Az új Kneszet
A 3.933.250 izraeli szavazópolgár május 29-én megválasztotta az új miniszterelnököt és az új Kneszetet. A részvételi arány – ami Izraelben hagyományosan magas – ezúttal 85 százalék volt, ami még az izraeli átlagot is felülmúlta.
Képviselői helyek száma 1992-ben: 44 1996-ban: 34
Fő politikai célok: Tovább akarják vinni a Rabin által megkezdett békefolyamatot; rendezni kívánják a palesztin területek végső státusát, nem zárva ki az önálló palesztin állam lehetőségét; folytatni akarják a béketárgyalásokat Szíriával, akár a Golán-fennsík feladása árán is.
Merec
Képviselői helyek száma 1992-ben: 12 1996-ban: 9
Fő politikai célok: A Munkapárttól balra álló párt támogatja Peresz békepolitikáját, a független palesztin állam létrehozását. Fellép a vallás politikai szerepének csökkentéséért, a polgári házasságért és temetésért, az állampolgári jogok védelméért.
Demokratikus Front a Békéért és Egyenlőségért
Képviselői helyek száma 1992-ben: 3 1996-ban: 5
Fő politikai célok: Az arab kommunista párt az önálló palesztin államért és az izraeli arabok egyenlő jogaiért száll síkra.
Egyesült Arab Lista
Képviselői helyek száma 1992-ben: 2 1996-ban: 4
Fő politikai célok: Önálló palesztin állam; egyenlő jogok az izraeli araboknak.
JOBBOLDAL
Képviselői helyek száma 1992-ben: 40 1996-ban: 31
Fő politikai célok: A palesztin területek végső státuszáról folyó tárgyalásokon kizárják az önálló palesztin állam lehetőségét, csak autonómiát tartanak lehetségesnek. Tovább kívánják folytatni a települések bővítését a Jordán nyugati partján. Radikális liberalizációt ígérnek a gazdaságban.
Nemzeti vallásos párt
Képviselői helyek száma 1992-ben: 6
1996-ban: 9
Fő politikai célok: Támogatja a Li- kud béketárgyalásokkal kapcsolatos elképzeléseit, a települések kiterjesztését a megszállt területeken; képviseli a modem ortodox vallásos irányzat érdekeit.
Moledet
Képviselői helyek száma 1992-ben: 3
1996-ban: 2
Fő politikai célok: A Likud-Comet koalíciótól jobbra álló párt elutasítja az oslói megállapodásokat; támogatja a települések bővítését és megerősítését, a hadsereg szerepének növelését a megszállt területeken; pártolja az arab lakosság „önkéntes kitelepülését” e területekről.
VALLÁSOS PÁRTOK
Sasz
Képviselői helyek száma 1992-ben: 6
1996-ban: 11
Fő politikai célok: Az ortodox szefárd vallásos körök érdekeit és nézeteit képviselő párt; nincs részletesen kidolgozott politikai programja, a mozgalom nagytekintélyű vezetőjének, Ovadja Joszéf rabbinak aktuális útmutatását követi. Főként vallási, oktatási és szociális kérdések iránt érzékeny.
Egyesült Tóra Zsidóság
Képviselői helyek száma 1992-ben: 4
1996-ban: 4
Fő politikai célok: két fő alkotója a haszid csoprtokból álló Agudat Jiszraél és a nem haszid ultra-ortodox Degel Hatora, melyeknek oktatási és szociális programjaihoz kíván pénzügyi támogatást szerezni. Egyéb kérdésekben átfogó politikai programja nincs.
ÚJ PÁRTOK
Jiszrael Ba’alija
Képviselői helyek száma 1996-ban: 7
Fő politikai célok: Az alig egyéves múltra visszatekintő párt az elmúlt tíz évben bevándorolt (elsősorban posztszovjet) zsidók szavazataira számít; az új bevándorlók érdekeinek képviseletét ígéri, elsősorban szociális téren; síkra száll a gazdasági liberalizációért a polgári házasságért és temetésért.
Harmadik Út
Képviselői helyek száma 1996-ban: 4
Fő politikai célok: A két „nagy” közötti harmadik alternatívát hirdeti; ellenzi a visszavonulást a Golán-fennsíkról, megfontolt, szakértői hozzáállást javasol a palesztinokkal folytatott tárgyalásokon.
*
A választásokon további tíz, döntő többségében új párt indult, amelyek nem érték el a Kneszetbe jutáshoz szükséges másfél százalékos küszöböt. Ezek: Telem Emuná (szefárd vallásos párt); Arab Párt a Békéért és Megújulásért; Jamin Jiszrael (szélsőséges vallásos párt); Nyugdíjasok Demokratikus Akció Szervezete (arab békepárt); Alija szolidaritás (új bevándorlók érdekképviselete); Haladás Párt (baloldali arab párt); Férfiak Jogai; Moreset Avot (radikális vallásos párt); Település Párt.
Címkék:1996-06