Arab-zsidó viszály Franciaországban
Danny Leder
„Mort aux juifs!” – „Halál a zsidókra!” – a két háború közötti zsidóellenes csőcselék jelszava 2000 októberében újból felhangzott Párizsban egy palesztin-párti tüntetésen. A második intifáda visszhangja mélyen megrendítette a Franciaországban élő mintegy 700 ezer zsidót (Izrael után a harmadik legnagyobb zsidó közösséget).
Ez a tüntetés azonban még nem volt különösebben jelentős, a helyszínen láthatóan maguk a szervezők is bizonyos távolságot tartottak a zsidóellenes jelszavak hangoztatóival szemben. Végül még a parlament is foglalkozott a viszonylag kicsiny demonstrációval, s néhány párt felháborodását is kifejezte.
Összehasonlíthatatlanul súlyosabb azonban a közel száz zsidóellenes támadás: tucatnyi zsinagógában, zsidó iskolában és hitközségi épületben történt gyújtogatás – bár mindig csak akkor, amikor üresen álltak az épületek, áldozatul így senki nem esett. Annál többen sebesültek meg azonban, amikor zsidó hívőket kővel dobáltak meg, és más módon tettlegesen bántalmazták őket. Bár a múlt év tavaszára konszolidálódott a helyzet, a megrázkódta tás, a bizonytalanság tovább él az emberekben. Jó néhány zsidó fiatal azóta nem visel kipát, sok szülő pedig kiíratta gyermekeiket a zsidó iskolákból. Egyes zsidó családok kénytelenek voltak elköltözni azokból a szegényebb negyedekből, ahol az arab bevándorlók zöme lakik, mivel ott rendszeresen fenyegették őket a fiatalok.
A megtámadott zsidó intézményeket az esetek többségében szolidaritásból meglátogatják a szomszédos iszlám közösségek vezetői. Prédikációikban az imámok elítélik ezeket a merényleteket, a helyi politikusok és az antirasszista szervezetek pedig békítési találkozókat szerveznek. A zsidóellenes erőszakot azonban olyan muzulmán fiatalok követik el, akik sem egyházi, sem politikai szervezetekben nem fordulnak meg. A tettesek többsége szociálisan visszamaradott, családjától elhanyagolt külteleki fiatal, akik beteges erőszakkényszerüket vandalizmusban vezetik le.
Ahol mindennapos eseménynek számít a rendőrök, buszsofőrök, postások, orvosok és tűzoltók (!) megtámadása, ahol összefirkálják a templomokat, le- köpdösik az idősebb járókelőket, ott már csak egyetlen lépés választ el a zsidó szomszédok zaklatásától.
S mert a muzulmánok és a zsidók egymás mellett élnek, ez is előfordul. A mai francia zsidók többsége észak-afrikai családok leszármazottja. Főként az ötvenes-hatvanas években hagyták el Magrebet, (Afrika észak-nyugati, arab részét) közvetlenül a Franciaország által gyarmatosított három magrebi ország (Algéria, Tunézia és Marokkó) függetlenné válása előtt és után. Száműzetésükkel 2000 évre visszatekintő folyamatos jelenlétük ért véget. A magrebi zsidók és muzulmánok a francia nagyvárosok külső övezetében, illetve Párizs belvárosának bevándorló-negyedében azonban újra találkoztak.
A második világháború után megmaradt franciaországi zsidók az észak-afrikai zsidók tömeges bevándorlása után váltak újra láthatóvá. A Soá, a túlélők titoktartása, gyermekeik szociális fel- emelkedése, a vallási-közösségi csoportok felbomlása következtében jelenlétük teljesen elhalványult. A magrebi bevándorló-hullám épp idejében érkezett s újra megtöltötte a zsinagógákat. A szefárd rítus helyenként le is váltotta az ének- és dallam nélküli askenázi rítust. Az észak-afrikai zsidók – a háború előtti kelet-európai zsidókhoz hasonlóan – a már letelepedettek számára azonban túl hangosnak, túl fesztelennek, túl „zsidósnak” tűntek.
Film egy textil-negyedről – mely kasszasiker lett
Az állítólagos magrebi-zsidó vitalitás titokban általános zsidó erénnyé vált. Ha külső szemlélő ábrázolja a francia zsidókat, első sorban ezt a jellegzetességüket emeli ki. A kelet-európai mamele által sábeszre készített kultikus „gefilte fis-t” már rég felváltotta az észak-afrikai kuszkusz.
Jó példa erre a „La vérité si je mens” (szó szerint: „Az igazság, ha hazudok” vagyis: Te is tudod, hogy nem teljesen úgy gondolom) című nagy sikerű film. Az újonnan feléledt francia filmipar legnagyobb kasszasikerévé vált ez az egyszerű szórakoztató film, melynek mindkét részét öt millióan nézték meg. A történet észak-afrikai családból származó fiatalokról szól, akik Sentier-ben, Párizs textilipari negyedében – mely egykor a kelet-európai zsidóság és az örmény bevándorlók fellegvárának számított – hatalmas tempóban felélesztik a konfekciói part. Zegzugos utcácskák mélyén, düledező, ősrégi házakban a nagykereskedők, divattervezők, a (részben illegális) varrodákkal szövetkezve hatalmas vállalkozást hoztak létre, amelyről nem lehet tudni, hogy az iparosítás előtti vagy utáni korszakhoz sorolható-e inkább. E vállalkozás a kockázatvállalás, a kreativitás, a rugalmasság és a szociális brutalitás keveréke volt, mely néhány céget mindenesetre világsikerre vitt, ideig-óráig megmentette Franciaország konfekcióiparát a hanyatlástól s megakadályozta, hogy kihaljon Párizs óvárosa.
A film a Sentier-beliek állítólagos ismertetőjegyeit emeli ki: a bátorságot, az érvényesülési szándékot, az egykori nincstelen bevándorlók szorgalmát, s zsidó szolidaritást, az agyafúrt ravaszságot, a neo-orientális folklórt, a mediterrán életörömöt és a hedonizmust. (A főszerepet nem zsidó színész alakította, aki azonban a kezdeti nehézségek ellenére fesztelenül mozgott a zsidó miliőben, s mesterien küzdött le minden akadályt.) Az első epizód 1996-ra készült el, amikor a tömeges munkanélküliség és a gazdasági stagnálás miatt sok franciának igencsak morózus volt a hangulata. A Sentier sikertörténetét hálás közönség fogadta, a filmből a borús hétköznapokon ugyanis egyfajta optimizmus sugárzott. Nem hiányoztak persze az ismert „zsidó” klisék sem: a gyors meggazdagodás, vagy a gazdasági fölény. (A filmet egyébként akkor mutatták be, amikor a Sentier diadala már leáldozóban volt. A textilgyárakat azóta az olcsó munkaerőt alkalmazó országokba helyezték át. A városrészben pedig törökök, kurdok, pakisztániak, tamilok és kínaiak jelentek meg. Az utóbbi időkben a Sentier-be érkezett újabb zsidó bevándorlók az elhagyatott textilgyárakban internetes vállalkozásokat indítottak be.)
Az észak-afrikai zsidók, rövidebb idő alatt, ugyanazt az utat járták végig, mint annak idején a kelet-európai zsidó családok: a városi szétszóródást követően fokozatosan beleolvadtak a széles középosztályba, számosán közülük pedig karriert csináltak az elektronikai szektorban, a pénzügyben, az ipar vagy a kereskedelem csúcsán, a reklámszakmában, a tudományokban, a jog területén, a kultúrában, a tömegmédiában, vagy a politikában.
Ezek a karrierek erősen elütnek a nyomornak azoktól a képeitől, amelyek az Izraelben letelepedett észak-afrikai bevándorlóknak jutottak osztályrészül. A magyarázat kézenfekvő: még ha el is tekintünk az izraeli askenázi felső réteg első generációinak keleti zsidókkal szemben érzett előítéleteitől, akkor is látnunk kell, hogy az Izraelbe érkezett magrebi alijázók többsége mégiscsak Marokkóból jött. Vagyis Magrebnek arról a részéről, ahol a legkevésbé hagyott mély nyomokat a francia gyarmatosítás. Itt az ország belsejében is jelentős létszámú arab vagy berber kultúrájú zsidóság élt. Izraelbe a szegényebb, hagyományokhoz erősen kötődő marokkói zsidók vándoroltak. A képzettebb, tehetősebb, francia kultúrájú rétegek Kanada francia nyelvű területeire, illetve kisebb részben Franciaországba költöztek.
A tunéziai zsidóság ugyancsak Franciaország vagy Izrael felé vette az irányt, bár a szociális, hagyományőrző törésvonal ott nem volt olyan erősen érezhető, mint a marokkóiak között.
Az algériai zsidók döntő többsége közvetlenül az ország függetlenné válása előtt, illetve után, 1962-ben Francia- országba vándorolt – bár sokan éreztek lelkiismeret furdalást Izrael miatt. Ez a jelenség, bár láthatatlanul, de továbbra is megmaradt, s az algériai és tunéziai zsidó családok fiatalabb generációi az utóbbi években részben emiatt indultak útnak újból Franciaországból.
Az alsó rétegek szemben a középrétegekkel
A „zsidó utcácskák” lakosai közben folyamatosan fogynak. Legtöbb esetben a nincstelenek és/vagy az idősebb, izoláltan élő emberek maradtak. S ők bizony sokan vannak: zsidó jótékonysági egyesületek felmérése szerint a szegénységben megrekedt zsidók százalékos aránya (a zsidó népesség teljes számát tekintve) magasabb, mint a francia össznépesség szegényeinek aránya. A megmaradt zsidóplebejus népesség ma teljesen szétszóródva, szociális feszültségekkel páratlanul megterhelt környezetben él – családjuk generációra visszamenőleg nem kapott munkát, a hagyományos proletár szakmák megszűntek, az egymást támogató közösségek felbomlottak, az alacsonyan képzettek munkafeltételei egyre rosszabbak lettek.
A muzulmán munkásrétegek – többségükben analfabéta, vidéki bevándorlók – ráadásul rettenetesen megbotránkoztak azokon a magrebi zsidókon, akik gyorsan ki tudtak emelkedni környezetükből. Legtöbb esetben ez a felemelkedés mindössze azt jelentette, hogy sikerült beépülniük a széles középosztályba, ahol egyébként már az új muzulmán nemzedék jelentős része is megtalálta a helyét. Ennek következtében vannak az előváros szegényebb részein olyan zsinagógák, melyeknek hívei már a közép- osztály sorház-negyedeiből érkeznek.
Ugyancsak új, urbánus zsidó jelenségnek számít, hogy a térítő szándékú lubavicsi haszidok tömegesen áramlanak a középosztály lakónegyedeibe. A köztudottan az Egyesült Államokból érkező újmessianisztikus szervezetnek jellegzetesen jiddis, kelet-európai vonásai ellenére is sikerült megnyernie az észak-afrikai bevándorlók legutolsó generációjának az elektronikai szektorban dolgozó kicsi, de fontos csoportját.
A zsidók jelentős része ugyanakkor peremtelepüléseken tevékenykedik, gyógyszerészként, orvosként, tanárként, vagy szociális munkásként. Itt gyakran válnak a deklasszálódott fiatalok vad dühkitöréseinek első számú céltábláivá. Az eredetileg baloldali elkötelezettségű orvosok, tanárok vagy gondozók az állandó erőszak, megfélemlítés hatására egyre inkább felőrlődnek s mind türelmetlenebbek lesznek. Az idegileg tönkrement középosztály tagjai, beleértve a muzulmánokat is épp úgy reagálnak a fiatalok bűntetteire, mint a zsidó családok. A perifériára került muzulmán fiatalok szerint a kulcsszerep azonban mégiscsak a zsidóké. Konfliktusuk helyenként az amerikai nagyvárosokból jól ismert afro-amerikai kontra zsidó középosztálybeli konfliktusra emlékeztet.
A zsidó összeesküvés mítosza
Hasonló jelenségekre már jóval a legutóbbi zsidóellenes hullám előtt rábukkantam. 1995-öt írhattunk, amikor a GIA, a legradikálisabb algériai iszlám csoport támadást-sorozatot indított Franciaországban. Bombákat robbantottak párizsi áruházakban, a metróban és egy lyoni zsidó iskola előtt. Az egyik algériai szociális munkás szerint „az elővárosok fiataljai ellenzik az elvakult támadásokat, csak a zsidó iskola elleni merénylettel értettek egyet.” Másik alkalommal az egyik gyorsbüfé magrebi pincére nyilatkozott barátjával egyetértésben: „A zsidó tanárok szándékosan megbuktatják a muzulmán gyerekeket.” „Mindaddig, amíg akár egyetlen zsidó is ül a kormányban, nekünk, araboknak semmi esélyünk sincs Franciaországban.” (Akkoriban a konzervatív katolikus Eduard Balladur volt a kormányfő.)
Most azonban mindenképp tennünk kell egy rövid kitérőt a jelenlegi Algériába, ahol a hadsereg és az iszlám szabadcsapatok tagjai 1992 óta könyörtelen polgárháborút vívnak. A Franciaországba bevándorolt muzulmánok többsége Algériából érkezett. Bár a franko-algériai családok hangulatára, mentalitására erősen hat a francia környezet, hazájukkal továbbra is szoros kapcsolatban állnak. Ezzel magyarázható már-már megszállott zsidóellenes gondolkodásuk. Bár ma már legfeljebb néhány tucat zsidó él Algériában, mégis mindkét polgárháborús tábor szimpatizánsai „zsidó szellemiségűnek”, vagy egyszerűen csak „zsidónak” nevezik ellenfelüket. A fiatalok magától értetődően a rendőrök, vagy a kormány politikusainak sértegetésére használják a „zsidó” szót.
A Das jüdische Echo számára 1993-ban írott tanulmányomban azt fejtegettem, hogy „a nyugati társadalmakba betörő szociális megrázkódtatások legrosszabb esetben új, belső etnikai elzárkózást eredményezhetnek.” A deklasszálódott alsó rétegek nagyrészt muzulmán bevándorlók. Gyermekeik viszonylag könnyen kirekesztődhetnek, és ennek következtében a vallási-etnikai gettó falai mögött barikádozzák el magukat. Ez pedig, mint akkoriban is gondoltam, kiváló táptalajt ad az újabb antiszemitizmus számára. „Az iszlám bevándorlók kilátástalan helyzetüket az ellenük szőtt „zsidó összeesküvés” képzetével magyarázzák. Ez a kényszerképzet részben a fundamentalista agitátoroktól származik, részben a hagyományos zsidóellenességben, az izraeli-arab konfliktusban és az ugyanabban a lakóövezetben élő zsidó középosztálybeliekkel való rivalizálásban gyökerezik.”
Nyolc évre rá Franciaországban beteljesedtek a jóslataim. A közel-keleti konfliktus szimbolikus hatásával és a nemzetek között felgyülemlett szociális konfliktusokkal szemben a republikánus, integrációt elősegíteni kívánó francia társadalom mindeddig passzív maradt.
A Das Jüdische Echo-ban megjelent cikk alapján
Papp Kornélia
* Danny Leder: A törzsek célja és múltja. In: Das jüdische Echo, Vol 42, 1993 239.old.
Címkék:2002-03