BENCE GYÖRGY MEGHALT
BENCE GYÖRGY MEGHALT
Régóta ismertem Bence Györgyöt, még a pesti egyetem filozófia szakán volt kedves tanárom. Nagy öröm és elégtétel volt mindannyiunk számára, amikor a pártállam bukásakor Bence betehette a lábát arra az egyetemre, ahol mindig is helye lett volna, és ahonnan a diktatúra sokáig távol tartotta.
Azért az évek nem múltak el felette haszontalanul, Amerikában gyarapította tovább addig is óriási tudományfilozófiai, politikaelméleti tudását. Olvashatta, figyelemmel követhette a politikai filozófia legújabb fejleményeit – a világ tetején, szimbolikus és valóságos középpontjában. Visszatérése látszólag zökkenőmentes volt, a pesti egyetemi entrée váratlanul jól sikerült. Először kötelező marxista szemináriumot bíztak rá, amit rendhagyóan látott el, és teljesen átformálta ennek a jellegét; nagy kitekintéssel, rálátással, műveltséggel és rá jellemzően az apró részletek finomságát kiemelő tudós iróniával tanította ezt az addig a számunkra intellektuálisan sivárnak és a rendszer ideológiai alapjának tekintett világnézeti stúdiumot. Bence azonban nem hagyta magát, érdekessé tette azt a marxizmust, amin gondolkodói lénye egyébként már rég túllépett. Marx az akkori bölcsészkaron, az 1980-as évek végén az ő „kezében” alakult át bírálhatatlan „egyházatyából” az egyik, de csak az egyik fontos XIX. századi politikai gondolkodóvá. Emlékszem egy, a rendszerváltás hevében lezajlott nyilvános filozófia szakos összejövetelre, ahol valamelyik tanszék volt párttitkára (s egyben jeles tudós) azt mondta, hogy nem érti a kritikákat, hiszen eddig is „liberális szellemben” folyt az oktatás. Bence erre sajátos iróniájával megjegyezte, hogy akkor ezután „még liberálisabb” lesz ez a stúdium. A magyarországi rendszerváltással együtt érkezett lassú, akadémiai liberalizálódás az ő helyzetén is radikálisan javított, és akadémiai visszaplántálását is megkönnyítette: az MTA Filozófiai Intézete 1990-ben adta ki komoly tudományfilozófiai kandidátusi értekezését, amelyet 1972-ben írt meg, ám – az ismert történelmi körülmények miatt – csak 1989-ben tudott megvédeni. Oktató, majd tanszékvezető lett szolid tudósi-tanári nyugalommal, és persze az elmaradhatatlan szivarokkal. És a soha nem megtagadott zsidóságával, melyről szívesen és érdeklődve beszélt, és amelyről egyre többet is tudott. Bennünket, a Szombat és a www.antiszemitizrnus.hu szerkesztőit is ellátott olykor tanácsaival, kapcsolatban állt e szellemi körrel. Ezen keresztül is kapcsolódott a zsidósághoz, és egy, a magyar szellemi életben rokontalan gondolkodásmódhoz.
Mindannyian tudtuk, honnan jött, ismertük a demokratikus ellenzéki múltat, ám félszavakból is sejteni véltük az 1980-as évek elején bekövetkezett eltávolodását az ellenzék „kemény magjától”, amelynek logikus következménye volt, hogy a rendszerváltás után nem az SZDSZ-ben politizált tovább. Hátrébb húzódott, politikai tanácsadó és elemző lett.
1994-ig Orbán Viktort boldogította tanácsaival, majd tőle is eltávolodott, ám nem annyira, hogy még hosszú idő elmúltán is ne maradt volna benne valamennyi empátia az egykori politikai nebuló iránt. De ez a sajátos ragaszkodás nem pusztán érzelmeken nyugodott. Bár Bence nem volt jobboldali, de antikommunista volt, és az utódpárttól megvonta szimpátiáját. Örült a magyar jobboldal 1998-as választási sikerének, bár később azért kifejtette, hogy zsidóként nem érezné magát jól abban a politikai és világnézeti koalícióban, melynek a szélsőjobboldal is része, ám amely nélkül középről nem lehet választási győzelmet aratni az utódpárton. Ezért a magyar jobboldaltól való distanciája soha nem volt annyira jelentős, hogy ne tekintsék őt mások – főleg a liberális táborból – olyannak, mint aki lepaktál „ezekkel”, ám „ezektől” éppen zsidó érzékenysége, történelmi tapasztalatai választották el, amin nem tudott és nem is akart túllépni. Tertium non datur – tanította az a magyar politika (ma már történelem), melynek Bence György – nem akart megfelelni. „Nem hiszed el, hogy itt milyen történések lesznek” – fejtegette egyszer nekem – „minden mozgásban van.” Tényleg.
Bence álláspontja ezért mindig is más maradt, mint azoké, akik politikai elemzőként (és ez Magyarországon bevett) valamelyik párt érdekeit képviselik. Tudatosan és óvatosan is a beazonosíthatatlanságot választotta, ám ezt mindig a józan ész alapján tette. Ez a kívülállós, „zsidós” attitűd mind a bal, mind a jobboldali tábor számára gyanússá tette. Magányos farkas lett, olyan, akire mindenféle homogén közeg furcsán és idegenkedve néz, ugyanakkor, akihez mindenkinek van valamilyen viszonya s éppen óvatos távolságtartása és analitikus elméje miatt vár tőle valamilyen választ korunk kérdéseire. A Nagy Válasz nem érkezett meg, utalások történtek, allúziók keletkeztek. S akinek volt füle, meghallotta.
Nem volt könnyű ember. Több évtizedes mellőzöttsége és a liberális ellenzéki szubkultúrából való kilépése sajátos bizalmatlanságot ébresztett benne az emberek iránt, ám ha valakit megkedvelt, nagyon megkedvelte, és kitartott mellette.
És egy lokális bók, ami immár emlék. Aki mindennap az Újlipótvárosban bóklászott, gyakran láthatta őt a helyi élet szinterein, a Tátra utcai Firkász étteremben, „Ági” zöldségesnél, a Balzac Caféban vagy éppen a 15-ös autóbuszon, ahogyan a busz vele együtt szelte át a kis utcákat. Bence György e sajátos polgári miliőben is otthonra lelt.
Az idő tett pontot életére. S talán egy kicsit a miénkre is. Immár nélküle folyik tovább – tova. Nagy kár. Nagyon nagy kár.
Novák Attila
Címkék:2006-12