Csak személyes élményeimből tudok dolgozni
Fehér azon kevés festőink egyike, akinek képeit Európa-szerte kiállítják és meg is vásárolják a nagy gyűjtemények. Szerencsére a művész nem feledkezik meg Budapestről, legutóbb éppen a Vadnai Galériában tekinthettük meg munkáit. Legfőbb témája változatlanul a zsidóság.
Kiállítását Izrael nagykövetasszonya, Judith Varnai-Shorer nyitotta meg.
Képeivel a múzeumok és gyűjtemények mellett különböző magángalériákban találkozhat a közönség. Ez azt jelenti, hogy egyetlen galéria mellett sem kötelezte el magát?
Nekem a szabadság mindennél többet jelent. Külföldi nagynevű galériások Svájcban és Németországban, köztük a kölni Krings, Ernst, aki Kabakovot is segítette annak idején, kínáltak exkluzív szerződést, de bármennyire is csábítónak tűntek ajánlataik, soha nem fogadtam el azokat. Ehhez az alapelvemhez Magyarországon is ragaszkodom.
Volt arra példa, hogy valamelyik galériában nem állított ki, mert nem találta megfelelőnek a színvonalát?
Persze, főleg a rendszerváltozást követő években, amikor egyre-másra nyíltak a galériák, és a csecsebecséktől kezdve az antikvitáson keresztül a kortárs művekig mindenfélét árultak, épp ezért nagyon sok közülük nem rendelkezett határozott arculattal. Ha ilyen galéria keresett meg, kénytelen voltam nemet mondani.
– De szerencsére nem mindegyik volt ilyen.
Valóban, a kilencvenes évek közepén megkeresett a Várfok Galéria tulajdonosa, Szalóky Károly, és egy-két évvel később ezt már kiállítás is követte, de kizárólagos jogokat neki sem tudtam nyújtani. A másik szempont egy kezdő galériánál, hogy tudom, ha ott kiállítok, azzal nagyban segítem az indulásukat, hiszen a pályakezdő tehetséges fiatalok mellett fontosak a húzónevek, amire a nagyközönség bejön. Ez a helyzet a Vadnai Galériánál, amelyiket egy kedves fiatal házaspár igazgat, és akiknél a pályakezdő fiatalok mellett Bak, Hencze, Haraszty és Keserű mellett én is kiállítok majd a jövőben.
Hogyan készül egy kiállításra? Kimondottan arra festi a képeit, vagy a már kész alkotásokból válogatja össze az anyagot?
Általában az utóbbi eset az igaz. Amikor megismerem a galéria alaprajzát, falfelületei méretét, magam döntöm el, mit viszek oda a munkáimból. Bár vannak kivételek, például legutóbb egy holland galéria felkért kisebb méretű pasztell képek kiállítására. Ilyenek nem voltak a műtermemben, de mivel időben, másfél évvel előtte szóltak, el tudtam készíteni az anyagot.
Köztudott önről, hogy nagyon termékeny művész. Ez számokkal kifejezve mit jelent?
– Körülbelül ötven darab, nagyméretű, 2×2,5 méteres képet egy évben. De ez nem azt jelenti, hogy egyfolytában, éjjel-nappal festek, hanem azt, hogy a festésre szánt időt nagyon intenzíven töltöm el. Van úgy, hogy hónapokig nem dolgozom, de amikor összegyűlik hat-hét képterv, és leutazom Tácra a műtermembe, pontosan tudom, mit fogok festeni, mert előtte a fejemben addigra mindent pontosan, milliméterről milliméterre elkészítettem. A vászon előtt aztán már folyamatosan dolgozom, de ez már csak technikai feladat. Számomra az igazán izgalmas, amikor kigondolom a képeimet.
A sok-sok festmény között, a Holttengeri emlék című képénél az egyik alak, a felesége lelép a vászonról és ember nagyságú fémkontúrként is megjelenik. Mikor fordult a figyelme a fémszobrászat felé?
Az ötlet 1990-ben jött, amikor a Velencei Biennálén egyedüli művészként képviselhettem Magyarországot. A pavilon nagy, üres középső részét kár lett volna kihasználatlanul hagyni, és Néray Katalin – a Magyar Pavilon kormánybiztosa – az átriumos részben egy plasztika készítésére kért fel. Szünet nélkül azon gondolkodtam, hogy mit tudnék oda alkotni. Egyik reggel, amikor fölébredtem, megszületett a terv, ami annyira nyilvánvaló volt, hiszen a képeimen lévő átrajzolt figurákat kell csupán a kartonokra kimásolt alakokkal térbe helyeznem! Leutaztam Dunaújvárosba, és a Dunaferrnél, egy lézeres berendezés segítségével kivágták acéllemezből a Vasrajzok című szoborcsoport. Ezekről a művekről az ART magazin készített néhány fotót a Hősök terén, amit aztán a Biennálé előtt le is közöltek.
– Valamikor egyértelmű, hogy ki a képének modellje, hiszen ott van a címében, de mi a helyzet, amikor egy olyan képaláírást látunk például, hogy Fatörzsön cigarettázó férfi, vagy Kisfiú? Ilyenkor kiket fest meg?
Csak személyes élmény alapján tudok dolgozni. Ezért a képeken leggyakrabban azokat a személyeket idézem meg, akik az életemhez tartoznak, abban szerepet játszottak vagy játszanak. Ilyenek a hatvanas évek családi fotói alapján készült képek, mint mondjuk az a ballonkabátos férfit ábrázoló kép, amit a kérdésben említett, és az apósomat ábrázolja. Az a sorozat viszont, amelyikbe a Siratófal és a Kisfiú is tartozik, egy a közelmúltban átélt élményemből keletkezett. Tavaly volt Dávid fiamnak a bármicvója, és azt kérte tőlem ajándékba, hogy utazzunk el Izraelbe. Azelőtt soha nem voltam Izraelben, pedig mindig is terveztük, feleségem szinte egész rokonsága kinn él, de valahogy mindig halasztódott az utazás. Peszách táján viszont fölkerekedett az egész család, és fantasztikus tíz napot töltöttünk el ott. Az utat szokásomhoz híven végigfényképeztem, és el is készült legalább nyolcszáz felvétel. Ezekből az egyik, amikor családom tagjai a Siratófalnál imádkoznak, a másik pedig a chaszid kisfiú, aki különös mozdulatával keltette föl a figyelmemet. Ez az egyben védekező és támadó mozdulat a zsidók több ezer évét, a zsidóságnak a történelem folyton változó eseményeire való reakcióját idézte föl bennem, ott Jeruzsálemben.
Nem merült föl önben soha, hogy alijázik?
– Az 1970-es években Scheiber professzor és mások nagyon szerették volna, hogyha kivándorolok. Minden meg is volt szervezve, lett volna, aki fogadjon, sőt műterem is várt volna rám, de én mégsem tudtam kivándorolni. Egyszerűen azért, mert rádöbbentem, a diaszpórában való létezés legalább olyan fontos, mintha egy zsidó Izraelben élne. Ez a felfogásom abban az időben sokak szemében érthetetlen volt, de aztán az idő engem igazolt. Sok akkortájt alijázott művész költözött azóta vissza Európába, Amerikába. A tavalyi izraeli élményeim ennek ellenére egész életemre meghatározóak lesznek. Az a történelmi atmoszféra, azok az energiák, amelyek ott sugároznak és már a repülőtéren magukkal ragadtak, vagy azok az érzések, amelyek ez alatt a tíz nap alatt hatalmukba kerítettek; ilyet azelőtt soha nem tapasztaltam. Soha nem fogom elfelejteni azt, amikor Jonatan Ben Uziel sírjára borulva imádkoztam és egyszer csak úgy éreztem, hogy pulzál a sír. Hihetetlen, de számomra élővé vált a holt anyag. A másik nagyon fontos dolog, hogy láthattam az izraeli nép életerejét, azt, hogy a sok különböző országból bevándorló zsidó révén valóságos genetikai robbanás következik be, amely hatalmas energiákat és tartalékokat rejt magában.
Élete szinte minden pillanatát lefényképezi. Ezeken a fotókon azonban nagyon ritkán következik be az. amelyik az újabb festményein viszont gyakran. Jelesül, hogy ha a fotón ha valami bemozdul, az az ember. Az Ön festményein azonban mindig a háttér mosódik el és az alakok élesek.
– Az a kis pont, amit a megszületésünkkor elfoglalunk a világból, lassan megmozdul, elkezdi élni az életét, és eltölt egy időt a Földön, amely egy nagyon kicsiny időszakasz. Ezt a régebbi képeimen az átrajzolt emberekkel tudtam megjeleníteni, úgy, hogy a létezés elhagyását, annak pillanatait a csupán kontúrjaiban megjelenő alakokkal ábrázolom. Az embert átjárja a fény, a víz, az erdő. Létünk áttetszőségét maga a természet is gyönyörűen fejezi ki, hiszen a molekulák nagy része, amiből felépülünk, az víz. Noha az új koncepcióm szerint a figurák már nem körvonalaikkal, hanem teljes testi valójukban jelennek meg, a mögöttük elsuhanó táj ugyanarra hívja föl figyelmünket, az idő és az emberi létezés viszonyának újra meg újra történő átgondolására.
Böröcz László
Címkék:2001-05