Derűs fotó, pesszimista szöveg
Derűs fotó, pesszimista szöveg
Tisztelt Olvasótársak!
A korábban minden pozíciójában mindig imponálóan jól kommunikáló Székely Gábor megnyugtatóan derűs fotójához – a Mazsike elnökségéről való lemondását illetően – ezúttal öngólzáport produkált. A kép és a szöveg ellentétének több magyarázata lehet. Elsőként éppen az, hogy tudta: nincs, aki vitába szálljon nyíltan megfogalmazott érveivel. (Mint ahogy a máskor lényegre törő főszerkesztő is, aki „langyos” kérdéseivel ezúttal riporterként hozzájárult, hogy az olvasó – ha a válaszadó korrektségét nem is – a valósnak feltüntetett okok feltárását kétséggel fogadja.)
Már a címben hangsúlyozott álláspont – miszerint „Aki semmit (?) nem tesz azért, hogy ismerje és gyakorolja ezt (?) a kultúrát, az ellene tesz…” – arculcsapása az érintettek legalábbis egy (nem jelentéktelen) részének.
Milyen meggondolásból következhet a kudarcot vallott elnöknek az a kategorikus megállapítása: „Nem találtunk a vallás helyett mást, ami a zsidóság összetartó ereje lehetne, mert nincs is más!” Miért? A válasz éppen a címben olvasható: „ezt (!) a kultúrát” Székely Gábor szerint ugyanis szintén csakis a vallás jelentheti. Az öngól nem menti, sőt a felelősséget növeli, hogy a nyilatkozó tiszteletre méltó őszinteséggel így fejezi be vallomását: „Ez az érzés (mármint a vallás fontossága) belőlem is hiányzik.” Akkor pedig igazán nem csoda, hogy a más területen alkalmas vezetőként bevált Sz. G. mint a Mazsike elnöke más megoldásban sem látja a „kitörési pontokat”. Ilyen alapállásból az is érthető, hogy az ő irányítása nem bizonyulhatott sikeresnek, azaz nem tudta mozgósítani a célzottnak tartott embereket.
Az interjúnak a Hitközséget bíráló megállapításai sajnos aligha vitathatók, az önkritikus hang azonban a továbbiakban gyanús: valós indoklás helyett ugyanis Sz. G., szándékától bizonyára függetlenül, kirekeszti (!) azokat, akik nem a hitélet alapján bizonyítják: keresik a zsidósághoz való tartozásukat.
Az érvelés bizony csak felemás, hiszen az exelnök azt is bevallja: „Nem találtuk meg az eszközöket”, de önmaga felmentésére gyorsan hozzáteszi: „e pillanatban (?) úgy látom, ez a feladat kivitelezhetetlen”.
Aki a magyarországi 80-100 ezerre taksált zsidóságot csupán a „hagyományos és a reformirányzat”, azaz a vallási élet különböző csoportjai szerint próbálja megszólítani, annak buzgó igyekezete eleve kudarcra volt ítélve. Amennyire valószínűsíthető, hogy – amint Sz. G. említi – „kevesebb, mint ötezer lehet azoknak a száma, akiket így vagy úgy elérnek a zsidó szervezetek, beleértve a Hitközséget is”, annyira téved a hithű, de pesszimista zsidó vezető, ha önáltatásként azt állítja, hogy a Magyarországon élő zsidókat „nem érinti meg sem a cionizmus, sem az egyéb meglévő szervezetek, az intézmények sem, például a Bálint Zsidó Ház”.
Aligha kell a Szombat olvasóinak bizonygatni, hogy egyre több szülő kopogtat gyermekével a színvonalas zsidó oktatási intézmények kapuján, hogy egyre több fiatal veszi fel a kapcsolatot a vonzó ifjúsági programmal működő különböző cionista szervezetekkel.
Ami pedig a BZSH-t illeti, ezúttal csak röviden: népszerű programjával a Bálint Ház kialakította, ha úgy tetszik, az Sz. G. által említett néhány ezres törzsközönségét. Ugyanakkor a nagyra hivatott intézmény vezetése – a Mazsikéhez hasonlóan – eddig nem volt képes, vagy nem mert messzebb hangzó üzenetet küldeni az identitásukat keresőknek, a gyökerek után kutakodóknak, vagy – ahogy Sz. G. említi – a „felemás lelkiállapotban” leledzőknek. És különösen nem annak a szellemi elitnek, amelyik sem családja, sem tágabb környezete előtt nem titkolja zsidó származását (ha nem is hivalkodik vele).
Ahogy Sz. G. helyzetkiértékelésében nem tesz kérdőjelet az „ingyenebéd mint legfőbb segítség” megállapításához, hasonlóan a BZSH-ban sem tekinthető az „ezt a kultúrát” említése legfőbb segítő gesztusnak, ha a nyugdíjasok alacsony helyárak mellett, „élőben” láthatják mondjuk Koncz Zsuzsát vagy éppen a fitnesz-világbajnoknőt.
Visszatérve a lényegre: a lemondás magyarázatának szerkesztői megjegyzés nélküli közzétételét azért vélem veszélyesnek, mert az olvasóban azt a látszatot keltheti: csak egyetérteni lehet azzal, hogy a „kitörési pontokat” az utód is – Sz. G. véleményét megismerve – csupán a „külföldi rabbik közreműködésétől remélje”.
Különben a fentebb nagyjából most megfogalmazott véleményemet javaslatként már két évvel ezelőtt megírtam a Szombatnak, és akkor a szerkesztőség az „Olvasóink írják” rovatban közre is adta. Aztán néma csend… Lehet, hogy a Mazsikében nem olvassák a lapot?
Pálos Miklós
Címkék:2000-10