A posztcionizmus gyökereiről
Izrael – nem saját jószántából – az elmúlt ötven évben öt nagyobb háborút vívott meg arab szomszédaival. Bár a zsidó állam 1979-ben békeszerződést irt alá Egyiptommal, amiért visszaadta a teljes Sínai-félszigetet, a viszony még ma is meglehetősen hideg – gazdasági és turisztikai kapcsolatok szinte nem léteznek a két állam között. Mubarak egyiptomi elnöknek húsz év alatt csak egy villámlátogatásra tellett Jeruzsálemben – Jichak Rabin temetésekor. Szíria ma sem hajlandó békét kötni: ha Izrael az EMSZ Biztonsági Tanácsa 425. határozatát végrehajtva kivonul Dél-Libanonból, az – Faruk A-Sara szír külügyminiszter szerint – hadüzenet az arab nemzetnek, de ha nem vonja ki, az is az. Irán orosz és európai segítséggel atombomba gyártására készül. Az iszlám fundamentalizmus számára Izrael – pusztán létezésénél fogva – halálos ellenség. A palesztinokkal Izrael a végső rendezés kapujában áll, ám a különbségek igen nagyok, és – egyelőre – nem látszik előrehaladás.
Az Izraelen belül élő milliós arab kisebbség egyre nyíltabban azonosul a palesztin üggyel és az iszlámmal. Egy legutóbbi felmérésben a megkérdezettek 70 százaléka palesztin arabként azonosította magát, és mindössze 4 százaléka vallotta magát izraelinek. Túlnyomó többségük nem kifogásolja a zsidókkal való együttélést, csak a cionizmussal, a zsidó állammal van problémájuk. A Föld napján (ekkor a palesztinoktól kisajátított földekre emlékeznek tiltakozóakciókkal) a fiatalok palesztin zászlóval vonultak fel, Szakninban (izraeli arab város) megrohamozták a közeli katonai bázist, és a kivezényelt rendfenntartó erőkre kőzáport zúdítottak. Egy hét múlva szemtanúja voltam a haifai egyetemen egy diáktüntetésnek, melynek során az egyetemi hallgatók palesztin zászlókat lengetve tüntettek Izrael állama ellen. A palesztin szuverenitás elismerésével az izraeli arab kisebbség természetes módon a palesztin nemzettel azonosítja magát. Annak ellenére, hogy helyzete – racionálisan mérlegelve – összehasonlíthatatlanul jobb, mint az autonómiában élőké.
Mintha mindez nem lenne elegendő, Izraelt számos belső ellentét is megosztja. A vallásos-világi, az askenázi-szefárd viszonyról már sok szó esett. Amiről ebben az írásban szólni kívánok, az nem vázolható e két fenti ellentétpár keretein belül. Azt a csoportot, amelynek gondolkodását, attitűdjét, álláspontját bemutatni szándékozom, többségében világi, alapvetően európai értékrendű izraeliek alkotják, noha szép számmal találhatók soraiban szefárdiak és vallásosak is. Ezzel szemben egy jelentős világi-askenázi réteg nem ért velük egyet. Inkább szellemi áramlat, mozgalom és nem formális szervezet, bár politikailag magas fokon artikulált: számtalan mozgalmat indított útjára. Így a „Békét Most!” s a „Gus Salom” mozgalmat, valamint a „B’celem” elnevezésű emberi jogvédő szervezetét. De olyan pártok is e csoport politikai álláspontját képviselik, mint a kommunista Hadas, a liberális Merec és a Munkapárt Peresz, Beilin és Ben Ami vezette galambjai. A „kemény mag” magasan képzett értelmiségiekből, jó nevű írókból, tudósokból, művészekből, egyetemi tanárokból, újságírókból, közéleti személyiségekből áll, akiknek komoly súlyuk van a közéletben. Magy holdudvarral rendelkeznek, így nyugodtan állíthatjuk, hogy az ország szavazóképes lakosságának közel fele támogatja nézeteiket. Gondolataikat, álláspontjukat és tevékenységüket szokás a posztcionizmus összefoglaló elnevezéssel illetni, bár sokan közülük ellenzik ezt a megnevezést. Egy haifai történész professzor (a Hadas vezetőségi tagja) kikérte magának ezt a megjelölést, mondván, ő nem lehet posztcionista, mert soha nem is volt cionista.
*
A korábban egységesnek tűnő izraeli társadalmat az 1993. szeptember 9-én a PFSZ-szel aláirt „Elvi nyilatkozat”, annak megítélésében teljesen kettészakította. A társadalom egyik fele üdvözölte a döntést, a másik fele ellenezte. A már említett „béketábor” Jasszer Arafatban partnert, stratégiai szövetségest látott, a vele ellentétesen gondolkodók viszont háborús bűnöst láttak benne, aki az aláirt egyezményben csak végső célját, Izrael lépésekben történő felszámolását, Palesztina teljes „felszabadítását” kívánta elérni más eszközökkel – amint az a Palesztin nemzeti Tanács 1974. évi határozatában bennfoglaltatik.
Az Oslóban kezdődött békefolyamat nem vetett véget a palesztin terrornak, egymást követték a súlyos terrorcselekmények. A baloldali kormány – a terror és Jasszer Arafai folytatólagosan elkövetett szerződésszegései ellenére – továbbvitte a békefolyamatot. A terror nem zárja ki a békét – állították, mert azt nem a palesztinok gyakorolják Izrael ellen, hanem a béke ellenségei a békével szemben. Az áldozatok sem vétlen izraeli nők, férfiak és gyermekek, hanem a béke. Különben sem a palesztinok a hibásak, hanem Izrael, mert 1967-ben arab területeket szállt meg, annak népét – úgymond – elnyomva tartotta csaknem három évtizedig, megfosztotta őket emberi méltóságuktól, elvette földjeiket, kisemmizte őket jogaikból.
Ilyen hátszéllel Arafat folytathatta kettős taktikáját. Izrael utcáin újabb és újabb terrorcselekményeket követnek el, a tárgyalóasztalnál pedig területeket követelnek a palesztin autonómia részére. Pereszék ideológiája szerint minél többet kapnak a palesztinok Izraeltől, annál több lesz a vesztenivalójuk, így annál kevesebb lesz majd a terror- cselekmény. Azért van terror – mondják -, mert az emberek nyomorban élnek. A nyomor oka pedig Izrael, mert kisemmizte őket. Adjunk nekik egyenlő jogokat, területet és megélhetést, és megszűnik a terror forrása. Új Közel-Kelet jön létre, amely nem ismeri majd a háborút, csak az egymást segítő országokat, a kooperációt és a gazdasági felvirágzást. Izraelnek tehát fel kell számolnia minden olyan helyzetet, amely arab szomszédait frusztrálja. Ha Izrael mindezt megteszi, akkor helyreáll a béke a Közel-Keleten.
Ezt az álláspontot a valóság nem támasztotta alá, hiszen Pereszék elképzelésére az élet már többször rácáfolt. Csak akkor változott a helyzet lényegesen, amikor Simon Peresz leállította Hebron kiürítését, a Netanjahu-kormány pedig Arafat folytatódó szerződésszegései miatt befagyasztotta a folyamatot.
A Rabin-kormány ahelyett, hogy pragmatikus politikai okokkal igazolta volna a palesztinokkal megkötött egyezményt, erkölcsfilozófiát kerített a dolog mögé: Izraelnek át kell adnia Júdeát és Szamáriát, mert eleve bűnös dolog volt annak elfoglalása. Pedig az izraeli hadseregre arab szomszédai kényszerítették rá a háborút. Ha a függetlenségi háborút követően megbékéltek volna a zsidó állam létével, akkor sohasem került volna sor e területek elfoglalására. Bűnösnek minősíteni azt, amit a hadsereg jogos védelemben tenni kényszerült, súlyos tévedés volt, és ez aláásta az izraeli hadsereg morálját. Ami korábban elfogadott védelmi és hősi cselekedetnek számított, azt ettől kezdve bűnnek tartották, ami pedig odáig háborús bűnnek, élet elleni bűncselekménynek minősült (ti. a terrorizmus), az utólag a saját népét és nemzetét védő katonai cselekmény, amely így megbocsátást érdemel. Ez a gondolkodás a palesztinokat utólag felmentette minden vád alól, Izraelt viszont súlyos, következményeit illetően máig kiható erkölcsi válságba taszította.
*
A döntés, hogy Júdeát és Szamáriát, az ősi zsidó állam területét egy jövőbeni palesztin államnak adják át, a vallásos nemzeti cionizmust is lehetetlen helyzetbe sodorta. Ez az irányzat kötötte össze az izraeli társadalom vallásos és világi részét. Ez az irányzat önmagába zavarodva fokozatosan gyengül, tovább mélyítve e két szektor közötti, szinte áthidalhatatlannak tűnő ellentétet. A Nemzeti Vallásos Párt már nem tudja bizonyítani azt az állítását, hogy a politikai cionizmus a vallási ígéret beteljesítése (ti. Izraelnek az ősi területeken történő feltámadása és így a Messiás eljövetele) irányában halad.
Rabin a vallásos cionista telepeseket „síró csecsemőknek” titulálta, és kijelentette, hogy a zsidó vallási szent helyek számára semmit sem jelentenek.
Sulamit Aloni akkori oktatásügyi miniszter be akarta szüntetni a középiskolások auschwitzi menetét, mondván, a mai korban a holocaustra való emlékezésnek nincsen jelentősége. Joszi Beilin külügyminiszter-helyettes (jelenleg igazságügy-miniszter) pedig töröltetni akarta a külföldi vendégek kötelező koszorúzását a Jad Vasemben, miután Robin Cook angol és Amr Musza egyiptomi külügyminiszter nem kívánta megkoszorúzni a hatmillió kioltott élet emlékművét.
E nézet egyenes következménye, hogy Izraelnek „normális állammá” kell válnia. Ezért meg kell szüntetni az ország „külső függését”. Joszi Beilin a United Jewish Appeal (az amerikai zsidóság legnagyobb pénzgyűjtő szervezete) évi közgyűlésén szemére vetette az amerikai adományozóknak, hogy pénzzel támogatják Izrael Államot. „Izrael gazdag ország” – jelentette ki. Joszi Beilin egyébként a Szochnut, a zsidó bevándorlást intéző szervezet felszámolását is javasolta.
Összességében kibontakozik egy politikai filozófia, amely a zsidó államot zsidó többségű, de normális demokratikus állammá akarja átalakítani. E szerint teljes egyenlőséget kell biztosítani Izrael minden polgárának. A Hatikvát és a nemzeti zászlót olyan himnusszal és szimbólumokkal kell felváltani, amely elfogadható minden polgára számára. A zsidók számára biztosított alija egyenlőtlenséget teremt, mert a palesztinoknak nem adja meg ugyanazt a jogot. Ez – úgymond – alapvetően sérti az emberi jogegyenlőséget.
A cionista mozgalom megvalósította Herzl álmát, létrehozta Izraelt, azt az államot, amelyben a zsidók vannak többségben. Az általunk vizsgált felfogás szerint a cionizmus ezzel betöltötte feladatát, így új ideológiára van szükség, amely kiállja az emberi jogok, a demokrácia és az állampolgári jog- egyenlőség próbáját. Izraelnek – mondják – nincs tovább félnivalója, hiszen megindult az arabokkal való megbékélés folyamata.
Az „új történetírás” is e kurzus terméke. A cél deheroizálni Izrael történetét. Felszámolni a mítoszokat, a vallási és történelmi fantazmagóriákat, a ráció nevében. Ennek során újraírják Izrael történelmét. A függetlenségi háborúban Izrael nem számbeli hátrányban, hanem éppenséggel fölényben volt – olvashatjuk haifai professzorunk középiskolai történelemkönyvében. Az arab államok nem akarták Izraelt eltörölni, csak a palesztinokon esett sérelmet akarták orvosolni stb. A változtatások során a cionizmusból mint nemzeti felszabadítási mozgalomból gyarmatosító imperialista politika kerekedik ki, amely minden baj forrása, mert megfosztotta a bennszülött palesztinokat elemi létfeltételeiktől.
Egy tel-avivi régészprofesszor kimutatta, hogy a Tanach jelentős része a régészeti leletek alapján nem igazolható, puszta mítosz. Ezek a gondolatok Izraelt meg akarják szabadítani múltjától, hagyományaitól, történelmétől, vallásától, júdeai és szamáriai szent helyeitől, azért, hogy „modem nemzetet” faragjanak belőle.
*
E gondolatok az európai zsidóemancipációhoz visznek bennünket vissza. A felvilágosodás, a francia forradalom a zsidók egyéni megjavítását tűzi ki céljául. „A zsidó népnek mint közösségnek semmit, a zsidó egyéneknek mindent” – jelentette ki Clermont de Tonerre gróf a francia nemzetgyűlésben. A zsidóságnak fel kellett adnia népi különállását, azért, hogy mint egyének egyenlő jogokat kaphassanak. Az asszimilálódó zsidó modem ember, felvilágosult. Minden ember szabadnak és egyenlőnek született. Ember és ember között nem szabad különbséget tenni. A múltnak, a hagyományoknak, a mítoszoknak és a vallásoknak nem lehet jelentősége, mert megkülönböztetnek és ellentmondanak a ráció mindenhatóságának, nincsenek konkrét emberek, nincsenek konkrét közösségek, nincsenek konkrét helyzetek. Csak absztrakt egyének, absztrakt közösségek és absztrakt helyzetek vannak, amelyekben a modern ember racionális válaszokat ad az őt érő kihívásokra.
A felvilágosodás, az individualitás, a polgári forradalom európai jelenség, amelyet a zsidóság Európából hozott magával Izraelbe. Itt persze a valóság egészen más. A Közel-Keleten nem volt felvilágosodás, az egyén nem emancipálódott a közösségi gyámság alól, a közösségek nemzeti-vallásos – vagy ahogy Bibó István írta -, rituális közösségek, amelyek nem engedik szabadjára az egyént. A közösség nem racionálisan gondolkodó szabad és független egyének társulása. Jól látható ez a szefárd ultraortodox párt, a Sasz példáján is, melynek hívei többségükben arab országokból érkezett zsidók. A párt világi vezetősége is abszolút módon a szellemi vezér, Ovadja Joszef döntéseinek rendeli alá magát.
A posztcionizmus a diaszpórában asszimilálódó, de az antiszemitizmus által zsidóként „befagyasztott” egyének ideológiája Izrael Államban. Egy izraeli felvilágosodási mozgalom, a „polgári forradalom”, a maga mintája alapján a zsidóságot meg akarja szabadítani kollektív múltjától, Izrael Államot zsidó jellegétől, a közel-keleti konfliktust pedig a racionalizmus, az elvont humanizmus és az egyéni emberi jogelvek alapján kívánja rendezni.
Ez az egalitáriánus és az eredendő emberi jóságra alapozott álláspont a jelenlegi Közel-Kelet valóságtól idegen, nem alkalmas arra, hogy elveit a jelenlegi gyakorlatba átültessük.
Nem alkalmas, mert az antiszemitizmus továbbra sem szűnt meg létezni a világon, ezért Izraelnek továbbra is nyitva kell állnia nagy tömegű zsidó bevándorlás előtt. Nem alkalmas, mert Izrael mint „állami menedékhely” sem lehetséges, ha demokratikus zsidó államból pusztán demokratikus zsidó többségű állammá válik. A bevándorlás megszüntetésével ugyanis az állam zsidó többségűből kétnemzetiségű, majd azt követően zsidó kisebbségű állammá válik, és mint menedékhely is megszűnik létezni. Nem alkalmas, mert a zsidóság nemcsak negatívum, de vallási-nemzeti-szellemi civilizáció is, amelynek értékei megőrzendőek. Nem alkalmas, mert a Közel-Kelet nem Európában van. Ezen a tájon az eredeti közösségek nem bomlottak fel, és az egyén nem önállósult a közösségi gyámság alól. Nem alkalmas, mert a ráció a közösségek és tagjaik döntésében legfeljebb alárendelt szerepet kaphat. Nem alkalmas, mert a racionális gazdasági érdek alapvetően alárendelődik a hagyományos vallási értékeknek. A humanizmus ezen a tájon nem rendelkezik mély gyökerekkel. Az arab világ Izraelről és a zsidóságról másként gondolkozik, mint posztcionista barátaink.
Jasszer Arafat 1994-ben a stockholmi arab nagykövetek előtt úgy nyilatkozott, hogy „egymillió gazdag zsidó” majd Amerikába költözik, mert a palesztinok ellehetetlenítik létüket. Az általunk vizsgált ideológia hívei már a hetvenes években érintkeztek a PFSZ- szel és Arafattal – a tiltó törvény ellenére -, így a palesztinok jól ismerik gondolkodásukat, és erre alapozzák azt az álláspontjukat, hogy a modem Izrael olyan fa, amelyet nem a megfelelő talajba ültettek. Az askenázi zsidóság csak turista ezen a tájon, előbb- utóbb visszatér abba a világba, ahonnan a nézetei is valók. A palesztinok feladata pedig nem több, mint részben elősegíteni, részben kivárni, amíg ez bekövetkezik. A leggyakrabban használt példa a keresztes lovagoké, akik szintén nem tudtak gyökeret ereszteni ezen a tájon.
Amikor a posztcionista gondolat híveinek figyelmét fel akarod hívni arra az egyszerű tényre, hogy a valóság nem igazolja vissza (egyébként teljesen elfogadható és szép) elveiket, ahelyett, hogy ellenőriznék mondandódat, mindjárt emberi tisztességedet kérdőjelezik meg azonnal a béke ellenségévé nyilvánítanak, és szidalmazni kezdenek (Fasiszta! Rasszista!). Mindennek elmondanak, csak ne kelljen elveiket a valósággal szembesíteni. Ez a magatartásforma persze nem ismeretlen az új és legújabb kori zsidó történelemben, s már számos tragédia forrása volt.
Címkék:2000-05