Az „iker-testvér” mechanizmus megakadályozza a mutációk kialakulását – Negyvenéves elméletet igazoltak a Weizmann Intézet tudósai
Az „iker-testvér” mechanizmus megakadályozza a mutációk kialakulását
Negyvenéves elméletet igazoltak a Weizmann Intézet tudósai
Arra biológiai tanulmányaikból a Szombat olvasói is emlékezhetnek, hogy a sejt genetikai állománya a sejtmagban található kromoszómákban van, melyek génekből állnak. A gének felelősek egy-egy tulajdonságért és a gének kettős spirális szerkezetű, egymást kiegészítő DNS-ekből állnak. A mutáció a gének, vagyis a DNS-szakaszok valamilyen módosulását jelenti. Izraelben ezzel kapcsolatosan forradalmi jelentőségű kutatások folynak.
Testünk minden egyes sejtjének genetikai állománya naponta átlagosan húszezer különböző eredetű támadást kénytelen elviselni. A Weizmann Intézet kutatatói a Molecular Cell című tudományos folyóirat októberi számában közölt cikkükben bebizonyították, hogy létezik egy olyan, élő sejtekben előforduló mechanizmus, amely képes korrigálni ezeket a támadásokat.
A géneket, sejtjeink genetikai anyagát az UV-sugárzás, a cigarettafüst káros anyag tartalma vagy a különböző típusú vírusok részéről egyaránt érheti sérülés. Ha szervezetünk valahogyan ezeket e sérüléseket nem küszöböli ki, akkor azok mutációkat okozhatnak, melyek betegségekhez vezetnek. A genetikai javítások első szintje gyakran a „mindent vagy semmit” elv talaján áll – ha nem sikerül a sérüléseket tökéletesen kijavítani, az e mechanizmusok eredményeként a sejtek pusztulását eredményezi. Az első szintű javító mechanizmusokat azonban a természet szerencsére kiegészíti egyéb alternatív lehetőségekkel is. Ezek akkor lépnek működésbe, ha az első szintű javítások elégtelennek bizonyulnak.
Az egyik ilyen alternatív javító mechanizmus úgy javítja ki a hibás géneket, hogy közben megengedi egy kisszámú genetikai hiba, vagyis mutáció kifejlődését. Ez jelent ugyan bizonyos kockázatot a szervezet egésze szempontjából, azonban a sejt pusztulása így elkerülhetővé válik. Ugyanilyen fontos az is, hogy ezáltal nő a genetikai különbözőség is, kitágítva ezzel az evolúció hajtóerejének, a természetes szelekciónak a lehetőségeit.
A másik alternatív javító mechanizmus, – melyet a tudósok már a hatvanas években feltételeztek, de létezését a legutóbbi időkig nem tudták igazolni – a „testvér-kromoszómák” létezésén alapul. Ez a megoldás képes arra, hogy a genetikai sérüléseket a mutációk fellépésének kockázata nélkül javítsa ki. A sejtosztódás során a sejtek genetikai állománya megkettőződik, majd szétválik, s az osztódó sejt két ellentétes pólusára vándorolva alakul ki az utódsejt. A megkettőződött genetikai állomány minden kromoszómából két teljesen azonosat tartalmaz, ezek a testvérkromoszómák.
Ezen elmélet értelmében, ha a testvérkromoszómák egyike megsérül, akkor annak párja képes háttérként szolgálni a sérült kromoszóma javításához, ugyanis a sérült génszakaszt helyettesíteni fogja a testvérkromoszóma megfelelő, sértetlen szakasza. A javító DNS-szegmenst adó kromoszóma hiányzó része pedig újraszintetizálódik a DNS-szegmens kiegészítő DNS – láncáról. (A DNS-molekula ugyanis két. egymást kiegészítő spirál alakú DNS-láncból áll.). A folyamat végeredményeképp két sértetlen kromoszóma áll majd rendelkezésre.
Zvi Livneh professzor, a Weizmann Intézet Biokémiai Osztálynak vezetője az első a világon, aki képes volt arra, hogy megfigyelje ezt a mechanizmust. Munkatársaival azt is igazolta, hogy a testvérkromoszómák „genetikai adományozása” felelős a másodszintű javítások 85%-áért. A mutációkat is megengedő másik típusú javítás csak a „repair”- mechanizmusok 15%- át jelentik.
Az új felfedezésnek azért nagy a jelentősége, mert segít megérteni bizonyos emberi betegségek keletkezését és a fejlettebb génterápiák kidolgozását. Ezenkívül támogatja a tudósokat a baktériumok antibiotikum-rezisztencia elleni harcában is. Ugyanis ezek a mikrobák rendkívül gyorsan lezajló mutációik révén képesek arra, hogy az antibiotikumoknak ellenálló rezisztens törzseket alakítsanak ki.
A Weizmann Intézet publikációi alapján
Pessl Gábor
Címkék:2002-12