„Az intézményrendszer működésképtelen”
A huszonéves Davidovics Jiszróél (György) 1989-ben Izraelbe ment tanulni, és ott a külföldi jesivákban tanuló magyar származású diákok közül a rendszerváltás után elsőként avatták ortodox rabbivá. Budapesti tartózkodása alatt terveiről kérdeztük, és arról, hogyan látja a magyarországi zsidóság jelenlegi helyzetét?
Miért választottad ezt a hivatást?
Viszonylag késői döntés volt. Hagyományokat ápoló, nem vallásos családban nőttem fel, szüleim gondoskodtak arról, hogy a szokásokat a gyakorlatban is megismerjem. Tízéves koromban autodidakta módon elkezdtem tanulni a Bibliát. Kicsit később, 1988-ban elsőként Kelet-Európából, részt vettem az Izraelben megrendezett nemzetközi bibliaversenyen, ahol a diaszpóra kategóriában negyedik helyet értem el. A versenyt követő néhány hónapot Izraelben töltöttem egy héber nyelvtanfolyamon, és közben megismertem néhány vallásos embert, akik megértették velem, hogy a zsidó vallás ebben a modern világban is nagyon időszerű. Visszatérve Magyarországra, elkezdtem Baruch Oberländer rabbinál tanulni, és elhatároztam, hogy érettségi után Izraelbe megyek, hogy ott egy jesivában folytassam tanulmányaimat. Azt, hogy rabbi leszek, a jesivában döntöttem el.
Miért nem az Országos Rabbiképző Intézetet választottad a számodra valószínűleg sokkal kevésbé ismert izraeli jesiva helyett?
– Ennek két oka van: egyrészt a tradicionális (ortodox) vallásosság sokkal közelebb áll hozzám, mint a neológ, másrészt az, hogy Oberländer rabbinál elkezdtem Talmudot tanulni, és úgy éreztem, hogy e mű tanulmányozására Izraelben több lehetőségem lesz. Azt gondolom, hogy a lubavicsi hászid mozgalom cfáti jesivája, ahol tanultam, nagyon jó választás volt, mivel ez az irányzat nyitott minden más irányzat felé, másrészt nagy hangsúlyt fektet a küldetéstudatra, ami egy rabbi számára alapvető fontosságú.
Izraelben hogyan lehet rabbidiplomát szerezni?
A vizsgákat többéves tanulás előzi meg, amelynek során meg kell ismerni a rabbinikus irodalom fontos műveit. Ezen belül a Talmud néhány kötetének és a Sulchán Áruchnak az alaposabb tudása szükséges. A vizsgakérdések főleg a Sulchán Áruch egyik kötetének száztíz fejezetéből valók, amelyek a kósersággal összefüggő problémákat írják le aprólékos gondossággal, ezeket viszont csak úgy lehet megtanulni, ha az embernek átfogó képe van a vallási irodalomról.
– Kívülállóként, a rendszerváltás éveit Izraelből szemlélve, mi a véleményed, mennyire változott meg a magyarországi zsidóság helyzete az elmúlt hat év során?
– Szerintem a helyzet vallásos szempontból nézve romlott, hiszen a hagyományokat jobban ismerő és gyakorló idősebb nemzedék lassan eltűnik, az utánpótlás pedig nem biztosított. Ez azonban egy hosszabb folyamat eredménye, a hitközségi intézményrendszert már a ’70-es évekre elpusztították a pártállami vezetők. Ami megmaradt, azt azért hagyták meg, hogy fenntartsák a vallásszabadság látszatát, de ezeknek a szervezeteknek soha nem volt és ma sincs valódi, vallási szempontból értékelhető tartalmuk. Egyesek azt állítják, hogy kisebb-nagyobb reformokkal, a felső vezetés cseréjével számottevő pozitív változást lehetne elérni. Szerintem igaz ugyan, hogy a vezetők többségének viselkedése nélkülözi a zsidó szellemiséget, de leváltásuk önmagában még nem vezetne semmi eredményre, hiszen maga az intézményrendszer működésképtelen. Az elmúlt hat évet a sok új szervezet miatt „zsidó reneszánszként” szokták emlegetni, én azonban inkább a „zsidó ébredés” időszakának nevezném: az emberek elkezdtek ugyan érdeklődni őseik hite iránt, azonban a hagyományokhoz való kötődés csak nagyon keveseknél jelentkezik a mindennapi életben is. Az új intézmények megjelenése örömmel tölt el, de sajnálom azt, hogy legnagyobb részük mennyiségcentrikus, minél több ember bevonására törekszik, a külföldi szponzoroknak így, a nagy számadatokkal próbálván igazolni eredményességüket.
Szerinted hogyan lehetne változtatni a jelenlegi helyzeten?
Pozitív magatartásmintákra lenne szükség: olyan Magyarországon született és itt élő fiatalokra, akik hagyományhű életmódot folytatnak, és ezt a külvilág előtt is vállalják. így lenne kihez csatlakozni, és a zsidóságon belül elindulna a „pozitív asszimiláció”. Fontos azonban a „kereset” is, hogy a puszta érdeklődésen túl az itteni zsidók több áldozatot vállaljanak zsidó identitásuk fejlesztéséért.
Te visszatérsz Magyarországra?
Az ünnepek után Izraelbe megyek, hogy ott családot alapítsak, de néhány év múlva, ha valaki itt biztosítana nekem munkát, akkor valószínűleg elfogadnám az ajánlatát.
Addig hogyan próbálod segíteni a magyarországi zsidóságot?
Volt tanárommal, Baruch Oberländerrel ma is jó kapcsolatban vagyok, és neki szeretnék segíteni feladatai ellátásában. Az általa képviselt Chábád Lubávics Zsidó nevelési és Oktatási Egyesületet az érdeklődők leginkább könyv- és lapkiadásáról ismerik. Ebben a munkában próbálok én is szerepet vállalni: részt vettem a Sámuel imája című magyar imakönyv szerkesztésében, valamint cikkeket írok az Egység és a frissen megjelent hetilap, a Gut Sábesz számára.
Mit javasolnál annak a fiatalnak, aki a hagyományok szerint szeretne élni, de környezete nem vallásos?
Elsősorban azt, hogy türelmes és megértő legyen a környezetével szemben, próbáljon meg példamutatóan viselkedni. A család, a barátok, az ismerősök valószínűleg az első időkben idegenkedni fognak a számukra új szokásoktól, de ha valaki következetesen ezek szerint a szokások szerint él, akkor a többiek rájönnek arra, hogy ez számára igazán fontos, és előbb-utóbb ezt az elhatározását ők is elfogadják.
Címkék:1997-01