Az ortodox világ egy izraeli filmrendező szemével
Kados (Szent) című új filmjével Amosz Gitaj bepillantást enged abba a világba, mely ritkán tárgya művészi alkotásoknak. Az Izraelben és a zsidó világ más részén is oly nagy súlyú és végletekig introvertált ultraortodox világ egy család sorsán keresztül mutatkozik meg. A film két testvér, Malka és Rivka történetét kíséri figyelemmel. Rivka már tíz éve házas és nincs gyermeke. Az orvos szerint egészséges, így csak a férje lehet nemzőképtelen. Ám e közösségben a férfi sohasem fog orvoshoz fordulni, mert csak a nő esetleges hibájával számolnak. Rabbijuk úgy dönt, el kell válniuk. Gitaj itt léptet be egy olyan momentumot, mely a harédi világban (vagy legalábbis a róla kialakított sztereotípiákban) nem megszokott: a pár nem akar válni, mert szerelmesek egymásba, és a film kiválóan ábrázolja a „szaporodjatok és sokasodjatok” parancsának, az intranzigens rabbinikus álláspontnak és a szerelemnek az ellentmondásait.
Malka története is érdekes. Szerelmes egy volt vallásos ifjúba, aki azonban csak látogatni jön haza a régi és elhagyásra érdemesnek ítélt ortodox negyedbe. A lány azonban nem kerülheti el sorsát, hozzá kell mennie egy általa nem szeretett, rajongó és elmélyült Tóra-tudóshoz, aki a házasságban zsarnokká válik. Gitaj itt azt a hipokrízist próbálja meg ábrázolni, amely szerinte az ultraortodox világ sajátja.
Gitaj filmje – ellentétben az izraeli világ érzékelhető mediterrán harsányságával – lassú és elmélkedő jellegű, a benne szereplő emberek komolyak és megfontoltak, még Malka esküvője is inkább egy temetéshez, mint egy örömünnepséghez hasonlít. Természetesen az általa adott kép is egyoldalú és az izraeli szekulárisok sok előítéletét hordozza magán. Mégis – több kritikusa szerint – Gitaj filmje az első, mely művészi eszközökkel közelít a zsidóság egyik legfontosabb szegmense, az ultraortodoxia nehezen megközelíthető világához.
A Kados rendezője
Amosz Gitaj, az izraeli filmművészet kiemelkedő alakja, közel negyven film rendezője, 1950-ben született. Egyik korai filmje, A ház az izraeli tévének készült a 80-as években. A dokumentumfilm egy Jeruzsálem Talbije negyedében újjáépülő egykori arab ház sorsát kísérte figyelemmel. A rendező meginterjúvolja az új zsidó tulajdonost, a palesztin munkást, az algériai zsidó eredetű izraeli vállalkozót, valamint azt a palesztin orvost, aki Izrael függetlenné válásának napjaiban hagyta el a házat, és költözött a mai Palesztin Autonómia városába, Betlehembe. A film a szereplőkön keresztül mutatja be Izrael különféle arcait: a boldog győztes izraeli tulajdonos és a PFSZ-szimpatizáns munkás ugyanazon ország problémáiról szól, mint a többiek.
Miután a filmet megcenzúrázta az izraeli televízió, Gitaj elhagyta az országot és Párizsba költözött, ahol számos filmet készített. Érdeklődése ezek után a zsidó témák felé fordult, néhány filmjének címe: Gólem: A Szétszóratás Szelleme, Eszter.
Gitaj 1993-ban visszatért Izraelbe, és elkészítette trilógiáját, amelynek harmadik darabja a Kados.
A Kadost Gitaj nem érzi antiortodox filmnek, inkább úgy véli, hogy ő a „maszkulin dogma” kritikusa, mely az összes monoteista vallás jellemzője. „Mind a három vallás – állítja Gitaj – azért küzd, hogy a társadalom feletti férfíkontroll folyamatosságát biztosítsa.” A rendező – számos kritikusa felvetésére – azt állítja, hogy filmje nem elfogult a zsidó tradícióval szemben.
Gitaj, aki magát baloldali szekulárisnak tartja, újabban tudatosan fordul izraeli zsidó témák felé, ami azt jelzi, hogy a baloldali izraeli értelmiség legalábbis kísérletet tesz a zsidó hagyomány megértésére és beépítésére az izraeli kultúrába. A judaizmus Izraelben a nem túl toleráns ultraortodox establishment és a leegyszerűsítően aufklérista akadémiai értelmiség közötti üres térben lebeg, ezért a rendező azon kísérlete, hogy az ortodox zsidóságot a mai Izrael szerves részének láttassa, előremutató.
Gitaj egyébként boldog, hogy hazaérkezett, hiszen, ahogy mondja: „Izrael roppant érdekes hely. Hogyha megőrzi nyitottságát, és nem engedi, hogy különféle veszélyes csoportok rántsák magukkal, mindig lenyűgöző ország marad.”
Címkék:2000-02