Az igazi siker az, ha már nincs ránk szükség
„Az igazi siker az, ha már nincs ránk szükség”
A Joint vezetői mindig hangsúlyozták, hogy szervezetük jelenléte Magyarországon átmeneti, elsősorban a holokauszt-túlélőket kívánja segíteni, a magyar zsidó közösségnek pedig meg kell tanulnia kezébe venni a sorsát. Mire számíthatunk e téren?
A Joint kilencven éve működik, és jelenleg hatvanhét országban van jelen.
A legkülönbözőbb támogatásokat nyújtjuk: szociális ellátást, oktatást, közösségi és spirituális programokat – de a végső célunk mindig az, hogy kivonulhassunk. Az igazi siker az, ha már nincs ránk szükség.
Ez hány esztendőt jelent? 2001-ben az ön hivatali elődje azt jósolta, hogy öt-tíz évig kell még jelen lennie a Jointnak Magyarországon.
– Mostanra a helyzet megváltozott. A Joint ma három szerepet tölt be az országban. Az első, hagyományos szerepünk a holokauszt-túlélők és az idős, rászoruló zsidók támogatása. A második a közösségépítés előmozdítása. A harmadik azzal kapcsolatos, hogy a globalizálódó Európában mi Budapestet a zsidó élet egyik fontos regionális központjának tekintjük. Nyugat-Európa számos országában például, ahol helyi munkánkat már évekkel ezelőtt befejeztük, még mindig jelen vagyunk a kapcsolatépítésben, a vezetőképzésben és a határokon átnyúló együttműködések kialakításában. Elképzelésünk szerint Budapest fontos szerepet játszhat a zsidó közösségek közötti kapcsolattartásban. A közösségek csak egy bizonyos kritikus tömeg fölött életképesek. A kis európai közösségeknek akkor van jövőjük, ha összefognak, ennek a budapesti közösség megfelelő központja lehet: történelme, mérete, tartalékai alkalmassá teszik erre. Ezt a célt szolgálta a budapesti ECJC-találkozó keretében létrehozott közép-európai „Fiatal felnőttek” rendezvény. Tervünk szerint úgy öt év múlva már nem támogatjuk anyagilag a szociális programokat. Ez nem azt jelenti, hogy a programok szűkülnek vagy megszűnnek, csupán azt, hogy más forrásból fedezzük. Az átállás már elkezdődött. Az elmúlt három-négy évben a különféle jóvátételi folyamatok eredményeként (a biztosítókkal kötött megegyezés, megállapodás a svájci bankokkal) a szociális programokat egyre inkább a Claims Conference és más jóvátételi alapok fizetik. A magyarországi zsidó szervezetek állapota miatt azonban úgy érezzük, hogy a kivitelezésben még szükség van ránk.
Tehát csupán a pénz forrása változik, a Joint szerepe nem?
– Nem feltétlenül marad azonos a Joint szerepe sem. Próbálunk egyre nagyobb mértékben támaszkodni a magyarországi zsidó szervezetekre. Jelenleg tárgyalunk a Mazsihisz szociális osztályával, hogy a két jóléti szervezet valamilyen szinten koordinálja a munkáját. Hangsúlyozom: bizonyos szintű együttműködésről van szó, nem egy egységes szervezet létrehozásáról. Szeretnénk, ha a helyi zsidó közösség még nagyobb felelősséget vállalna a szociális gondoskodásban.
Ez azt jelenti, hogy a költségvetés ellenőrzésének felelősségét is megosztanák?
Ami a Joint által felügyelt pénzeket illeti, e téren soha nem lesz változás. A Claims Conference-től és más jóvátételi alapoktól a MAZS-hoz érkezett támogatásokat a Joint ellenőrzi a pályázástól az elköltésig, s ez nem csak Magyarországon van így. A pénzügyi fegyelem nálunk rendkívül szigorú – a PriceWaterhouse-nál vagy más nagy könyvvizsgáló cégeknél szokásos mértékű. E téren nem ismerünk kompromisszumot.
A Szombat sokszor bírálta a Mazsihisz pénzügyi áttekinthetőségének hiányát. Ön mit tapasztalt e téren?
– A két szervezet, a Joint és a Mazsihisz között nagyon jó az együttműködés, és a Mazsihisz vezetőségének nagy részével eredményesen tudunk dolgozni. Köztem és a Mazsihisz-vezetők közt jók a személyes kapcsolatok is – ezek alapja a párbeszéd, a törekvés a kölcsönös megértésre, és az együttműködés lehetőségeinek keresése. Másrészt mindig hangsúlyozom, hogy a Joint keresi az összefogás lehetőségét a többi zsidó szervezettel is, többek között a Szombattal. Együttműködünk olyan szervezetekkel, amelyek közt vita folyik, és amelyek sokszor nem kedvelik egymást. Ami pedig a Mazsihisz pénzügyeinek átláthatóságát illeti – erről nincs mondanivalóm a nyilvánosság számára. Én nem láttam a Mazsihisz könyvelését, nem vagyok a pénzügyi ellenőrük, így nem szólhatok hozzá a kérdéshez. A jóléti szervezeteink tervezett együttműködésének egyik alapvető követelménye éppen az, hogy a pénzügyi fegyelemben sikerüljön közös normát találnunk. Ez komoly előrelépés lenne.
Idáig tehát még nem jutottak el.
Okunk van a derűlátásra. Ha egy év múlva újra beszélgetünk, reményeim szerint szép eredményekről számolhatok be.
Ön rendkívül diplomatikusan fogalmaz.
Ez hozzátartozik a munkámhoz.
Amikor három évvel ezelőtt az ön hivatali elődjével beszélgettünk, ő az egyik fő gondként említette, hogy bár számos jómódú magyar zsidó van, nem kapcsolódnak a közösséghez, így a Joint szociális munkáját sem támogatják. Érez változást e téren, amióta Magyarországon tartózkodik?
Igen, úgy érzem, hogy a jómódú zsidók, akik eddig nem kötődtek a közösséghez, egyre inkább készek rá, hogy hozzájáruljanak a magyarországi zsidó élet megerősítéséhez. Hogy ez mikor és hogyan nyilvánul majd meg az adományozásban – nos, ez még a jövő zenéje. Mi igyekszünk gyorsítani a folyamatot.
És ez konkrét számokban is kifejezhető?
Néhány kisebb felajánlás történt, igaz, egyelőre nem abban a mértékben, amelyben várjuk, illetve amelyben szerintünk az adakozóktól telne. Az ő megnyerésükért azonban még sokat kell tennünk.
A MAZS Alapítvány költségvetésének hány százaléka érkezik magyar zsidóktól?
Jelenleg úgy öt százaléka. Amikor másfél éve Budapestre érkeztem, ez a szám két százalék volt, a növekedés tehát több mint száz százalék, mégis messze van még attól, amennyi lehetne.
Miként próbálják megközelíteni a reménybeli adakozókat?
– Igyekszünk őket, illetve a velük kapcsolatban állókat bevonni azoknak a kuratóriumoknak a munkájába, amelyekkel együttműködünk: ilyen például a MAZS Alapítvány, vagy a Bálint Ház kuratóriuma. Tisztában vagyok azzal, hogy az adakozás kultúrája Magyarországon még kialakulatlan. Ennek meg kell változnia, és ez hosszú folyamat lesz. Mi nem pénzt kérünk, hanem lehetőséget kínálunk arra, hogy elősegítsék a változást. Törekszünk rá, hogy lássák: értelme van annak, hogy részt vesznek a zsidó közéletben. Az anyagi támogatás mindennek csak az utolsó eleme. Hogy az érintettek idáig eljussanak, hinniük kell a kitűzött célok megvalósíthatóságában, és magukban a támogatott szervezetekben is.
Ahhoz tehát, hogy a szociális munkát eredményesen végezhessék, a magyar zsidók mentalitását kell megváltoztatniuk. Olyan feladatokat vállalnak, amelyek eredetileg nem szerepeltek a céljaik között?
Igen. Ez immár a második célkitűzésünk a rászorulók, elsősorban a holokauszt-túlélők támogatásán túl. Segítünk a helyi zsidó szervezeteknek és vezetőiknek abban, hogy minél hatékonyabban éljék el a zsidóságukat eddig semmilyen módon nem ápoló embereket. Felfogásunk szerint nem érdemes az irodánkban üldögélnünk arra várva, hogy az érdeklődők betoppanjanak, hiszen lehet, hogy soha nem jönnek el maguktól. Ehelyett elindulunk, hogy mi keressük fel őket. Ezzel megkönnyítjük számukra a közeledést. Például a Szombattal együttműködve kulturális esteket szervezünk a város különböző pontjain. Ma már sok ilyenfajta program zajlik Budapesten, és elismeréssel teszem hozzá, hogy nem feltétlenül a mi munkánk eredményeképpen. Ezenkívül sok helyen járnak össze zsidók mindenfajta szervezettől függetlenül is.
Az emberek felfogásán változtatni – ez ugyancsak hosszú távú program.
Nem vagyunk olyan nagyravágyóak vagy beképzeltek, hogy azt mondjuk: azért jöttünk, hogy az emberek felfogását megváltoztassuk. Segíteni akarunk azonban azoknak, akik a zsidó élet jobbá, gazdagabbá tételén munkálkodnak. Ellentmondásnak tűnik, de éppen azért növeljük a részvételünket, hogy hosszú távon csökkenthessük. Ezért támogatunk immár tíz éve két nem szociális jellegű programot. Az egyik a Bálint Ház, a másik a szarvasi ifjúsági tábor. Mindkettővel szeretnénk megkönnyíteni az utat a zsidó közösséghez. Szarvas sok gyereket – és a gyerekek útján egész családokat – vezetett el a gyökerekhez. Ez valóban reményteljes fejlemény.
– A Mazsihisz – Heisler András elnök kezdeményezésére – új alapszabályt fogadott el. Ön szerint ez megteremti a lehetőséget a demokratikus nyitáshoz?
Először is: a Mazsihisz, mint a Sulhán Aruch alapján álló vallási szervezet, önállóan hozza döntéseit, s ebbe nekem nincs beleszólásom. Tiszteletben tartom önállóságukat. Ugyanakkor véleményem szerint a Heisler András elnök úr kezdeményezte változás az első lépés abba az irányba, hogy az elmúlt tíz évben létrejött rendszert nyitottabbá tegyék. Mindez persze nemcsak a Mazsihisz, hanem az egész magyar zsidóság ügye. Az intézményesült magyar zsidóság nagy gondja, hogy nincs olyan koordinációs szerve, amely az egész közösséget képviselné. A kérdés az, kinek a feladata egy ilyen szervezet létrehozása. A válasz nem könnyű, mert a magyarországi zsidó szervezetek viszonya egymáshoz nagyon bonyolult. Mi a Jointban úgy véljük, a zsidó szervezetek együttműködése az alapja annak, hogy sikeres legyen a magyarországi zsidók lemorzsolódása, eltűnése elleni küzdelem.
Beszélt már erről a kérdésről a Mazsihisz vezetőivel?
Hogyne! Beszéltem, és beszélek is.
Miként reagáltak?
Nagyon figyelmesen hallgattak.
Az én tapasztalatom az, hogy a többi zsidó szervezet sem túl aktív e téren.
Amióta Magyarországon vagyok, igyekszem megismerni az itteni helyzetet, és megérteni, hogy mi történt itt az elmúlt tíz-tizenöt évben. Én persze végső soron mégiscsak kívülálló vagyok, még ha szívesen látnak is, és minden bizonnyal még jó pár évig itt is maradok. A megfigyelő kívülállása pedig néha előny, néha hátrány. Tehát: a rendszerváltás éveiben nagy volt a lelkesedés és az aktivitás. Remek idők voltak. A fergeteges tempóban azonban nem maradt idő a szervezetek és a szereplők közti feszültségek tisztázására és elsimítására. Így ma több energiát igényel a múlt ügyeinek elrendezése, mint a maiak és a jövendőbeliek számbavétele. Ez, ahogy én látom, sokakat elriaszt a közösségtől. Véleményem szerint a gondok jelentős része személyes jellegű – ez egyébként korántsem kizárólag magyar sajátosság. A zsidó vezetőket inkább a múlt revíziója, mintsem a jövő víziója foglalkoztatja. Márpedig ki követ egy olyan vezetőt, akinek nincsen ígéretes jövőképe?
Gadó János
Címkék:2004-09