Az Öböl-háború után
Beszélgetés Izrael budapesti nagykövetével
Négy héttel vagyunk a háború befejezése után, néhány nappal Pészach előtt. Amikor a beszélgetés az olvasó elé kerül „hála” a nyomdai átfutási időnek, S’vuotot ünneplünk. Slomo Maromnak Izrael magyarországi nagykövetének, mint ismeretes, nincs szüksége tolmácsra: húsz éves korában 1949-ben Budapestről alijázott.
- Amióta elhallgattak a fegyverek, nem telt el annyi idő, ami a „történelmi távlathoz” szükséges. Mégis arra kérem, vázolja, mit jelent ez az új helyzet Izrael életében?
- A nem lebecsülendő változás mindenekelőtt abban jut kifejezésre, hogy egy hatalmas, velünk szemben álló és rendkívül veszélyes katonai erő, amely nyíltan hangoztatta Izrael legyőzésének, sőt megsemmisítésének szükségességét, jelenleg összehasonlíthatatlanul kisebb veszélyt jelent. Ismétlem: a veszély kisebb, ami azt jelenti, hogy teljesen nem szűnt meg, mert Irak bizonyos számú rakétát továbbra is birtokol, és azt sem tudjuk egyelőre, mi lesz a még meglévő nehéz fegyverek sorsa. Következésképpen, nekünk továbbra is éberen kell figyelnünk e térség katonai helyzetét.
Megváltozott persze a politikai légkör is, méghozzá alaposan. Elsősorban úgy, hogy egy totalitárius rendszer – Szaddam Husszein rendszere – vereséget szenvedett és bebizonyosodott, hogy ez a nagy hangú, bizonyos szempontból blöffölő, a nyugati világ megosztottságára építő erőszakos vezetés, szakadékba taszítva országát, kudarcot vallott. Ebből, reméljük, mások is levonják a szükséges konzekvenciát. A józanabbaknak fel kell ismerniük, hogy katonai erővel manapság nem lehet az Öböl-térség egyetlen hatalmává válni vagy megsemmisíteni egy kis országot, népet. Ha ez a felismerés általánossá válik, megkezdődhet a politikai rendezés.
Ez a remény nem csupán Izraelben, de az USÁ-ban és a világ más országaiban is él. De hangsúlyozni szeretném, hogy a nehézségek, amelyek eddig meggátolták az Izrael és a körülöttünk lévő arab államok, továbbá a velünk együtt élő palesztinok között a politikai rendezést, a háború eredményeképpen sem tűntek el. A szembenállás annak ellenére megmaradt, hogy mind a környező arab országok, mind a palesztinok belátják, hogy Izraelt katonailag nem tudják megsemmisíteni. Ahhoz a szakaszhoz viszont sajnos még nem érkeztek el – amennyire ezt én meg tudom ítélni –, ami egy mindkét felet kielégítő kompromisszumhoz vezetne.
- Kompromisszumhoz? De hiszen aki a magyar sajtóból szerzi értesüléseit, arról tájékozódhat, hogy épp az izraeli kormány képtelen a kompromisszumra.
- Még 1989-ben született az a kormányjavaslat, amelynek sarkalatos pontja Izrael biztonságának megőrzése, a Területeken pedig olyan önkormányzat bevezetése, amely csupán néhány pontban tartalmaz korlátozásokat. Kezdem a biztonsággal. Béke, biztonság nélkül Izraelben fából vaskarika, olyan illúzió, amelyből csak újabb háború sarjadhat. Ez azt jelenti, hogy meg kell találnunk a területi rendezésnek azt a formáját, amely nem teszi lehetővé, hogy az ország kettészeléséhez úgy, ahogy ezt az 1967 előtti határok lehetővé tették, az ellenséges erőknek mindössze egyetlen éjszaka elegendő legyen. Vagyis Szíria vezetőinek és a palesztin vezetőknek be kell látniuk, hogy az 1967-es határok módosítása elkerülhetetlen. Ezzel szemben ők még mindig az 1947-es, az ENSZ által hozott felosztási határozatról beszélnek. Nincsenek illúzióink. Jelenleg semmi lehetőség nem mutatkozik arra, hogy bármelyik érdekelt ország vezetője hajlandó lenne valamilyen területről a javunkra lemondani.
A rendezés egyetlen módja tehát – legalábbis pillanatnyilag – az úgynevezett „területi probléma” megkerülése. Éppen ezt szolgálta az említett 1989-es kormány- javaslat, amely a palesztinoknak majdnem teljes autonómiát adna. Ez azt jelentené, hogy azon a területen, amelyet itt Ciszjordániának hívnak (ez a mi szóhasználatunkban: Júdea és Szamária) és a Gázai övezetben lakó arabok, maguk intéznék ügyeiket mindazon kérdésekben (közigazgatás, oktatásügy, egészségügy, igazságügy stb.), amely nem igényli a közös megoldást. Természetes, hogy a terrorcselekmények megakadályozása is Izrael feladata maradna. Közösen kell szabályozni viszont például a vízfelhasználást, közös kell legyen a vámterület, és szükség lesz néhány más közös pénzügyi-gazdasági rendszabályra is. Figyelembe kell venni, hogy manapság Izrael és a megszállt területek egyetlen gazdasági egységet képeznek, amit az is jelez, hogy az iraki háború előtt közel százezer arab dolgozott nálunk. (Ez a szám a háború idején erősen csökkent, most már újra növekszik, a múlt héten már túlhaladta az ötvenezret.)
Összefoglalva: legyenek Izraelnek biztonságos határai, és legyen alig korlátozott palesztin autonómia. És ez is ideiglenes szabályozás lenne csupán, mert köteleznénk magunkat arra, hogy közben kidolgoznánk a végleges szabályozást, a Területek végső státuszát.
- Csakhogy ez az elképzelés – amennyire tájékozott vagyok – már a kidolgozást követően zátonyra futott.
- Ennek oka az, hogy a PFSZ már ekkor, hogy úgy mondjam: a hátsó kapun egy, számunkra teljesíthetetlen követelést próbált becsempészni. (Azt a követelésüket, hogy velük, a PFSZ vezetőivel tárgyaljunk, már meg sem említem. Erre mi eddig sem voltunk, a jövőben sem leszünk hajlandók.) Azt kívánták, hogy a négymillió palesztinnak – szerte a nagyvilágban ennyien tartják magukat palesztinnek – legyen joga arra, hogy nem csak a Területekre, de Izrael egész területére is visszatérjenek. Nem nehéz belátni, hogy ez a követelés elfogadhatatlan, hiszen öngyilkos lépésre senki kedvéért nem vagyunk hajlandók. Két évvel ezelőtt, tehát ezen a ponton akadt meg a rendezés már megindult folyamata.
Pedig jó lenne elindulni a területi autonómia felé vezető úton, ezzel párhuzamosan meg kellene egyezni a környező arab államokkal is, ahogyan annak idején Egyiptommal is.
Jó lenne elsőként Szíriával rendezni dolgainkat. A Közel-Keleten régi igazság, hogy Izraellel háborúzni Egyiptom nélkül, viszont az arab államokkal a békét elérni Szíria nélkül nem lehet. Most tehát minden, vagy majdnem minden Szíriától függ. Csak remélhetjük, hogy egyedül nem fognak háborút indítani ellenünk, de – mint ismeretes – a reményekre nem szabad a politikát alapozni, nekünk minden eshetőségre fel kell készülnünk.
- A következő kérdésem a hatalmas méretű szovjet alijával függ össze. Pesti zsidó körökben (de nem zsidóban is) hallani olyan vélekedést, hogy ebbe Izrael beleroppan: egy év alatt 200 ezer embert képtelenség befogadni.
- Budapesti mércével mérve ez az aggodalom akár jogosnak is lenne tekinthető. De Izraelben nem budapesti mércével mérnek. Magyarországon néhány tízezer erdélyi menekült nagy gondot okozott a hatóságoknak is, a társadalomnak is, viszont Izrael a bevándorlók országa, ahol az állami politika alapelve a diaszpóra-zsidóság befogadása. Mi valljuk és hisszük, hogy a világ bármely részén élő zsidóknak joguk van visszatérni őseink földjére. Arra azonban emlékeztetni szeretnék, hogy az a 600 ezer zsidó, akinek emlékét a Wesselényi utcában őrzi az emlékmű, életben maradhatott volna, ha idejében elszánja magát a kivándorlásra és lett volna olyan ország, amely befogadta volna őket. Ma azonban van egy ország, amely bármilyen körülmények között nyitva áll a zsidók előtt, és befogadja azokat, akik úgy érzik, hogy nem maradhatnak tovább abban az országban, ahol születtek, nevelkedtek, dolgoztak, éltek. Izrael állama – többek között – ezért is jött létre, s ezt az alapelvünket soha nem adjuk föl.
- Nagyon nehéz ma a szovjet zsidók tömegeit befogadni?
- Persze, hogy nehéz. Amikor én alijáztam, az országban mindössze 600-650 ezer zsidó élt, három év múlva 1 millió 200 ezer zsidó, az akkori jisuv kétszerese alijázott. Én húsz évesen érkeztem. Voltam munkanélküli, építőmunkás, sorkatona, ennek immár több, mint negyven éve– Most sem lesz könnyebb, de vajon másutt hol számíthat egy most bevándorló húsz éves, volt szovjet állampolgár arra, hogy húsz-harminc év múlva nagykövet lehet?
Mindezzel csupán annyit akarok mondani, hogy a Szovjetunióból odaérkező zsidóknak sem lesz könnyű életük, de aki kitart, az – pestiesen szólva – bele fog rázódni, megtalálja a helyét. Az bizonyos, hogy lesz fedél a feje fölött, éhezni egy pillanatig sem fog, az viszont lehetséges, hogy a mérnök az első egy-két évben nem mint mérnök fogja megkeresni a kenyerét. Az orvosoknak is minden bizonnyal súlyos elhelyezkedési nehézségeik lesznek (az ezer lakosra jutó orvosok számában Izrael nagyon régóta és megingathatatlanul az első helyen áll az országok között), hiszen a Szovjetunióból a múlt évben hatezer orvos érkezett. És az sem biztos, hogy minden egyes hegedűs, brácsás, fuvolás számára, akik a Szovjetunióból érkeztek, tudunk újabb négy-öt szimfonikus zenekart felállítani. Igen, vannak, lesznek gondok, de ahogy eddig, végül is mindenki meg fogja találni a helyét.
És még valami, nem kevésbé fontos „szempont”: az alijázók gyerekei szabad országban, zsidóként, emelt fővel és egyenes gerinccel nőnek föl. A jövő pedig az övék…
Szimcha Zeév
Címkék:1991-05