Az új legitimáció Izraelben
Baloldali cionizmus le, vallás fel
A júniusi választásokon leglátványosabb parlamenti előretörést produkáló Sasz (mandátumainak száma 6-ról 10-re emelkedett a 120 tagú Kneszetben) nem csupán politikai párt, hanem a társadalomba mély gyökereket eresztő mozgalom is: óvodákat, iskolákat, szociális otthonokat, klubokat, nyári táborokat tart fönn, vallásos kurzusokat szervez fiataloknak és családoknak. Óvodáiba és elemi iskoláiba mintegy 20 ezer gyerek jár, pajeszos, kaftános fiúk éppúgy, mint farmernadrágosak, akiknek vallásosságát csupán egy kipa jelzi. Sok, vallás iránt nem különösebben fogékony szülő is szívesen küldi ide gyerekét, mert alternatívát lát a szekuláris világ veszélyeivel szemben: a Sasz köreiben ismeretlen a szülők, tanárok iránti tiszteletlenség; a fogyasztói társadalom értékeinek bálványozása, a kábítószer és a mai ifjúság más szokásos magatartásformái. A tandíj alacsonyabb, mint az állami iskolákban, sok iskola ingyen ebédet ad és a gyereket is ingyen buszoztatja.
A Sasz az arab országokból bevándorolt szefárd zsidóság köreiben leli támogatóinak döntő többségét. A XX. század közepéig hagyományos világukban élő szefárdokat sokkal kevésbé érintették a modem világ mindent kihívó, minden értéket megkérdőjelező ideológiai hullámai és mindent felforgató társadalmi változásai. A liberalizmus, a nacionalizmus, a szocializmus roppant mozgósító erejű eszméi, melyek az európai askenáz zsidóságot oly mélyen áthatották és legjobbjai közül oly sokat táborukba vontak, a diadalmasan előretörő kapitalizmus, melynek oly sok zsidó haszonélvezője volt – mindezek az európai zsidóság jórészének hagyományos életmódját és értékrendjét teljesen felforgatták. Olyannyira, hogy századunk Európájának ordas eszméi nemegyszer éppen a zsidóságot tették meg a modem világ egyedüli bűnbakjának.
A szefárd zsidóságot az ideológiai felfordulások jórészt elkerülték. Amikor az újonnan függetlenné vált arab országokban fölcsapó zsidógyűlölet hatására az ötvenes években tömegesen vándoroltak be Izraelbe, hagyományos életmódjukat megtartották. Lassan szekularizálódtak ugyan, de nem valamely ideológiai meggyőződés hatására, hanem csupán a környezethez való pragmatikus alkalmazkodás végett. Izraelben pedig nemcsak alacsonyabb képzettségük következtében lettek „másodhegedűsök” az askenáz zsidóság mögött, hanem azért is, mert Izrael askenáz „találmány” volt: azok a szellemi áramlatok (cionizmus, szocializmus), melynek hullámain Erec Jiszrael megszületett, Európában eredtek és ennek megfelelően európaiak voltak az országépítés pionírjai, az ország vezetői is, közülük került ki az elit. A szefárd zsidóság többsége a munkásosztály sorait gyarapította, és e helyzetük mindig is elégedetlenséggel töltötte el őket. Ahogy 1989 után a baloldaliság ethosza világszerte megrendült és a vallási eszmék új erőre kaptak, a szefárd zsidók elégedetlensége végre találkozott egy dinamikus ideológiával és a mozgalom ma úgy nyomul előre, mint vajban a kés. Becslések szerint a Sasz szavazóinak mintegy fele nem különösebben vallásos, csupán a párt szefárd jellege miatt adta rá voksát.
A modern kultúrában sokkal mélyebben gyökerező askenáz zsidók, a XX. század ideológiai szélsőségeinek örökösei jóval radikálisabb reakciókat tanúsítanak a vallási reneszánsz kapcsán. Döntően az ő szavazataik révén kapott 9 szavazatot (a korábbinál hárommal kevesebbet) a radikális Merec párt, a baloldali pionír eszmék hajthatatlan örököse, az Amosz Oz-féle idealista értelmiségiek bástyája, az arabokkal való békekötés, a szekuláris és szociális állam szószólója, melynek hívei akár a fizikai konfrontációt is hajlandók vállalni az offenzív ortodoxia híveivel. De ugyancsak kilenc szavazattal támogatták a Nemzeti Vallásos Pártot és néggyel az Egyesült Tóra Zsidóságot is. A politikai mozgalmak konfrontáció felé sodródó szélsőségei már megtalálták az ijesztgetésre szolgáló rémképeket: a vallásosak mumusa a Coca-Cola, a McDonald’s, a minden szellemiséget nélkülöző, üres fogyasztói kultúra, a szekulárisoké pedig a szavazatokért amuletteket osztogató rabbik, a bornírt, babonás vallásosság megtestesítői. (Legutóbbi összecsapásuk színtere a Bar Ilan utca Jeruzsálemben – lásd rövid híreinket.)
Az erősen megosztott askenáz zsidóság köreiben a radikális „tsuvá” (megtérés) szó használatos, míg a hagyománytól kevésbé elszakadt szefárdok a „hit’hazkut” (megerősödés) terminust részesítik előnyben. Előbbieknél ritka a mélyen vallásosak és szekulárisok együttélése is, ami a szefárdok körében jóval megszokottabb.
De az askenáz zsidóság köreiben sem csak a konfrontáció lelhető fel. A felső középosztályt, a Munkapárt mindenkori biztos támogatóját, a szekuláris országalapítók örökösét sem hagyta érintetlenül a vallási reneszánsz. Sokukat aggasztja a gazdasági prosperitás következtében fellépő amerikanizálódás, a zsidó gyökerektől való eltávolodás. A múltban a szekuláris baloldali cionizmus a zsidó tudat biztos talpköve volt, de csillaga ma letűnni látszik, és így sokaknak a vallás jelenti az egyetlen hiteles zsidó alternatívát. Simon Peresz nagy víziója, mely szerint Izrael lenne a békében és prosperitásban élő új közel-keleti régió gazdasági központja, sok szkepszist váltott ki. Ehhez még a politikai feltételek sincsenek meg, de a „Közel-Kelet Hongkongja” kép nélkülözi a zsidó imázst is. „Az emberek nem vállalják a veszélyt, hogy felrobbantják őket a buszon csak azért, hogy Hong Hongban élhessenek” – magyarázza egy politológus a Jerusalem Report hasábjain. A mélyen megélt zsidóság tudata viszont adhat ilyen motivációt. Ez hajtja az izraeli felső középosztály azon tagjait is, akik vallásos kurzusokra, Tóra- és Talmud-előadásokra járnak – ha már az állami iskolában nem tanultak erről szinte semmit. Céljuk a tanulás, hagyományaik megismerése, nem a megtérés – az utóbbit jelképező ba’ál tsuvá kifejezés köreikben némi pejoratív felhanggal párosul: művelt szekulárisok lenézése a vallásos rajongás iránt.
A hagyományos zsidó tudás azonban a köztudatban mára etalonná vált. A baloldaliak sem vetik el könnyedén, mint ásatag régi holmit: a vallás minden formáját megtagadó baloldali radikalizmus visszavonulóban van, a zsidó hagyomány értékét, jelentőségét egyre kevésbé vonják kétségbe. Ezelőtt két évvel Sulamit Aloni miniszter asszony, a Merec szekuláris „héjája” még lebeszélte a néhai Jichak Rabin miniszterelnököt arról, hogy a zsidóság legfőbb imáját, a Smá Jiszraél-t recitálja Auschwitzban a mártírok emlékére, mert ilyesmi – úgymond – nem illik egy baloldali politikushoz. Ezt a radikalizmust ma már a Merec sem vállalja. Az alapító atyák nemzedékét a XX. század viharai tették forradalmárokká, fiaik most „finomítanak” apáik nézetein és a baloldali cionisták írásai közé beillesztik a Misnát és a Talmudot is – ha nem is azért, hogy higgyenek benne -, de legalább azért, hogy ismerjék őket.
Címkék:1996-09