Dialógus Mea Searimmal?
Tatár Györgynek a „Szombat” legutóbbi számában megjelent írása késztet arra, hogy megszólaljak, mindazonáltal alapvetően nem az ő – jó szándékú – írását kívánom kritizálni, hanem a „posztmodern” értelmiség attitűdjét a fundamentalista vallásossággal szemben.
Tatár szerint a szekuláris zsidó értelmiségnek meg kellene értenie az ortodoxiát, és dialógust kellene vele folytatnia, mert a meg nem értés kölcsönös a két tábor soraiban. A dialógus során el kéne oszlatni az ebből kialakult félreértéseket, és el kellene fogadni a „másik” tábort is, mint ugyanannak a közösségnek a részét. Dialógusra természetesen szükség van, hiszen Izrael – és a világ zsidósága – két (legalább két) táborra oszlik, egy ortodoxra és egy nem ortodoxra, és ez a két csoport ugyanannak a kulturális-történelmi identitásnak az örököse. Azonban a dialógus nem folyhat a fundamentalista vallásossággal szembeni ama parttalan toleranciának a jegyében, amely a mai értelmiségiek megnyilatkozásait uralja. Már csak azért sem, mert – amint azt Tatár is leszögezi – amíg mi, a gondolkodó, nyitott, szekuláris kultúrájú értelmiségiek – legalábbis elképzelhető, hogy megértsük a Mea Searim világát, addig ugyanez az ő részükről elképzelhetetlen.
És ebben Tatárnak teljesen igaza van. Az egyes fundamentalisták – természetes emberi bölcsességüknél, szerencsés természetüknél fogva – lehetnek toleránsak, megértőek, emberségesek. De a zsidó vallás fundamentalista formája – mint ahogyan minden vallási fundamentalizmus – inherensen ellentétes a tolerancia és a pluralista társadalom eszményével. Ma ugyanis egy meghatározott vallási közösség szent könyvei a Teremtő örök, változhatatlan, tévedhetetlen útmutatását tartalmazzák az emberi élet minden kérdésében, akkor nyilvánvalóan mindenki, aki ezt nem fogadja el, jobb esetben szánalomra méltó tévelygő, rosszabb esetben bűnös lázadó, akit minden lehetséges eszközzel a „helyes útra” kell terelni. A posztmodem értelmiségi számára a fundamentalizmus egy érdekes színfolt a posztmodem sokszínű palettáján, a fundamentalista számára viszont a posztmodern társadalom sokszínűsége megszüntetendő és kártékony.
Lehet elítélni a Rabin-gyilkosságot, és lehet beszámíthatatlannak titulálni Jigál Ámirt. S biztos vagyok benne, hogy a vallásos zsidók többségének is ez a véleménye. Azonban el kell gondolkoznunk, vajon a saját szempontjából nem volt-e ennek az embernek némi igaza? Elvégre nemcsak az áll a Tórában, hogy „szeresd felebarátodat, mint tenmagadat”, és az, hogy „ne ölj!”, hanem az is, hogy az isteni törvények megszegőit, azokat, akik vérfertőzők, házasságtörők, homoszexuálisok (Móz. III. 20., 9-13), a szombat megszegőit (Móz. IV. 15, 36.) halállal (rendszerint megkövezéssel) kell büntetni, az ígéret földje őslakóit pedig asszonyostul-gyerekestül le kell gyilkolni. Őszintén hinni, hogy ezt a szöveget szó szerint a bölcs és jóságos Teremtő diktálta, és ugyanakkor felháborodni Jigál Ámir tettén, semmivel sem értelmesebb és következetesebb, mint azoknak az ortodox marxistáknak a viselkedése, akik évtizedeken át prédikálták a történelmi szükségszerűséggel bekövetkező és egyedül üdvözítő szocialista forradalmat, aztán felháborodva ítélték el a bolsevikokat.
De függetlenül attól, hogy mennyire következik a fundamentalizmus mondanivalójából az intolerancia és a terror, a vallásosaknak (és a velük szimpatizálóaknak) el kellene azon is gondolkodniuk, hol volt a tolerancia az igazán vallásos korokban, ahová szemmel láthatóan visszavágynak? És hol van ott (az iszlám országokban) ahol a vallás megtartotta erejét a lelkek felett? Minden, a történelmet ismerő emberben meg kell, hogy fogalmazódjék az a gyanú, hogy a nagy történelmi vallások mai nagyobb fokú toleranciája a másvallásúakkal és a nem hívőkkel szemben egyedül a vallás gyengülésének a következménye. Vajon miért csak a második vatikáni zsinaton fogalmazták meg, hogy az örök üdvösség lehetséges a vétek nélküli ateista számára is, miért nem jutott ez eszükbe az 1439-es firenzei zsinat atyáinak, akik viszont még magabiztosan deklarálták, hogy „minden eretnek, hitetlen, pogány, zsidó és szakadár elkárhozik”? Ma megvalósulna a hetvenes években megkezdődött vallási újjáéledés végső célkitűzése, a modem társadalom valószínűleg saját evidenciáikba bezárkózó fanatikusok könyörtelen küzdelmének terepévé válna, a kritikus gondolkodás, a tudomány és a művészet szabadsága pedig megszűnne (legjobb esetben szűk gettókba szorulna vissza).
A mai világban ez reális veszély, mert az „evilági” megváltást ígérő pótvallások – mindenekelőtt a tudományos-technikai haladás mindenhatóságába vetett hit és a marxizmus – vonzóereje szertefoszlott, mert mindenféle régebben kapaszkodót kínáló tekintély (a hagyományé, a szülőké, az idősebbeké) hitelessége megrendült, mert a mai tudomány az átlagember számára már felfoghatatlanul bonyolult, túlspecializált, nem kínál semmiféle egységes „világképet”, mert amíg a tudományos-technikai műveltség (mivel a termelésben szükség van rá) fennmarad, addig az ember önértelmezését, magakeresését, értékeit közvetítő humán műveltség végképp a perifériára szorult, és végül mert az emberiség jövőbeli kilátásai enyhén szólva nem túl bíztatóak. Ebben a légkörben a fundamentalizmus és az általa kínált szilárd (vagy legalábbis annak tűnő) bizonyosság vonzóereje egyre növekszik. A fundamentalisták (példa rá Zevulun Hammer izraeli mizrachista miniszternek a Szombatban is megjelent nyilatkozata), szemmel láthatóan tényleg azt hiszik, hogy az értékválság a drog az alkoholizmus, a promiszkuitás, a bűnözés stb. ellenszere a vallásosság. Magabiztosan figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy az emberi bestialitás épp úgy virult a premodern, vallásos társadalmakban, mint a mai világban. Az alkoholizmust sem (pace Zevulun Hammer) Voltaire, Marx vagy Sartre találták ki, sehol nem elterjedtebb az, mint Dosztojevszkij „istenhordozó nép”-ének körében…
Nem ironizálni akarok természetesen. Annak a meggyőződésemnek akarok csak hangot adni, hogy az írástudóknak, a gondolkodó embereknek szembe kell szegülniük a vallási fundamentalizmus mai világméretű újjáéledésével, mint ahogyan szembe kellett (vagyis sokak esetében inkább kellett volna) szegülniük annak idején a kommunizmussal és a fasizmussal is. A mai világban ugyanis a fundamentalizmus ugyanazt jelenti, amit a XX. század első felében a politikai totalitarizmus jelentett: a válságokban kínlódó emberiségnek kínált látszatmegoldást, amelynek teoretikus alapjai tévesek, receptjei nem válnak be, következménye pedig az erőszak.
A zsidó ortodoxia esetében ez a szembeszegülés azért olyan nehéz, mert egy olyan hitről van szó, amelynek az elmúlt kétezer évben sohasem adatott meg a szociológiai-politikai értelemben vett hatalmi pozíció. Egy üldözött, elnyomott csoport fanatizmusával érzelmileg-erkölcsileg sokkal nehezebb szembeszállni, mint egy hatalmi pozíciókban pöffeszkedőével. Ehhez járul még több – expliciten ritkán megfogalmazott, azonban a mai szellemi légkört átjáró – attitűd, illetve megfontolás. Ezek közül a legfontosabbak a következőek:
1. A vallás „hit kérdése”. Ez igaz. De csak a vallás alapvető állításai, Isten létezése és az emberhez való viszonya hit kérdése, a fundamentalizmus nem az. A minden valláshoz tartozó fundamentalisták – köztük az ortodox zsidók – nem egyszerűen valamilyen „transzcendens” valóságban hisznek, hanem a saját vallási hagyományukról hisznek valamit, azt tudniillik, hogy ezek a könyvek csalhatatlan isteni kinyilatkoztatások. Ez pedig nem egyszerűen bizonyítatlan, hanem mai tudásunk szerint egyértelműen hamis állítás. Mindaz, amit a vallástörténetből tudunk, azt mutatja, hogy ezek a könyvek koruk, a szerzőiket körülvevő társadalom és kultúra termékei (vagy legalábbis azok is). Következésképpen teli vannak természettudományos és történettudományi tévedésekkel. (A Tórában említett 600 000 fegyveres férfiből és családjaikból álló kivonuló zsidóság például nem fért volna el azon a területen, ahol a Tóra által leírt események lejátszódtak, nem beszélve arról, hogy amennyiben ennyien voltak, aligha lett volna okuk megijedni a fáraó seregétől, hiszen a korabeli egyiptomi seregek ritkán voltak 20-30 000 főnél nagyobbak. Aki ebben kételkednék, annak hadd hívjam fel a figyelmét arra, hogy nyolcszáz évvel később, a görög-perzsa háborúk idején az Egyiptomnál sokkalta nagyobb Perzsa Birodalom hadserege a történészek becslése szerint kb. 150 000 főből állhatott.) Ezen felül hemzsegnek az ellentmondásoktól, amelyeket csak a legerőltetettebb „harmonizálással” lehet feloldani, és amelyek már a XVII. században arra a meggyőződésre vezették például Spinozát a Tórával kapcsolatosan, hogy ezeket a történeteket valaki különböző forrásokból állította össze, úgy, ahogyan tudta. Távolról sem a bibliai teremtéstörténet és az evolúció ellentétéről (a fundamentalizmus kedvenc témájáról) van tehát csak szó. Ha kiderülne, hogy az evolúció tévedés, és Isten minden fajt mai formájában teremtett, a biblikus fundamentalizmus ezer egyéb okból is tarthatatlan volna.
A mai fundamentalistáknak ezekkel a tényekkel szemben a „tudomány újabb eredményeire”, a bibliai archeológiára való hivatkozása teljességgel alaptalan. W. F. Albright és mások munkássága csakugyan hozott a bibliatudományban bizonyos „konzervatív” eredményeket, bizonyos könyveket korábbra datálunk, bizonyos történelmi eseményekről feltételezzük, hogy a Biblia elbeszélése közelebb áll ahhoz, ahogyan ezek az események a valóságban megtörténtek. Egyrészt azonban ezek az eredmények bizonytalanok, a kutatás előrehaladása bármikor korrigálhatja őket, másrészt legszélsőségesebb interpretációik is távol állnak attól, hogy a Bibliának olyan fokú, abszolút történeti hitelességet tulajdonítsanak, mint amilyent a felvilágosodás előtti vallásosság.
Úgyszintén alaptalan a bibliakritikával szemben arra hivatkozni, (ahogyan ezt keresztény és zsidó fundamentalisták egyaránt teszik), hogy ateista, deista, hegeliánus stb. előfeltevéseken alapul. Ellenkezőleg: a bibliakritika mára megszilárdult, időtálló, tudományos ténynek tekinthető eredményeit túlnyomórészt olyan emberek kutatásainak köszönheti, akik hittek Istenben, sőt, a történelembe való isteni beavatkozás, a kinyilatkoztatás és a csodák lehetőségében is, mindössze azt utasították el, hogy ezeket a szöveg ellentmondásait és tévedéseit megmagyarázó ad hoc segédhipotézisekként, mintegy „deus ex machina”-ként használják.
Végül, az sem hitkérdés, hanem ténykérdés, hogy az ó- és középkorban a Biblia értelmezői, magyarázói mindezt nem tudták, a szöveget a történeti-kritikai szemlélet nélkül magyarázták. Ez azt jelenti, hogy a nagy világvallások teológiája, rituáléja, etikája (így például a rabbinikus hagyomány egésze is) kultúrtörténeti jelentőségétől függetlenül, a maga XVIII. század előtti alakjában mindenképpen hamis alapokra épült, gyökeres revízióra, átértelmezésre szórni.
A fentiekben természetesen éppen csak jelezni tudtam, miért és mennyire problematikus az, amit a fundamentalizmus (bármelyik) állít. Ezt is csak azért teszem, miközben tudván-tudom, hogy ezek a megállapítások sokak érzékenységét sértik, és megvitatásuk különben sem történhet meg egy rövid cikk keretein belül, mert aggályosnak érzem azt a perspektívát, hogy a posztmodem szellemi légkörében a felvilágosodásnak a vallás dogmatikus, korábbi korokból ránk maradt formájával szembeni megalapozott ellenvetései egyszerűen elfelejtődjenek.
2. Nincs abszolút igazság. Ez is igaz. Abból azonban, hogy nincs abszolút igazság, nem következik – épeszű emberek számára hogy minden felfogás egyformán esik távol tőle. Abból, hogy az Országos Meteorológiai Intézet nem tudja százszázalékos biztonsággal megmondani, lesz-e holnap napsütés, vagy sem, nem következik, hogy a mai meteorológia ugyanakkora esztelenség, mint az aztékok azon felfogása, hogy a Napot pályáján emberáldozatokkal kell megtartani. Abból, hogy a modem pszichológián belül egymással veszekedő irányzatok (behaviorizmus, pszichoanalízis) vannak, nem következik, hogy az őrjöngőket egy „Üdvözlégy Mária” idejére a víz alá kell nyomni, mint a középkorban vélték, és így tovább… Röviden: minden tiszteletem a „végső alapok” lehetőségét tagadó posztkarteziánus filozófiáé, a „metanarratívák” végét hirdető posztmodemé és a tudomány paradigmához kötöttségét hirdető tudomány- elméleté, de mindez nem szabad, hogy elvezessen bennünket odáig, hogy sem objektív tények, sem a racionalitás bármiféle egyetemes standardjai nem léteznek… A szkepszissel szemben legalább az a bizonyosságunk meg kell, hogy maradjon, hogy a saját relativitását tagadó, önmagát abszolútnak hiposztazáló diszkurzusokkal szemben preferálnunk kell azokat, amelyek nyitottak, tisztában vannak saját korlátaikkal, viszonylagosságukkal. Ez, ugyebár, a „Mea Searim”-ban uralkodó diszkurzusról nemigen mondható el…
Meggyőződésem, hogy miközben minden okunk megvan rá, hogy lemondjunk a „végső kérdések” (Isten, túlvilág, a lét „értelme”) stb. racionális megválaszolásának önhitt igényéről, a múlt századi ember ráció- és tudomány-imádatáról, szóval a hamis biztonság szekuláris formáiról, ebből nem következik, hogy el kell fogadnunk a premodern emberiség evidenciáit, így a dogmatikus vallás pszeudo-bizonyosságait.
3. A vallásban „mélységes egzisztenciális igazságok” és értékek vannak. Ez is tökéletesen igaz. Azokban a korokban, amikor a vallás egyeduralkodó szerepet játszott, és a legnagyobb elmék sem voltak képesek saját vallási hagyományuk horizontján túllépni, minden nagy gondolkodó a maga meglátásait a saját vallása nyelvén, jelképrendszerén belül fogalmazta meg. Szt. Ferenc mentalitása, a bölcs caddikok mondásai, a szufizmus misztikája egyaránt az emberiség alapvető értékei. Csakhogy ezek az emberek nem a tételes vallás dogmatikus korlátai miatt, hanem azok ellenére voltak bölcsek (amit amúgy mellékesen az is bizonyít, hogy minden vallásban találunk ilyen egzisztenciális értékeket, holott, ha csak az egyik volna isteni kinyilatkoztatás eredménye, akkor az összes többinek lelki értékeit tekintve messze el kéne maradnia mögötte). Az, hogy a Martin Buber és mások által ábrázolt talmudi bölcsek, kabbalisták és caddikok bölcseket mondtak az emberi élet egzisztenciális problémáiról, miközben hittek a Tóra isteni eredetében, éppúgy nem érv ez utóbbi mellett, mint ahogy Arisztotelész etikájának értékei sem jelentenek érvet az általa is helyeselt rabszolgaság mellett. Mindössze azt bizonyítja, hogy a legbölcsebb emberek is csak a saját kulturális-történelmi korlátaikon belül tudják megfogalmazni a maguk bölcsességét.
4. A vallási hagyomány őrzi a zsidó identitást. Ez is igaz. De, ha a vallás tanítása igaz, akkor azért kell hinnünk benne, mert igaz, nem pedig azért, mert gyakorlati haszna van az egyén vagy a közösség életében. Ha viszont nem igaz, akkor nem szabad fenntartanunk valamit, ami tévedés, azért, hogy ezzel a tévedéssel „megtámasszunk” valamit az életünkben, amit egyébként hasznosnak vagy fontosnak tartunk. Mellékesen, az ilyen pragmatista felfogás fel kell, hogy háborítsa az őszinte hívőket is. Amikor valaki péntek este gyertyát gyújt, akkor nem azt mondja közben (amit sok „modern” vallásos ember gondol), hogy „milyen jó is elvégezni egy ilyen apáról fiúra hagyományozódó szép, ősi szertartást, amellyel kifejezésre juttatom, hogy zsidó vagyok”, hanem az áldást, amelyben az isteni parancsokról van szó. És ez a kettő enyhén szólva nem ugyanaz…
A fenti attitűdök hatása együttesen azt eredményezi, hogy az értelmiség nem vitatkozik a fundamentalizmussal, hanem karba tett kézzel nézi, ahogyan az meghódítja a kapaszkodókat kereső mai fiatalságot. Mi több, a liberális értelmiség pártja, az SZDSZ kifejezetten jó kapcsolatot tart egy neofundamentalista keresztény szektával, a hazai zsidó szellemi életben pedig megbecsült helyet élvez az a Naftali Krausz, aki „Az ősi forrás” című bibliakommentárjában magabiztos fölénnyel „lesöpri” az evolúciót…
Abból, hogy ez véleményem szerint nincs jól így, nem következik, hogy a szekularizált zsidó értelmiségnek le kell néznie, a zsidóságból ki kell rekesztenie a vallási fanatikusokat. Az sem következik belőle, hogy tagadnia kellene a vallásban rejlő értékeket. Az azonban igen, hogy a szekuláris értelmiségnek a maga szekuláris arculatát ugyanolyan határozottsággal kell vállalnia, mint ahogyan a másik tábor hirdeti a maga állítólagos igazát. Egy, az igazságot a maga monopóliumának hirdető, elszánt kisebbséggel és annak agresszivitásával szemben hatástalan a „posztmodern” szemléletből fakadó langyos tolerancia. A dialógus kívánatos, kívánatosabb, mint a konfrontáció. De nem szabad, hogy a felvilágosodás önhittségéből való „posztmodern” kiábrándulás légkörében áldozatul essünk a „premodern” sokszor csakugyan elbűvölő romantikájának, Mea Searim vonzóerejének. Látnunk kell: a mi kulturális örökségünkre hivatkozó fanatizmus: a holocaustot „Isten büntetéseként” aposztrofálóké, a Föld tudományosan igazolt életkorát cáfolgatóké, az Izraelben egy szekularizált társadalomra a maguk felfogását politikai eszközökkel rákényszerítőké és a terroristáké végül is ugyanolyan, mint a többi vallási fanatizmus: anakronisztikus, irracionális és embertelen.
Címkék:1996-05