Bajtársaim szomorú története
Szeretnék, ha kissé megkésve is, Gáspár Ferenc és Adler Abraham közlései folyományaként egy töredékes adattal hozzájárulni az 1944. október 13-án Apafajan legyilkolt muszos bajtársaim szomorú történetéhez. A leírtakat pár éve elhunyt barátomtól, bajtársamtól, Kálmán Györgytől hallottam, akivel együtt jártam a Debreceni Zsidó Reálgimnáziumba, és akivel együtt vonultam be 1941. október 13-án Szolnokra, a 6/4 századhoz, amelynek későbbi parancsnokát, Kovács II. Józsefet a Jad Vasem az Igazembereket megillető kitüntetéssel jutalmazta, és aki, sajnos igen leromlott állapotban, most is Debrecenben él.
A század szétszóródott, de Kálmán Gyurka Hajdúhadházán, az ott általunk épített katonai kiképzőtáborban maradt egészen 1944 őszéig, amikor is egy szakasznyi muszossal Debrecenbe vezényelték romeltakarításra. Hajói emlékszem, a volt Kereskedelmi Iskolába szállásolták el őket. Az oroszok szeptember végén, október elején elérték Debrecen határát, ahol október 10-én a háború egyik legnagyobb tankcsatája bontakozott ki. A várost a németek rövid időre kiürítették, de csakhamar ismét visszatértek az SS-szel és a csendőralakulatokkal. A jó debreceni „cívisek” felhívták azok figyelmét, hogy a Kereskedelmi iskolában zsidók vannak. (Kálmán Gyurka, aki debreceni születésű volt, szerencsére nem tartózkodott a körletben, amikor a csendőrök megjelentek.) Hiába bizonygatták a szerencsétlenek, hogy őket ide rendelték ki romeltakarításra, kivitték őket Apafajára és agyonlőtték őket. Két bajtársam nevére emlékszem: Tardos és Farkas. Nem tudom, hogy szoros barátjuk, a kis Breier Géza is velük volt-e? Mindhármuk Szolnok egyik környező városából vonult be velem együtt. Mindhárman századunk legmegbecsültebb, legszerényebb és leggerincesebb tagjai közé számítottak.
P.S: Kovács József történetét „Bonvi” címen a Debreceni Holocaust ötvenedik évfordulójára kiadott azonos című könyvben írtam le.
A kiadványt a debreceni hitközség adta ki.
Tisztelettel
Dr. Berczeller Imre
New York
Címkék:1995-04