Bész Olam – az Örök Élet Háza
RÓMAI KORBÓL SZÁRMAZÓ, HÉBER FELIRATÚ SÍRKÖVEKET TALÁLTAK ÓBUDÁN AQUINCUM FELTÁRÁSAKOR * A XI. SZÁZADTÓL A MOHÁCSI VÉSZIG A MAI ALAGÚT UTCÁNÁL TEMETKEZTEK ELŐDEINK * A PESTI CHEVRA KADDISA 1788-BAN ALAKULT
Ros Hásono előtt és a két nagy ünnep között benépesülnek a temetők, mert napjai a Kéver ovausz, az Ősök Sírja, vagyis a sírlátogatások ideje
Az őszi központi mártírünnepségekre az idén is a Rákoskeresztúri neológ temetőben kerül sor, szeptember 17-én, tíz órakor. Prédikál dr. Domán István főrabbi, énekel Tóth Emil főkántor és a Rabbiszeminárium kórusa.
*
Augusztus végén a szokottnál is csendesebb a temető. Ma végső búcsúztatás sincs. A sírhalmoknál virágot ápoló családtagok és az utakat tisztító temetői alkalmazottak. Gondozott lett az öröklét háza.
Hatvanezren nyugszanak itt, a budapesti zsidóság elmúlt másfél észázadának sajátos tanúságtevőiként. A legrégebbi emlék az 1849-es pest-budai harcokban elesett zsidó szabadságharcosok oszlopa. A temető fölé magasodik az első világháború zsidó hősi halottainak emlékműve, aljában a megölt zsidó munkaszolgálatosokra emlékező kőkoporsó.
Magyarország aranykorának számító, a múlt század második felében megindult iparosítás megteremtőinek, abban meggazdagodottaknak, királyi tanácsos, udvari tanácsos címet nyertek fekete-fehér márványai szinte újnak hatnak, hasonló a közelükben nyugvó sióagárdi Zöld Márton tábornoké; a sikertelenek, a szegénynek maradt utcai árusoknak, szabóknak és susztereknek, vigéceknek, munkásoknak, kocsmárosoknak és szobafestőknek nem csak a teste, de sírhalma is eltűnt.
A sírkő is mutatja felállításának társadalmi viszonyait Az 1950-es, ’60-as években elterjedt szürke, szinte uniformizált műkő mellett mind több ma a díszes, sőt hivalkodó, aranyozott betűs márványcsoda.
A Kozma utcai téglafal mentén hatalmas kripták. A múlt század végén kezdték azokba elhelyezni a feltörekvő polgárság legsikeresebb családjainak tetemeit. Állapotuk döbbenetes. A budai Goldberger család sírboltján kívül a többit nem csak az elhagyottság évtizedei, hanem a fosztogatók is megrongálták. Az ajtókat felfeszítették. Bizonyára a koporsókat is feldúlták, nem tudva, hogy szegény-gazdag zsidó egyaránt deszkakoporsóban, egyetlen ingben alussza örök álmát. És mivel a kriptákban érték nem volt, leszedték a rézfeliratokat. A márványba vésetteket nem tudták ellopni. Ezért olvasható a nemessé lett szinóbányai Kramer család sírboltjában az egyik név alatt Meghalt a hazáért 22. évében 1916. szeptember 1. Korszyklownál.
*
Külön parcellában nyugszanak a rabbik és a hitközség jelesei. Szinte azonos vörös kő takarja a múlt században tanítókat. Akinek sírján elolvasható még a felirat: Dr. Kohn Sámuel, a pesti egyházközségpapja 1841-1920… Vele szemben az Omikét alapító, Kantról, Majmuniról jelentős filozófiai műveket író, 1868-43 között élt Hevesi Simon főrabbi sírja, akit így örökítettek meg a márványon hívei és tanítványai: Az emberi szellem, a prófétai nagyság legkitűnőbb jelensége. Mellette nyugszik Horovitz József szombathelyi főrabbi és felesége, a budai nőkörzet elnöke, mögöttük az 1959-ben, ötvenéves korában elhunyt Katona József, a Dohány utcai zsinagóga főrabbija, aki a sírfelirat szerint Szívvel, tollal, szóval szolgálta utolsó órájáig templomát, híveit, mártírjaink emlékét. A Biblia háború utáni legnagyobb magyarországi művelőjének, a tíz éve elhunyt Scheiber Sándornak sírkövén csak annyi, hogy a tudomány doktora, s Arany János verssorai: nem hal meg az, ki milliókra költi élte dús kincseit…
A temető különböző részein az elmúlt évtizedekben elhunyt tudósoknak és művészeknek, Kossuth-díjasoknak, akadémikusoknak sírjai, de van közös parcellájuk is. Abban olvasható az egyik márványon: De gyönyörű / de gyönyörű ünnepen voltam… A versidézet alatt csak a név: Szép Ernő. Ott található Herman Lipót festőművész és mecénás felesége, aki aggkorában is mindenkinek Rozi maradt. Ennyi van a sírján is. Álló téglalap alakú, fehér márványon fekete márványlepel: Gózon Gyula. Szomszédságában rézből színházi függöny és abba kapaszkodó rézkéz: Kellér Dezső sírja, mellette nyugszik bátyja, Kellér Andor újságíró. Az ő sírján egyik híres regény, A bal négyes páholy címlapjának reliefje. Mindkettőjük sírja ápolt, nem úgy, mint az életében is magányos Stella Adorjáné, azt nem látogatja senki. Még elhagyottabb, egy távoli részen süpped Markos József-Alfonzó nem is olyan régi sírhantja.
*
A bejáratokhoz közeli parcellák általában gondozottak, távolabb azonban, különösen, ha a sírhalmot a háború előtt domborították, mind több az elhanyagolt, eltűnőben lévő. Egy ilyen környezetből tündököl ki a majdnem háromnegyed évszázados, csipkézett, fehér márvány. Rajta szöveg: Angyalkák őriznek. Pistike 1916-1919. Tavaly újították fel. A ravatalozótól mind távolabbra kísérik a gyászolók a halottaskocsit. Sok kövön nemcsak az elhunyt neve, hanem azoké is, akiknek sehol sincs sírjuk, mert elégették vagy tömegsírba dobták őket. Egy fekete márványon Anya Apa aláírással kezdetleges vers név szerint siratja négy elpusztított gyereküket. A szülőknek a kegyetlen sors hosszú életet adott.
*
Garami László a Budapest Chevra Kadisa mai elnöke. Síp utcai irodájában kérdezem a fővárosi sírkertekről.
– A Rákoskeresztúri neológ és ortodox mellett a Farkasréti és az Óbudai temetők működnek ma.
Ha meglevő sírba, családtaghoz akarnak fektetni, akkor erre mód van a Salgótarjáni úton és Kispesten is. Zárt a Pestlőrinci és Csörsz utcai temető. Évtizedek óta évente hozzávetőlegesen ötszáz temetés van. Az élők létszáma ugyan kevesebb, mint az ötvenes-hatvanas években, a temetéseké mégsem csökken, mert ma azok a családok is „vállalják” szeretettjük zsidó szertartását, akik azelőtt ettől karrierjüket féltették.
- Temetnek elhamvasztottakat is?
- Kénytelenek vagyunk, ha már a család az elégetést elvégeztette, nem tiltott, hogy a por is megkapja a végtisztességet. Mi azzal is igyekszünk az elégetés ellen tenni, hogy a hamvakat tartalmazó urnák elhelyezése drágább, mint a tetemeké.
- Mennyibe kerül egy temetés?
Ez tizenkét kategóriába csoportosítva, a helytől függően változó. Az elhunytak majd tizenöt százalékának elhelyezése ingyenes, mert nincs közeli rokon, vagy a hozzátartozó a költségek megfizetésére képtelen. Sokan ezt a valóság ellenére állítják! Az ingyenes temetésnél sem kevesebb a kegyelet, azonos az öltöztetés, a koporsó. Szegényt, gazdagot egyforma fájdalommal búcsúztat a rabbi és a kántor.
- Mi történik az elhagyott sírokkal?
- Mint más temetőkben, Rákoskeresztúron is kikezdi az enyészet, elgazosodik, összerogy. A temető keresztény munkásai azonban a közelmúltban vállalták, hogy a legszánalmasabbakat ingyen karbantartják, jelentős személyekét pedig márványtáblával jelölik meg. A nemzeti Panteon Alapítvány pedig gondozásba vette húsz jeles személy sírját, kezdve Alexander Bernát akadémikustól Weisz Richárd olimpiai bajnok birkózóig.
– A sírokat nem csak az idő porlasztja, rongálják a rablók is. Tudnak védekezni?
– Egy éve töltöm be hivatalomat, ez alatt az idő alatt nem történt sírgyalázás. Kicserélődött a kinti gondnokság, éjjelnappal szolgálatban van a porta. Mindent megteszünk a holtak nyugalmáért.
*
Megölte őket a gyűlölet, őrizze emléküket a szeretet – hirdeti magyarul és héberül a pilon tetejére írt szöveg a mártírok terén vagy csarnokában. Félkörben kőoszlopokon hatezer név, amelyeket az évek során tintával írottakkal vagy kicsiny márványlapokkal egészítették ki. Ez az évenkénti emlékezés helye. A diktatúra évtizedeiben is ezrek gyűltek itt össze Kéver Ovauszra, olyanok is, akik hivatalféltésből, ateista meggyőződésből más hitközségi rendezvénytől távol tartották magukat. És bár a múló évek során maguk a deportálást szenvedettek, a legközelebbi hozzátartozóikat elvesztettek sorai gyérülnek, nem csendesül a zokogás és nem csökken a gyászolók száma sem.
*
Köveket szedek. Az első kettőt szüleim sírjára teszem, azután nagyanyáméhoz megyek. Az ő táblájára írtuk mártír nagyapám nevét is. Közelben nyugszik legidősebb halottam, akinek megvan a sírja: dédapám, Schulhof Jakab, élt 1835-től 1915-ig. Övé az ötödik kő.
Címkék:1995-09