Az olasz katolikus egyház párbeszéde a zsidókkal
1990. január 17-én az Olasz Püspöki Kar kezdeményezésére minden olasz plébánián felolvasták és magyarázták a Nostra aetate… kezdetű zsinati okmányt, amellyel – elsősorban a zsidókkal folytatandó dialógusnak kívántak új lendületet adni. Számos olasz iskolában ismertették II. János Pál pápának a haláltáborokban mondott beszédeit. Olaszországban mintegy 35 ezer zsidó él. A „dialógus napját” a keresztények egységéért végzett imahéten tartották meg, röviddel Auschwitz felszabadításának évfordulója előtt. Megjegyezzük, hogy a pápa 1986. április 13-án látogatta meg a római zsinagógát. Az idei párbeszéd alkalmával Elio Toaff római főrabbi a következőképpen válaszolt a párizsi La Croix munkatársának kérdéseire:
– Hol tart a zsidó-keresztény párbeszéd?
– II. János Pál pápa látogatása a római zsinagógában nem volt képes eltörölni századok értetlenségét. Jövőbe néző, új szemléletre van szükségünk. A pápa látogatása templomunkban új korszakot nyitott meg.
– A pápa a „keresztények szeretett testvéreinek” és bizonyos értelemben „idősebb testvérének” nevezte a zsidókat. Hogy hat önre ez a kifejezés?
– Bizonyos körök gúnyolódtak ezen az egyházban is. Utaltak arra, hogy a Bibliában az idősebb testvéreket – Káintól Jákobig – mindig mostohán kezelték. Általában viszont a zsidó körök a tisztelet jelét érezték ki e megszólításból, s főleg az arra való emlékeztetést, hogy a kereszténység a zsidóságban gyökerezik. A mostani dialógus célja nem a másik fél megtérítése: a judaizmus mint gyökér megnemesíti a kereszténységet. Az auschwitzi Karmel körüli vita nem az egész egyházat jellemzi, hanem teljesen lengyel jelenség. Próbálkozás arra, hogy megkereszteljék a holokausztumot. Willebrands bíboros nyilatkozata kielégíti igényeinket. Nézetem szerint már maga a holokausztum kifejezés sem megfelelő, hiszen a „holokausztum” Istennek felajánlott áldozat. Ennek éppen az ellenkezőjét jelentette a zsidók meggyilkolása: Isten elleni áldozatot. Szívesebben beszélek „soáh”-ról, ami egy nép kiirtását, tönkretételét jelenti.
– A Vatikán dokumentumot készül kiadni a „soáh”-ról. Kikérte ezzel kapcsolatban az önök véleményét?
– Nem, és ez jól van így. Ellenkező esetben zsidó befolyással gyanúsíthatnák a Vatikánt. Jól ismerve a pápát, meg vagyok győződve arról, hogy a dokumentum megfelel majd várakozásainknak. Egyébként a Vatikánnal folytatott párbeszédünk ismer összetűzéseket is. Utalok itt a pápa beszédére a szövetségről. Bizonyára beszélhetnénk mind a zsidó, mind a keresztény nép évszázadokon át tartó hűtlenségéről. De nem tulajdoníthatunk megkülönböztetések nélkül ilyen hűtlenséget egy egész népnek és minden időben. A pápa nem mindig saját maga írja a beszédeit. Így elkerülheti valami a figyelmét. Edith Stein boldoggá avatását illetően sajnálom, hogy egyesek eltúlozták a katolicizmusba való áttérését, ahelyett, hogy zsidó mártíromságát domborították volna ki. De azért semmi nem kérdőjelezheti meg a zsidók és a keresztények közös vívmányát, az egymás iránti kölcsönös tiszteletet. A katolikus integrizmus máglyákhoz, inkvizícióhoz és keresztes hadjáratokhoz vezetett. Ugyanígy a zsidóságban is léteznek veszélyes áramlatok, amelyeknek képviselői meg vannak győződve arról, hogy szélsőséges eszméik a judaizmus igazságát alkotják. Ez a legsúlyosabb. A kereszténység és a zsidóság nem ellenkezik egymással. Párhuzamosan haladnak.
A Szentszéknek előbb-utóbb el kellene ismernie Izrael Államot. A közvetlen hivatalos kapcsolatok lehetővé tennék a Vatikánnak, hogy hatékonyabb szerepet vállaljon a megbékéltetésben, az izraeli-palesztin dialógusban és a jeruzsálemi szent helyek különleges státusával kapcsolatos tárgyalásokban. A zsinat sok jót hozott a zsidóknak és a keresztényeknek. A Nostra aetate… nemcsak lemosta a zsidókról az istengyilkosság hátborzongató vádját, hanem kinyilvánította, hogy továbbra is megmaradtak Isten választott népének. A megfontolásnak ez a napja újabb lépés a két vallás kapcsolatainak normalizálódása felé.
(La Croix, 1990. január 18.)
Címkék:1990-12