Demokrácia és teokrácia között — (Izraeli helyzetkép a bölcsőtől a koporsóig)
Demokrácia és teokrácia között
(Izraeli helyzetkép a bölcsőtől a koporsóig)
Izraelben nincs szétválasztva az állam és a zsinagóga, s ezt a legtöbb izraeli – Charles Liebman neves izraeli szociológus szerint – jónak vagy legalábbis elfogadhatónak tartja. A probléma teológiailag az állam zsidó jellegében van, mivel a második szentély pusztulása óta a zsidóság állam nélküli vallássá vált, és a mai napság nagyhatalmú ortodoxia is erre, s nem egy majdani modem állami létre rendezkedett be.
A zsidóság kérdése természetesen már a kezdetekben problémát okozott a cionista mozgalom számára. A zsidó nemzeti mozgalom első nagy vitáját is az okozta, hogy a vallásos cionisták a nevelési és a kulturális tevékenységet ki akarták vonni a politika befolyása alól. A cionisták már a kezdet kezdetén (1898-ban, a II. cionista kongresszuson) leszögezték, hogy a cionizmus nem fogja sérteni a vallást. 1935-ben, a XIX. cionista kongresszuson a Mizrachi (vallásos cionista párt) és a Mapai (baloldali cionista párt) egyezséget kötött: eszerint a jisuvban (palesztinai zsidó közösség) a sabbatot nyilvánosan nem sértik meg és a hagyományos zsidó étkezési törvényeket (kasrut) is betartják a palesztinai zsidó közintézményekben. Ezt nevezték később status quónak.
Közben kiépült a jisuv zsidó vallási-oktatási rendszere is.
Sabbat
1947 júniusában, közvetlenül az államalapítás előtt, az Agudat Jiszrael (eredetileg anticionista ortodox zsidó szervezet) végrehajtó bizottsága levelet kapott a Jewish Agency elnökétől, David Ben Guriontól, mely néhány ígéretet tartalmazott a jövőre nézve: a szombatot nemzeti munkaszüneti napként fogják kezelni, a kasrutot pedig az összes állami intézményben betartják majd. Ben Gurion azt is megígérte, hogy a vallási bíróságok autonómiája a házassági és a válási ügyekben fennmarad, és a már létező független vallási-oktatási rendszert a majdan létrejövő állam elismeri. A vallási és oktatási autonómia egyébként az oszmán birodalom öröksége volt, és ezen a helyzeten az első világháború után a britek sem változtattak.
Ennek megfelelően 1948-ban a Kneszet, az izraeli parlament deklarálta, hogy a sabbat és a zsidó ünnepek Izrael állam hivatalos ünnepei. 1951-ben pedig megszületett a „munka- és a pihenési órák törvénye”: eszerint minden zsidó közintézményben dolgozó köteles megtartani a szombati munkaszünetet, de ez nem vonatkozik a magánszférára, valamint a kibucok és mosavok dolgozóira. Az elv az volt, hogy a nyilvános szférában tartsák meg a szombatot mint a zsidó állam igencsak szekularizálttá vált ünnepét. A Kneszetben – a vallásos-szekuláris erőviszonyoktól függően – időről időre felvetették egy külön sabbati törvény megalkotáséinak szükségességét, erre azonban végül nem került sor. A Mapai egyébként ezt mindig ellenezte, helyette, kisebbik rosszként, a „munka- és pihenési órák törvényé”-t akarta kiegészíteni. Eszerint a magánszektorban dolgozóknak és a szórakozóhelyeknek is be kellene tartaniuk a sabbatot és más zsidó ünnepeket.
Ki a zsidó?
A visszatérési törvény alapján az egy zsidó nagyszülővel rendelkező személy és annak rokonai is jogosultak az izraeli állampolgárságra, de az izraeli személyi okmányokban szereplő nemzetiségi bejegyzést a hagyományos vallástörvény, a halacha alapján hozzák, mely az anyagi ágon való leszármazást, illetve a megfelelő betérést fogadja el a zsidóság elengedhetetlenül szükséges kritériumának. A holocaust után mindenkinek meg akarták adni a lehetőséget, hogy a zsidó állam polgára lehessen, akit a nácik származás alapján üldöztek (vagy üldözhettek volna). A második világháborút követő időkben, a tömeg-aliják korában még nem voltak olyan szigorúak az izraeli bevándorlási hivatalnokok, mint mostanában. Mára azonban Izrael felnőtt: egyrészt komoly bürokrácia jött létre az ilyen ügyek kezelésére, másrészt az „orosz” bevándorlás miatt (a kilencvenes évek elején érkező nagy alija-hullámmal nagyszámú nem zsidó is érkezett az országba) a hatóságok is bizalmatlanabbak, mint korábban. Mivel az új bevándorlók számos szociális juttatásra jogosultak, sokak számára kívánatos lett az izraeli állampolgárság.
A „Ki a zsidó?” kérdésben az ortodoxia monopóliumot élvez. A külföldi, nem ortodox betéréseket sokszor nem fogadják el (mivel a reform- vagy konzervatív rabbikat el sem ismerik). Bár az ortodoxia joggal hivatkozik arra, hogy a betéréseket komoly tanulásnak kell megelőznie és a betérőt vizsgáztató bet dinnek, azaz rabbinikus bíróságnak kasrut- és szombattartó rabbikból kell állnia, sok helyen (így Kelet-Közép-Európa számos országában) e feltételek teljesíthetetlenek.
A másik probléma ennek az alapvetően vallási kérdésnek az állami kezelése. 1958-ban az izraeli kormány elutasította, hogy a szigorúan vett halacha szabályai alapján regisztrálják a polgárok nemzetiségét, de a zsidó vallási regisztrációra vonatkozóan fenntartotta ezt az elvet. Ha tehát valaki Budapesten betér a zsidó vallásba, azt Izrael állam – az éppen aktuális ortodox befolyástól függően – ismeri el (vagy sem) zsidónak. De még ha az ortodox Izraeli Főrabbinátus – e kvázi állami szerv – el is ismeri az illető zsidóságát, az ortodoxia több csoportja, amelyek szigorúbb mértékkel mérnek, ezt sohasem fogja megtenni. Ezért a betérni kívánók gyakran folyamodnak okirat-hamisításhoz. 1999 novemberében több tel-avivi és bersevai bírósági alkalmazottat tartóztattak le személyi adatok meghamisításának és kenőpénz elfogadásának vádjával.
Az alapvetően szekularizált és asszimilálódott ex-szovjet bevándorlók jelentős része a halacha szerint nem zsidó, ugyanakkor magukat annak tartják, és nem akarnak keresztény vagy muzulmán szokás szerint házasodni vagy válni, polgári szertartás keretében viszont erre nincs módjuk. Bár a külföldön kötött polgári házasságot az izraeli állam elismeri, azonban a nem halachikus zsidók gyerekei sem fognak zsidónak számítani, így a problémát csak elodázzák, de nem oldják meg.
A probléma kezelésére néhány évvel ezelőtt jött létre a (Netanjahu-kormány vallásos pénzügyminiszterének nevét viselő) Neeman-bizottság. A bizottság ajánlása szerint a betérni szándékozók reform-, konzervatív vagy ortodox módon is felkészülhettek volna a betérés- re, ám ennek hitelességét az ortodoxia képviselői ellenőrizték volna. A főrabbinátus azonban még a reformzsidósággal való együttműködés gondolatát is elutasította. Ennek ellenére 1999. március 22-én Bármiéiben megnyílt Izrael első – az összes zsidó vallási irányzatot magában foglaló – betörési iskolája, amely a Jewish Agency és az izraeli kormány közreműködésével jött létre. Bár az iskola vezetése ortodox kezekben van, sokan mégsem ismerik el ezt az intézményt, mivel azt nem az ortodoxia részéről akceptált rabbinikus bíróság, hanem állami szervek hozták létre. A Főrabbinátus nem vállalt kötelezettséget az iskola végzettjeinek zsidóként való elismerésére.
A szefárd ortodoxia pártjának, a Sasznak több vezetője (Eli Jisaj, David Benizri) nyíltan a visszatérési törvény megváltoztatása mellett foglalt állást, mivel az szerintük lehetővé teszi, hogy nem zsidók tömegesen jöjjenek Izraelbe és ezzel megváltoztassák az ország zsidó jellegét. A Sasz persze anti-askenázi érzelmekre is épít, mivel a probléma elsősorban nem a szefárd és a keleti zsidókat érinti. Natan Scsaranszkij, az orosz bevándorlókból alapított Jiszrael Baalija párt vezetője természetesen a törvény megtartása mellett érvel. Mindkét oldal komoly választói csoportokkal rendelkezik. Melchior rabbi liberális Meimad pártját leszámítva még az ortodoxia engedékenyebb csoportjai is csekély kompromisszumkészséget mutatnak. 1999 januárjában Elijahu Baksi-Doron szefárd főrabbi azt mondta, hogy az izraeli Főrabbinátus (melynek döntését sok ortodox csoport egyáltalán nem veszi figyelembe) két esetben javasolná a civil házasság intézményét: ha egyik fél sem zsidó, vagy ha az egyik partner halachikusan nem képes házasságot kötni.
Vallási tanácsok
Izraelben a nem zsidó vallási intézmények is kapnak állami támogatást, így valójában a diszkrimináció nem a nem zsidó vallások, hanem a nem ortodox zsidó intézmények ellen irányul, mivel az ortodoxiának intézményi monopóliuma van az országban. Izraelben sokféle vallási intézmény van, de ezek kormányzati státusa csak a vallásos cionisták számára bír nagy jelentőséggel. A szekulárisokat ugyanis mindez nem érdekli, míg a különböző ultraortodox csoportok csak saját rabbijuk szavára hallgatnak.
A legfontosabb közszolgálati feladatokat az izraeli belügyminisztérium által támogatott helyi vallási tanácsok biztosítják. Ezek helyi zsinagógákat támogatnak, fizetik a rabbit, felelősek az étkezési törvények betartásáért az üzletekben, és gyakran szponzorálják a helyi felnőttképzést. Többségük vallásos vagy tradicionális zsidó és a Nemzeti Vallásos Párt (Mafdal) tagja. Általában kizárják tagjaik közül a reform- vagy a konzervatív zsidókat, noha érvényes bírósági döntések kötelezik őket az együttműködésre. A szekulárisok szerint ez egy kisebbség kezébe adja az ellenőrzést az állami intézmények és a pénzek elosztása felett. Érdekképviseletet követelnek, és azt, hogy a pénzek elosztását bízzák a helyi önkormányzatokra. A vallásos zsidók minden kompromisszumot elutasítanak, a radikálisabbakat pedig még az is zavarja, hogy a tanácsokban ülők közül egyesek valamely szekuláris párt tagjai.
A főrabbinátus és a vallási bíróságok körül is újra meg újra fellángolnak a viták. A nem vallásos izraeliek nagyobb állami felügyeletet követelnek, míg a rabbinátus nagyobb autonómiát akar és tiltakozik a Kneszet beavatkozása ellen. Az izraeli legfelsőbb bíróság állami törvényből vezeti le a rabbinikus bíróságok érvényességét, utóbbiak szerint viszont a halacha az állami törvény fölött áll. A rabbinikus bíróságokon kívüli vallási intézményeknek nincs igazán a vallásos szektoron kívül terjedő hatalma.
Oktatás
A vallási nevelés az állam-vallás konfliktus fő terepe Izraelben. A legtöbb országban azon vitatkoznak, hogy az állam elismerjen-e és támogasson-e vallási intézményeket. Izraelben még a nem vallásos iskolákban is vannak vallási tanulmányok, ami persze nem csoda egy olyan vallás esetében, ahol a vallás – az iszlámhoz hasonlóan – történelem, folklór és életmód is egyben. A vita a vallási nevelés státusáról és szervezeti kérdéseiről folyik: a vallásos szektor vagy az állam felügyelje és irányítsa-e a vallási oktatást az állami vallásos iskolákban. Ezeken túl az Agudat Jiszrael és a Sasz párt független vallási oktatási rendszert tart fenn, melyeket az állam is támogat.
Izraelben tehát két, egymástól teljesen különálló oktatási rendszer működik. Hogy a problémát megvilágítsuk, beszélnünk kell az ún. maa-barot iskolákról. A szó héberül átmeneti tábort jelent: ezekben a táborokban laktak az Izraelbe főleg a Közel-Kelet országaiból és Észak-Afrikából bevándorolt zsidók százezrei. A szefárd zsidók az askenáziakkal ellentétben nem mentek keresztül az asszimiláción és a modernizáción, hanem – környezetükhöz hasonlóan – tradicionálisak maradtak: vallás és életmód egysége nem szűnt meg. A maa-barot iskolákba jártak az 50-es években ezeknek a bevándorlóknak a gyerekei. A táborok felállítása után verseny kezdődött a gyerekekért a különféle izraeli politikai erők között. Az izraeli kormány elhatározta, hogy a maa-barot iskolákat az oktatási minisztérium, tehát közvetlenül az állam felügyelete alá helyezi, a vallási tárgyakat pedig fakultatívvá teszi. Erre a táborokban zavargások törtek ki.
A további feszültségek elkerülése végett az illetékesek és a bevándorlók képviselői eldöntötték, hogy a jemeni gyerekek (akiknek a szülei vallásosak), vallásos nevelést fognak kapni. Akik más országból jöttek, azok pedig választhattak. De a Mapai nem akarta, hogy a vallásos iskolák fölötti felügyeletet a Mizrachi kapja meg, hiszen az új tömegeket így ők szocializálták volna párttagokká. Ezek után nem sokkal új oktatási törvényt hoztak Izraelben, és megalakították azt az állami iskolarendszert, melynek egyaránt van szekuláris és vallásos szektora. Így jött létre Ben-Gurion régi álma, a centralizáció. A Mizrachi megkapta az állami-vallásos iskolák fölötti felügyeleti jogot, míg az Agudat Jiszrael autonóm iskolarendszerét ismét elismerte az állam, ráadásul jóval nagyobb oktatási szabadságot kapott, mint a Mizrachi kezén lévő iskolák.
A következő probléma a 80-as, 90-es években keletkezett: az izraeli ortodoxia létszáma annyira megnőtt, annyian élnek kívül a mainstream izraeli életen, annyian nem kapták meg a kötelező világi nevelést, és főleg annyian nem vonultak be katonának, hogy Izraelben egész enklávék alakultak ki. Például maga Jeruzsálem is ilyen óriási ortodox tömegekkel rendelkező külön várossá alakult, ahol a szigorúan vallásos zsidók létszáma a nagy gyermekszámmal és a külföldről érkező vallásos alijával egyre nő, míg a nem ortodoxok elvándorlásával a szekulárisok száma egyre csökken. A probléma az, hogy az izraeli élet dezintegrálódik: a nagyszámú nem zsidó bevándorló és a nagy létszámú arabság mellett szintén nagyszámú és nem integrált ortodox él abban az országban, ahol az államot megalapító eszme, a cionizmus összetartó ereje megroppant és – természetes folyamatként – modern fogyasztói társadalom alakult ki. Ugyanakkor geopolitikai szempontból ugyanazokkal a körülményekkel kell számot vetni, mint fél évszázada: Izrael állama ma is a Földközi-tenger keleti partvidékén, magányos szigetként ékelődik be az arab-iszlám országok tengerébe.
(na)
Címkék:2000-01