Fordulópont előtt a Közel-Kelet
Dán Ofry*
Amikor e sorok íródnak – február közepén – a világ még mindig várakozó állásponton van. Az ENSZ legfelsőbb testületé, a tizenöt tagú Biztonsági Tanács (BT) még mindig hebeg-habog, és nem hoz egyértelmű döntést az iraki agresszió megfékezésére. Hans Blix, az ENSZ fegyverzetellenőrző bizottságának főnöke még mindig nem tudott dűlőre jutni, és világosan kimondani a való tényeket, miszerint Száddám Husszein a BT utasításait semmibe véve továbbra is rejtegeti tömegpusztító fegyverzetét.
Ha a nagytekintélyű Blix úr köntörfalazás és vazelinba csomagolt okoskodás helyett végre érthető nyelven beszélne, akkor az ENSZ testületileg kénytelen lenne érdemi határozatot hozni a környezetét és az egész világot veszélyeztető Irak leszerelésére. Ez nem történt meg. Blix úr és Mohammed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója legutóbb is csak kerülgették a forró kását. Arról beszéltek köntörfalazva a BT ülésén, hogy mégiscsak találkoztak valami fokozottabb együttműködési hajlandósággal az irakiak részéről, és ezért még nem lehet véglegesen pálcát törni Száddám Husszein rémuralma fölött. Annak kihangsúlyozása mellett, hogy „további vizsgálódásokra van szükség”, mielőtt kimondják a döntő szót az Irakban fellelhető tömegpusztító fegyverzet ügyében, Blix és Baradei sietve hozzáteszi még: „… és vannak még aggasztó kérdőjelek az egész ügyben, mert több veszedelmes vegyi- és biológiai fegyvernek, amelyeket a múltban leltároztunk, időközben egyszerűen nyoma veszett…”
Az ENSZ két, ellenőrzéssel megbízott főembere tehát kicsit megnyugtat, kicsit rémítget, és ami a lényeg: nem beszél világos nyelven. Egész pontosan: mellébeszél.
Így állt elő a helyzet, hogy a Biztonsági Tanács ismét mentőövet dobott Száddám Husszeinnek. A világszervezet legmagasabb fóruma, amely, mint a neve is mutatja, a biztonságért felelős világszerte, megint elodázta alapvető kötelessége teljesítését, és nem mondta ki – amit a Közel-Keleten minden óvodás gyerek is tud -, hogy Irak csak packázik az ENSZ ellenőreivel, és továbbra sem hajtja végre a BT 1441. számú határozatát. Az ENSZ impotenciájának eredőjeként Száddám Husszein önkéntes szekértolói gyakorlatilag Amerikának is megkötötték a kezét. Egyelőre. Ebben a nemzetközi konstellációban Amerika is hangot változtatott – kényszerűségből. Az amerikai diplomácia most már csak arról beszél, hogy Irakot „súlyos következmények” fenyegetik, ha azonnali hatállyal nem működik együtt az ENSZ fegyverzetellenőreivel. Mint a kámfor, úgy tűnt el az amerikai szövegezésből a “háború” írmagja is. Egy nappal a világ hatszáz városát elöntött háború-ellenes tüntetéssorozat nyomán az amerikai Góliát arra kényszerült, hogy a korábbi nagy dobpergés helyett a hárfa húrjait pengesse, a véreskezű Száddám Husszeint oltalmazó háborgó nemzetközi közvélemény lecsillapítására.
*
Ha van valaki, aki valóban ismeri és érti az amerikai hadvezetés gondolat- menetét, igazi terveit az iraki veszedelem felszámolására, akkor az maga az izraeli katonai agytröszt. Izrael tábornokai a legszorosabb kapcsolatban vannak a Pentagon, az amerikai hadügyminisztérium és a CIA (az amerikai Központi Hírszerző Szolgálat) legmagasabb rangú irányítóival. Izrael kifejezett ígéretet kapott – egyenesen George W. Bush elnök utasítására -, hogy amennyiben sor kerül az Irak elleni angol-amerikai katonai csapásra, Izrael lesz az első, amelynek felelős vezetőit időben értesítik, hogy az izraeli kormány, illetőleg a zsidó állam védereje a lehetőség szerint a leggyorsabban képes legyen megtenni a szükséges intézkedéseket.
Természetesen, nem csak vészhelyzet idején van és lesz együttműködés, információcsere az Egyesült Államok és Izrael között. Izraelt a közbeeső időszakban is folyamatosan tájékoztatja szövetségese.
Amerika eddig már több mint 150 ezer állig felfegyverzett, első vonalbeli frontkatonáját vonta össze Irak határainál, a Perzsa-öböl térségében. Szinte semmi kétség sem férhet ahhoz, hogy ha – és amikor – támadásba lendül ez a félelmetes erejű hadigépezet, Irak ellenállása napok, vagy legfeljebb néhány rövid hét alatt megtörik. Az amerikai hadászati technológia olyan eszközöket vonultatott fel és tart bevetésre kész állapotban Irak határainál, amelyekkel szemben talán egyetlen ország sem képes szembeszállni. Semmiképpen sem Száddám Husszein, a „bagdadi hóhér” mai Irakja. Az amerikai bombázók lézersugarakkal és műholddal irányított „okos” bombái ma tízszer-hússzor eredményesebbek, mint tizenkét évvel ezelőtt, az 1991-es Öbölháború idején.
Az izraeli hadvezetés értesülése szerint az amerikai haderők a támadás első két-három napja alatt legalább ötszáz nehézbombázóval fogják Bagdadot megszakítás nélkül támadni. A cél? Megtörni az iraki főváros körüli védőgyűrűt, ahová Száddám Husszein az elmúlt hetekben hatalmas erőket helyezett át Irak nyugati, sivatagi részéből. Arra is ígéretet kapott Izrael, hogy az amerikai haderő nehézbombázókkal, irányított rakétákkal és más eszközökkel – amelyeknek részletezése a jelenlegi stádiumban nem kívánatos – mindent elkövet, hogy a háború első szakaszában megsemmisítse az Izraelhez közel eső térségében rejtegetett Scud rakétaütegeket. Izrael számára ugyanis első sorban ezek a föld-föld ballisztikus rakéták jelentenek veszélyt. Ugyanúgy, mint az előző Öbölháborúban, amikor Irak nyugati térségéből összesen 39 Scud-rakétát lőttek Izrael területére. Ezt az iraki veszélyt Áriel Sáron miniszterelnök, nyugalmazott tábornok, aki évtizedeken át Izrael egyik legendás hadvezére volt, mielőtt a politika mezejére lépett, tisztában van az amerikaiak ígéreteivel és lehetőségeivel. Ennek ellenére, az ő személyes utasítására és az izraeli biztonsági kabinet jóváhagyásával a Cáhál, Izrael védereje mindent megtett, hogy felkészülten fogadjon bármilyen fejleményt, nemcsak Sáron, de Binjámin Netanjáhu külügyminiszter és Saul Mofáz hadügyminiszter is több alkalommal hangoztatták az elmúlt hetekben, hogy Izrael a felkészült minden eshetőségre, és amennyiben „tűrhetetlen támadás” érné Irak részéről, habozás nélkül élni fog az önvédelem jogával, nem úgy, mint 1991-ben, amikor Washington kifejezett kérésére-nyomására Izrael passzív módon tűrte a Scud-rakéták becsapódását, és nem vetette be készenlétbe helyezett repülős egységeit, válaszul az iraki támadásra.
Ma, 2003 elején alapvetően más a helyzet. Igaz ugyan, hogy Amerika ma is szeretné jó előre biztosítani, hogy háború esetén Izrael nem avatkozik be a harcokba, de Sáron nem vállalt egyértelmű elkötelezettséget arra, hogy Izrael minden körülmények között „jó gyerek” lesz. Ebből következik, hogy Izrael – amint ezt illetékes miniszterei, szóvivői az utóbbi hetekben többször hangsúlyozták – fenntartja magának az önvédelem jogát. Ez azt jelenti, hogy Izrael választja meg magának, mikor és milyen iraki provokációra válaszol. Úgy is kifejezhetnénk ezt, hogy Izrael csakis saját, jól felfogott honvédelmi érdekei alapján fog cselekedni Irak ellen. És ha szükséges lesz, akkor Izrael minden rendelkezésére álló eszközzel – és ilyen sok van! – megtorol egy esetleges iraki konvencionális, vagy nem konvencionális támadást. Az erre vonatkozó döntés – és ezt nem győzzük eléggé hangoztatni – a tényleges események, fejlemények alapján születhet csak meg.
Saul Mofáz hadügyminiszter úgy véli, hogy az amerikaiak által, a már fentebb említett okoknál fogva meghirdetett újabb türelmi idő legfeljebb két-három hétig tarthat. Az izraeli hadvezetés azt feltételezi, hogy az Irak ellenes amerikai támadásra február végén, március elején kerül sor. Ennek ellenére az izraeli véderő már elhelyezte az ország különböző részein a korszerűbb Patriot rakétákat, amelyek alkalmasak arra, hogy nemcsak támadó repülőgépeket, de esetleg az Irakból érkező Scud-rakétákat is megsemmisítsenek, még mielőtt azok célba érnének. A közelmúltban az izraeli légelhárítás kéthetes hadgyakorlatot tartott ezekkel a Patriot-rakétákkal. Összesen 14 rakétát lőttek ki és kivétel nélkül valamennyi célba talált.
A Patriotok mellett Izrael bevetésre kész állapotba helyezte a Chéc (Nyíl) óriásrakétákat Éjn Semer kibuc közelében és a Negevben, az ország déli térségében. A Chéc-rakéták az egye- düliek, amelyek a föld sűrű légkörén kívül is képesek megsemmisíteni a támadó Scudokat.
Végül, de nem utolsósorban, meg kell említeni magát az izraeli légierőt is, amely – az amerikai hadvezetőség szerint is – legjobb a világon. Izraelben a légierő feladata a Patriot- és a Chéc-rakéták kezelése – mint mindené, ami a levegővel kapcsolatos. Izrael hosszú karját, a legendás légierőt, amely a létező legjobb amerikai harci gépekkel rendelkezik, már február első felében maximális készültségi állapotba helyezték. A készültség olyan magas fokú, hogy egyes repülő rajokban a pilóták éjjel-nappal a gépekben tartózkodnak, s így parancsra másodpercek alatt fel tudnak szállni feladataik végrehajtására. Nem véletlenül mondta Saul Mofáz hadügyminiszter – egy éve még a hadsereg vezérkari főnöke -, hogy nincs még a világon egy állam, amelyet olyan hermetikus védőháló venne körül, mint Izraelt.
Az izraeliek tudják ezt. Az országban nincs pánik, jóllehet még a gyermekek is tisztában vannak azzal, hogy fennáll a gyilkos iraki támadás veszélye, ha az amerikaiak lesújtanak a „gonoszság tengelyéhez” tartozó Irakra.
Saul Mofáz február második felében a következő pontokban határozta meg a vezérkar értékelését és állásfoglalását az iraki helyzettel kapcsolatban:
Az amerikaiak iraki hadjárata „nem a mi háborúnk”, és nem is áll szándékunkban abba bármilyen módon belekeveredni;
Az Izraelre leselkedő veszélyek, beleértve az iraki rakétatámadást is, viszonylag csekélyek, de Izrael minden szempontból felkészült bármely fejleményre;
Izrael légiereje minden eshetőséggel számolva képes betölteni feladatát ellenséges légitámadás visszaverésére;
Jóllehet a palesztin terror motivációja változatlan, ám – a hatékony izraeli elhárítás következtében – lehetőségeik lényegesen csökkentek. Egy esetleges iraki háború esetén sem várható a terrortevékenység hirtelen fellángolása;
Sáron miniszterelnök tanácsadóinak egy része szentül hiszi, hogy gyökeresen megváltozik a Közel-Kelet egész politikai arculata, ha felszámolják Száddám Husszein rezsimjét, avagy legalább őt magát eltávolítják a hatalomból. Ebben az esetben Jeruzsálemben számolnak a dominó-elv érvényesülésével. E koncepció híve Efrájim Hálévi, az izraeli Nemzetbiztonsági Tanács elnöke is, aki korábban a Moszád főnöke volt, és jelenleg Sáron miniszterelnök egyik legközelebbi bizalmi embere. Izraeli szakértők szerint Száddám Husszein bukása előbb- utóbb Jásszer Áráfát karrierjének is a végét jelenti. Ez annál is inkább kézenfekvő, mert amióta zátonyra futott az úgynevezett Camp David-i konferencia, amelyet 2002-ben Bill Clinton akkori elnök hívott össze, a palesztin vezető nyíltan a terror alkalmazásához tért vissza. Mint a „régi szép időkben”, amikor még a Fátáh terroristáinak bandafőnökeként ő volt a terror egyes számú nemzetközi jelképe.
Ha tehát bukik Száddám, az izraeliek számolnak azzal, hogy Jásszer Áráfát is valamilyen módon a történelem süllyesztőjébe kerül. Nem zárják ki annak a lehetőségét sem, hogy az iraki rémuralom felszámolása nyomán hasonló sorsra jut Naszrallah sejk, a Hezbollah nevű terrorszervezet eszeveszett gyűlöletet sziszegő vezetője, aki Libanonból „terjeszti a tant”, és uszítja fanatikus híveit.
Egy bizonyos: ha a több mint másfél éve húzódó angol-amerikai készülődés után George W. Bush az ENSZ Biztonsági Tanácsának zöld fénye nélkül is parancsot ad az Irak elleni támadásra, a Közel-Kelet, és benne Izrael, soha többé nem lesz az, ami előzőleg volt. Izraelben remélni szeretnék, hogy a változások a térség népeinek békés együttélését szorgalmazó erők megizmosodását szolgálják majd.
* A szerző a Tel-Avivban megjelenő Új Kelet főszerkesztője, a Hatnapos Háborúról szóló „Izrael győzedelmes hat napja” című könyv szerzője. Cikkét a Szombat felkérésére írta február harmadik hetében.
Címkék:2003-03