Birobidzsáni anzix
„Zsidó bédekker” a címe a Hadasscih című amerikai magazin egyik állandó rovatának. Nemrégiben riportere, Walter Ruby Birobidzsánban járt. Útibeszámolóját rövidítve közöljük.
Négy óra hosszat kietlen tájon halad át a vonat, míg végre befut Birobidzsánba. Az állomáson cirill – és héberbetűs felirat. A szálloda nincs messze, a Solem Aléhem úton. Szobámban ott a helyi jiddis újság legfrissebb példánya. Az étteremben, amely egyúttal tánchelyiség is, a vacsoránál a zenekar rázendít a „Zsidó szemek” című románcra. (Talán az „ocsi csornije” című dalt vélte jiddis folklórnak a messziről jött riporter? A szerk.)
Birobidzsán a világ második, közigazgatásilag is hivatalos zsidó közössége – nincs is több. Területe 19 ezer négyzetkilométer, kétszer nagyobb, mint Izrael.
Az Autonóm Terület 1934-ben létesült, Sztálin általa akarta megoldani a „zsidókérdést”. De az ötlet még az lenini nemzetiségi politikából fakad. A szovjet állam megalakulásakor az volt az elv, hogy minden etnikum saját földjén élhessen, saját nyelvét beszélje, fejlessze saját kultúráját. Birobidzsán szocialista alternatívát kínált a cionista kihívásra. Annak idején volt is egy grandiózus Birobidzsán terv, amelyből nem lett semmi. Mindössze 20 ezer zsidó jött ide, a Távol-Keletre, Oroszország európai részeiből és Ukrajnából, hogy életet teremtsen a mocsaras pusztaságban.
Annak idején nagyon lelkesek voltunk, addig csak álmodoztunk a forradalomról, s íme, részt vehetünk megvalósításában – mondja Ilja Bliecherman, aki 1931-ben érkezett Birobidzsánba. Csatlakozott egy falusi kommunához, lecsapolták a mocsarakat, művelhetővé tették a földet. A körülmények egészen brutálisak voltak – mondja – de mi szinte kívántuk, hogy ilyen óriási nehézségekkel birkózzunk meg.
Bliecherman és társai csak 1936 táján fogtak gyanút, amikor megkezdődtek a tisztogatások. Kommunánkból egymás után tűntek el az emberek. Először még elhittem, hogy a nép ellenségeit viszik el. De amikor már közvetlen barátaim és hozzátartozóim kerültek sorra, tudtam, hogy valami jóvátehetetlen rossz történik.
Csak néhány tucatnyian tértek vissza a táborokból. Bliecherman, akit egyik NKVD-s barátja mentett meg a letartóztatástól, a háború után a fővárosba, ugyancsak Birobidzsánba költözött. Itt élte végig Sztálin kozmopolita-ellenes kampányát, amely véget vetett a maradék zsidó életformának is. A 40-es évek végén bezárták az Autonóm Terület valamennyi zsidó iskoláját és színházát, azokkal együtt, amelyek a Szovjetunió más részein működtek. A tervbe vett sztálini deportálás a diktátor 1953-as halálával elmaradt, kiszabadultak a még életben lévő zsidó orvosok is, de Birobidzsánban még 30 évig megállt az élet. Csak a Birobidzsáner Stern jelent meg, a Pravda jiddis változata, amely dühödten szidta „a fajgyűlölő cionista államot”.
Az újjászületés 1989-ben kezdődött. Megnyílt a zsidó kulturális központ, zsidó tánc- és zenetanfolyamok, jiddis nyelvtanfolyamok indultak. 1992-ben megnyílt egy zsidó napközi. Izraelből nyelvtanárok és „slijah”-ok érkeztek.
A Birobidzsáner Stern, amely ma is megjelenik oroszul és jiddisül, ma rendkívül melegen ír Izraelről. Az Autonóm Terület nyíltan udvarol Izraelnek, különleges gazdasági kapcsolatokat remélve az ottani és az itteni zsidók között. A baj csak az, hogy nincsenek „itteni” zsidók: a többség kivándorolt Izraelbe, az itt maradókból pedig szinte teljesen hiányzik a zsidó identitástudat.
Az Autonóm Területnek 220 ezer lakosa van, közülük mindössze 8900 zsidó – ez alig 4 százalék. Csaknem valamennyien a 100 ezres lakosú fővárosban élnek. Igaz, mostanában mintha megszaporodtak volna a „zsidó nemzetiségűek” – sokan vallják magukat zsidónak, hogy kivándorolhassanak.
Birobidzsánban egy zsinagógának alig nevezhető „shul” működik, amelynek még Tórája sincs, viszont otthont ad az ádventistáknak is. Ezzel szemben vagy tízféle zsidó szervezet tevékenykedik: betárok, héber tanárok szövetsége, nőszövetség, sportegyesület. 1948 óta megnyílt az első Nemzeti Zsidó Általános Iskola.
Birobidzsán mocsarakra épült, a városnak ma is van némi falusias jellege, sok utcája sáros, de a belváros aszfaltozott. Legnagyobb üzeme mezőgazdasági eszközöket gyárt. A belvárosban viszont ott az elmaradhatatlan Filharmónia épülete.
A Történelmi Múzeum két állandó kiállításnak ad otthont: az egyik a terület ökológiáját mutatja be, a másik a Lenni vagy nem lenni – elnyomott zsidó kultúra a Zsidó Autonóm Területen címet viseli. Első képei a pionírokat mutatják, amint a mocsárban térdig gázolva építik az első kommunákat. Arcuk mosolygós, reménykedő, pontosan olyan, mint Deganya vagy Ein Herod kibbucnyikjaié. A második teremben láthatók a sztálinizmus dokumentumai: a letartóztatott tanárok, színészek fényképei, írók levelei a lágerekből. A harmadik terem hangulata bizakodóbb: az 1980-ban létesült zsidó színházi és zenei együttest mutatja be.
A Solem Aléhem utcán van Birobidzsán másik múzeuma, a Szovjetunióban páratlan a maga nemében, mert teljes egészében a Bibliának szentelték. Mintegy 200 modem művész alkotását állították ki. Néhány kép mai politikai mondanivalót kever a biblikus témába, például a novoszibirszki Tolpekin festménye, amelyen az összeomló Bábel tornya a Brezsnyev korszakra utal. Van szürrealista akvarell az Édenből való kiűzetésről és látható Jákob farmerben, amint a lelkiismeretét jelképező angyallal viaskodik.
A Kultúra Palotája ad otthont a Zsidó Színháznak és az Éva táncegyüttesnek. A színház Solem Aléhem musicaleket és mai vígjátékokat mutat be. Egyik legújabb darabja egy oroszról szól, aki zsidónak adja ki magát, hogy kivándorolhasson Haifába.
Birobidzsántól alig néhány kilométerre fekvő Valdheim falu kolhozának 2000 tagjából alig néhány a zsidó. De a 30-as években, alapításakor mindenki zsidó volt. A fasizmus elleni Honvédő Háború elesett hőseinek emlékművén szinte kizárólag zsidó nevek állnak.
Valdheim valósággal álomkórban szenved. Főutcáján tehenek kóborolnak, egyetlen boltjában ráérősen beszélgetnek az emberek, itt senkinek semmi sem sürgős.
Faiga Faiman, egy 70 éves özvegyasszony a főutca egyik tekintélyes házában lakik egyedül. Gyerekként jött ide szüleivel, Ukrajnából. Akkor az általános iskolában a jiddis volt az oktatás nyelve, az orosz idegen nyelvnek számított. Három fia ma Birobidzsánban él, lánya Izraelben. Faiga megszokta a falusi életet, most is nyugdíjasként az egyik burgonyatermesztő brigád vezetője. Mint Bliecherman, ő is hisz a szocialista eszmékben és nem örül annak, hogy a Szovjetunió összeomlott. Mi tiszteljük a szovjet értékeket – mondja.
Az Autonóm Terület délnyugati részén vad hegyek, gyors hegyi folyók, források találhatók. A természet csodálatos, itt turistaparadicsom lehetne, ha lennének utak. A kormány most kezdett építkezni, hogy megteremtse a turizmus előfeltételeit.
*
A cikk amerikai szerzője megjegyzi, hogy Birobidzsánnak egyetlen szállodája közelíti meg valamennyire a nyugati mércét. Jóllehet a város több étterme minősíti magát kósernek, disznóhúson kívül alig kínál mást.
A nyugatról érkező zsidókat – akik üzleti ügyben jönnek, vagy gyökereiket akarják megismerni – nagy örömmel fogadják. Annyi évtized bezártsága után áhítoznak a külföldi kapcsolatok után. S jóllehet nagyon szegények, szívesen meghívják otthonaikba a látogatót. Lehájim, mondják és sűrűn koccintanak a vodkás poharakkal.
Romlatlan – talán ez a jelző illik a legjobban a mai Birobidzsánra – fejezi be útinaplóját a messzi Amerikából érkezett vándor.
Sz.É.
Címkék:1994-09