Az oktatásról egymás közt
A zsidó iskolákban nincs meg a zsidó nevelés minimuma
Kéthavonta a zsidóság dolgairól beszélgetünk a Szombat hasábjain. Mintha csak egy széder-asztalt ülnénk körül: a nagykőrösi születésű Feldmajer Sándor (F.S.), a balatonfüredi Olti Ferenc (O.F.), az egri Székely Gábor (Sz.G.), és a karcagi Kertész Péter (K.P.). Az olvasóra bízzuk, döntse el, ki az okos, a gonosz, az együgyű és aki még kérdezni sem tud.
K.P.: 1993 elején megjelent a népszabadságban Bächer Iván tollából egy cikk, az volt a címe: Zsidók, mondjatok le Radnótiról. Mármint a gimnáziumról. Az írás lényege az volt, hogy amúgy is zsidók járnak ide, kvázi a miénk ez az iskola akkor is, ha hivatalosan nem zsidó gimnáziumnak hívják. S akkoriban még úgymond nem akartunk lemondani róla. Engem mélységesen felháborított ez a nyilvános felszólítás, és nemcsak azért, mert elsőbe még az Abonyiba jártam, hanem, ha lehet, még inkább azért, mert legjobb tudomásom szerint Magyarország egyetlen oktatási intézményében sem tartják számon, hogy a tanulók közül ki milyen felekezethez tartozik.
Sz.G.: Ezzel a témával akkoriban főpolgármester-helyettesként foglalkoztam, mert többen felkerestek, még fővárosi képviselők is, akiknek odajárt a gyerekük, és ugyanezzel a szöveggel jöttek. Ez azért volt rendkívül furcsa, mert abban az időben volt a fővárosnál egy hasonló ügy a Sütő utcai iskola átadásával kapcsolatban. Ez az iskola képviselt az általános iskolák között olyan klasszist, mint a Radnóti a középiskolák sorában. Rendkívül jó minőségű, liberális iskola volt. Gond nélkül átadták a református vagy az evangélikus egyháznak, majd az iskolát kitelepítették a Vili. kerületbe, a főváros segített ebben. Ezért nem is értettem, hogy a zsidók ezt a bizonyos önkorlátozást, hogy mondjanak le a Radnótiról, miért vették ennyire komolyan. Engem is megkerestek, hogy próbáljak nyomást gyakorolni a hitközségre, a főváros álljon az ügy mögé, s adjon telket a létesítendő zsidó gimnáziumnak. Nagyon sokan meg azt akarták elérni, főleg a zsidók, hogy a Radnótit ne adjuk vissza, mert ebből antiszemitizmus lesz, és ezt a nagyon jó liberális iskolát ne verjük szét.
O.F.: Nekem más szempontjaim voltak ezzel kapcsolatban. Az ugye nem kétséges, hogy a Radnóti iskola, bárhol is van, egyfajta jogfolytonosságot képvisel. A véleményem az volt, amit próbáltam képviselni, hogy ha a Radnóti ott marad a helyén, a szellemiségével, a héber felirattal a homlokzatán, akkor egy kicsit mindig zsidó iskola marad. Ezért nem álltam a mellé, hogy mindenáron kérjük vissza – ha módunk van ennek eredményeképpen egy korszerű iskolát létrehozni valahol másutt. Ennek két oka volt. Az egyik eszmei, amit már említettem, hogy ha a Radnóti marad, akkor a zsidó szellemiség mindig átjárja a falakat meg a tanári kart is. Másrészt amennyiben megcsináljuk az idézőjelbe tett „rendes” zsidó iskolát, akkor az oktatási intézményeink száma eggyel növekszik. Emellett volt egy nagyon praktikus ok is, ami miatt nem nagyon támogattam az egykori zsidó gimnázium épületének a mindenáron való visszaszerzését – feltéve, hogy megkapjuk a lehetőséget egy új iskola építésére -, hogy hatszázmillió forintba került volna a felújítása.
K. P.: És ezt nem lehetett volna összegründolni?
O. F.: Azt hallottam mindig a hitközségben, hogy a zsidó gimnázium baráti köre Amerikában minden költséget magára vállal. De amikor a helyzet egy icipicit élesedett, tehát nem arról volt szó, hogy már a miénk a régi iskola, hanem el kellett volna köteleznie magát egy icipicit is, bárkinek – nem hatszáz, hanem ötmillió forintra -, mondjuk a tervezést illetően, akkor ezekről az ígérvényekről kiderült, hogy igazából inkább az álmok kategóriájába tartoznak. Ezáltal tipikusan az a helyzet állt volna elő – amennyiben ragaszkodunk hozzá, hogy megkapjuk a régi iskola épületét -, hogy pénz híján nem nagyon tudunk mihez kezdeni vele.
K.P.: Hogyan lehetséges az, hogy az ország egyik legjobb gimnáziuma, a Radnóti ma is működik ezek között a falak között, egy zsidó gimnázium pedig ab start életképtelen lett volna ott?
F.S.: …Én annyit érzékeltem mindebből, hogy a velem egykorú barátaim és ismerőseim, akik a gyerekeiket járatják a Radnótiba, könyörögve kértek, hogy amennyire módomban áll, segítsek abban, hogy a Radnóti megmaradhasson ott. A hatvanon felüli izraeli és külföldi rokonaim meg azért támadtak rám, hogy intézzem el, hogy végre zsidó gimnázium legyen az egykori zsidó gimnázium, s szűnjön meg Radnótinak lenni.
K. P.: Ki döntötte el végül, hogy ne így legyen? Mert a hazai öreg diákokkal csak jóváhagyatták ezt a döntést.
Sz.G.: Az Abonyi utcába annak idején nagyon sok zsidó gyerek járt, és hála a jó Istennek, a legtöbbjük életben is maradt. Mert pesti zsidók voltak, és viszonylag sokan túlélték a háborút. Meg hát a háború után is volt egy korosztály, amelyik odajárt. Ennek ellenére az a legnagyobb baj, hogy egy fillért nem lehetett összeszedni az alma mater rendbehozatalára. Tudom, hogy Laudert megpróbálták rávenni, hogy a Lauder-iskola menjen oda, újítsák fel az épületet, amelyben a két iskola elfért volna. Az egészben az a szomorú, hogy mennyire nem lehet semmiféle zsidó értékre, így iskolákra sem, magyar magánpénzből a rávalót összeszedni. De egy óvodára, egy Talmud Tórára sem hajlandók a hitsorsosaink pénzt áldozni.
K.P.: Lauder úr miért nem volt hajlandó az említett szimbiózisra?
Sz.G.: Mert abból a pénzből, ami az Abonyi utcai épület rendbehozatalára kellett volna fordítani, fel lehetett építeni egy modern, új iskolát. És most van egy saját iskolája.
K. P.: Feltétlenül indokolt pluralizálódnia a zsidó oktatásnak, amikor, mondhatni, még gyerekcipőben jár?
O. F.: Tulajdonképpen ez a kérdés lényege. Én meglehetősen pragmatikus voltam ’89-90-ben, amikor konstatáltuk, hogy Lauder úr és Reichman úr egyaránt érdekelt és hajlandó a zsidó oktatásügybe beszállni. Az volt a félelmem, hogy akkor még elég sok probléma jelentkezett az egyetlen működő Anna Frank Gimnázium hallgatói létszámával, s el nem tudtam képzelni, hogyha két új iskola megnyílik, mind a három iskola életképes lesz. Próbáltam ezt a két irányzatot összehozni, hogyha már mindenképp megvan az elszántság, akkor csináljunk egy iskolát, közösen Finanszírozva. Akkor nem értettem, hogy ez miért nem tud létrejönni, pedig financiálisán logikus volt. Ma már látom, hogy nem jöhetett létre, mert már az eddigi beszélgetéseink során is érintettük azt, hogy a zsidóság mint gyűjtő kifejezés alatt egymástól vallásilag nagyon markánsan különböző irányzatok értendők, amelyeknek a köznapi életbeli kisugárzása kihat a szellemiségre. A mai magyar zsidó oktatásügy, amely immár tíz intézményből áll, teljesen leképezi ezt a sokszínűséget. Több mint ezerháromszáz gyerek illetve fiatal jár zsidó oktatási intézménybe – a különféle óvodáktól a három iskolán és rabbiképzőn át a Yahalom szabadegyetemig. Ugyanakkor ez a rendszer több mint kétszáz pedagógusnak ad kenyeret.
A hároméves kemény harc eredményeként sikerült elérni, hogy a MAZSIHISZ és a BZSH közösen felállít egy oktatási bizottságot, amely kimondottan szakértőkből áll, s oktatási kérdésekben ez a bizottság megkerülhetetlen lesz. Másrészt azt is sikerült elérni, hogy a hitközség apparátusában létrejön egy oktatási osztály. Tehát a temetők, a szociális, a gazdasági, a szertartási ügyek mellett lesz hivatali apparátusa az oktatásügynek is. Ez hatalmas eredmény, volt egy nyilvános pályázat, hatan jelentkeztek, s egy Orbán Ferenc nevű pedagógusra esett az elöljáróság választása, akinek hangsúlyosan nem az oktatás szakmai irányítása, hanem a menedzselés szervezése lesz a feladata.
K. P.: Visszakanyarodnék a beszélgetés elejére, a „Zsidók, mondjatok le a Radnótiról” felszólításra: nem azt sugalmazta ez, hogy valójában – anélkül, hogy nevesítenénk – több zsidó gimnázium van a fővárosban? Gondolok itt olyan elit gimnáziumokra, ahová a zsidó gyerekek többsége ma is jár.
Sz.G.: Az a kérdés, hogy mit nevezünk zsidó iskolának. Mert az Olti Feri által említett tíz, úgymond zsidó iskola közül nem mindegyik tesz eleget ennek a követelménynek. Azok a zsidó oktatási intézmények, ahová a gyerekek nem zsidó identitással, nem zsidó tudással, nem templomba járási készséggel járnak, tehát hogy tudjanak imádkozni valamilyen szinten, nem feltétlenül zsidó iskolák. Az a baj, hogy ezekből a zsidó intézményekből úgy keverednek ki a gyerekek, hogy még a készségre sem tesznek szert. Voltam a hitközség XIV. kerületi óvodájában, amely alapvetően cionista jellegű intézmény, amivel nincs baj, csak éppen kifelejtették belőle az európai zsidósdit, vagyis az imádkozást meg a vallást. A Lauder iskolának is az egyik alapvető hiányossága az, hogy ott a vallásoktatás részben vagy egészen hiányzik. Az Anna Frankkal is vannak ilyen jellegű problémák.
Az ortodox iskolának az volna a lényege, hogy egy fiú úgy kerüljön ki onnan 12-13 év múlva, hogy legalább a lejnolást alapfokon ismerje, ugyanakkor helyenként az imádkozás alapjaival is gond van. Márpedig, ha az 1300 gyerek közül csak minden tizedik templomba is járna, nemcsak zsidó iskolába, akkor 100-150 gyerek tudna valamelyest eligazodni a zsidó vallásban. Ha viszont összeszámoljuk, hogy valójában hány gyerek jár templomba, beleértve azokat is, akiket nem zsidó iskolába írattak be, akkor ennek még a fele se jönne össze.
R. P.: Mi ebben a meglepő? Olti úr éppen az imént szögezte le, hogy a jelenlegi zsidó iskolarendszer leképezi a magyarországi zsidóság vallási állapotát.
O.F.: A magyarországi zsidóság szellemi irányzatait mondtam. Az állapotát, hála Istennek, nem képezi le, mert ha így lenne, akkor bizony a hallgatói összetétel nem csak tehetséges gyerekekből állna. Amit Székely feszeget, az tapasztalatom szerint oktatás-módszertani kérdés, s borzasztóan fontos. Tudniillik nincsenek meg azok a professzionalisták, vagy nem találják meg őket az iskolák, amelyekben e tekintetben hallatlan nagy tanszabadság van. És éppen ez a nagy baj, hogy végül is az oktató határozza meg, hogy mit tanít, és maga a tanmenet nincs kellően szabályozva. Ez nem kis mértékben a 40 év következménye, hogy igazából professzionális vallástanár alig van. A Wesselényi utcai iskolában az egyik érettségiző osztály főnöke elmondta, hogy a gyerekek kiszámolták, több mint nyolcvan tanár tanította őket a négy év alatt. Ugyanebben a kényszerhelyzetben van mindegyik iskola, hogy pénzért sem kap professzionális vallásoktatót. Most, hogy a Pedagógiumban kezdenek végezni a diákok, a helyzet jobb lesz. Csak közben eltelt öt-hat év, ami elég sok renomé-romlást okozott a zsidó iskoláknak.
F.S.: Ugyanakkor képzeljétek el a piarista gimnáziumot, ahol nem kötelező misére járni. A Wesselényibe járt évekig a lányom, részt vettem a kuratóriumban, s nem sikerült kiharcolni, hogy ebben a vallásos iskolában a gyerekek minden reggel 15 percet imádkozzanak. Végül is arról beszélünk, hogy a zsidó iskolákban nem lehetett elérni, hogy a zsidó oktatás minimuma meglegyen. Mert abban azt hiszem, egyetértünk, hogy ha egy gyerek úgy szocializálódik és nő fel, hogy minden reggel imádkozik, akkor valami megmarad benne, legalább annyi, mint bennünk, hogy péntek este elmenjen a templomba. Az alapprobléma az, hogy a kiterjedt magyarországi zsidó oktatásban sok mindent el lehetett érni, csak ezt nem. Olyan abszurd helyzet állt elő, hogy a zsidó iskolákban a gyerekek, egy-két kivétellel, mint például az Olti- gyerekek, nem kapnak zsidó vallásos nevelést.
O.F.: A mieink is csak azért tudnak imádkozni, mert elküldtük őket külföldre tanulni.
F.S.: Ugyanakkor ismerünk számos gyereket, aki egyáltalán nem tud imádkozni. Sajnos nem kivétel ez alól a Pedagógium néhány hallgatója sem, akik képtelenek az aktív imádkozásra.
Sz.G.: Ezt akartam én is mondani, ismerek végzős hallgatót a Pedagógiumban, aki nálam sokkal rosszabb szinten imádkozik. Pedig hát én igazán nem vagyok egy profi vallásgyakorló zsidó. Eközben a már többször említett tíz zsidó jellegű oktatási intézmény hallgatóinak kétharmad és kilencven százalék közötti hányada úgy tud végezni, hogy nem volt zsinagógában.
F.S.: 1990-ben jelent meg az a rendelet, amely lehetővé tette az általános és középiskolákban a vallásoktatást. A katolikus, a református egyház, amennyire erejükből tellett, élt is a lehetőséggel. Ezt a zsidó hitközség elmulasztotta. S csak most történt az első lépés a mulasztás pótlására.
O.F.: De három év harcomba került! Mint oktatási szakelöljáró, összeállítottam egy munkatervet, s két év kínlódás után rájöttem, hogy csak akkor lehet megcsinálni, ha van hozzá egy professzionális apparátus. A harc eredménye, hogy már van egy emberünk, s remélem, lesz három, sőt öt is. A megoldásra váró feladatok egyike a nem zsidó intézményekbe járó gyerekek vallásoktatásának a megszervezése. Megítélésem szerint legalább nyolcezer olyan gyerek van ma Magyarországon, aki zsidó származású, és semmiféle módon nem érintett zsidó ügyben. Ha közülük csak egy százalékot be tudunk hozni az első évben a vallásoktatásba…
Olti Ferencné (kivételesen): Hogy tudod behozni őket, ha egyszer nincs, aki oktassa őket?
O. F.: De most már egyre inkább van. Nyolcvan emberrel el tudunk indítani egy vallásoktatást, persze nyilván nem kihelyezve az iskolákba. A zsidó közösség felé a zsidó iskoláknak egyszerűen nincs „közönségkapcsolatuk”, nincs egy brosúra, amelyben benne lenne, hogy már tíz különböző oktatási intézményünk van. Akiknek nincs annyi kapcsolatuk a zsidósággal, mint nekünk, ezt nem tudják, mert nincs egy aktualizált kiadvány, ami alapján a szülők eligazodhatnának, hogy milyen oktatási lehetőségek vannak. Hogy az iskolákról megjelenjenek információk akár a zsidó sajtóban, akár a nem zsidó sajtóban; hogy a zsidóságot jó értelemben eladjuk a nem zsidó közvéleménynek az oktatásügyben: hogy a történelemtanároknak legyen egy módszertani segédletük, amit mi adunk ki, hogy ha akarnak, szívük van hozzá – nem zsidó iskolákról beszélek -, akkor ha spanyol Izabelláról tanulnak a gyerekek, meg lehessen említeni, hogy zajlott akkortájt egy nem akármilyen zsidóüldözés, amiért ötszáz év után hivatalosan elnézést kért a spanyol állam. Mindez rajtunk is múlik. Hogy a holocaustról ne csak negyed oldal legyen a történelemkönyvben, kevesebb, mint arról, hogy a Jány Gusztáv háborús bűnös volt-e, vagy nem. Annyi teendő van, hogy a fejünket nem győzzük kapkodni, ha komolyan akarjuk csinálni. Nekem elég sok keserűségem van abban, hogy ezeket a nézeteket az elöljáró kollégáim és sokszor a rabbikar leghatározottabb ellenkezésével szemben kellett kiharcolni, és még ma sem biztos, hogy ami elindult, az sikeres lesz, mert el lehet szabotálni a dolgot.
Címkék:1997-05