„Az EU politikusai palesztin-párti semlegesek” – Beszélgetés Tommy Lapid izraeli miniszterelnök-helyettessel
Mit válaszolnak az európai politikusok, ha felemlítik nekik, hogy a palesztin tankönyvekben az Izrael-ellenes uszítás európai pénzen folyik?
Európa nem egységes. Amikor én a magyar miniszterelnökkel és a külügyminiszterrel tárgyaltam, megállapítottuk ezt. Legnagyobb problémánk, hogy a franciák egyértelműen palesztinpártiak: minden lényeges kérdésben az ő álláspontjukat támogatják. Ezzel szemben az angol, a német és az olasz kormány – utóbbi Berlusconi óta – sokkal elfogadhatóbb nézeteket vall. Ezért mi óvatosan fogalmazunk, nem beszélünk „Európáról”. Nagyon reméljük, hogy azok a kelet-közép-európai államok, amelyek most az Európai Unióhoz csatlakoznak, és közelebb állnak az izraeli, mint a palesztin állásponthoz, kiegyensúlyozó szerepet töltenek majd be. Ez elsősorban Magyarországra vonatkozik, de Cseh- és Lengyelországra is. Ebből a szempontból mi örömmel fogadtuk, hogy Magyarország csatlakozik az unióhoz.
Kik azok az európai politikusok, akikkel a legjobban meg tudja értetni magát?
– Furcsa módon egy olyan ember, akivel nem akartam találkozni. Tony Blair ugyan követeli az amerikaiaktól, hogy gyakoroljanak nyomást Izraelre, ám az angol kormány mindemellett racionálisan viselkedik. A német kormány is. Joschka Fischerrel ugyan nem találkoztam, mert nem volt hajlandó eljönni kelet-jeruzsálemi irodámba, de általában értelmesen, józanul viszonyul a problémákhoz. Viszont súlyos nézeteltéréseink voltak belga politikusokkal: ismeretes, hogy egy belga bíróság vádat akart emelni Ariel Saron ellen. Ezzel szemben a holland politikusok hagyományosan barátságosabbak irántunk. Nem lehet tehát egységes Európáról beszélni.
És az Európai Unió képviselőivel tárgyalva milyenek a tapasztalataik?
Az unió hivatalos képviselői semlegesek. De mi már megtanultuk, hogy létezik palesztinpárti és Izrael-párti semlegesség. Ők az előbbi kategóriába tartoznak. Nem akarok senkit vádolni, nem akarom paranoiás módon azt állítani, hogy Európa üldöz bennünket, hiszen szoros kapcsolataink vannak Európával, amely Izraelt különleges gazdasági kedvezményekben részesíti. Tudományos téren együttműködünk, Európa a legnagyobb gazdasági partnerünk. Nem vagyunk Európa-ellenesek, csak azt szeretnénk, ha Európa a Közel-Kelet ügyében kiegyensúlyozottabb álláspontot foglalna el.
– Számos európai országban baloldali mozgalmak bojkottot hirdettek izraeli termékek ellen. Európai egyetemek bojkottra szólítottak fel izraeli társintézmények ellen. Komoly veszély ez Izraelre?
Nem. Ebből nem lett semmi. Ez a kezdeményezés nem ment át a gyakorlatba.
Volt olyan próbálkozás is, hogy a területekről származó árukat bojkottálják Európában.
Ennek kezdeményezője az izraeli szélsőbal volt. Időnként a vámnál valóban föltették a kérdést, hogy az adott áru honnan származik, de ezt nemigen lehet ellenőrizni, így ebből sem lett semmi. Az izraeli exportot ez nem befolyásolta. Sokkal nagyobb csapás volt számunkra a high tech piac összeomlása, mivel ennek aranya az exportban nálunk a legmagasabb a világon. A hatalmas izraeli gazdasági fellendülés teljesen a fejlett technika piacára alapult. Izrael volt az első a hagyományos iparágakból az új technikákba való átmenetben: a foglalkoztatottak között is nálunk volt a legmagasabb a fejlett technikában dolgozók aranya. Amikor a Nasdaq, a high tech cégek értékpapírjaival kereskedő New York-i tőzsde összeomlott, ez bennünket érintett a legsúlyosabban.
Gadó János
Címkék:2003-12