Az izraeli színház évtizedei
A politikai drámától a musicalig
Az alapszituáció, vagy inkább, drámáról lévén szó, maradjunk a konfliktus fogalmánál, valóban heroikus, művészi megfogalmazásra tökéletes alapanyag. A különböző országokból érkező zsidóságnak egységes nemzetté kell válnia, ami a lelkesítő jelszavak mámorából felocsúdva nem mindig a legkönnyebb dolog. Erre tanulságos példa az izraeli színház és drámairodalom történetében megfigyelhető változások sora.
Izraelben már a kezdet kezdetén felismerték a színházban rejlő erőt, és ezt hatékony módon állították társadalmi célok megvalósításának érdekébe. Mint mondottuk, elsődleges szempont volt egy egységes nemzet létrehozása, mely a korai szakaszban még a nyelv egységesítésével és fejlesztésével is egybeesett. Így volt lehetséges, hogy az angolszász hagyományokat követő, a nevelést előtérbe állító gyermekszínházak sokaságát hozták létre. A már nem gettóban született és nevelkedett gyerekek itt hallhattak és tanulhattak közös sorsukról, jövőjükről. Az Európából importált meséket lassan felváltották a zsidó folklórt, illetve az izraeli történelmet feldolgozó hazai darabok.
A társadalmi kérdéseket előtérbe állító izraeli (felnőtt) színjátszást sokszor érte az a kritika, hogy az esztétikai érték alárendelődik, vagy háttérbe szorul a hangsúlyos politikai mondanivaló mögött. Egy fiatal, kialakulóban lévő nemzet nem engedhetett meg szélsőséges véleményeket, túlzott kritikákat, hisz az veszélyeztette volna a már elért, de még törékeny egységes társadalmi, illetve nemzeti képet.
A közönség (és az állam úgyszintén) a konszenzus megfogalmazását, kifejezését várta drámaíróitól. Márpedig, ha egy íróember nem (ön)kritizálhat, a dráma esztétikai logikáját követve nem jöhet létre konfliktus.
Eme gondolatsort támasztja alá az a tény is, hogy az ’50-es, ’60-as évek kedvelt színházi műfaja Izraelben az abszurd dráma volt, ugyanakkor, amikor ez a zsáner Európában is megjelent. Az abszurd dráma abszurditását pedig elsősorban az adja, hogy nincsen benne konfliktus. Míg Európában az abszurd muráját annak felismerése szülte, hogy világunkban többé elképzelhetetlen a hérosz, a hős jelenléte – ergo drámai konfliktus sincsen Izraelben, úgy tűnik, az ettől a felismeréstől való félelem jegyében vált ez a tipikusan XX. századi műfajt oly kedveltté.
A „haifai lázadás”
A konszenzus megtörése azonban elkerülhetetlenül bekövetkezett a ’70-es években. A haifai és a tel-avivi színház botrányoktól kísért története a beszédes példa. Össztársadalmi súlyát tekintve olyannyira jelentősek voltak ezen színházi események, hogy sokszor „haifai lázadásaként utaltak erre az időszakra. Két tehetséges drámaíró nevével fémjelezhető ez a legendás korszak: Hanoch Levin és Jehosua Sobol. A fürdőkád királynője című darabjában Levin a hatnapos háborút követő eufóriát merte kifigurázni, amelynek következtében őt árulónak bélyegezték, a darabot pedig társadalmi nyomásra levették a műsorról. Jehosua Sobol előszeretettel választott ellentmondásos zsidó figurákat hőséül, mint például a bécsi Otto Weininger filozófust az Egy zsidó lelke című darabban. A Gettó-ban pedig nemcsak pozitív tulajdonságokkal rendelkező zsidókat keltett életre, ami ekkor felforgató és elfogadhatatlan volt egy izraeli drámaírótól.
Mindezek ellenére Sobol és Levin után – akik a társadalmi problémákban való merész mélybúvárkodásból esztétikailag is színvonalas darabokat alkotlak – az izraeli színpad már nem tolerálta többé a felületes és csupán a konszenzust minden áron fenntartani kívánó darabokat.
A Nyomorultak, A macskád halott és a többi darab
A ’90-es évek eleje mélypontot jelentett a színvonalas, művészi értéket képviselő darabok számára. A közönség a könnyen emészthető, szórakoztató előadásokat részesítette előnyben, így például Efraim Kishon darabjai, illetve az amerikai mintára készült profi, technikai bravúrokban tobzódó musicalek – például a Nyomorultak – arattak sikert.
Oded Kotler – a haifai színházi lázadás egykori legendás alakja – szkeptikusan csak annyit állít, hogy a politikai érának vége a dráma műfajában, ma már csak „jól megírt” darabokra van szükség. A színházak műsorpolitikaija is ezt az alaptételt látszik követni, mivel a Középosztálybeli középkorú réteget célozzák meg darabjaikkal.
Az elmúlt néhány évben azonban ismét érdeklődés mutatkozott az aktuális kérdésekkel foglalkozó drámák iránt. Amnon Levy és Rami Baruch darabja – Sheindele – illetve Jigal Even-Or A mészáros című munkája a vallási fanatizmus témakörét boncolgatja, míg sok más dráma tárgyalja a korrupció problémáját.
Az 1995-ben bemutatott Hillel Mittelpunkt-produkció – Gorodish – társadalmi és politikai kérdésekkel egyaránt foglalkozott, amellett, hogy megfelelt a „jól megírt” darab követelményének is. A szerző egy fiatalember sorsát követi nyomon, aki a hatnapos háborúban megdicsőül, majd a Jom Kippur-i háború során megszégyenül. A darab egyszerre szolgál a dicső napokra nosztalgiával gondoló idősebb és a katonai szolgálatára élénken emlékező fiatalabb nemzedék megelégedésére.
Ez a darab is és a Rina Jerusalmi által rendezett Shakespeare-drámák avantgárd változatai is a fiatal közönség színházba csábítását tűzte ki céljául. A cél érthető és elfogadható. Ennek ellenére sokan támadták az ugyancsak tavaly bemutatott P. S. A macskád halott című produkciót, amely nem elsősorban művészi értékei miatt aratott sikert még a fiatal közönség körében sem, hanem inkább szórakoztató témája és sokszor durva nyelvhasználata miatt.
A színházi szakemberek mindezek ellenére bizakodóak, és hisznek a társadalmi kérdésekre mindig is nyitott izraeli színház további virágzásában.
Címkék:1996-11