„Csak másban moshatod meg arcodat…”
„Csak másban moshatod meg arcodat…”Beszélgetés Lányi Eszterrel és Fritz Zsuzsával a Haver Zsidó Informális Oktatási Közhasznú Alapítvány munkatársaival
A Haver Alapítvány Lányi Eszter és barátai kezdeményezésére alakult, és a többi, ehhez hasonló zsidó szervezettől eltérően a holokausztot a zsidóság történelmén belül óhajtja bemutatni. A tagok a fiatalabb zsidó generáció jól ismert személyiségei: Fritz Zsuzsa, Verő Tamás rabbi, Verő Anikó, Schön Edina, Doffeck Tamás és Kovács Levente. De besegít még nekik a jogi ügyekben járatos dr. Mandl Judit és llly Luca is.
Az alapítvány története két évre nyúlik vissza. Ekkor szerveztek a Frankel Leó utcai zsinagógában egy olyan találkozót, ahol holokauszt-túlélőket „hoztak össze” különféle budai gimnáziumok diákjaival. „Minden budai iskolába levelet írtunk, ám mélyebb kapcsolat a Szent Imre Gimnázium diákjaival alakult ki” – mondja Lányi Eszter. „Mi ennek az oka?” – kérdezem, hiszen az iskola a ciszterciek irányítása alatt működő katolikus gimnázium. „Kezdetben csak le akarták tudni a holokauszt-napot, ám két osztállyal nagyon jóba lettünk, Nyitottabbak voltak, mint a többiek, fegyelmezettek, és tisztelik a vallásosságot, sőt bibliai műveltségük is van.” Bár a Haver-csapat tagjai kezdetben visszariadtak az iskolában látható Nagy-Magyarország-tablók és a Trianon-térkép láttán, de a kapcsolat mégis kialakult a zsidó fiatalok és – Lányi Eszter szavajárásával – „a liberális kereszténydemokraták által vezetett diákok” között.
S hogy mivel foglalkozik az alapítvány? Toleranciaórát tartanak, ahol állításokat fogalmaznak meg a zsidóságról, és ezeket ütköztetik a diákok véleményével. „A gyerekek választanak, majd eljutnak odáig, hogy rádöbbennek, mindenki saját maga definiálja a saját identitását” – mondja Eszter. Az óra elején megkérdezik, „mi az, hogy zsidó?”, és így pereg tovább a foglalkozás. Eszter még hozzáteszi: „Felírjuk a táblára a következő állításokat: ’a zsidóság nép’, ’a zsidóság vallás’,’ a zsidóság kultúra’, ’a zsidóság érzés’, és átbeszéljük ezeket.”
Máskor, amikor a „milyen a zsidó arc?” kérdése merült fel, Szochnut-plakátot hoztak be, és ezen szemléltették a zsidók sokféleségét, az etnikai sztereotípiák tarthatatlanságát. „Az óra keretében a tanulók meghívást kapnak egy zsidó istentiszteletre. A foglalkozás rövid tárlattal kezdődik, amelyben megismerkedünk a zsidó élet legjellemzőbb tárgyaival. Láthatunk tórát, imasálat, imaszíjat – és megismerkedünk a zsinagógák felépítésével, szerkezetével is. Az istentisztelet után lehetőségük nyílik, hogy feltegyék kérdéseiket” – fogalmaz az alapítvány honlapja.
Holokausztórát is tartanak, amely a „…fiatalok által moderált beszélgetés a vészkorszak túlélőinek bevonásával. A foglalkozások alkalmával egy-egy emberi sorson keresztül láttatjuk a holokauszt tragédiáját…”
„Nem értem, hogyan történhetett?” címmel szintén foglalkozást tartanak, másrészt „Zsidó hagyományok, zsidó kultúra” címmel „a zsidó hagyományok és vallás iránt egyre növekvő érdeklődésre való tekintettel, választható témában és módszerrel” szemináriumokat.
„Nagyon vegyes tapasztalataink voltak – meséli Fritz Zsuzsa. – Előfordult, hogy a kezdetben érzett ellenszenv után sikerült ’megfogni’ egy nagy létszámú fiúosztályt, s attól fogva tökéletes csendben hallgattak bennünket.
Máskor viszont legszívesebben kiszaladtunk volna a teremből. Ez utóbbi esetben hosszadalmas vitába bonyolódtunk, és ezt – ma már tudjuk – nem szabad. Akinek előítéletei vannak, azt 45 perc alatt úgysem tudjuk meggyőzni. A mi ’célcsoportunk’ azok a fiatalok, akiknek még nincsenek megrögzött sztereotípiáik – s remélhetőleg ez a többség. A középiskolások – néhány klisétől eltekintve – szinte semmit nem tudnak a zsidókról. Létszámukat gyakran elképesztő módon túlbecsülik. Vagy tizenöt iskolában jártunk, mintegy hatvan órát tartottunk már, és minden alkalommal akadt egy-két gyerek, aki kétmillióra taksálta a magyar zsidók számát. Amikor megkérdezzük tőlük, miért Budapesten él a zsidók túlnyomó része, gyakran azt mondják, az üzleti lehetőségek miatt. Az igazi okot nem ismerik. Ez jó alkalom, hogy beszéljünk nekik a holokausztról. Én ilyenkor meg szoktam mutatni a családi fényképalbumomat, az elpusztított hozzátartozók képeit. Ez persze érzelmileg rendkívül igénybe vesz – kívülállóként ezt nem lehet csinálni.
Soha nem előadást tartunk, hanem igyekszünk helyzetbe hozni őket, hogy elindulhasson a társalgás. Ez többnyire sikerül, de előfordult már, hogy úgy éreztem magam, mintha szexuális felvilágosítást tartanék – nem sikerült eloszlatnunk a kamaszok zavarát. Úristen – gondolhatták – mit kell ezekkel a zsidókkal csinálni, hogy kell velük viselkedni?
Az iskolák többsége örül, ha megjelenünk a színen – nem tudnak a holokausztórákkal mit kezdeni, örülnek, ha levesszük ezt a terhet a vállukról. Nekünk azonban nem az a célunk, hogy leadjunk egy 45 perces órát. Szeretnénk a gyerekekhez többször visszamenni, hogy élő kapcsolatunk legyen velük, bizalommal legyenek irántunk és merjenek kérdezni.”
A Haver munkáját már sokan láthatták, akik részt vettek a dobogókői találkozón, ahol szintén kiscsoportos foglalkozást tartottak. Jelen voltak (a Chabaddal társbérletben) a Pepsi-szigeten is, ahol játszósátrat állítottak fel. Az Alapítvány jelenleg a Bálint-házban működik, Fritz Zsuzsa irodájában, s a Mazsihisz, valamint egy holland alapítvány is támogatja őket. Bár, ahogy Fányi Eszter fogalmaz: „nem ebből élünk, a pénzt a projektekre adják.”
G.J. – N.A.
Címkék:2003-11