Az izraeli haditechnika a világ élvonalában
Az izraeli hadászati technológia jó hírneve a szó szoros értelmében aranyat ér. A Közelmúltban került nyilvánosságra a hír, hogy India és Törökország jelezte: esetleg részt venne a Chéc nevű izraeli (rakétaelhárító) rakétarendszer előállításában. A Chéc – amely nagy magasságban is képes megsemmisíteni az ellenséges föld-föld ballisztikus rakétákat – amerikai-izraeli közös projekt eredménye. így hosszú évekig tartó fejlesztésének költségeit nagyrészt az Egyesült Államok viselte, míg a kísérleteket és a gyártást izraeli vállalatok végezték.
Izraelben most hozták nyilvánosságra első ízben, hogy a légierő olyan újfajta, „okos” bombával is rendelkezik, amely nem lézersugarakkal, hanem műholdas irányítással „tapad rá” célpontjára. Ez a jelenkori hadászati technológia egyik legújabb vívmánya. A műhold által vezérelt bombák előállítását az 1991-es Öbölháború amerikai hadászati tapasztalatainak értékelése tette szükségessé.
Ámosz Járon tartalékos tábornok, a hadügyminisztérium államtitkára és Edward Aldridge, az amerikai hadügyminisztérium második embere Washingtonban egyezményt írt alá, mely szerint Izrael is csatlakozik az F-35 megjelölésű harci repülőgép több államot foglalkoztató közös gyártási programjához. A minden eddiginél korszerűbb és nagyobb romboló erejű sugárhajtású repülőgép kódneve JSF lesz. A megegyezés értelmében az amerikaiak biztosították Izraelt, hogy az elsők között – az amerikai légierővel párhuzamosan – jut majd hozzá 2012-től a szalagról leguruló F-35-ösökhöz. Izraelen kívül Dánia, Ausztrália, Törökország, Kanada, Norvégia és Anglia vesz részt a fejlesztési programban. A hírek szerint az F-35-ös sajátságos, kizárólag Izrael számára beépített elektronikai adottságai révén, egy egész nemzedékkel hagyja maga mögött az arab államok harci gépeit.
D. O.
Címkék:2003-03