Berlusconi zsidó kitüntetése
Ez év októberében az Anti Defamation League (ADL), az amerikai zsidóság legismertebb jogvédő szervezete a „Kiemelkedő államférfi” kitüntetést adományozta Silvio Berlusconi olasz miniszterelnöknek. A lépésen sokan megütköztek: hogyan díjazhat egy diszkrimináció ellen és az emberi jogok védelméért küzdő szervezet egy jobboldali populista politikust?
Silvio Berlusconi olasz médiacézár mintegy tíz évvel ezelőtt verekedte be magát a politikába, amikor egy minden korábbit felülmúló korrupciós botránysorozat nyomán összeomlott az addigi olasz politikai szisztéma. A parlamenti pártokat – a kommunistáktól a kereszténydemokratákig – elmosta az áradat, és a nyomukban fölemelkedő „tiszta, új erők” – valójában radikális jobboldali populista pártok – abszolút többséget szereztek a választásokon. A legtöbb szavazatot Berlusconi Forza Italia (Hajrá Olaszország) mozgalma nyerte. A győzelemben meghatározó szerepet játszott Berlusconi médiabirodalma, ahonnan szünet nélkül áradt a pártvezért támogató politikai propaganda. Miniszterelnökként Berlusconi az állami televízióra és rádióra is rátette a kezét, komolyan megrendítve ezzel az elektromos média pluralizmusát. Koalíciója hamar összeomlott, a megújult régi pártok némelyike új néven visszaverekedte magát a hatalomba, de Berlusconit nem sikerült kiebrudalni a politikai életből, s a médiacézár ma ismét miniszterelnök. Médiahatalma változatlan, s az ellene folyó ügyészi vizsgálatokat a kedve szerint meghozott új törvényekkel állíttatja le. ,,Olaszország a tekintélyelvű rendszer felé halad” – írta fél éve a német Die Zeit magazin.
Jobboldali populizmus
Berlusconi ama jobboldali populista hullámokon lovagolva jutott a hatalomba, amelyek a kilencvenes évek első felében söpörtek végig Európán. A kommunizmus bukása után Európa-szerte fölerősödött a radikális jobboldal, amely a háború előtti időszak hagyományaiból is táplálkozott. Kelet-Európa számos országában (ahol mérsékelt és szélsőséges jobboldal nem válik el élesen) a hatalom közvetlen közelébe kerültek, de Nyugat-Európa nem egy országában is megrendítették a hagyományos pártokat. Jörg Haider Ausztriában, Le Pen Franciaországban, a Flamand Blokk Belgiumban (Szombat, 2003. szeptember, 16-17. oldal) ismert példái az új korhullámnak. A bevándor lás okozta problémák, a globalizációtól való félelem, a hagyományos pártok elszürkülése és reakcióképtelensége az új kihívásokra, az uralkodóvá vált baloldali diskurzus alkalmatlansága a problémák megfogalmazására – ez a populista jobboldal sikereinek néhány oka.
„Mi kimondjuk, amit ön csak gondol!” – zengik e mozgalmak (Csurkának is ez a jelszava), és olyan problémákról beszélnek, olyan stílusban, amilyet a politikai illem a mérsékelt pártok számára nem enged meg. Az olasz miniszterelnök meghökkentő megnyilvánulásaival, jobboldali vagdalkozásaival látványosan szembefordul a baloldali értékekre hivatkozó európai politikával. Keresetlen hangon előadott, sértő megjegyzései az arab bevándorlókra, az iszlám civilizációra igen kínosak, ám sokan szívesen hallgatják, akiknek elegük van abból, hogy a bevándorlókkal kapcsolatos minden megjegyzésükért lerasszistázza őket a baloldali média.
Itt kezd érthetővé válni, milyen pozitívumot talált a tekintélyes amerikai zsidó szervezet Berlusconi politikájában. A mai nyugat-európai politikai korrektséghez, baloldali, emberjogi küzdelemhez hozzátartozik – sőt: gyakran azzal egylényegű – a „palesztinok jogaiért” folytatott harc. Ez nagyon gyakran kemény Izrael-ellenességet takar, ami ma az antiszemitizmus „politikailag korrekt” formája. A baloldali európai konszenzust felrúgó Berlusconi viszont látványos gesztusokat tesz Izrael felé, és nemegyszer intézett már kemény kritikát az arab/iszlám világ címére – amely ma Izrael kérlelhetetlen ellenfele. Berlusconi médiabirodalma korántsem üdvös a vélemények pluralizmusa szempontjából, ám újságjai, tévé- és rádióállomásai tartózkodnak az élesen Izrael- ellenes hangütéstől.
A baloldali politika anticionizmusát látván izraeli politikusok az európai középjobb képviselőivel építettek ki kapcsolatokat. Benjamin Netenjahu volt miniszterelnök nemcsak Berlusconival ápol baráti viszonyt, hanem Aznar spanyol miniszterelnökkel is.
1990-2000 – a reménység évtizede – után, a 2000 szeptemberében kirobbant új intifáda ismét fellobbantotta az anticionista hisztériát, amelynek ezúttal nem a Szovjetunió, hanem a nyugat- európai, „politikailag korrekt” baloldali közvélemény volt a fő motorja. Ekkor hirtelen a baloldali frazeológia teljes fegyvertárát Izrael ellen fordították – amint azt a hetvenes években a szovjet propaganda tette. A nyugat-európai baloldali közvélemény spontán anticionizmusától gyakran nem állt távol a kormányok magatartása sem. Mindehhez társul az arab-iszlám világban domináns, patologikusán zsidógyűlölő hangnem, amely – a baloldali frazeológia mellett – a legkevésbé sem tartózkodik a náci korszak nyelvezetének használatától.
Az anticionista politikai hangulatkeltés 2001 nyarán a dél-afrikai Durban városában rendezett rasszizmus ellenes ENSZ-konferencián tetőzött, ahol az arab és iszlám országok küldöttei a lincshangulatig fokozták az Izrael-ellenes hisztériát. Itt nem csupán a „civil szervezetek” tanácskozásán hangzottak el féktelen anticionista kirohanások; a város utcáin is olyan légkör uralkodott, hogy az izraeli küldöttek és a zsidó szervezetek képviselői számára nemegyszer kockázatos volt a szállodából kilépni.
A durbani sokkot a zsidó szervezetek azóta sem tudták feldolgozni. Mindez ugyanis a baloldali nyelvezet teljes csődjét jelentette; ha a rasszizmus elleni harc ürügyén Izrael elpusztítására lehet felszólítani, akkor a szavak elvesztették eredeti értelmüket, esetleg épp az ellenkezőjét jelentik annak, amit hajdan, fia az ENSZ Emberjogi Bizottságának elnöke lehet a terrorizmust aktívan támogató Líbia, tagja az iszlám fundamentalista Irán, viszont kiszorul onnan a demokráciát védelmező Egyesült Államok, s e szervezet egyetlen alkalmat sem mulaszt el Izrael elmarasztalására, akkor az „emberi jogok” kifejezés – legalábbis az ENSZ-ben – elveszítette hitelét. Hajdan az antiszemitizmus és a rasszizmus elleni küzdelem egy és ugyanaz volt. Ma ennek gyakran az ellenkezője igaz: ahol a „rasszizmus elleni küzdelemről” esik szó, ott nagy valószínűséggel várható Izrael és a cionizmus rasszistaként való megbélyegzése.
Fordulat jobbra
A humanista baloldali nyelvezet eltérítése azt eredményezte, hogy az amerikai zsidó szervezetek, köztük az ADL, nagyon tartózkodóvá váltak az ilyen néven futó programokkal, rendezvényekkel szemben. A baloldaliságból kiábrándult zsidó szervezetek jobbra fordultak. Az ADL tavalyi kitüntetettje Ariel Saron izraeli miniszterelnök volt, egyértelmű jeleként annak, hogy az amerikai zsidók többsége nem hisz már a „békefolyamatban”, és támogatja Izrael jogát az önvédelemre.
Mindez korántsem példátlan az ADL történetében, amely mindig megmaradt mérsékelten baloldali, amerikai patrióta mozgalomnak. Az antiszemitizmus elleni küzdelem céljával megalakuló ADL az évtizedek során az emberjogi mozgalmak nagy pártolójává nőtte ki magát. A negyvenes évek végén kampányt folytatott a Ku Klux Klan ellen, az ötvenes években szembefordult a McCarthy fémjelezte antikommunista hisztériával (miközben meggyőződéses demokrataként ellenfele volt a kommunizmusnak), a hatvanas években egyértelműen kiállt a polgárjogi mozgalmak mellett, a hetvenes években nyilvánosan elítélte a dél-afrikai apartheidrendszert, a kilencvenes években a nők, homoszexuálisok és más hátrányos helyzetű csoportok védelmében emelte föl a szavát. Mindezzel világosan a baloldal értékei mellett foglalt állást. Ám amikor az általa támogatott mozgalmak – mint az gyakran megesik – radikális fordulatot vettek, az ADL nem követte őket. Szembefordult a polgárjogiból sovinisztává fajuló fekete mozgalmakkal, mindenekelőtt a Louis Farrakhan vezette fehérellenes, antiszemita Nation of Islam szervezettel. Nem támogatta az apartheid ellen küzdő legerősebb dél-afrikai szervezetet, az African National Congresst, amikor az egyértelműen a palesztinok mellett kötelezte el magát. Bírálta a „fordított diszkriminációt” megvalósító affirmative action mozgalmát, amely a hátrányos helyzetűnek tekintett csoportok tagjait (nőket, színes bőrűeket) preferálta a „többségi” csoporttal szemben, ha állást kerestek. A hatvanas évek közepéig az ADL számára a szélsőjobb jelentette a fő veszélyt, ettől kezdve azonban a szovjet blokk által támogatott radikális baloldal mozgalmait tekintette nagyobb fenyegetésnek.
Az ADL két évvel ezelőtt ismét „aszinkronba” került a baloldali polgárjogi aktivistákkal: szeptember 11-e után teljes erővel támogatta a magasra csapó amerikai patriotizmust, és szembefordult az „antiimperialista” mozgalmakkal. A második iraki háború újabb ütközőpont volt: a tömeggyilkos Szaddám-rezsimnek hadat üzenő Amerika ellen felhorgadt az európai közvélemény. A hetvenes évek óta nem látott Amerika-ellenes düh öntötte el Nyugat- Európát: százezreket megmozgató „antiimperialista béketüntetéseken” ítélték el az Egyesült Államokat, „amely az olajért háborúzik”, s e demonstrációkon gyakran lobogtak palesztin zászlók. Izrael és a zsidó közösségek, amelyek tiszta szívből kívánták Szaddám bukását, ismét szembekerültek az európai baloldallal.
*
Berlusconi kijelentése, mely szerint szívesen látná Izraelt az EU tagjainak sorában, indignálódott választ provokált Brüsszelben: ez majd a közel-keleti béke megkötése után lesz lehetséges. Azaz: majd ha fagy.
Az olasz miniszterelnök legutóbb Benito Mussolinit vette védelmébe, kijelentvén egy interjú során, hogy – Szaddám Huszeinnel ellentétben – a Duce nem gyilkoltatta meg, csupán belső száműzetésbe küldte ellenfeleit. Erre már az olasz zsidó közösség vezetői is megszólaltak, emlékeztetvén az 1938-tól bevezetett zsidótörvényekre, amelyek végül hétezer olasz zsidó deportálásához vezettek. Berlusconi erre bocsánatot kért, méghozzá egy római zsinagógában.
A kritikákra Abraham Foxman, az ADL elnöke így válaszolt: „Igen, tisztában vagyunk a Mr. Berlusconit övező ellentmondásokkal, ezért neveztük őt “megbotlott barátunknak”. Ma azonban a világ – és a zsidóság – olyan súlyos kihívásokkal néz szembe, mint a globális antiszemitizmus, a nemzetközi terrorizmus, és a szűnni nem akaró Izrael-el- lenes támadások. Egyetlen európai vezető sem válaszolt úgy ezekre a – nem csupán Izrael, de az egész nyugati civilizáció létét befolyásoló – kihívásokra, mint Berlusconi úr. Amikor szólni kellett az antiszemitizmus ellen Olaszországban, Európában és a Közel-Keleten, Berlusconi úrra számíthattunk. Amikor Amerika támogatást keresett Szaddám Huszein elleni harcához, Berlusconi úrra számíthattunk. Amikor Izrael egyre jobban elszigetelődött Európában, Berlusconi úrra számíthattunk. S amikor valakinek fel kellett szólalnia, hogy Európa miért támogatja a Hamasz terroristáit, Berlusconi úrra számíthattunk.”
Gadó János
Címkék:2003-11