Cigány vagyok
1996. március 29., 23 óra 41 perc. Magyarország. Kelet-Európa.
Néhány éve a Magyar Hírlapban arról írtam, hogy milyen is az, amikor valaki cigány. Amikor más, mint a társadalom magát többséginek tartó része. Éljük csak bele magunkat ebbe a helyzetbe.
„Most nézzük meg mindezt a másik oldalról. Hogy én cigány vagyok. Mondjuk Kanalasnak hívnak. Ettől még lehetnék ’rendes magyar’. De aki csak rám néz, azt mondja, ajaj, sok benne a vonó! Jártam iskolába, nincsenek jó emlékeim róla. Elsőben a tanító néni igyekezett nagyon kedves lenni, de két hét után elültetett a leghátsó padba az Andrea mellől, akinek pedig olyan jó illata volt. Állítólag az anyukája bejött és kérte a tanító nénit, hogy csináljon valamit. Az is lehet, hogy tetves vagyok, de ha mégsem, fél, hogy a lánya rosszat tanul tőlem. És aki már ült egyedül a leghátsó padban, az tudja, hogy onnan egészen másképp látszik a világ és én is egészen másképp látszom onnan. Ma olvasásórán elakadtam, legyintettek, hogy hát persze. Ma nem írtam meg a leckét, csak sóhajtott a tanító néni, és nem adott még egy fekete pontot sem. Azt mondta: persze, nem volt szegénynek hol megcsinálnia. Amikor a Tibinek egyszer eltűnt az új tolla, és óra elején jelentkezett, hogy valaki biztosan ellopta, mindenki hátrafordult és rám nézett.
Jártam általánosba, nyolc évig. Mondták, nekem nagy szerencsém van, mert megtanulhatok tisztességesen magyarul Imi, olvasni, megtanulhatom a meséiket, elolvashatom a könyveiket. De soha nem mondták a többieknek, a nem cigányoknak, hogy tanuljanak meg egyszer legalább egy cigány dalt, de azt sem, hogy az a mese, amit az én nagymamám mondott esténként nekem, az is szép. Olvassák csak el. Malijának arról, hogy nekünk is van kultúránk. A mi életünk lehet, hogy más, de a miénk.
Csak később tudtam meg hogy az osztálynapló ’statisztikai adatok’ rovatába be kellett írni, hogy hány állami gondozott, hány veszélyeztetett és hány cigánygyerek van. Akikre különösen figyelni kell.
Aztán a katonaság. A százados szerint ’nagyon gyenge emberanyag’ voltunk. Az aknaszedő századba csak mi kerültünk. És mi jártunk a legritkábban haza, az írnok szerint direkt jót akartak velünk tenni. A laktanyában legalább rendes ágyban aludhatunk, enni kapunk és vigyáznak ránk.
Ma dolgoztam, sokszor hallottam, hogy a kollégák arról beszélnek, a cigányok toposak, munkakerülők és tele van velük a börtön, és csak azért csinálják azt a sok gyereket, hogy felvegyék a segélyt. És amikor azt mondtam, hogy nono, itt vagyok például én, aki nem… akkor a legjobb esetben azt válaszolták, hogy na jó, te kivétel vagy, majdnem olyan, mint egy rendes magyar.”
A hosszú dolgozat végén arra lukadtam ki, hogy a modem társadalmakban a többség kisebbségekből áll. Vagyis, ha úgy tetszik, cigányok vagyunk mindannyian.
Most vegyék hozzá, hogy mindez egy liberális lapban jelent meg. Máig őrzöm annak a kedves olvasónak a levelét, aki nem tett mást, mint kivágta az írásomat és gyöngybetűivel csak annyit írt a legaljára: a te kurva anyád.
Egy másik kedves olvasó szarral hatágú csillagot mázolt az írás felett virító képemre, a küldeményt borítékolta, megcímezte, bélyeget ragasztott rá és úgy adta fel, gondosan, ajánlva.
Sokféle levelet kaptam már. Nehezen lepődöm meg. Igazán csak az rázott meg, amikor egy neves pályatárs, akinek sokat adok a véleményére, felhívott, megdicsért, majd annyit tett hozzá: nagyon jó kis dolgozat, kár, hogy egy zsidónak kellett megírnia.
Addig elhittem, hogy ez az írás tényleg a cigányokról szól, de akkor be kellett látnom, hogy nem. Arról írtam, hogy én vagyok más. Én azért, mert zsidó vagyok. Ő azért, mert cigány. De végül is ez tökmindegy.
Minél jobban bizonygatom, hogy nem vagyok más, annál világosabb, hogy mégsem vagyok ugyanolyan. Aminek persze örülök, mert általában nem szeretnék olyan lenni. Általában nem, de konkrétan igen. Mert képzeljék el, hogy én egy ősi magyar családból származom. És úgy írom meg, hogy ajvé, azok a szegény cigányok. És akkor senki nem fogja azt gondolni, hogy azért írom mindezt, mert így a legegyszerűbb megfogalmaznom saját hülye helyzetemet. Meg hogy nem is a cigányokat féltem én, hanem saját magamat. Csak nagyon frappáns akarok lenni.
Hosszú ideig azt hittem, jó lehet a többséghez tartozni. Amíg egy szép napon rá nem jöttem, hogy ha, tegyük fel, többségi lennék, akkor – amilyen az én formám – biztosan erőteljes lábszagom lenne. És akkor én a fajmagyarok többségén belül a lábszagúak kisebbségéhez tartoznék.
A méltatlanul elhíresült félhülye Szabó Albert perében az a kétes megtiszteltetés ért, hogy tanú lehettem. Miután a vádlott volt olyan kedves és meggyanúsított vele a tárgyaláson, hogy bizonyára zsidó vagyok, az egyik ügyvéd azt kérdezte: miért érzik magukat a zsidók sértve, mikor senki nem mondta, hogy a Dunába kéne őket lőni.
A tárgyalót megtöltő szkinhedek felröhögtek, néhányan összesúgtak, hogy nem kellene-e a hebrencs tanúkat, de legalább a családtagjaikat azért orrba csapni, biztos, ami biztos alapon. És akkor én azt mondtam ennek a derék jogásznak, hogy nem az a kérdés, a zsidókat sérti-e, ami történt, hanem az, hogy a magyar alkotmányos rendbe belefér-e mindez. Mert én egy ilyen bátor és frappáns fiú vagyok.
1996. március 30., 0 óra 27 perc. Magyarország, Kelet-Európa.
Kedves Naplóm,
ma megmondtam a feleségemnek, hogy ne is álmodjon arról, hogy húsvétkor bárkit is meglocsolok. Miért? Mert ők sem tartják meg az én ünnepeimet – vágtam oda. Hülye vagy – válaszolt, – te sem tartod meg a mi ünnepeinket.
És ebben maradtunk.
Jövő héten pészah.
Címkék:1996-05