróti Géza és a Rockefeller Center
Maróti a szecesszió ünnepelt díszítoszobrásza, nagy nemzetközi kiállításainak építésze. Az elso világháború alatt épülo Mexico City Nemzeti Színház társvezetoje, a külföld által leginkább méltányolt magyar építészek egyike. Rintel Gézából, aranyosmaróti származása miatt let Maróti. Családja és o maga is inkább dzsentri vagy kisnemesi figura, irataiban is római katolikus vallású. Kitüntetések özönével díjazzák. Az elso világháborúban hadifestoként járt eloször Palesztinában. Élete egyik legnagyobb kudarcát a Rockefeller Center mozaikjának vesztes pályaterve jelentette, melyet Berry Foulkner nyert el. A Rockefellerek az RCA épületéhez az avantgárd mítoszát akarták mellékelni. A feladatot Matisse visszautasította. Maróti a Budapesten már elbukott lágymányosi egyetemi város terv után 192632 között az USA-ban élet. Saarinen barátjaként sem lehetett egy korszak-jellemzo felhokarcoló díszítomuvésze. Maga a terv bibliai szellemu, egyiptizáló, szimbolikus art deco mu, az emberi tudás képi tárháza, amelyet az eloadó vetített képekkel gazdagon illusztrált. Arra a kérdésre, hogy a Lágymányosi terv elutasításában volt-e szerepe a húszas évek hazai numerus claususának, Sturcz egyértelmuen azt válaszolta, hogy erre vonatkozóan semmilyen adat nem merült fel eddig.
*
A Budapesti Zsidó Múzeum, a Diaszpóra(és)muvészet kiállítás rendezoi és a Szombat szerkesztosége köszönetet mond a közép- és kelet-európai Környezetfejlesztési Intézetnek, valamint Feldmajer Sándornak a konferencia rendezéséhez nyújtott segítségért.
Címkék:1997-09