Berlinale, 1999
berlinale’99
Nálunk azon vitatkoznak a sajtóban és a televízióban, hogy a holocaust egyedülálló-e az emberiség történelmében, vagy pedig – lényegét tekintve – azonosítható- e a bárhol és bármikor végrehajtott tömeggyilkosságokkal. A Berlini nemzetközi Filmfesztiválon egyértelműbb a helyzet. Idén a Dokumentumok a felejtés ellen című külön szekcióban bemutatott filmek túlnyomó többsége a holocausttal foglalkozott. Ebben a szekcióban és a fesztivál más programjaiban is – Verseny, Panorama, Forum – számos film foglalkozott a rasszizmus és a diszkrimináció mai megjelenési formáival.
„…Egy olyan időszakban, amikor a közelmúlt eseményei újraértékelődnek, amikor egy központi emlékmű felállításának terve felkavarja a közvéleményt, az archívumokban még mindig, folyamatosan találnak új anyagokat, több mint ötven évvel a nácizmus bukása után. Mivel e történelmi fejezet szemtanúinak száma radikálisan csökken, a filmnek egyre jelentősebb szerepe van abban, hogy dokumentálja és elemezze a múltat…” – olvashatjuk a fesztivál sajtóközleményében.
A fesztiválon bemutatott játék- és dokumentumfilmek közül igen sokan választották a múltat, a múltra való emlékezést, a közelmúlt felidézését és a történelmi események elemzését témaként.
Paul Celan, a német nyelven író, Czernowitzban (ma Csernovci) született költő „elveszett világinak nevezte azt a várost, amelybe Zwilling úr és Zuckermann asszony című dokumentumfilm kalauzol bennünket. Czernowitz lakosságának fele zsidó volt, de csak néhányan élték túl a románok és a németek által irányított transznyisztriai deportálást 1941-ben. Zwilling úr és Zuckermann asszony, kettő a néhány túlélő közül abból a városból, amely a költő szerint már csak az irodalomban és az emberek emlékezetében él. Zwilling úr minden este meglátogatja a kilencven éves Zuckermann asszonyt, hogy az elveszett világról beszélgessenek, az egykori bukovinai soknemzetiségű központról, ahol ukránok, lengyelek, románok, németek és zsidók éltek együtt. A hányatott sorsú város az első világháborúig az Osztrák-Magyar Monarchiához tartozott, majd Románia részévé vált, a Molotov-Ribbentropp paktum után a Szovjetunió fennhatósága alá került, aztán a románok visszatértek a németekkel együtt, végül a második világháború után a terület ismét a Szovjetunióhoz került. A két idős ember beszélgetéseiben bontakozik ki az elmúlt száz év minden szörnyűsége, és archív felvételeken, fotókon elevenedik meg az egykori élénk, meghitt élet. Zuckermann asszony megjegyzi egy alkalommal, hogy ha valaki azt állította volna 1949-ben, hogy egyszer egy német film szereplője lesz, kizártnak tartotta volna. Pedig így történt: leült Volker Koepp német rendező kamerája elé.
A fesztivál versenyprogramjában vetítették az Aimée és Jaguár című játékfilmet, amely valóságos eseményeken alapul. Egy titkos szerelmi kapcsolatról szól, Makk Károly Egymásra nézve című szép filmjének távoli rokona. A történet Berlinben játszódik 1943-44-ben. Két nő véletlenül összetalálkozik egy koncerten. Egyikük német háziasszony, Aimée (Lilly), férjes, több gyermekes édesanya; a másik nő pedig Jaguár (Felice), akinek élete állandó veszélyben van, részint mert zsidó, és részint mert tagja a földalatti ellenállási mozgalomnak. Szenvedélyes szerelemre lobbannak egymás iránt. Az állandó veszély, a titkolózás még intenzívebbé teszi kapcsolatukat. A német háziasszony rádöbben, hogy hazug életet élt, elválik férjétől, és összeköltözik szerelmével. Kapcsolatuknak a Gestapo vet véget, egy napon elhurcolják Jaguárt. A történet a filmen túl is folytatódik. Lilly kitartó nyomozás után csak 1948-ban kap hivatalos értesítést Felice haláláról. 1949-ben sikertelen öngyilkosságot követ el, majd ismét férjhez ment, de Két év múlva elválik. Fia áttér a zsidó vallásra és Izraelbe emigrál. Lilly 85 éves koráig Berlinben élt, halála után a dokumentumokat tartalmazó bőröndöt elküldték fiának Izraelbe, aki ezt az anyagot adta át a rendezőnek. Ebből készült a forgatókönyv. A fesztivál zsűrije Ezüst Medve díjjal tüntette ki kiváló alakításukért a két főszereplő színésznőt: Juliane Köhlert és Maria Schradert.
Sokakat érintő, de csak nagyon kevesek által ismert történetet dolgoz fel Az utolsó menedék (Port of the Last Resort) című osztrák-amerikai dokumentumfilm (rendezte Joan Grossman és Paul Rosdy). 1938 és 1941 között húszezer zsidó menekült el a náci terror elől Sanghajba, és lelt menedékre. négy túlélő beszéli el élete sorsfordulóját, archív felvételekkel, titkos dokumentumokkal, sosem látott amatőr felvételekkel, propagandafilmekkel és újságkivágatokkal illusztrálva. Mind a négyen Berlinből menekültek. A második világháború kitörése után a japánok ellenőrzése alá került Sanghaj és a zsidó menekülteket gettóba kényszerítették. Éhség és betegség pusztított, de legtöbben túlélték a gettót. A második világháború után, amikor a kommunisták vették át a hatalmat, a legtöbb zsidó menekült már elhagyta az országot. Az itteni emigrációnak saját újsága volt, a The Yellow Post. A film gyártói (Pinball Films) 1999-ben az újság reprint kiadását tervezik.
A versenyprogramban láttunk olyan filmet is, amelynek témájával rögtön szembesülhettünk a fesztivál vendégeiként Berlinben. Miközben az Európa Center előtt kurdok melletti tüntetésre felszólító röpcédulákat osztogattak a járókelőknek, a moziteremben a harmincöt éves török rendezőnő Yesim Ustauglu Utazás a napba (Journey to the Sun) című megrendítő filmjét vetítették nagy sikerrel. A törökországi kurdok ellen megnyilvánuló diszkriminációt, a török rendőrség brutalitását bemutató film két vidéki, Isztambulban szerencsét próbáló fiatalember tragédiájáról szól, és egyikük halálával végződik. A rendező a sajtótájékoztatón utalt arra, hogy filmjét valószínűleg érteni fogják Németországban is, mivel a bevándorlók és vendég- munkások között igen sok a kurd és a török. A filmet az élet illusztrálta, a fesztiválpalota előtt páncélkocsik és rohamosztagok hiúsították meg a kurd tüntetést. Az Utazás a napba a Békedíjon kívül elnyerte a Kék Angyal díjat az „égetően aktuális” témaválasztásért.
Steven Spielberg ismét hallatott magáról Berlinben. A fesztivál második napján, zsúfolt nézőtér előtt mutatták be Az Utolsó napok-at (The Last Days), a Soah Alapítvány harmadik filmjét. „…A film túlszárnyalta legszebb reményeimet is, James Moll (rendező, vágó) és June Beallor (producer) tehetségének és elkötelezettségének köszönhető, hogy a film elkészült és hogy általa új tartalmat kapott a Soah Alapítvány is… A film interjúalanyainak tragikus élményei azt sugallják, hogy ugyanez megtörténhetett volna velem, veled, a szomszédoddal, bárkivel” – nyilatkozta Steven Spielberg. A filmben öt magyar származású túlélő beszél múltjáról: Tom Lantos amerikai kongresszusi képviselő és Alice Lok Cahana festőművész Budapesten, Renée Firestone tanár Ungvárott, Bill Basch üzletember egy kárpátaljai kisvárosban és Irene Yisblatt, aki egy csehszlovákiai kisvárosban született. „Olyan filmekre van szükség, amelyek megmutatják, mi történik, ha a faji és kulturális gyűlöletnek szabad utat engedünk. Megtörténhet újra? Igen. Sőt meg is történik. Bármikor, ha kinyitjuk az újságot, emberek, népcsoportok elleni gyűlöletről, kulturális intoleranciáról olvashatunk. Tehát megtörténhet.” – nyilatkozott a film rendezője.
Steven Spielberg 1994-ben hozta létre a Soah Alapítványt. Az alapítvány célja a túlélők és szemtanúk vallomásának megőrzése, videoszalagra rögzítése és a holocaust eseményeinek történelmi archiválása. Az archívum a holocaustról szóló oktatás eszköze, célja a faji, vallási, etnikai és kulturális tolerancia terjesztése. A mostanáig mintegy ötvenezer videóra rögzített interjú 57 országban, 31 nyelven készült.
A filmet, mely lapzártánkkor a „legjobb egész estés dokumentumfilm” Oscar-díját is elnyerte, hamarosan itthon is bemutatják, április 13-án a Holocaust Napján vetíti az Örökmozgó Filmmúzeum.
Címkék:1999-04