Az identitásválasztás szabadsága alapjogom
A népszámlálással kapcsolatos körkérdésükre válaszolva két részre osztanám a problémát.
1. Ami a vallásra vonatkozó kérdést illeti, teljességgel felháborítónak tartom, hogy egy demokratikus köztársaságban, amelynek alkotmányos lényegéhez tartozik az állam és az egyház szétválasztása, ilyen kérdés egyáltalán szerepel a népszámlálási kérdőíven, függetlenül attól, hogy a kérdésre nem kötelező a válaszadás. Megítélésem szerint egy felvilágosult zsidónak, kereszténynek, bármilyen más vallásának vagy ateistának ezt a kérdést nem szabad megválaszolnia, sőt – amennyire lehetséges – protestálnia kell a számlálóbiztos előtt is, mivel ez ugyanolyan illetéktelen beavatkozás az állam részéről az állampolgár magánéletébe, mint ha például politikai meggyőződése vagy szexuális orientációja felől érdeklődnének.
Állampolgárként, nem pedig zsidóként tartom félelmetesnek a kérdést – és nem tudom másként magyarázni bekerülését, mint a katolikus egyháznak a jelenlegi kormánypolitikára gyakorolt befolyásával, nem véletlen, hogy a katolikus egyház nagyszabású médiahadjáratot indított népszerűségének növelésére, és azért, hogy minél többen vallják magukat katolikusnak a népszámláláson. Nem látom be, miért kellene a zsidó felekezet vezetőinek ezt az utat követnie, és olyan kérdés megválaszolására buzdítania híveit, ami ellenkezik a lelkiismereti szabadság és az alkotmányosság alapelveivel. Azt sem látom be, hogy miféle előnye származhat akármely egyháznak vagy felekezetnek abból, ha nagyobb számban vallják magukat híveiknek az állampolgárok. Hiszen a vallásra és egyéb lelkiismereti, illetve identitásra vonatkozó népszámlálási adatok semmilyen módon nem ellenőrizhetők, mindenki azt mond be, amit akar. Milyen alapon lehetne erre hivatkozva költségvetési többlettámogatást kérni? Hiszen a regisztrált tagok létszáma, illetve az egyház vagy felekezet által fenntartott közcélú intézmények (iskolák, kórházak) lehet az egyetlen kiindulópont az állami támogatás elnyeréséhez. Nem vonom kétségbe, hogy lehet propagandaértéke annak, hányán vallották magukat ilyen vagy olyan vallásúnak a népszámláláson, de tudjuk azt is, hogy az ilyen „kényes” adatokra való válasz mennyire „kurzusfüggő”. A kapott adatokat tehát semmiképpen nem tekinthetjük objektívnak.
2. Ami a nemzeti-etnikai önmeghatározást, illetve a zsidóságnak mint etnikai hovatartozásnak a „bevallását” illeti, ebben nem látok semmi kivetnivalót. Aki úgy gondolja, hogy etnikai értelemben is zsidó identitással rendelkezik, az véleményem szerint nyugodtan megteheti ezt – attól azért nem kell félnie, hogy ezen az alapon fogják őt majd diszkriminálni vagy akár újabb üldözésnek kitenni. Az ilyenfajta félelmeket történetileg érthetőnek és megmagyarázhatónak, de irracionálisnak tartom. A mai politikában és közéletben olykor fellépő nyílt vagy „kódolt” antiszemitizmus persze nagyon is riasztó, de ezen nemcsak zsidóként, hanem állampolgárként is – remélem, sok nem zsidó állampolgárral együtt – fel vagyok háborodva, mint ahogy a rasszizmus és a xenofóbia minden egyéb megnyilvánulását is botrányosnak kell minősítenünk. Nem gondolom azonban, hogy a zsidóknak jobban kell félniük a mai antiszemitizmustól, ha nyíltan vállalják zsidóságukat.
Más kérdés, hogy a nemzeti-etnikai önmeghatározás kérdése megosztja a zsidóságot Ez a vita már a rendszerváltás óta folyik, már régebben is felmerült a zsidóságnak mint etnikai kisebbségnek az elismertetése. A magam részéről azon az állásponton voltam és vagyok, hogy ez egy lehetséges út, de nem lehet normatívumként előírni, és szimbolikusan kirekeszteni a zsidóságból, aki nem így gondolkozik. Nem feltétlenül „asszimiláns” az, aki nem vállalja a nemzeti vagy etnikai önmeghatározást.
Az „asszimilációt” egyébként – ahogyan ma használjuk – üres kifejezésnek tartom, hiszen nem létezik teljes asszimiláció, legalább egy keskeny margó mindig megmarad, vagy ha nem, akkor az már a be- és felolvadás, az eltűnés, ekkor a probléma is megszűnik. A kérdés az, hogy hogyan, milyen mértékben és milyen áron alkalmazkodjék a zsidóság a „befogadó társadalomhoz”, annak nyelvéhez, kultúrájához, történeti tudatához, ideologikus és szimbolikus reprezentációihoz, a politikai hatalomhoz stb. Ilyen értelemben többféle „asszimiláció” van, a befogadó társadalomhoz való nyelvi, kulturális asszimiláció nem jelenti a történeti, ideológiai, vallási stb. asszimilációt, illetve a csoportidentitás feladását. Magam például történeti és csoportidentitásomat tekintve száz százalékig zsidónak tartom magam, politikailag száz százalékig magyarnak, hiszen ennek az országnak mint politikai nemzetnek vagyok a (választó)polgára, kulturálisan pedig kozmopolita vagyok, de nyelvileg és kulturálisan a meghatározó a magyarsághoz való tartozás, noha ennek a kultúrának – mint ahogy a zsidóének is – csak bizonyos szegmenseit vallom magaménak.
Mivel pedig az identitásválasztás szabadsága ugyancsak alapjogom, miért ne vallhatnám magamat „világpolgárnak” vagy legalábbis „európainak” a népszámláláson? Vagy – horribile dictu – „belgának”? Vagy, ha úgy tetszik, „egyébnek”? (Ami olyan, mint a rossz emlékezetű, de ma is létező „felekezeten kívüli”.)
De ennek, azt hiszem, nincs túl nagy jelentősége a népszámlálás kapcsán. Ki-ki akármit mond (vagy nem mond), amikor éppen rákérdeznek etnikai hovatartozására, a népszámlálás nem identitáskérdések eldöntésére való. Akárhányan is állítják magukról eme államigazgatási procedúra során, hogy a zsidó etnikai kisebbséghez tartoznak, nem hinném, hogy ez érdemben befolyásolná a zsidóság pszichés és jogi biztonságérzetét. Ez ugyanis a zsidóság belső viszonyain múlik, illetve azokon a társadalmi feltételeken, amelyeknek a zsidóság nem passzív elszenvedője, hanem alakítója is egyben.
Erős Ferenc
szociálpszichológus
Címkék:2001-02