BERLINALE 1998 – időutazások a múltban kamerával (Surányi Vera)
BERLINALE 1998
Időutazások a múltban – kamerával
Előbb-utóbb mindenkit elkap a vágy, hogy megismerje múltját, gyermekkora elfelejtett helyszíneit, a nagyszülők, szülők gondolkodását, vagy azt a történelmi-politikai közeget, amelyben elődeink élték mindennapjaikat. Ez a tendencia érződött az idei berlini filmfesztiválon is. A vegyes színvonalú, nem sok meglepetést okozó versenyfilmek mellett feléledni látszott a dokumentumfilmek divatja. Sok izgalmas, új mű született ebben a műfajban. A dokumentumfilmek alkotói nem a piac törvényei szerint működnek. Sokan közülük több évig gyűjtik filmjükhöz az anyagot, időt, fáradságot nem kímélve válogatják ki a felhalmozott információból, képanyagból a számukra lényeges mondanivalót. Itt nincs arányban a siker – sem anyagi, sem erkölcsi vonatkozásban – a befektetett energiával. A rendezőket nem is ez érdekli elsősorban. Elszántan hisznek abban, hogy az általuk közvetített világ: valódi. A nagy műgonddal létrehozott alkotások jó esetben is csak a művész mozik elszánt közönségéhez jutnak el. Bevallom, engem is ezek a filmek érdekeltek a legjobban. Ezek közül választottam ki hármat, a berlini fesztivál Fórum programjában bemutatott alkotások közül.
Mind a három film zsidó családok élettörténetét dolgozza fel – más-más módon. A rendezők, miközben családjuk titkai után kutattak, időutazásaik során egyre mélyebbre és messzebbre jutottak múltjukban.
Lisa Lewenz, a Levél szavak nélkül című film rendezőjének nagymamája legfiatalabb lányával együtt 1938-ban, a Kristályéjszakát követő éjszakán Berlinből Amerikába menekült. Lewenzék, akik Németország legbefolyásosabb zsidó családjai közé tartoztak, egyszerre vesztették el otthonukat, állampolgárságukat, kulturális közegüket és vagyonukat. Lisa nagymamája halála után kilenc hónappal Amerikában született. Sok-sok évvel később – felnőttkorában – véletlenül megtudta, hogy a padláson családjának németországi életét ábrázoló több bőröndnyi filmtekercs porosodik.
„Amikor az egyik rokonom említette, hogy léteznek filmtekercsek, amelyeket a nagymama Berlinben forgatott csaknem harminc éven át, megdöbbentem. Sem a filmek létezéséről, sem a családom akkori múltjáról nem tudtam semmit. Ez 1981-ben történt. Megnéztem a filmeket és egy ismeretlen világ tárult elém. Amikor elkezdtem kérdezgetni családom tagjait a részletekről, azonnal németre váltottak, és én akkor még nem beszéltem németül, csak angolul. Ahhoz, hogy igazán megértsem, mi történt akkor, kénytelen voltam valamelyest megtanulni németül.
Éreztem, hogy családom tagjainak életét, gondolkodását mennyire meghatározza a Németországban töltött időszak, nagy hatással volt rám az a tény is, hogy nagyanyám 1933 után is forgatott, amikor a filmforgatás teljesen illegálissá, sőt életveszélyessé vált. Joseph Goebbels törvényt hozott, amely szerint szigorúan tilos volt dokumentálni a zsidó közösségek sorsát. Ella az életét kockáztatta, hogy tudósítson erről a szándékosan elfelejtett időszakról. A filmtekercseken egy szabadgondolkodású család, s a szellemi élet jelentős alakjai tűnnek fel, akik hamarosan szintén elhagyják Németországot, többek között Albert Einstein, Leo Baeck rabbi, vagy Brigitte Helm színésznő.”
Lisa, az Amerikában született unoka tizenhat évig kereste a választ: mi késztette a nagymamát arra, hogy filmeket forgasson. Éveket ült a vágószobában, felkereste családjának még élő tagjait, levéltárakban, könyvtárakban kutatott, elutazott Berlinbe és megkereste a filmtekercseken rögzített helyszíneket.
A Levél szavak nélkül-t a berlini filmfesztivál Fórum programjában vetítették, először Európában. A filmen a két világháború közötti Berlin elevenedik meg szemünk előtt. Olyasvalaki láttatja velünk Berlint a húszas, harmincas, negyvenes években, aki vérbeli filmes, aki nem mulaszt el semmi lényegest, aki a gesztusokban, a kis történésekben megtalálja azokat a pillanatokat, amelyek árulkodóak, amelyek sokat elmondanak nemcsak a szereplőkről, hanem a kor atmoszférájáról is, a nácik hatalomátvételéről, a félelem időszakáról. Egy elsüllyedt, elpusztított világot látunk a mozgóképen. Néhány családtag párbeszédet folytat ötven-hatvan évvel korábbi önmagával. A rendező nagy önmérsékletről tesz tanúbizonyságot, amikor a több mint húszórás – valószínűleg lebilincselően érdekes – anyagból mindössze hatvannégy perces, feszesen szerkesztett filmet készített. Így minden pillanat felfedezés, minden pillanat többrétegű.
„Ha azt kérdezik, mi az én identitásom, akkor azt kell, hogy mondjam, hogy amerikai, német, keresztény és zsidó egyaránt vagyok. Kívánom, hogy mások is ilyen szemmel tekintsenek saját maguk és a világ történelmére” – mondja Lisa Lewenz, a Levél szavak nélkül című film rendezője, írója és producere.
Lisánál nem sokkal idősebb Cipi Reibenbach izraeli rendezőnő, aki 1947-ben született Lengyelországban, és hároméves kora óta él Izraelben. A holocaustról csak a történelemkönyvekből tud, holott három közeli rokona, édesanyja és annak két testvére, a három nővér mind holocaust-túlélő. Egyikük sem képes a múltjáról beszélni. Reibenbach úgy érzi, ez az ő feladata. Megpróbálja őket szóra bírni. Erről szól a Három nővér, a rendező harmadik filmje.
Ebben a dokumentumfilmben nagyon kevés dolog történik. Három idős hölgy mindennapját követhetjük. A film a csendről szól, ami a három nővért körülveszi. Múltjukat titok övezi, egymással sem beszélnek a közösen átélt történtekről. Csak temetések alkalmával találkoznak, és néha telefonon beszélgetnek.
Karola az öregek otthonában él, képtelen a múltjáról, képtelen a jelenéről beszélni, mintha attól tartana, hogy ha életének traumatikus emlékéről beszélne, összeomlana, mintha emlékei némaságra köteleznék. Az élet már régen elvesztette számára vonzerejét.
Fruma, a rendező édesanyja megpróbálja leírni, mi történt velük, naponta előveszi a teleírt cetlik halmazát, kisebb- nagyobb papírdarabokat. Idegesen próbálja őket időrendbe sorolni, de ez sohasem sikerül neki. Aztán folytatja az összefüggéstelen, kusza krónikát, amely kívülálló számára nem követhető.
Eszter elvesztett fiatalságát keresi. Serdülőkorát a táborban élte meg. Aztán a háború után azonnal férjhez ment, gyerekei születtek. Aztán hirtelen megöregedett, maga sem tudja, mikor történt „Az élet elmúlt, és mi semmit sem értünk el.”
Egy csendes film a trauma feloldhatatlanságáról, egy generációról, amely lassan eltűnik a szemünk elől és csak az ilyen filmek őrzik meg őket számunkra.
A harmadik szenvedélyes filmes, Ron Havilio, Jeruzsálemben született 1950-ben. Képzőművészetet, színháztörténetet tanult, fotózott, majd régi épületek renoválásán dolgozott, bútorokat tervezett. 1984-ben kezdett filmezni, egy szuper nyolcas kamerával kétórás útinapló- filmet készített saját magának. Ez volt a kezdete annak a sajátos filmnyelvnek, amelyet a hatórás Jeruzsálemi töredékek című filmjében megvalósított. A film műfaját nevezhetjük időutazásnak, családi filmnaplónak, mozgóképes történelemnek. Bárminek nevezzük is, filmje lebilincselően izgalmas; sokadmagammal ültem végig a filmet. A film narrátora maga a rendező. Szavai nyomán a város képei, a Jaffa kapu környékén lezajlott történelmi események, a rendező családja korabeli fotókon elevenednek meg a filmvásznon.
„Nagyanyám, Sarina fiatal lány volt, amikor a család Szkopjéból Jeruzsálembe emigrált az első világháború idején. Az első világháború a Jaffa kaputól nézve, az ottomán hatalom utolsó éve és a brit hadsereg bevonulása 1917. december 17-én. Apám, Shlomo Havilio gyerekkori emlékei Jeruzsálem zsidó negyedébe vezetnek. Az 1927-es földrengés után a Havilio család a Jaffa útra költözött, szemben a Mahane Yehuda piaccal. A család által létesített cukorkaüzem egy új kereskedelmi központba települt Mamilába.
Shlomót magával ragadta a cionizmus eszméje, Fellázadt az apja ortodox hagyományai ellen, és elhagyta a családját. Csatlakozott a Haganah földalatti mozgalomhoz, és élete összefonódott a zsidó állam létrehozásáért folytatott küzdelemmel. Titkos megbízatása teljesítése közben Egyiptomban megismerkedett Haya Rosenthallal. 1947. december 2-án egy arab tüntetés a mamilai kereskedelmi központ felgyújtásával végződött, s ez a nap volt az izraeli függetlenségi háború első napja, egyszersmind Shlomo és Haya – szüleim – esküvőjének dátuma.”
„Gyermekkoromban Jeruzsálemet leválasztották az ország többi részétől, barbár szögesdrótok, betonfalak vágták el a határtól, és a város szíve, a Jaffa kapu környékén félelmetes senki földjévé vált. Felnőttként elhatároztam, hogy megpróbálom megérteni azt a világot, amelyben születtem. Éreztem, hogy mélyen bele kell ásnom a múltba, ha követni akarom családom nyomait, boldogságuk keresésének útját egy erőszakos, változó városban. Filmem állandó utazás múlt és jelen között Megörökítettem a látványt, arcokat, történeteket, az élet töredékeit, amelyek nélkülem nyom nélkül hagyták volna el az emlékezetet…”
Ron Havilio tizenkét évig gyűjtötte a város és a városban élő családja történetének dokumentumait. Könyvtárakat, levéltárakat, filmarchívumokat, fényképgyűjtemények tömegét nézte át, míg egy-egy rendkívüli ritkaságú képeslapra, rézmetszetre, fotóra vagy archív filmfelvételre bukkant. Filmje végigkíséri Jeruzsálem elmúlt ötszáz évét. A képzőművész, a festő, a fotós és a filmes szemével válogatta anyagát, melynek eredményeként a családi krónikát Jeruzsálem több évszázados történelme hitelesíti egy lírai dokumentumfilmben.
Címkék:1998-04