Tóra és gondolkodásmód — Beresit hetiszakasz
Chaim Levi
Beresit hetiszakasz
John Adams, az Egyesült Államok második elnöke írta: „Bolingbroke és Voltaire ellenére kitartok amellett, hogy a zsidók sokkal többet tettek az emberiség civilizációjáért… (és) többször és ügyesebben befolyásolták annak történéseit, mint bármely más nép.” (Levél F. A. Van der Kempnek, 1808, Pennsylvania Historical Society) Tóra-tanulmányunk elején leszögezhetjük, hogy a Tóra nem történelemkönyv, hanem alapszabály, amely meghatározza, mi az ember küldetése a világban. Ekképpen idézi Rasi legelső kommentárjában Rav Jichakot, aki a következőt mondja: mivel a Tóra elsődlegesen törvénykönyv, az új hónap parancsolatával kellett volna kezdődnie (Smot 12:2), az első olyan törvénnyel, melyet az egész zsidóságnak mint népnek címeztek. Magyarázata szerint a teremtéstörténet elbeszélésének célja leszögezni, hogy Isten a világ uralkodója. „Tetteinek hatalmát megismertette népeivel, hogy nekik adta nemzetek birtokát.” (Zsoltárok 111:6) Ha a népek azzal vádolják Izraelt, hogy elfoglalta hét kánaáni nemzet földjét, Izrael azt válaszolhatja: „Az egész világ Isten tulajdona, Ő hozta létre, és annak adományozta, akiről úgy gondolta, hogy megérdemli. Az Ő akarata volt, hogy nekik adta, és az is az Ő akarata volt, amikor elvette tőlük és nekünk adta.”
Ramban megjegyzi, hogy még azután is, hogy elolvastuk, miként jött létre a világ és annak központi szereplője, az ember, még mindig nem értjük meg a teremtés titkát és folyamatát. A teremtés nagy rejtély, amit nem lehet felfogni. Annyit tudunk, hogy az emberiség előfutárainak, Ádámnak és Évának volt a küldetése a teremtés beteljesítése, ha végrehajtják Isten parancsait. Vétkeztek, ezért száműzetésbe kerültek.
Az ember küldetése azonban nem változott, csak a végrehajtás feltételei. Isten megbüntette a vétkezőket, de nem szakított velük. Megbánhatják bűneiket. Lényegében a bűnbánat elve előfeltétele volt az ember létezésének, mivel enélkül nem élhetett volna tovább. Ádám és Éva megtért. Így tettek a későbbi vétkezők is: Káin és Lámech. A teremtés történetének egyik legfőbb tanulsága is ez: az ember vétkezhet, de megtérhet, Isten megadja neki ezt a lehetőséget.
Mindez csak bevezeti Izrael történetét. Isten tíz generáción keresztül türelmes volt Noétól Ábrahámig, de egyik generáció sem teljesítette küldetését, amire teremtetett. Ezután Isten kiválasztotta Ábrahámot és leszármazottait annak a küldetésnek a teljesítésére, amely eredetileg univerzális volt (lásd Pirke Avot 5:2). Ramban úgy véli, ezért hívják a Genezist A teremtés könyvének. A teremtés lényege elsősorban nem a hegyek és völgyek, óceánok és sivatagok, és nem is az emberek és az állatok története. A teremtés Izrael születésének története, azé a népé, amely megörökölte Ádám és Éva feladatát.
„Beresit bara E-lohim” – „Kezdetben teremtette Isten”
A világegyetem két legfontosabb tényezője található meg a Tóra első sorában: 1. a Teremtő; 2. az a tény, hogy Ő teremtette a világot a semmiből, kizárólag az Ő akaratából. „A bölcsesség kezdete az istenfélelem” (Misle 9:10), mely tulajdonképpen Isten tudomásulvétele. Ezért kezdődik a Tóra ezzel a két tényezővel.
Ez a két dolog valójában egy: a világegyetemet Isten találta ki, és nem létezhet Tőle függetlenül; csak azért létezik, mert megalkotója továbbra is akarja annak létezését!
A két tényező más értelmezésben is egyet jelent: a teremtés célja tanúbizonyság tétele a teremtőnek. „Az egek beszélik Isten dicsőségét, s kezének művét hirdeti a boltozat.” (Zsoltárok 19:2)
Ezért „Kezdetben teremtette Isten az eget és a földet” – bizonyítékul, hogy megtanítsa az embernek a Teremtő nagyságát, hatalmát, bölcsességét és jóságát.
Miért akarta Isten megtanítani az embernek ezeket az ismereteket? Miért volt szükség létrehozni a magasztos kozmikus hátteret? Mivel az ember legnagyobb hozománya ennek a tudásnak a megszerzése! „Ez az egész ember.” (Kohelet 12:15) Ábrahám felismerte a teremtésnek ezt az alapelvét és hasznosította azt, ezért lett naggyá, és ezért lett az ő magjából a kiválasztott nép.
E-lohim – Isten
Rasi magyarázata szerint ez a név Isten igazságosságára (midat hadin) utal, aki a világ irányítója, törvényalkotója és bírája. Az, hogy a Tóra ezt a nevet kizárólag a teremtés elbeszélése során használja, arra mutat, hogy az igazságosság a világ ideális állapota. Ez azt jelenti, hogy az embert pontosan úgy kell kezelni, ahogy megérdemli: a cselekedetei alapján. Azonban az ember nem elég erkölcsös ahhoz, hogy túléljen egy ilyen szigorú vizsgálatot, ezért Isten a teremtés történetét kiegészítette a könyörületesség tulajdonságával (midat harahamim), hogy az ítéletet irgalommal enyhítse. Ezt a két összekapcsolódó tulajdonságot fejezi ki a „HaSem Elokim” név, és a Tórában először a teremtés utáni elbeszélésekben jelenik meg (2. fej. 4. szakasz), ahol Ádám teremtését mondja el, és teljes figyelmét rá és cselekedeteire fordítja.
Az „E-lohim” pontos jelentését Nachmanidész így magyarázza: el=erő, him= ők, így az „E-lohim” jelentése: erő minden erők felett.
„Bara” – „teremtette”
A „bara” (teremtette) szót itt abban az értelemben használja, hogy a semmiből teremtette. Az Isten hozott létre mindent. Előtte semmi sem létezett, még az alapvető elemek sem, energiarészecskék sem, és az idő sem. Isten parancsára minden hirtelen jött létre.
Ezek a látványos csodák szintén a történelem legalapvetőbb jelenségei, mivel megerősítik, hogy Isten kivételével semminek sincs belülről származó lényege, és minden dolog folyamatos létezése kizárólag Isten akaratán múlik, fia visszavonná parancsát, az egész valóság megszűnne létezni, „nincsen Rajta kívül senki” (Dvarim 4:35), „ez azt jelenti, hogy semminek sincs igazi létezése, csak Neki” (Maimonides, Jesode HaTora 1:4).
Ezért minden dolog létezése egy csoda! Minden tárgy és esemény – a természet és az egész történelem – Isten műve, tehát mindennek Istentől való célja van.
Erre céloz a „bara” szó, mely Nachmanidész magyarázata szerint az egyetlen héber szó, amely visszatükrözi az alapelvet, hogy „teremtés a semmiből”.
„Et hasamaim veet haarec” – „az eget és a Földet”
Úgy tűnik, az állítás két része nincs egyensúlyban, mivel a Föld teljesen jelentéktelen az ég végtelenségével összehasonlítva, melyben hatalmas világok trilliói vannak. A Tóra itt fekteti le az igazi tudás alapját: ez a Föld van a Teremtő érdeklődésének középpontjában, mivel Isten végcélja az ember és a Föld, az ember tartózkodási helye. Valójában, ha ez az állítás nincs egyensúlyban, ez azért van, mert az ég a Földdel összehasonlítva végtelenül jelentéktelen.
Ezt demonstrálja a következő szakasz: „És a Föld volt…”, ahol az eget többet nem említi, és a teremtés elbeszélése a továbbiakban csak a Földre fordítja a figyelmet. De nem sokáig! Amint az ember megteremtetett (1:27 és tovább) a Tóra teljes figyelme egyedül őrá irányul. A tengerek és földek tömegei a háttérbe kerülnek. Tehát a Tóra az ember nagyságát és központi szerepét tanítja.
Az igaz, hogy számunkra egy egész hegy arany sem olyan értékes, mint az emberi élet, és hatalmas összegeket áldoznánk egy kisbaba megmentésére is, mégis, gondolatainkban van valamiféle összehasonlítás – milyen nagy összeget fordítottunk egy élet megmentésére. Azonban a Teremtő gondolatában – ahogy a Tóra rávilágít – bármekkora tömeg és energia semmi az emberrel összehasonlítva. Szembe kell fordulnunk a világ modem, materialista magatartásával, melyre óriási hatással van az univerzum nagysága, lekicsinyli a Földet, és figyelmét az űrre fordítja.
A Tóra alaptétele, az ember és küldetésének központi szerepe megköveteli, hogy átgondoljuk azt a meglepő állítást, hogy egy kis darab protoplazma megtöltve emberi lélekkel – ez az egyetlen célja ennek a gyakorlatilag végtelen világnak.
„Vehaarec haita” – „…és a Föld volt”
A Tóra (valójában a Szentiratok) jellegzetessége az a tény, hogy szinte minden szakasz a héber kötőszóval, a „vav” betűvel kezdődik, melynek jelentése „és”. A Szentiratok elbeszélésének ez a stílusa kifejezi Isten tervének töretlen folytonosságát, amely az egész történelem folyamán nyilvánvaló. Minden eseményt korábbi események alakítottak és azok egyben előzményei az elkövetkezőknek. Ezt fejezi ki az „és”. „Maradandó a Te uralmad örök időkre, s kormányzásod fennmarad minden nemzedékben.” (Zsoltárok 145.13)
Goldi Szabó fordítása
© Chaim Levi – Moreset Alapítvány a magyarországi Tóra-oktatás újjáélesztéséért. A Moreset köszönetét mond a Mesorah Publicationsnek, hogy engedélyezte részletek közlését a „Chumas – Stone Edition”-ból.
Címkék:1999-11