Az ígéret képviselői
Megalakult a Habonim-Dror magyarországi szervezete
(Tudósítónktól.)
Csak az ünnepségre eljött szülő, nagyszülő, amikor maga járta bakfisként, kamaszként a körtáncot, látott Budapesten együtt ennyi tinédzsert, mint ahányan összegyűltek a Goldmark Teremben, hogy 41 év betiltása után életre keltsék az ifjú cionisták mozgalmát. Még a fal mellett is álltak! Talán ez a zsúfoltság okozta, hogy az előadások alatt is csevegtek-csiviteltek, s még inkább, hogy az izraeli és a szarvasi táborban szerzett barátok egymás viszontlátásának örültek.
A megjelentek többsége a faültetők zöld pólóját viselte, de sokan vették fel a szarvasi fehéret is. Nem is olyan régen sokan keseregtek azon, hogy az identitástudat és a vallásosság rohamos csökkenése miatt Magyarországon eltűnik, beolvad a zsidóság és lám, megszülettek, serdülnek az energikus és öntudatos utódok. Emeli értéküket, hogy amíg a harmincas-negyvenes években az akkori fiatalok jó részét az üldöztetés vagy a holocaust okozta árvaság vitte Cionba, addig a maiakat az otthon biztonságából és jólétéből hozza össze az évezredek során a génekben lerakódott és öröklődött érzelem és az ész logikája.
Elsőként Újlaki György szólt barátaihoz. Elmondotta, hogy három évvel ezelőtt Raj Tamás főrabbi lakásán határozták el néhányan az ifjúság összefogását, az akkori tiltásokra tekintettel, látszatra csupán egy vallást erősítő, hagyományőrző csapat megteremtését. Ez lett a magja a most már százakat tömörítő magyarországi Habonim-Drornak.
A szónokok – Cvih Tunik, a Habonim-Dror nemzetközi főtitkára, Yehiel Leket, a Cionista Világszövetség elnökségi tagja, dr. Haim Gordon, Izrael Állam budapesti követségének tanácsosa, Josef Bross, a Szochnut budapesti igazgatója, dr. Schőner Alfréd és dr. Raj Tamás (a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület képviseletében) főrabbi, Engländer Tibor, a Magyarországi Cionista Szövetség elnöke és Jona Rosen, aki 1944-ben Szenes Anna ejtőernyős társa volt Jugoszláviában – ismertették a világ legnépesebb és legsikeresebb zsidó ifjúsági szervezetének történetét, felelevenítették tetteit Izrael felépítésében és megemlékeztek minden zsidó ifjú példaképeiről. Akadt, aki a Habonim-Dror magyarországi történetéről szólt, volt, aki arról beszélt, hogy a XX. század nemcsak a holocaust, hanem a zsidóság álma: Medinát Jiszrael megvalósulásának és felvirágoztatásának korszaka is. A Habonim-Dror megalakulását levélben köszöntötte Chaim Herzog, Izrael Állam elnöke.
Az előadások prózáját megtörték a kórusok, közte a debrecenieké. A Hatikva eléneklése után pedig nem ürült ki a terem, hanem kezdődött a hóra; hol mélabús dallamokra járták, hol fergeteges gyorsasággal.
Megkérdeztem néhány fiatalt, hogyan került ide, mit jelent számára a cionizmus?
Ványai Adrienn: „Szüleim, bár nem tagadták származásunkat, nem erősítették bennem a zsidó tudatot. Két-három évvel ezelőtt, az általános iskola elvégzésekor támadt fel bennem a vágy, hogy többet tudjak meg őseim népéről. Ezért is örültem nyáron az izraeli utazásnak, ahol nem külföldön, hanem otthon éreztem magam. Most már érzelmileg erősen kötődöm a zsidósághoz. Csatlakozom-e a mozgalomhoz? Talán … Valószínűleg!”
„Ferenczy Balázs vagyok, czy-nal, ugyanis apám nemesi származású, anyám zsidó. Ez azonban sohasem okozott problémát közöttünk. Családunkban alig esett szó vallásról, zsidóságról. Ez engem azóta foglalkoztat – jelenleg a Kölcsey Gimnáziumban a harmadik osztályba járok -, amióta eszmét, életideált keresek. Ezért mentem Izraelbe. Szép, az ész és a szeretet alkotta országot ismertem meg. Mégsem ragadott meg annyira, hogy cionistává váljak, bár örömmel jövök a többiek közé, tovább keresem a társadalmi ideát és ideált.”
Vince Zsuzsa: „Szüleim zsidónak neveltek, hogy büszke legyek származásomra. Ekként alakítottam sorsomat; például énekelek az Anna Frank ifjúsági kórusban és környezetem, társaságom zsidókból áll. Csatlakozom a Habonim-Drorhoz.”
*
A szervezet, a zuglói Jávorka Ádám utcában egy tönkrement zsinagógát kapott székhelyül, amit most igyekeznek helyreállítani. Aki csatlakozni akar a Habonim-Drorhoz, az keresse fel Újlaki Györgyöt, lakása: 1119 Budapest, Boglárka utca 23., fsz. 1.
Címkék:1990-11