Budapest Kólél
Új tanház:
Talán kevesen tudják, hogy a Budapesti Ortodox Hitközség Dob utcai épületében már több mint egy éve működik egy kis tanház, kólél, amely a hét minden napján várja a zsidó vallás és hagyományos irodalom iránt érdeklődőket. A Budapest Kólélt eddig egy lelkes amerikai rabbi, Dávid Zitter vezette, aki szabadidejében látta el a tanházzal kapcsolatos feladatokat.
Úgy tudom, az ön családjának nincs semmilyen múltbeli kötődése Magyarországhoz. Miért döntött úgy, hogy Budapestre jön tanítani?
Rabbinikus tanulmányaim befejezésekor érdeklődtem, hol tudnék elhelyezkedni. A feleségem is vallástanár, ezért nagyon örültünk, amikor a Wesselényi utcai Amerikai Alapítványi Iskola állást ajánlott mindkettőnk számára.
Hogyan vetődött fel önben az ötlet, hogy szabadidejében tanházat szervezzen és nagy óraszámban tanítson?
Amikor két éve megérkeztem Magyarországra, láttam, hogy a gimnáziumon kívül is óriási az igény a vallási ismeretek oktatására. A Kazinczy utcai zsinagógában, ahol délutánonként imádkozom, azzal a kéréssel fordultak hozzám néhányan, hogy az istentiszteletek után üljünk le közösen tanulni. Kezdetben csak este tartottam órákat, de néhány hónap alatt annyira megnőtt az érdeklődők száma, hogy elkezdtem délutánonként is foglalkozni a hallgatókkal. Ma már a hét minden napján, délelőtt és délután is tanítok. Szervezeti szempontból fordulópontot jelentett a tavalyi év, amikor hivatalosan is elismertettük ezt az „intézményt”, amely alapítványi formában működik. Ezúton is szeretném megköszönni Andrew Moskowitz professzornak, nyugalmazott egyetemi tanárnak, Székely Gábor Budapest korábbi főpolgármester-helyettesének, Domonkos Dánielnek, az Alapítványi Iskola tanárának, Szabó Smuelnak, az ortodox hitközség alkalmazottjának, hogy segítettek áthidalni a kezdeti nehézségeket és ma is figyelemmel kísérik a kólél működését.
A kólél szó valószínűleg ismeretlen legtöbb olvasónk számára.
Legegyszerűbb úgy elmagyarázni, hogy közben áttekintjük a vallásos zsidó oktatás izraeli rendszerét. Az általános iskolás korú gyerekek a héderben kezdik el tanulmányaikat. Ez a szó szobát jelent, és arra a helyiségre utal, ahol az oktatás folyik. A következő szint a jesiva. A kifejezés magyarul azt jelenti, hogy „ülve tanulni”. A jesivai tanulmányok két részből állnak: a „kis jesiva” a gimnáziumi szintnek felel meg, míg a „nagy jesiva” a felsőfokú oktatási intézményekhez hasonlít leginkább. A kólél a vallásos oktatási rendszer legmagasabb szintje, ahová a már jesivát végzett, családos férfiak járnak, hogy ismereteiket bővítsék. A szó jelentése: „mindent magában foglaló”, ezért az oktatáson kívül nagy, több szervezetet egyesítő karitatív intézményekre is használják. Mi azért adtuk tanházunknak a Budapest Kólél nevet, mert egyrészt a szó jelentésének megfelelően szeretettel várunk mindenkit, aki a zsidóság iránt érdeklődik, másrészt reméljük, hogy néhány év múlva lesz olyan tanítványunk, aki tudásában eléri a kólél-szintet.
Milyen tantárgyakat lehet tanulni?
Talmudot, zsidó etikát, a vallási törvényeket, a Tóra heti szakaszainak magyarázatait, a maradék időben pedig azzal a témával foglalkozunk, amire a tanulók megkérnek, fő célom, hogy megtanítsam a különböző vallási szövegek önálló feldolgozását, és így alkalmassá tegyem tanulóimat arra, hogy maguktól gyarapítsák tudásukat. Ez egy nagyon hosszú folyamat, amelynek még az elején tartunk, de mivel általában kis, két-három fős csoportokban zajlik a foglalkozás, mindenki a saját szintjének megfelelő dolgokat tanulja, és így gyorsan fejlődhetnek. Angol az anyanyelvem és a jesivában héber nyelven tanítottak. Ezért általában ezt a két nyelvet használom az oktatásban. Azok számára sem okoztam talán problémát, akik nem beszélik ezeket a nyelveket, mivel ismerem a tanításhoz szükséges magyar szókincset, bár azt be kell vallanom, hogy a magyar nyelvtan nem az erősségem.
Kik járnak a kólélba ?
Az első hónapokban még csak négy-öt érdeklődő volt, a jelenlegi létszám harminc felett van. Többségük egyetemista vagy középiskolás, de akadnak olyan felnőttek is, akik munka után térnek be. Egy héten egyszer általános iskolás korú gyerekek számára tartok életkoruknak megfelelő foglalkozásokat, s miután igény mutatkozott hölgyek részéről is, ma már részükre is tartok kedd délutánonként szemináriumot. A többség vallási háttere is nagyon eltérő: a legtöbben nem vallásos környezetben élnek, de van néhány olyan felnőtt, aki az ortodox hitközség tagja.
Azt hallottam, hogy a Budapest Kólél közös programot indított egy izraeli jesivával.
Tavaszi izraeli látogatásom során találkoztam a Dvar Jerusalajm nevű jeruzsálemi jesiva vezetőjével, aki érdeklődött a magyarországi vallásos nevelés iránt. A nyáron Magyarországon járt, és bejelentette, hogy a kóléllal együttműködve intézetükben magyar nyelvű oktatást kezdenek, amely a Közép-európai Program nevet kapta, mivel a jesiva később a térség többi államában is szeretné felvenni a kapcsolatot a zsidó közösség vezetőivel, hogy onnan is tudjanak tanulókat fogadni. A jesiva mindent megtesz azért, hogy minél többen eljuthassanak hozzájuk, ezért a jelentkezők anyagi helyzetétől függően lehetőség nyílik a kinttartózkodás költségeinek nagy részét fedező ösztöndíjak elnyerésére. A Dvar Jerusalajim jesiváról egyébként azt érdemes tudni, hogy nem vallásos környezetben nevelkedett fiatalok oktatására jött létre, s tanárainak egy része e körökben is elismert tudósnak számit. A tanulók többsége angol anyanyelvű, ezért az órák főleg ezen a nyelven folynak. A jesivának azért van némi magyar vonatkozása is: egyik rabbija Magyarországról ment ki Izraelbe és nagyon szívesen ad órákat magyarul, másrészt az utóbbi néhány évben mindig voltak ott magyar diákok, például a már komoly tudással rendelkező Turán Tamás, aki óraadó tanár az ELTE hebraisztika szakán.
További tervei?
Sajnos lejárt a magyarországi munkaszerződésem, ezért Jeruzsálembe megyek, hogy ott tanárként részt vegyek a Dvar Jerusalajim Közép-európai Programjában. A tanulás azonban nem marad abba, mivel felkértük egy amerikai jesivában tanuló fiatalembert. Megyeri Andrást, hogy intézze a kólél ügyeit, és folytassa a munkát. Ő már több hónapja Budapesten van és tartott néhány órát, ahol megfelelő tudásról és jó pedagógiai érzékről tett tanúbizonyságot. Kérek mindenkit, akit érdekel a magyarországi vagy izraeli tanulás lehetősége, keresse őt a 227-7402-es telefonszámon.
*
Aki a Budapest Kólélt támogatni kívánja, az „Alapítvány a jövő Tóra-oktatásáért” Általános Értékforgalmi Bank Rt. 204-41966 számú forintszámlájára vagy a 287408 számú devizaszámlájára utalhatja adományát.
Címkék:1996-10