Békés verseny kiszorítósdi? II.
Januári számunkban egy ortodox, egy konzervatív és egy reformzsidó szerző írásával próbáltuk a három irányzat vallási álláspontját illusztrálni – elsősorban a hagyományhoz való viszonyukkal kapcsolatban. Az alábbiakban politikai küzdelmeikről írunk. A képbe azonban belép még egy „tényező”, a szekuláris izraeliek.
Izrael neve az átlagos újságolvasó és tévénéző számára szerte a világon egyet jelent a közel-keleti konfliktussal. Magában az országban, lakosainak tudatában azonban egyre nagyobb jelentőségre tesz szert az a „kultúrharc”, amely vallásos jobboldal és a szekuláris baloldal között folyik, és amelynek tétje az ország jövendő arculata. E küzdelem lassan olyan kulcsfontosságú téma lesz az izraeli köztudatban, mint az arab és az iszlám világgal fennálló konfliktus.
„Osszuk fel Izraelt két részre!” – rukkolt elő a „megoldással” Zeév Hafec, a angol nyelvű liberális Jerusalem Report szemleírója a lap november 29-i számában. Vallásos és szekuláris izraeliek között egyre sokasodván a konfliktusok, költözzenek a perlekedők két külön országba. A vallásosak országa lenne Júdea (Jeruzsálem fővárossal, annak környékével és a Területek zsidó kézen maradó részével), ahol a Tóra az egyetlen törvény és a legnagyobb tudású rabbikból álló nagytanács a legfőbb irányító testület. A fennmaradó területeken létesülne a világi Izrael, amelynek jogrendje a nyugati demokráciákét követné, vallásos befolyás nélkül (így tehát a bevándorlási törvényből is hiányozna minden zsidósággal kapcsolatos kritérium).
„Elvilágiasodott izraeliek állnak szemben a hagyományhoz ragaszkodó zsidókkal” – válaszolt az ötletre a vallásos cionista Jiszrael Harel, a Ha’arec kolumnistája. Harel a makkabeusok példáját hozta föl analógiaként: miként hajdan a zsidók legyőzték a túlerőben lévő görög elnyomókat, ám ezután lassan mégis eluralkodott rajtuk a görög kultúra, akképpen korunkban a szekuláris cionisták is legyűrték a harcmezőn Izrael ellenségeit, de őket is maga alá temeti a hagyománypusztító nyugati életforma.
E „kultúrharc” egyik oka az, hogy Izraelben sok tekintetben újratermelődött a hajdani kelet-európai radikalizmus. Az Amerikába átvándorló zsidók már kész társadalmat találtak, melynek hagyományaihoz sok mindenben alkalmazkodtak. A jó protestáns tradíció szerint mindenki tagja valamely felekezetnek, és akinek az adott közösség valamiért nem tetszik, az bármikor átmehet egy másikba. Az Újvilágban Izrael gyermekei is ezt az utat járták, így alakult ki a mai amerikai zsidóság vallási sokszínűsége a szatmári haszidoktól a homoszexuális reformzsinagógákig. A századforduló táján Palesztinába vándorló cionista pionírok viszont a pusztába érkeztek, társadalmukat maguk építették föl a semmiből, így beépítették abba az óhazából hozott radikalizmust is. A baloldali, kollektivista alapokon épülő közösségeknek semmiféle vallásra nem volt szükségük. A szekuláris megváltó eszmék lehanyatlásával a baloldaliak liberálisok lettek, de a vallás felé nemigen közeledtek. Így Izraelben az ortodoxia ellentéte a vallástalanság, míg Amerikában a vallásosság mérsékeltebb, a modern világhoz jobban alkalmazkodó formái. Izraelben a reform- és konzervatív zsidóság máig sem tudta komolyan megvetni a lábát, és e mérsékeltebb közösségek hiánya egyszerre oka és okozata is az antagonizmusoknak. Egy nemrég közzétett felmérés szerint a megkérdezett izraeliek 47 százaléka nem tartja kizártnak, hogy a súlyosbodó konfliktusok akár polgárháborúba is torkollhatnak.
Az üzletek, szórakozóhelyek, sportlétesítmények szombati nyitva tartása, a vallásos negyedek szombati lezárása a közlekedés elől, a Területek sorsa, a „ki a zsidó?” vita, a hagyomány tanítása az iskolákban: csak néhány abból a számtalan feszültségforrásból, ami a világiakat és a hívőket szembeállítja, sőt: nem egyszer egymás ellen fordítja a mai Izraelben.1 Az alábbiakban e viszályok néhány aktuális terepét mutatjuk be.
Kié Hebron?
A várossal kapcsolatos megállapodást az izraeli baloldal örömmel üdvözölte, a jobboldal jelentős része viszont árulást kiáltott. „Semmiféle nosztalgiát nem érzek régi kövek iránt” – mondotta a pátriárkák városáról szólva Jáél Dajan munkapárti képviselő, a „galambok” szószólója, az egykori legendás hadügyminiszter lánya. A kivonulás-pártiak számára értelmetlen dolog itt nagyszámú katonaságot állomásoztatni, sokak életét folyamatosan kockára tenni háromszáz telepes miatt, akik vallási okokból ragaszkodnak a városhoz, Ábrahám ősatya nyugvóhelyéhez. „Miért az én fiam legyen életveszélyben csak azért, mert a telepesek a városban akarnak maradni?” – kérdi sok, katonafiáért aggódó izraeli szülő, akiket hidegen hagy a Machpéla barlang, a zsidó pátriárkák nyugvóhelye. A vallásos cionisták viszont úgy érzik, a hebroni telepesek küldetést teljesítenek, midőn a százharmincezres arab lakosság minden gyűlölete ellenére sem hátrálnak meg és jelenlétükkel fenntartják a folytonosságot a zsidóság legrégibb városában. A vallásos cionisták számára az itt élő háromszáz telepes a bátrak bátra, akik a legkeményebb körülmények közt állnak helyt. A szekuláris baloldali izraeliek viszont a vallási fanatizmus megtestesítőit látják bennük, akik egy mondabeli sírkőért mások bőrét és az egész békefolyamatot kockáztatják. Mindezen antagonizmusok Baruch Goldstein szimbolikussá vált figurája kapcsán mutatkoznak meg a legélesebben. A Machpéla barlangban imádkozó arabokra géppisztollyal tüzelő férfit, akit lőszerének kifogyta után az arabok agyonvertek, a baloldaliak a „hebroni mészáros” néven emlegetik, a vallásos cionisták köreiben viszont számosán mártírként tisztelik, sírjához zarándokolnak.
Ki a zsidó?
E kérdés Izrael születése óta napirenden van, hiszen az 1950-ben elfogadott visszatérési törvény csak a zsidók számára tartja nyitva az ország kapuit. A most sokadszor föllángolt vita kiváltója egy, a szefárd vallásos hívőket képviselő Sasz párt által beterjesztett törvényjavaslat, mely így szól: „semmiféle legitimitással nem bírnak azok az áttérések”, amelyeket az izraeli főrabbinátus nem hagyott jóvá. Mivel az izraeli rabbinátus ortodox testület, a törvényjavaslat elfogadása nem kevesebbet jelentene, mint minden egyéb zsidó vallási irányzat „törvényen kívül helyezését”. Hiszen ha az általuk végrehajtott áttérések nem minősülnek hitelesnek, „könnyűnek találtatnak”, akkor zsidóságukat vonják kétségbe.
A javaslat elvi jelentőségénél nem csekélyebb gyakorlati súlya abban rejlik, hogy a nem ortodox konverzión átesett, és ezért zsidónak nem minősülő személyek Izraelbe sem vándorolhatnának be, hiszen nem vonatkozna rájuk a visszatérési törvény. Mindez igen erősen érinti a milliós létszámú amerikai reformzsidóságot, amelynek hivatalos politikája, hogy – ha már a vegyes házasságokat megakadályozni nem tudják – a nem zsidó partnert próbálják meg betéríteni a zsidóságba – természetesen a maguk rituáléja szerint. E házastársak és a házasságból született gyerekek – immár több tízezren – a javaslat elfogadása esetén kívül rekednének az alijára jogosultak körén. Megszenvednék e javaslat hátrányait a külföldről gyereket adoptáló izraeli szülők és több tíz- (ha ugyan nem száz-) ezer szovjet ólé, akik abban reménykedtek, hogy a jóval egyszerűbb konzervatív vagy reform áttérés segítségévei írhatják majd be izraeli személyi igazolványuk megfelelő rovatába a „zsidó” szót.
Az előterjesztést természetesen nagy felhördülés fogadta a külföldi zsidóság köreiben, mindenekelőtt Amerikában, ahol a reformkongregáció létszáma a legnagyobb, őket követi a konzervatív irányzat és csak utánuk jön az ortodoxia. (E felsorolás persze leegyszerűsítés, mert e három „főcsapáson” belül is számtalan ágazat létezik.) A növekvő társadalmi bázisra támaszkodó és ezért egyre nagyobb súlyú izraeli ortodoxia egyre erősebben szorongatja a mindenkori kormányt, amely általában ekképp válaszol a hőbörgő amerikaiaknak: „Alijázzatok Izraelbe és szavazzatok a mérsékelt pártokra!” Mivel azonban az USA zsidósága évente több, mint 1 milliárd dollárral támogatja Izraelt és az amerikai politikára gyakorolt hatása sem elhanyagolható, a zsidó állam kormánya óvakodik attól, hogy „elvadítsa” magától a diaszpóra legnagyobb közösségét. Netanjahu miniszterelnök már levélben biztosította a Legnagyobb Amerikai Zsidó Szervezetek Vezetőinek Konferenciáját (van ilyen szervezet), hogy a status quo felborítását semmiképpen nem fogja tűrni. A satus quo mindeddig az volt, hogy a külföldön végrehajtott nem ortodox konverziókat Izraelben elismerték, csupán a honiakat helyezték törvényen kívül. Ezen ígéretét a miniszterelnök múlt év novemberében egy műholdon Amerikába közvetített beszédében megismételte.
A status quo fenntartása azonban csak minimális program a zsidóság mérsékeltebb formáit gyakorlók számára, akiknek hosszú távú célja éppen az, hogy a jelenleg állami monopóliumot élvező ortodoxiával egyenlő elbánásban részesüljenek Izraelben. Leonard Fein, a liberális amerikai Forward publicistája nem vonja kétségbe, hogy amíg a visszatérési törvény érvényben van, kell valami definíció a „Ki a zsidó?” kérdésre. Ám azt már vitatja, hogy ennek megválaszolására egyedül a halachára hivatkozó izraeli ortodoxia lenne jogosult. A zsidóságban mindenki „részvényes” – érvel Fein -, így mindenkinek joga van véleményt formálni.
Ami viszont a mérsékelteknek kevés, az ortodoxiának sok. A Sasz törvényjavaslata jelenlegi formájában nem tesz különbséget külföldön vagy belföldön végrehajtott konverzió között, így az amerikai konzervatív és progresszív zsidókat éppúgy „kigolyózná”, mint izraeli elvbarátaikat. Netanjahu miniszterelnök hintapolitikájával feltehetőleg eléri majd, hogy a nagy vihar után lényeges változások ne történjenek, de a további konfliktusok be vannak programozva a gépezetbe. A reform- és a konzervatív zsidóság az amerikai gyakorlat szerinti pluralizmust, állam és egyház (illetve zsinagóga) különválasztását kéri számon, míg az ortodoxia épp ellenkező irányba halad: a halacha, a vallási törvény állami szentesítését szeretné elérni minél több területen.
Az izraeli bíróságok konfliktus esetén mindeddig elutasították az ortodoxok érvelését, mondván: nincsen olyan törvény, melynek alapján világi bíróság különbséget tehetne zsidó irányzatok közti halachikus vitában. Ezért több ízben hoztak már kedvező döntést olyan reform-áttértek számára, akik vitába keveredtek az ortodox rabbinátussal. Ennek következménye az ortodox konverziót néven nevező törvényjavaslat – nem az első Izrael történetében. 1970-ben egy hasonló koncepció már megbukott a parlamenti szavazáson.
Az izraeli „kultúrharc” elfajulásának veszélyét látva az amerikai konzervatív zsidóság aktívabb fellépésre határozta el magát: a Council of Jewish Federations, az egyik legfontosabb konzervatív szervezet 1996. évi seattle-i tanácskozásán kiadtak egy „Jewish Renaissance” (Zsidó Reneszánsz) című dokumentumot, ami az „Izraelben lehetséges zsidó megújulásról” szól. Ebben egyebek közt megállapítják, hogy a vallásosságnak az a formája, amit az ottani ortodoxia alakított ki, a szekuláris izraeliek többségét nemhogy vonzaná, de inkább elidegeníti vallástól és hagyománytól egyaránt. Az Elan Ezrachi szociológus által jegyzett tanulmány egyebek közt alapítvány létrehozását sürgeti a nem ortodox zsidó megújulás érdekében. Az alapítványt a diaszpóra zsidósága finanszírozná, tevékenységét viszont Izraelben fejtené ki. Az Amerikában már régebbről ismert „outreach”2 program izraeli változata lenne ez. A konzervatívok lépésre válaszul az Orthodox Union, az egyik legfontosabb amerikai ortodox szervezet – amely persze izraeli elvbarátai pártján áll – udvarias módon a konzervatívok értésére adta: ne ártsák bele magukat az izraeli áttérések ügyébe. Gyengéd figyelmeztetésük így hangzott: „Ha megmérgezzük a légkört azzal, hogy kapcsolatainkat egyetlen ügytől – az áttéréstől és a pluralizmustól tesszük függővé, akkor nagyon megnehezül az együttműködés.”
Az amerikai reformzsidóság még határozottabban fogalmaz: egyik vezetőjük, Eric Yoffie rabbi egyértelműen kijelentette: „véget akarnak vetni az átpolitizált, monopolisztikus vallásgyakorlásnak Izraelben”. E kijelentést Avi Shafran rabbi, a haszidokat tömörítő Agudat Jiszraél amerikai szóvivője úgy értékelte, mint „hadüzenetet az ortodox zsidóságnak”. (Az Agudat Jiszraél izraeli szárnya a 4 mandátummal rendelkező Egyesült Tóra Zsidóság párt kereteiben részt vesz az ország politikai életében.)
A légkört tovább mérgezik egyes ortodox vezetők reformzsidók címére küldött megjegyzései, amelyek minden civilizált társaságban tűrhetetlenek. Pinhas Horowitz, az Agudat Jiszraél elnökhelyettese egy helyütt arról értekezett, hogy a weimari Németországban a zsidók 95 százaléka reformzsidó volt vagy asszimilált. „Ebből az a tanulság – folytatta gondolatmenetét -, hogy ha lerombolják a Sabbatot, a zsidóságot, a hitet a Mindenhatóban, akkor jön Hitler.” A reformzsidóság felelőssé tétele a holocaustért, vagy éppen a vegyes házasságban élők meggyilkolására való célozgatás Elihu Baksi Doron szefárd főrabbi részéről3 az érintettekből persze a legélesebb kommentárokat váltotta ki. Az ortodoxiát viszont felbőszíti a reformzsidóság köreiben igen elter jedt vegyes házasság, ennek rabbinikus szentesítése, a homoszexualitás tolerálása, az áttérések formális volta. Az ő szemükben mindez a zsidó törvény, a Halacha nevetségessé tételét jelenti. A másik oldal viszont fölhánytorgatja az ortodox körökből kiinduló erőszakcselekményeket, türelmetlenséget, a modem demokráciával összeegyeztethetetlen benyomulást mások magánszférájába.
Kié a hagyomány?
Míg a „Ki a zsidó?” vita a különböző vallási irányzatok között zajlik, addig a Talmud izraeli reneszánsza főként a vallásos illetve szekuláris izraeliek kapcsolatát befolyásolja.
A búvópatakként már régóta létező jelenség mostanában tört a felszínre: egyre-másra alakulnak olyan nem vallásos tanulókörök, amelyek a Talmud mélységeit kutatják. Népszerűek az ilyen csoportok például Észak-Tel-Avivban, a szekuláris és baloldali Izrael fellegvárában. A tanulás sok tekintetben a régi hagyományt követi: az érdeklődők összejönnek, és kis csoportokban vitatják a Talmud, a Midrás vagy a Kabbala egy-egy passzusát – a tradicionális chavruta-módszer (párban tanulás) pluralista változataként. Modem ruhába öltözött férfiak és nők (fedetlen fejjel és együtt!) ülnek, és beszélgetnek a szent írásokról – abszurd kép az ortodoxia számára.
Az új mozgalom indítéka nem vallásos jellegű: az ügyvédek, pszichológusok, tanárok, szociális munkások többnyire nem hitbuzgalmi céllal ülnek le tanulni, hanem a hagyomány megismerése végett. A zsidó hagyomány mindeddig az ortodoxia felségterülete volt – magyarázzák a mozgalom hívei – világiak és ortodoxok egyetértettek abban, hogy ez az ortodoxok biznisze. Előbbiek nem törődtek vele, utóbbiak pedig kisajátították. Itt az ideje, hogy ez a „szentségtelen szövetség” megtörjön, és a világi izraeliek is kialakítsák a maguk viszonyát a hagyományhoz, hiszen ez a zsidóság közkincse. Találjunk középutat a nihilista fogyasztói társadalom és a bornírt vallásos fanatizmus között – vallják a mozgalom élharcosai.
A „mozgalom” – melyet angolul az empowerment (kb. „birtokbavétel”) szóval jelölnek, persze nem egységes. Egyelőre nincs szó többről, mint hogy különböző indíttatású, hosszabb-rövidebb ideje működő csoportok hirtelen tudatára ébredtek: nincsenek egyedül. Eddig is léteztek a szent iratokat tanulmányozó világi kutatóintézetek – ám ezek eddigi elszigeteltségükből egyszerre az érdeklődés középpontjába kerültek. Az Elul névre hallgató tanulmányi műhelybe, ahol szekuláris és ortodox tanárok közösen tanulnak, naponta érkeznek megkeresések. „Nem győzünk válaszolni. Mindenki a mi módszerünket akarja megismerni” – ámuldozik a műhelyt vezető fiatal szociológus.
A Milá nevű intézet rendkívül ambiciózus célt tűzött maga elé: Kneszet-képviselőknek, csúcsmenedzsereknek tart foglalkozást a heti szakaszból és a Talmudból. Az alapító, egy harmincöt éves, amerikai születésű ortodox rabbi nem a vezető politikusok, üzletemberek, tudósok vallásos hitre térítését tűzte ki célul, csupán azt akarja, hogy „lássák, mit dobnak el maguktól”. A Milá Intézet 150 tanulócsoport indítását tervezi, mindegyiket 25-25 fő számára – célcsoportja tehát az izraeli elit színe- java. A Shalom Hartman intézet világi középiskolák tanárainak és igazgatóinak indított Bét Midrás-t, hagyományos tanulókört. Itt – akárcsak a mozgalom más tanműhelyeiben – nem érdekes, ám holt anyagként kezelik az olvasottakat, mintha Hammurabi törvényeit tanulmányoznák, hanem élő üzenetként, melynek tartalmán el kell gondolkodni és belőle személyre szóló konzekvenciákat kell levonni. Még akkor is igaz ez, ha a nyilvánvalóan vallási ihletésű szent könyveket ezúttal „hitetlenek” forgatják: az erkölcsi kérdésfelvetés mindenkit érint. (Ékes példája ez a szemlélet megváltozásának: a szekuláris izraeli iskolákban a vallási hagyományt eddig is tanították, ám ez a nebulók többsége számára az érdektelen tárgyak közé tartozott, mint hajdan az orosz Magyarországon.)
A Rabin-gyilkosság mérföldkő volt baloldal és hagyomány kapcsolatában. Még mindig „túl sok vallástalan izraeli véli úgy, hogy a zsidóság valóban autentikus formája az, amit utálnak” – érvel Donniel Hartman rabbi, a program igazgatója. A vallásgyakorlás a számukra belátható világban szorosan összekapcsolódik ellenszenves politikai magatartásformákkal: a szavazatokért szent amuletteket osztogató rabbikkal, sabatkor az autókra követ dobáló harediekkel, militáns vallásos cionistákkal.
A Rabin-gyilkosság sokakat rádöbbentett: a hagyomány túlságosan komoly dolog ahhoz, semhogy kizárólag az ortodoxiára lehetne bízni. Ezektől az emberektől nem szükséges engedélyt kérni a Talmud-tanuláshoz: a szekuláris izraeliek ne arra panaszkodjanak, hogy a militáns ortodoxia kisajátítja a hagyományt, hanem építsék föl saját interpretációjukat, vegyék birtokba a hagyományt maguk is – érvel Hartmann rabbi.
Egyesek azt remélik, hogy ez a tendencia hosszú távon megóvja majd Izraelt a kettészakadástól, világiak és vallásosak jobban megértik majd egymást, ha közös nyelvet beszélnek. Mások épp ellenkezőleg, fegyvert akarnak adni a baloldaliak kezébe a vallással handabandázó ortodoxia ellenében. A többség egyetért abban, hogy a hagyomány megerősíti a zsidó gyökereket és ellenállóbbá tesz a fogyasztói társadalom kísértéseivel, agresszivitásával szemben. A mozgalom ma már intézményesül, milliós projektek születnek támogatására. A Jerusalem Report egyenesen a cionizmus második nagy fejezeteként aposztrofálja: eszerint a pionírok az első száz évben az ősi földet hódították vissza, a következő korszak pedig a hagyomány birtokbavételéről szól majd.
A Ha’arec című lap az elmúlt hetekben a szekuláris baloldalt megosztó viták egyik fő fóruma lett: itt szólalnak meg a „birtokbavétel” támogatói és ellenzői. Utóbbiak szerint a valóban szekuláris kultúrához nincs szükség a vallásra. A mozgalom egyik pártolója erre így válaszolt: „Ennek az országnak a kultúráját túl sokáig tartották kezükben kulturális és történelmi felelősséggel nem bíró emberek. Mi megtörjük a hegemóniájukat.”
Jegyzetek
1 A Szombat olvasói olvashatták már e témával kapcsolatos írásainkat lapunk 1996. szeptemberi és 1997. januári számában.
2 Outreach: „utánanyúlás”, a zsidó közösség közeledési kísérlete a közösségtől eltávolodott, asszimilálódó zsidók felé.
3 Lásd: „A főrabbi botrányos szavai.” Szombat, 1996. szeptember, 21. oldal.
Címkék:1997-02