Az ügyvezető igazgató olyan rezsimet működtet, amelyben nincs lehetőség az övétől eltérő nézetek kibontakozására
„Az ügyvezető igazgató olyan rezsimet működtet, amelyben nincs lehetőség az övétől eltérő nézetek kibontakozására”
Interjú Olti Ferenccel
-
Mi történt azóta, mióta felszólaltál a két közgyűlésen?
-
Elég sokan jöttek hozzám, hogy milyen igazam van, és azt kérdezték, hogy miért viselkedtem „bozótharcosként”, miért nem készítettem elő, és miért nem szerveztem tábort.
-
Ajánlkoztak is. hogy csatlakoznának ehhez a táborhoz?
-
Hallgatólagosan.
-
Hogyan tudod majd a továbbiakban végezni az alelnöki teendőidet?
– Az alelnöki teendőimet eddig sem tudtam végezni, ezért is szólaltam föl. Még a ciklus elején egy oktatási koncepciót terjesztettem elő, amelynek volt közép- és hosszú távú fejezete. Ezt Szarvason elfogadta a Mazsihisz elöljáróság vidéki elnökökkel kibővített ülése. A végrehajtás során azonban ez a munka ellehetetlenült. Akartam szervezni egy ütőképes oktatási osztályt, ami meg is született, élén egy félállású vezetővel. Ez volt maga az oktatási osztály. Harcoltam érte, hogy legyen főállású vezető, megfelelő apparátussal, mely alkalmas komoly projektek kivitelezésére. Mert, így mindenből csak egy picit tud csinálni. Most elmondhatjuk, hogy „mi megcsináltuk”, de valójában semmi nem történt. Végül is érthető: egy színvonalasabb osztályvezetőnek magasabb fizetést kellene adni, mint amekkorát a legtöbb hitközségi alkalmazott kap, és ez feszültségeket szül. De hát egy stratégiához döntések is tartoznak, ezeket pedig végig kell vinni, föl kell vállalni bizonyos konfliktusokat.
-
De a te közgyűlési hozzászólásod nem a fenti gondokról szólt.
– Ilyen és ehhez hasonló példák nyomán jutottam arra a következtetésre, hogy személyi változtatások nélkül nem lehet előbbre lépni. A koncepcionális kérdések végül mindig személyi kérdésekké válnak, mert az ügyvezető igazgató olyan hatalmi rezsimet működtet, amelyben nincs lehetőség az övétől eltérő nézetek kibontakozására. Amikor egy koncepció felmerül, az a válasz, hogy „erre nincs pénz, hülyeség, nem így kell csinálni”. És ennyiben marad. Az apparátus behunyt szemmel végrehajtja az ügyvezető utasításait, a demokratikus fórumok pedig behunyt szemmel megszavazzák az áltata beterjesztett javaslatokat.
-
Mik voltak a tapasztalataid az elmúlt évek elöljárósági ülésein?
– Alig fordult elő, hogy annak rendje és módja szerint írásos előterjesztést tárgyaltunk volna meg és hoztunk volna határozatot, majd ezt írásba foglaltuk és végrehajtottuk volna. Ehelyett mindig beszéltünk és beszéltünk, amiből aztán az ügyvezető végrehajtotta azt, amit jónak látott. Mindazok, akik átfogóan képesek gondolkodni, elmaradtak ezekről az ülésekről. Maradtak azok a jó szándékú emberek, akiket egyetlen dolog érdekel – többnyire a saját körzetük ügyei. Ők nagyon kedvesek, együttműködőek, de a legritkább esetben szólnak hozzá bármilyen más témához, náluk minden javaslatot le lehet söpörni azzal, hogy „ha ezt megcsináljuk, akkor a te zsinagógádat nem tudjuk felújítani”. Ebben a közegben nem lehet társadalmi, politikai, de még vallási kérdéseket sem megtárgyalni. nem lehet arról beszélni, hogy miként fog kinézni a magyar zsidóság tíz év múlva. De még olyan egyszerű kérdéseket sem tudunk végigtárgyalni, mint amilyen a kasruté, mert mindössze annyi volt a hozzászólás, hogy „hallottuk, hogy gondok vannak”.
Szerettem volna koncepciózus együttműködést kialakítani a többi zsidó szervezettel. Az volt az elképzelésem, hogy nekik is juttassunk azokból a jóvátételekből és járadékokból, amelyek felhasználásáról ma kizárólag a templomkörzetekbe járó mintegy kétezer, szavazójoggal rendelkező hívő dönt. Ők választják ugyanis a vezetőket. Ám ha én a többi zsidó szervezettel hozakodom elő, akkor az a válasz, hogy „de hát adunk nekik”. Csak éppen úgy „adunk”, hogy aki jó fiú, annak ad egy kicsit az ügyvezető igazgató. A többi zsidó szervezetnek évente juttatott pénz szerintem nem éri el az évi tízmillió forintot.
Ennek az együttműködésnek a jegyében született meg a Mazsihisz pályázati alapja. Eredetileg az állam által fizetett járadék öt százaléka került volna ide. Ma már ennél sokkal kevesebbel gazdálkodik, mivel az öt százalék ma 40 millió forintot jelent. Ennek a pénznek is elvették a felét, a hivatalosan megszavazott összeget sem adták oda. Amit pedig odaadtak, annak a felét is Mazsihisz pályázatok nyerték, holott ez az alap a többi zsidó szervezet céljait szolgálta volna. Megint a régi nóta: mindenki kap egy kicsit, így el lehet mondani, hogy „adunk nekik”, de ennyi pénzből ezek a szervezetek csak vegetálni tudnak.
-
Felmerült már elöljárósági üléseken, hogy a megnövekedett – immár hárommilliárdos – pénzalapokból milyen stratégiai célokat kéne finanszírozni?
-
Soha. Ezeket a pénzeket ma automatikusan az intézményrendszer működtetésére fordítják – ami nagyon fontos -, de nem gondolkodnak el azon, hogy milyen célok szolgálják a közösség felvirágoztatását.
-
Hogyan zajlanak ma a pénzügyekkel kapcsolatos döntések? Az elöljárósági üléseken ezeket megtárgyalják? Törekszik a két elnök arra, hogy ezeket átlássa, ellenőrizze?
-
Évente egyszer előterjesztik a költségvetést, amit nem lehet áttekinteni. Már három éve mondom, hogy alakítsuk át a beszámolás és a tervezés rendjét. A mostani két közgyűlésen már a szám- vizsgáló bizottság is úgy foglalt állást, hogy a beterjesztett anyag áttekinthetetlen és változtatni kell rajta. Évente egyszer tehát megszavazzák a költségvetést, így el lehet mondani, hogy a demokratikus kontroll működik. A költségvetés tartalmazza az intézmények fenntartásának költségeit, és ami ezen felül marad, azzal az ügyvezető igazgató minden további kontroll nélkül rendelkezik.
-
Ez mekkora összeg?
-
Néhány százmillió forint.
Előfordult már olyan, hogy te mint alelnök, vagy a két elnök, az igazgatóhoz fordult és elkérte – mondjuk – egy beruházás megrendelő leveleit, számláit és minden dokumentációját?
-
Semmi ilyenre nem emlékszem. Én magam ilyet nem kezdeményeztem, mert ha én betekintek a könyvekbe, ezzel legitimálom azt, ami azokban áll. De egy részlet átvizsgálása az egész áttekintése nélkül amúgy sem vezet sehová.
-
Volt a két elnökben szándék, hogy áttekintse a gazdálkodást és változtasson, ha kell?
-
Kezdetben feltétlenül volt, de aztán belesüppedtek a napi harcokba. El vannak zárva az információktól, nincs áttekintésük.
-
Láttál már bárki részéről kísérletet, hogy az apparátus gazdálkodását áttekintse, kontroll alá vonja?
-
Nem. Az elöljáróság néha három hónapig nem ülésezik. Amikor végre összejövünk, nincs előre meghatározott napirend, mindenki mondja a magáét, ezzel pedig csak megy az idő. Határozat nem születik, néha még az ülés vége előtt határozatképtelenné válik a testület. Olyan az egész, mint egy panaszdélután.
-
Okulva az elmúlt közgyűlés tapasztalataiból, nem akarod reformeri munkádat szervezettebb módon folytatni?
– Nekem sem időm, sem pénzem nincs arra, hogy szervezkedjek. Azt a néhány millió forintot, amit évente a zsidó közösségre fordítok, az oktatásra költőm, és nem arra, hogy PR-menedzsert tartsak, aki megszervezi a közgyűlés küldötteinek egységfrontját.
Címkék:2003-02