Cionizmus: hogyan tovább?
Rossz idők járnak a cionizmusra. Pedig Herzl Tivadar sokat támadott műremeke épp mostanában kezdett elfogadottá válni jobb nemzetközi körökben is: a hosszú évtizedeken át tartó ENSZ-rágalmak után ma már az arab államok vezetői is képesek köpködés nélkül kiejteni e szót, s erre tessék: a cionizmus ismét támadások kereszttüzébe került, ámbár ezúttal a legváratlanabb helyről: maguk az izraeliek támadják.
Az izraeliek egyre gyakrabban teszik fel a kérdést, hogy vajon a cionizmus – az a mozgalom, mely értelmet s identitást adott a zsidó államnak – nem élte-e túl hasznosságát, napjainkban, amelyet némely történész „posztcionista korszaknak” aposztrofál, az izraeli értelmiség a cionizmus központi alapelveit kérdőjelezi meg: az aliját, a zsidó nép egységét, illetve hogy a diaszpórának támogatnia kell Izraelt.
Az izraeliek s nem a zsidók országa?
A béketárgyalások és az orosz zsidók nagyarányú bevándorlása olyan gazdasági biztonságérzet és optimizmus kialakulásához vezettek, amely sokakat arra indít, hogy az országot, úgymond, „normális” társadalommá – afféle mediterrán Amerikává – változtassák, amelyet nem kötnek gúzsba a judaizmus vagy cionizmus béklyói. E változás magvait már korábban elhintették, hiszen az amerikai kultúrán felnőtt új nemzedék mind a jiddiskeitet, mind a cionista úttörő szellemiséget a múlt kellékeinek tekinti. – Manapság Madonna többet mond az izraeli gyerekeknek, mint Bialik – kesergett egy alkalommal Weizman elnök.
Izrael amerikanizációja különösen szembeötlő volt azoknak a Kelet- és Nyugat-Európából, Ausztráliából és Amerikából érkezett küldötteknek, akik múlt év decemberében gyűltek össze Jeruzsálemben, a B’nai B’rith Világközpontban. – Hazatérve el fogom mondani, hogy Izrael már nem az az ország, ami húsz évvel ezelőtt volt – jegyzi meg Allan Shapiro Cohn Dániából. – A béke, az alija, a gazdasági növekedés megváltoztatta az országot. Nincs már szüksége a mi pénzünkre.
Amikor a cionisták először léptek Palesztina földjére, úgy képzelték, hogy „felépítik az országot, s közben maguk is épülnek”: le akarták vetni a diaszpóra „természetellenes” modorosságait, hogy olyan világi, földműves-harcosokká válhassanak, akik köré legendák és mítoszok szőhetők.
– Az izraelieknek gondot okoz a diaszpórához való viszony, amely mindig is ambivalens volt- mondja Shalmi Barmore, a Jad Vasem egyik intézményének igazgatója. – Ugyan mindannyian a diaszpórából érkeztünk, mégis megtagadtuk azt, mert felsőbbrendűnek éreztük magunkat. Úgy gondoltuk, hogy minket más fából faragtak.
Az 1967-es háború keserves kijózanodásnak bizonyult: az izraeliek első ízben tapasztalták a nemzetközi szervezetek egyöntetű elítélését úgy, hogy csak a diaszpóra zsidóságának támogatására számíthattak. – Az én nemzedékem 1967 után azt kérdezte a világtól: „miért bántok velünk úgy, mint a diaszpórazsidókkal?” – magyarázza Barmore. Izraelben ismét felfedezték a holocaustot, a zsidó mártíromság jelképét, és létük, mondhatni, szinte új értelmet nyert. Barmore szerint a soron következő nemzedék azzal a tudattal harcolta végig az 1973-as háborút, hogy ezáltal egy újabb holocaustot akadályozott meg.
Az izraeli nemzeti identitás egyik alappillére a „túlélés”; s a hadsereg lett az az olvasztótégely, amelyben a sokfelől érkezett bevándorlók egységes nemzetté váltak. Ám a holocaust emléke egyre inkább elhalványul, az Óvilág hagyományai szintén eltűnőfélben vannak, s az izraeliek a korábbi identitás helyett csak egy űrt tapasztalnak. – Ma egyre inkább úgy tartják, hogy Izrael az izraeliek s nem a zsidók országa – mondja Yehiel Leket, a Szohnut ügyvezető igazgatója.*
A kérdés ezután már csupán az, hogy mi köti össze ma az izraelieket, s mi kapcsolja őket a diaszpóra zsidóságához? – Egyek vagyunk. Ez idáig rendben is volna. De egy mi vagyunk? – kérdi Jonny Ariel, a Szohnut egyik oktatója. – Egy nagy rakás zűrzavar vagyunk. Gyermekeinket leginkább Michael Jackson, a pizza és a Nike tornacipő köti össze.
A. B.Yehosua szerint az izraeliek túlságosan is engedtek a „parttalan kapitalizmus csábításának”. S noha Yehosua közismerten ateista, meggyőződése, hogy az izraelieknek vissza kell térniük vallásos gyökereikhez. – Nem hiszek ugyan Isten létezésében, ám mégis azt gondolom: vissza kell térnünk vallási hagyományainkhoz, hogy modem identitásunk elemeit megleljük.
Ruth Calderon izraeli tanár, miután rájött saját zsidó identitásának hiányosságaira, afféle „világi jesivát” alapított, ahol a nem hívő zsidók is felfedezhetik.
illetve elmélyedhetnek a hagyományos zsidó szövegekben. Calderon tagja volt a kormány által létrehozott Senhár Bizottságnak, amely azt javasolta: növeljék meg az állami iskolák tananyagának „zsidó tartalmát”.
Natan Saranszki az új típusú izraeli példaképe, aki mind Izrael, mind a diaszpóra hagyományaiból merített, hogy a régi és az új zsidó identitás sajátos ötvözetét megalkossa. Saranszki szerint az orosz zsidók arra buzdították gyermekeiket, hogy jó eredményeket érjenek el tanulmányaikban és jeleskedjenek a művészetek terén is, hogy ezáltal az ország értelmiségévé váljanak. Más szóval, „a klasszikus jiddise kopf” eszméjét követték. Ám amikor megérkeztek Izraelbe, megrökönyödve tapasztalták, hogy az izraelieket ezek a foglalatosságok hidegen hagyják. – Izraelben mintha eltűnt volna a jiddise kopf – véli Saranszki. A hajdani Szovjetunióból érkező zsidók „megkísérlik egyesíteni a szabra-értékeket a gálut klasszikus jiddise kopfjával”. A legtöbb izraeli azonban nem becsüli túl sokra e kísérletet, mivel szemükben az orosz bevándorló nem más, mint vetélytárs a munkaerőpiacon s a lakáshoz jutásban. A legkevésbé sem érdekli őket, hogy az elmúlt öt évben érkezett mintegy ötszázezer új bevándorló nagyban hozzájárult a gazdasági fellendüléshez. Az izraeliek a legkülönfélébb bűnökkel vádolják „az oroszokat”. A. B. Yehosua szerint „az alija már korántsem az a szent érték. Az izraeliek ellenségesen tekintenek az oroszokra, s azt mondják: még ha jó alija is, nincs rá szükségünk.”
Korlátozzák a visszatérési törvényt?
Yehosua felszólította a kormányt, hogy korlátozza a visszatérési törvény hatályát – amely Izrael Állam politikájának egyik alappillére -, ami lehetővé teszi, hogy bármely zsidó automatikusan megkapja az izraeli állampolgárságot, amint Izrael földjére lép. Miért is hozhatná egy orosz, ki csupán egyetlen zsidó nagyszülővel rendelkezik, egész pereputtyát Izraelbe, amikor egy leszerelt katona nehezen talál magának munkát vagy lakást? – Számomra szent, hogy zsidó az, aki annak tartja magát – magyarázza Yehosua -, de a visszatérési törvény meghatározása más lapra tartozik. – Yehosua szerint az új bevándorlóknak legalább három évig kellene az országban élniük, hogy bebizonyítsák: hajlandók sorsukat összekötni az országéval, mielőtt elnyerik az állampolgárságot.
Napjainkban Izrael is, a diaszpóra is saját gondjaival van elfoglalva. – Az izraelieket alig-alig foglalkoztatja az Izrael- diaszpóra kapcsolat – véli Eliezer Jaffe professzor -, sokkal inkább lekötik őket saját gondjaik és gyermekeik problémája. – Jaffe szerint a diaszpórának sokkal inkább saját magával kellene törődnie, mert különben „néhány év múlva nem lesz Izrael-diaszpóra dialógus, mivel nem lesz kihez szólni”. Joszi Beilin, izraeli külügyminiszter-helyettes, a posztcionista mozgalom zászlóvivője, mélységesen egyetért ezzel. Beilin arra szólította fel a diaszpóra zsidóságát, hogy szüntesse be az Izraelnek küldött pénzadományokat, s a pénzből inkább saját országukban javítsák a zsidó oktatás színvonalát. Javasolta, hogy minden egyes gyerek 17 éves korában ingyenes izraeli utazáson vehessen részt. Az alijával, szerinte, nem kell foglalkozni. – Akkor lesz majd alija az Egyesült Államokból, amikor az átlagjövedelem eléri az évi 36 000 dollárt – mondja. – Amíg csupán 14 000 dollár, addig csak Oroszországból jönnek.
Beilin emellett frontális támadást indított a cionista mozgalom ellen azáltal, hogy javasolta a Szohnut és a World Zionist Organization (WZO) feloszlatását. – A legnagyobb tisztelgés Herzl emléke előtt 1997-ben, a WZO 100. évfordulóján az lenne, ha feloszlatnánk – érvel Beilin. S egy olyan új szervezet létrehozását kezdeményezte, amely demokratikusabb keretek között egyesítené az izraelieket s a diaszpóra zsidóságát. Beilin javaslatai nagy vihart kavartak, ám még Yehiel Leket is elismeri, hogy „a WZO anakronisztikus struktúrává vált, amely marginalizálódott a zsidó életben, s ezért szükségesnek látszik megváltoztatása”.
Gideon Simoni, a Héber Egyetem professzora szerit Izrael túllépett a cionizmus korábbi meghatározásán, amely a bevándorlás és az anyagi segítség állandó fokozásán alapult. E „posztcionista” korban Izrael már korántsem küzd oly elszántan a zsidó bevándorlókért, és a United Jewish Appeal (ÚJA) által összegyűjtött összegek is eltörpülnek az izraeli gazdaság által kitermelt pénz mellett, míg a békefolyamat megszüntette a háborús fenyegetést. – A posztcionista korban nem arra kell buzdítani a zsidókat, hogy alijázzanak, hanem vonzóvá kell tenni az aliját. Már nem kell pénzért könyörögnünk a diaszpórától, hanem a pénzt arra használjuk fel, hogy Izrael segítse a diaszpórát.
Ősi eszmék és modern realitások
Ám mielőtt a zsidó identitás erősítésére összpontosíthatnának, az izraeli és a gáluti zsidóknak közös álláspontot kell kialakítaniuk egy olyan kérdésben, amely már-már azzal fenyeget, hogy komoly éket ver közéjük: az 1967-es, hatnapos háborúban elfoglalt területek sorsa, beleértve Kelet-Jeruzsálemet is.
A vitában mindkét fél szabadon merít a zsidó történelem jelképeinek és eszményeinek tárházából. – Ben-Gurion egyszer azt mondta, hogy a Biblia adja a mandátumunkat – érvel Ruth Matar, aki a megszállt területek megtartásáért küzd. – Ha feladjuk Jeruzsálemhez, Hebronhoz és (a Golán-fennsíkon lévő) Kaolinhoz való jogunkat, Tel-Avivra sem lesz jogunk, hiszen az a Filiszteus-síkságon fekszik. S egyáltalán: területet adunk a gyilkosnak, s elvárjuk, hogy megvédjen minket? Miféle gettómentalitás ez?
Peszach Selnitz szintén a középkori gettóhasonlattal él. A nyugati Parton, vagy ha úgy tetszik: a bibliai Szamáriában fekvő Ofra telepese szerint „gettónak hívták azt a helyet, ahol a zsidók élhettek. Most az évszázad bűnének próbálják beállítani az új települések létesítését, pedig ez is csak egy újabb hely, ahol a zsidók megtelepedhetnek.” Dan Meridor, a Likud egyik vezetője, egyetért ezzel az állítással. Szerinte Izrael létének értelme a zsidó megtelepedés elősegítése, és a cionizmusnak elsőbbséget kell élveznie a diplomácia felett. – A béke semmiképp sem lehet legfontosabb célkitűzésünk – véli. – Az alija és a biztonság fontosabb, mint a béke. Ha azt mondanák, szüntessük be az aliját, mert különben nincs béke, tényleg megszüntetnék az aliját?
Ezzel szemben Smuel Toledano rossz néven veszi, hogy a jobboldali pártok kisajátítják a hagyományos zsidó és cionista jelképeket, hogy alátámasszák érveiket. Toledano egy olyan szefárd családból származik, amely jóval a cionista mozgalom kialakulása előtt telepedett meg Palesztinában, egyúttal annak a – katonatisztekből álló – szervezetnek a vezetője, amely támogatja a területi engedményeket. – Az én családom tíz nemzedéke óta él itt. Éppenséggel azért mondom, hogy nem tarthatjuk meg a Golánt, Hebront vagy Betlehemet, mert nagyon is szeretem Izraelt.
Naomi Hassan, a Merec parlamenti képviselője szerint a kormány a zsidó-cionista ideológiából kiindulva folytatja a béketárgyalásokat. – A zsidó hagyományban nem találkozunk azzal a gondolattal, hogy egy másik nép felett kellene uralkodnunk.
Ám mivel itt nem egyszerűen területről van szó, a diaszpóra zsidóságát is belevonták a vitába: az izraeli kormányhivatalnokok s ellenfeleik egyaránt lobbyznak az amerikai zsidóság vezetőinél, hogy támogassák álláspontjukat.
Galia Golan, a Héber Egyetem professzora s a liberális békemozgalom egyik aktivistája szerint napjainkban bonyolultabb kérdésekről kell dönteni, mint régen. – Most először adódott egy reális lehetőség a békekötésre. A diaszpórának joga és privilégiuma, hogy hallathassa véleményét, még akkor is, ha a hadseregben az én gyerekeim szolgálnak majd s az én házam lesz az, amelyet esetleg rommá lőnek.
A telepesek kevésbé derűlátóak, amikor arról van szó, hogy esetleg el kell hagyniuk lakhelyüket. – Mi már itt vagyunk, és itt is maradunk – mondja Peszach Selnitz Ofrából. – Értsék meg végre: háborús bűnnek számít, ha egy polgári lakosságot pusztán amiatt telepítenek ki, mert zsidók. Ha Izrael Állam háborús bűnt akar elkövetni ellenünk, megtesszük a megfelelő ellenlépéseket.
Joel Senfeld és Yoav Cur azért hagyták el korábbi otthonukat s költöztek a Golán-fennsíkra, mert cionista meggyőződésükkel összhangban, hozzá akartak járulni Izrael növekedéséhez és biztonságához. – Izraelnek itt volt szüksége ránk, ezért ide jöttünk – magyarázza Senfeld, a Kfar Hamv kibuc egyik alapító tagja. A két férfi azonban egészen másként képzeli el a Golán-fennsík jövőjét. Cur úgy véli, hogy ugyanannak a kötelességtudatnak engedelmeskedve, mely idehozta, most távoznia kell. – A legfontosabb szempont az, hogy mi az ország érdeke, s csak ezután következnek saját érdekeink. – Ezzel szemben Senfeld, aki a Golan Telepesek Bizottságának szóvivője úgy véli: „Hajlandóak vagyunk kockáztatni a békéért, ha a másik fél is kockáztat. De Asszad alapvetően Amerikával s nem Izraellel akar békét kötni. Ha Izraellel akarna békét kötni, csupán azt kellene mondania: Nem háborúzunk többet.”
A Golán-fennsík, a Nyugati Part és Jeruzsálem jövője ma a miniszterelnök, Rabin kezében van. Danny Ben Simon politológus szerint Rabin olyan ember, akit a biztonság s nem a szimbólumok foglalkoztatnak. Ha a zsidó identitást afféle skálának képzeljük el, amelynek egyik végén a „zsidó” s másik végén az „izraeli” található, Rabin határozottan az „izraeli” végen helyezkedik el. – Az izraeli gondolkodásban a „zsidó” határozottan negatív érzelmeket vált ki – véli Ben Simon. – Egy bizonyos fizimiskát, egy bizonyos akcentust s egy bizonyos viselkedésmódot jelent. Rabin és Weizman izraeliek. Peresz zsidó. Rabin gyűlöli ezt a fajta „zsidós” viselkedést. Én bizony nem szívesen lennék a telepesek bőrében, ha Rabint újraválasztják 1996-ban. Rabin gyűlöli őket. Szerinte a telepesek jelentik a legnagyobb katasztrófát a zsidó állam számára.
Jelen pillanatban a Munkapárt kissé lassítaná a békefolyamatot, hogy javítsa választási esélyeit. Ben Simon szerint a Munkapárt hajlik arra, hogy a palesztinok valamiféle képviselethez jussanak Kelet-Jeruzsálemben az 1996-os választások után, még ha erről nem is beszélnek nyíltan, hiszen ha egy politikus ezzel állna elő, saját (politikai) halálos ítéletét írná alá.
S miközben közeleg az az idő, amikor dönteni kell Jeruzsálem, a Golán-fennsík és a Nyugati Part jövőjéről, egyre szenvedélyesebb vita várható Izrael és a diaszpóra viszonyáról s annak jellegéről. Aviezer Ravitzky,a Héber Egyetem professzora szerint akár megtartják, akár kivonulnak a megszállt területekről, az izraeliek fele-harmada csalódottan fogja tudomásul venni a döntést A. B. Yehosua szerint a diaszpórazsidók számára a palesztinokkal való megegyezés folyamata egy érzéstelenítés nélkül végrehajtott életmentő műtéthez hasonlítható. E műtét sikeres végrehajtása után az izraeli nemzeti karakter jelentős átalakuláson megy majd át és megváltozik az Izrael-diaszpóra kapcsolat jellege is. Yehosua szerint a vallási pártok a politikai centrum irányába mozdulnak majd el, míg a szekuláris zsidók az állam és a vallás nagyobb mértékű szétválasztásáért fognak küzdeni. A nagyszámú palesztin turista miatt Izrael afféle „keleti” országgá válik, míg az arab országokban élő zsidók élő kapocsként fűzik Izraelt az arab világhoz. Az Izrael és a diaszpóra között tátongó szakadék egyre szélesebbé válik, s Izrael egyre kevésbé függ majd a külföldi zsidók pénzétől és politikai támogatásától.
Ám ha beköszönt is a béke, Izrael sajátságos, különös nemzet marad: továbbra is az ősi eszmék és a modem realitások között ingadozik, s továbbra is habozni fog, hogy függetlenedjék-e a diaszpórától vagy éppenséggel fenntartsa a kölcsönös egymásra utaltságot. – Izrael sohasem lesz „normális” állam – véli Natan Saranszki. – Kötve hiszem, hogy a zsidók valaha is normálisok lesznek.
Seleanu Magdaléna fordítása
*Mint előző számunkban írtuk, Leket helyett Avraham Burg áll a februári választás eredményeképp a Szohnut élén. E váltás mögött is a cikk tárgyához kapcsolódó szemléletmódosulás húzódik meg.
Címkék:1995-06