Párhuzamosok találkozása — Gondolatok Forgács Péter filmjeiről: Őrvény, Privát szocializmus
Végtelen hosszúságúra nyúlt középiskolai matematikaórákon verték a fejünkbe, hogy az euklideszi rendszerben a párhuzamosok sosem találkoznak. Arra is emlékszem, de gondolom, így van ezzel a humánórák sok más szakbarbár művelője, hogy a tér más reprezentációiban a párhuzamosok igenis találkoznak. Garai László írt egyszer egy érdekes dolgozatot, melyben feltárta e nem euklideszi eretnekség történeti és szociológiai gyökereit. Garai szerint ugyanis nem véletlen, hogy éppen Kelet-Európa végein jutott Bolyai és Lobacsevszkij egymástól függetlenül arra a gondolatra, hogy a semmiből nemcsak egy világ teremthető. Az Elbán, Lajtán innen túl közel a semmi.
Számos történeti szociológiai munka, de rengeteg művészi alkotás is szól arról, hogy mit is jelent a kelet-európai alternatíva a világ sokáig egyetlen érvényesnek tartott változatához képest. Határvidék lévén, Kelet-Európában a határok jelentése mosódik el leginkább. Nem tudni, hol kezdődik az élet, hol végződik az álom, mi az igaz, mi a hamis, merre van az előre, merre a hátra, és sorolhatnám a határdilemmákat végesteien végig. A határ keresése életveszélyes vállalkozás, de abba is belehalhat bárki, ha nem keresi a határt, ha csak reflektálatlanul éli az életét.
Forgács Péter filmjeinek különös erejét az adja, hogy a kelet-európai élet reflektálatlan, nyers tényeit anélkül hozza reflexiós kényszerbe, hogy bármit is hozzájuk tenne, vagy bármit is elvenne belőlük. A módszer nincs előzmény nélkül.
A Magyarországon magas színvonalon művelt irodalmi szociográfia mindig is ezen a technikán alapult. Forgács azonban filmet készít, és ráadásul anyagát nem maga állítja elő, hanem beéri azzal, amit talál. A Privát történelem sorozat első számú leleménye maga a talált anyag. Amatőr filmeket használ föl, amelyeket készítőik kizárólag a maguk mulattatására, társas idejük ízesítésére vettek föl.
Normális esetekben a privát élet sosem találkozik a rendszer életével. A két szint párhuzamosan halad. Akit csak a privát szint érdekel, azt voyeurként bélyegzi meg a pszichiátria. A manapság széltében-hosszában művelt home videó műfaja a kereskedelmi televíziók műsorkínálatának kedvenc csemegéje, különösen, ha olyan jelenetek láthatók, amikor a nagybácsit rajtakapják, amint egy kacsával izéi, a mit sem sejtő vendégek cipőjét lepisili a család üdvöskéje az asztal alatt, vagy éppen kábítószer-túladagolás miatt öngyilkosságot követ el a szomszéd fia. A leselkedő kamera által készített felvételek, ha adásba is kerülnek, megőrzik a privát élet elszigeteltségét a társadalomtól. Ezek a felvételek ha többletjelentésre egyáltalán szert tesznek, az nem több, mint az emberi feltételben egyébként benne rejlő perverz nyomorúság jelzése. A tömegessé tágult privát azonban megmarad annak, ami mindig is volt Nem lesz belőle közügy.
Miért van az, hogy a Privát történelem egyes epizódjai eleve többek, mint amik voltak?
A válasz során rá kell mutatnunk, hogy Forgács két feltétel meglétével kalkulált igen helyesen. Az egyik feltétel a készítők és modelljeik sorsa, melyről az amatőr filmek készülésének pillanatában ők semmit sem tudhattak. Illetve amit tudtak, az a később történtek fényében teljességgel érvénytelennek bizonyult. A másik feltétel, hogy közismertté váljanak a filmek érintettjeinek életét befolyásoló, korántsem magántermészetű események, amelyek az elkészítés és a nyilvános bemutatás között eltelt időben bekövetkeztek. Forgács filmjei kikényszerítik e két feltétel találkozását, s ezáltal páratlan esztétikai és etikai hatás születik. A párhuzamosok találkoznak. A magánszféra és a közszféra egymásba tűnik. A legártatlanabb, legbájosabb jelenet is dermesztő hatást vált ki, ha tudjuk, hogy a lakás, melyben a születésnapi vacsora zajlik, pár év múlva lakók nélkül marad – netán maga a lakás is teljesen elpusztul. A filmen látható naiv szereplő ugyanazt látja, mint hatvan év múlva a film nézője, de az utóbbi mégis mást lát. Ami az egyiknek a saját élet visszahozhatatlan, örömteli pillanata, az a másiknak a végzet üzenete.
Forgács filmjei a párhuzamosok találkozásáról szólnak, de csak azok számára, akik maguk is e találkozások termékei, nem tudok elképzelni más égtájon született nézőt, aki e filmeket megérthetné. Kelet-európai néző nélkül e filmek nincsenek, még ha fizikai valójukban vetíthetők és láthatók is. Nem Forgács tehet arról, hogy e filmek esztétikai jelentései képtelenek a kelet-európai pragmatika által konstituált jelentések fölébe kerülni. Aki olyan világban él, ahol a párhuzamosok nem találkoznak, annak e filmek olyanok, mint nekünk a nó-drámák. E filmek arról szólnak, hogy ahol a párhuzamosok is találkozni képesek, ott minden megtörténhet. Ráadásul mindig a leendő történések az igaziak, sosem azok, amelyek éppen vannak. Még azt sem zárhatjuk ki, hogy a Privát történelemben feltűnő mit sem sejtő arcok talán nagyon is tisztában voltak azzal, hogy mi várhat rájuk. Tudták, amit mi, később születettek is tudunk. Csak éppen jobbnak látták, ha úgy tesznek, hogy nem tudják. Ez esetben az elfojtás képeit látjuk.
A Privát történelem tizedik és tizenegyedik része a Pető család magán-filmarchívumának anyagaira épül. ízig-vérig polgári család. Magyarországon azonban nincs ízig-vérig polgári család. Ahhoz polgári társadalomnak is kellett volna lennie. Polgárok mégis voltak. Már akkor is csak voltak, amikor még javában éltek. A Pető család ízig-vérig magyar család. Szegeden élnek, a Tisza-parton korzóznak, a nagy magyar Alföldön vadásznak, szórakoznak. Magyarországon azonban nincs ízig-vérig magyar család. Ahhoz tudni kellett volna, hol vannak Magyarország határai. Szeged éppúgy lehetne román vagy szerb város, mint ahogyan 1920-ban egyik pillanatról a másikra román város lett a Szegedtől pár kilométerre fekvő, korábban magyar Nagyváradból, és szerb város lett a szomszédos Szabadkából. Petőék még javában éltek és filmeztek, amikor 1940-ben, illetve 1941-ben mindkét város újra magyar lett, hogy néhány év múlva, 1945-ben, amikorra a családot már megtizedelte az államilag inspirált emberirtás, e városokból újra román és szerb város legyen. Magyarország határai 1938 és 1941 között háromszor változtak. És most, 1999-ben, a magyar Országgyűlésben képviselve van olyan párt, amelynek megint a határok megváltoztatásán jár az esze. Semmi biztosíték sincs arra, hogy a Szegeden most készülő home videók látványa hatvan év után nem lesz-e ugyanolyan dermesztő, mint azok a filmek, amelyek a Pető családról készültek anno 1939.
Végére hagytam, hogy a Pető család ízig-vérig zsidó család. De van-e Magyarországon ízig-vérig zsidó család? Forgács filmjei semmi kétséget sem hagynak afelől, hogy ilyenek nincsenek. Ahhoz nem kellett volna végbemennie Magyarországon a zsidóság asszimilációjának. Ugyanakkor a filmek azt mondják, hogy Magyar országon nagyon is vannak zsidó családok, és a Pető család egy ezek közül. Az Örvény című tizedik rész arról szól, hogy a Pető család hogyan vált zsidóvá anélkül, hogy a családtagok ennek érdekében bármit is tettek volna. Az akkori magyar Országgyűlés 1938-tól szorgosan gyártotta a zsidókat gyártó törvényeket Az évek múltával a család egyáltalán nem lett más, mint ami mindig is volt, mégis egyre másabb lett, mert a törvények kiagyalói és végrehajtói egyre másabbnak látták őket, és ennek megfelelően egyre inkább megkülönböztették őket a többi magyar állampolgártól. A film egyik párhuzamosa a család változatlan életét mutatja, egészen a döntő históriai pontig, amikor is tovább már nem volt fenntartható a fikció. A film másik párhuzamosa a magyar társadalom filmhíradók által megjelenített életét mutatja, mely szintén fikción alapult, mígnem 1944-ben bekövetkezett a német megszállás, ami után már nem volt fenntartható a fikció.
A családot széttépte a holocaust. A párhuzamosok a megsemmisítő-táborban találkoztak. A sok megrázó mozzanat közül elég, ha ebben a beszámolóban az újszülött Pető kisfiú tragikus halálára utalunk. Miféle rendszer, miféle ideológia az, melynek legfőbb ellenségei csecsemők?
A tizenegyedik rész folytatja, amiről az előzmények ismeretében azt hihetnénk, hogy fokozhatatlan. A filmezés nem állt le. Bármilyen hihetetlen is, a megmaradt Pető család újrakezdi az életét Szegeden. Ez megint egy olyan mozzanat, mely nyugati szemmel nézve érthetetlen. Annál is inkább, mert újrakezdődik a jövő által megmérgezett jelen játéka. Csak éppen a rendszer új, és az ideológia új. A tizenegyedik rész címe Privát szocializmus. Petőékre új nemezis vár. Megmaradt egzisztenciájukból kiforgatja őket a proletár állam. Bűnük most az, hogy polgárok.
Az Örvény tragédiája néhány év alatt kibontakozott. A Privát szocializmus ezzel szemben jóval nagyobb időtávot fog át. A tónus látszólag kevésbé drámai. A család Budapestre költözik, és a családfő új állást talál. Hol másutt, mint a Fővárosi Operettszínházban, ahol évtizedeken át, szinte megszakítás nélkül hegedül a szórakozni vágyó dolgozó nép nagyobb örömére. Pető művész is volt, de leginkább ember. Tovább készíti amatőr filmjeit, melyek láttán, aki a szocializmus alatt élt Magyarországon, éppen úgy nosztalgiát érezhet, mint ahogyan az 1945 előtt készült jelenetek láttán a nosztalgia hullámai önthetik el az egykori tanúkat, áldozatokat, elkövetőket, legyenek azok munkaszolgálatosok, leventék, csendőrök, katonatisztek vagy szépasszonyok, cselédlányok, úri fiúk. A meglévő gyermek mellé új gyermek születik.
Látszólag a tizenegyedik rész az egyszerűbb. Végül is a szocializmus építése 1957, de különösen 1963 után nélkülözte a nagy, látványos, sorsfordító eseményeket. A két párhuzamos mintha eltávolodott volna egymástól. Gyarapodik a család, minden évben egy kicsit több jut nekik, éppen úgy, mint az országnak. Ha a polgárokat sikerült is eltüntetni a színről, annál több lett a kispolgár. Ez a békés, eseménytelen rész azonban izgalmasabb és érdekesebb, mint az előző, ahol mindkét párhuzamos síkon évente, félévente nagy események történtek.
A szereplők ugyanis nem emlékeznek. Mintha meg sem történt volna velük mindaz, amiről az Örvény szólt Még javában tartott az államszocializmus, amikor Erős Ferenc munkatársaival együtt tudományos módszerekkel utánaeredt annak az egyáltalán nem magától értetődő jelenségnek, hogy hová lett a magyar társadalom történelmi emlékezete, s azon belül mi történt a meggyötört, szétzilált, elfojtásra ítélt zsidó identitással. A kutatás eredményeként került be a szociálpszichológiai szakirodalomba a negatív identitás kifejezés, mellyel Erős a tabu tárgyává nyilvánított identitáskategóriák paradox továbbélésére utalt. Ez esetben úgy van jelen a mindennapi kommunikációban az identitást meghatározó kategória, hogy nincs jelen. A hiány azonban hathatósan sugall valamit, aminek ott kellene lennie, de még sincs ott, jóllehet nincs egyetlen mozzanata sem a családi életnek, amelyben ne bújna meg. A létrejövő sejtelmes utalásrendszer érzelmileg rettenetesen erős feszültséget eredményez, melyet csak a múlt megismerése, a magántörténetbe egykor betolakodott történelem újra-megtalálása oldhat. A Pető családdal foglalkozó második Forgácsfilm érdeme, hogy ezt a rendkívül finom, kívülállók számára teljességgel hozzáférhetetlen mechanizmust képes megmutatni és megértetni.
A két film között ezáltal jön létre eltéphetetlen egység, mely a kelet-európai lét titka, ahol a párhuzamosok újra meg újra találkozni kénytelenek. Nem kérdés, hogy a többszörösen megkínzatott zsidó identitás kézenfekvő kulcsot adhat a titok megfejtésének.
A Pető család privát története azonban mutatis mutandis minden magyar család számára ismerős kell legyen. A kérdés csak az, hogy mit kezdjünk azzal a különös tudással, melynek birtokában a Forgács-filmeket érthetjük? Hihetjük-e azt, hogy az égtáj, ahol élünk, többé nem ad inspirációs forrást a Bolyai- és Lobacsevszkij-féle intellektuelek számára? Normális lesz-e, ami másutt normális? Ez esetben a mi gyermekeink már nem fogják érteni a Privát történelem filmjeit, illetve nem úgy fogják érteni, ahogyan mi értjük azokat. A határok megszilárdulnak, a kétértelműségek leegyszerűsödnek, Krúdy és Freud álomfejtései feledésbe merülnek. Van azonban egy másik lehetőség is, melyre ebben az írásban már céloztam. Ez esetben minden kezdődik elölről. Annál is inkább, mert itt nem tudni, hogy hol a kezdet és hol a vég.
A Szombat és a Magyar Filmintézet Zsidó sorsok magyar filmen című konferenciáján elhangzott előadás szerkesztett változata. A szimpózium anyaga terveink szerint önálló kötetben is megjelenik.
Címkék:1999-12