Az ideál
Halála ötvenedik évfordulójára Bangha Béla írásműveiből közöl szemelvényes összeállítást a Hunnia című folyóirat. Az 1919-es ellenforradalomból született Horthy-rendszer egyik szellemi vezéralakjává lett jezsuita pátertől előbb filozófiai fejtegetéseket idéz „A magyar szellem önvédelme” alcímmel megjelenő időszaki kiadvány, majd művelődés- és sajtópolitikai, valamint publicisztikai írásaiból szedeget össze csokornyit.
Talán nem egyszerűsítjük le túlzottan Bangha Béla politikai örökségének a lényegét, ha a Hunniában közreadott terjedelmes idézetekből itt csak egy-egy mondatnyit citálunk. Bangha, aki nyájasan csak lélekmérgezőnek minősíti a liberális Est-lapokat, a polgári demokrata Világot és a szociáldemokrata Népszavát, felszólítja olvasóit: „Dobjuk ki tehát az áruló, korrupt, tisztességtelen sajtót és hozzuk be helyébe a katolikus sajtót.” A páter, aki szerint „a legnagyobb harcmező, amelyiken … a világnézeti csata eldől, a sajtó marad”, minden lapot zsidónak deklarál, amelyik csak leírja is Lenin nevét. Egy szociáldemokrata agitátornő tevékenységét és stílusát gúnyolva Bangha Béla „Hebron rózsáját” és fajának „háromezer esztendős vakmerőségét” emlegeti… 1918 magyar forradalmára utalva figyelmeztet: „Nincs nagyobb bűn a földön, mint a társadalmi béke felbomlasztása, az államrend megdöntése”, márpedig „ezt a legnagyobb bűnt követték el a destrukció napilapjai”.
A Hunnia rövid szerkesztői megjegyzéssel vezeti be a Banghától közölt szemelvényeket. Eszerint ez a „nagy felelősségtudatú magyar gondolkodó ma is megfontolásra ajánlható életművet” hagyott maga után. Nem kívánunk itt a néhai jezsuita filozófusi, politikusi és publicisztikai működésének általános minősítésével, sem Bangha emberi jellemzésével foglalkozni. Annyi azonban kétségtelen, és már a szemelvényekből kitűnik, hogy életműve csakugyan megfontolást érdemel. A magunk részéről e megfontolás alapján arra a véleményre jutunk, hogy a konzervatív, militáns politikai katolicizmus e személyisége a maga hevesen antiliberális és antiszemita mivoltában minden lehet, csak követésre méltó példa nem. Úgy látszik azonban, hogy a Hunnia (felelős szerkesztő: Szőcs Zoltán, felelős kiadó: Kunszabó Ferenc) a megfontolást más értelemben ajánlja: az elfogadás szinonimájaként. Erre következtethetünk a lap ugyanazon számának egy másik írásából, amelynek Kunszabó a szerzője.
„Gondolatok az óceán felett” című cikkében Bangháról ugyan említés sem történik, annál bővebben van szó „a kozmopoliták” és liberálisok bűneiről a magyar jelenkorban. És habár Kunszabó szemére veti „a Magyar Demokrata Fórum magját képező népi-nemzeti értelmiségi elitnek”, hogy nem veszi tudomásul: „a kozmopolitizmussal, akárcsak a kommunizmussal, nem megalkudni, hanem megharcolni kell”, a mai magyar sajtót ugyanazért és ugyanazon a hangon támadja, mint az MDF ún. mozgalmi szárnyának bizonyos ismert vezéralakjai. Kunszabó szerint „a szolgaságban nevelkedett magyar sajtó … nyíltan a kozmopolita liberalizmus, vagyis a szabad demokraták mellé áll, s naponta támadja nemtelenül a nemzeti irányt”.
Mondhatnánk erre azt, hogy mi közünk hozzá, a Szombat nem politikai lap, nem kell beleszólnunk a politikai pártok küzdelmeibe. Csakhogy a „mese rólunk szól”. Aligha véletlenül került a Hunnia egyazon számába Bangha Béla véleménye a „destruktív sajtóról” és Kunszabóé, aki szerint meg kellene törni annak a „szellemi maffiának” az erejét, mely „itt az utóbbi húsz évben kialakult, s nem csupán a bankéletet tartja kezében, hanem a tudományt, a kultúrát, de légióként a televíziót, rádiót és sajtót”.
Bangha Bélát a Hunnia jónak látta úgy idézni, hogy a zsidózások ki ne maradjanak. Kunszabó (ezúttal) nem zsidózik nyíltan, de aligha kétséges, mi a helyes olvasata sorainak. Összecseng ez Csurka István egynémely kitételével, amelyek meglehetős feltűnést, sőt széles körben felháborodást keltenek.
Világos, hogy mi nem az ideál és mi igen. Nem a „zsidó szociáldemokrácia” az eszménykép, nem a „rothadt és destruktív liberalizmus”. Az ideál a Csurka-Kunszabó páros, kiegészítve Bangha páterrel. Hunnia az ideál, egy „keresztényesített”, „nép-nemzeti” Hunnia, melyhez a Horthy-Magyarország közelebb áll, mint Európa.
De akár megkérdeznek róla bennünket, akár nem, a mi véleményünk erről az, hogy köszönjük, nem kérünk belőle.
G. Gy.
Címkék:1990-09