Az Engesztelőnap
Karl Abraham
Megjegyzések Reik Valláspszichológiai problémák című munkájához1
(Második rész)
Az Engesztelőnap az Ödipusz-komplexus ismertetőjegyeit viseli magán. Reik elemzése ennek elfogadásához vezetett bennünket. A szerző figyelmét azonban ismét fontos bizonyítékok kerülték el, amelyek nézetének helyességét támasztják alá. Kettőt kell ezek közül megemlítenünk, mivel ezek egyszersmind lehetővé teszik, hogy a szerző eredményeit kiegészítsük.
Megszoktuk, hogy mind az egyéni fantázia produktumaiban, mind a mítoszokban mindig két emberi vágykésztetést találjunk a legszorosabb közelségben, melyek az Oidipusz-törté- netet a legtisztább formában mutatják: a fiú vágyát az anya iránt, és erőszakos lázadását az apa ellen. Mármost ha Reikkel együtt az Engesztelőnap bevezető rítusát az Atyaisten elleni lázadás következményének tekintjük, akkor feltevésünk azzal nyerhetne jelentős mértékű igazolást, ha magában az ünnep rítusában az anyára vonatkozó incesztus tilalom megszegésére vonatkozóan is találnánk utalást. Ez pedig valóban így van! Az Engesztelőnap délutáni istentiszteletéhez tartozik a Leviticus 18. fejezetének felolvasása, azaz azé a fejezeté, mely az incesztus elleni részletes tilalmakat tartalmazza. Ez egy minden bizonnyal figyelemre méltó tény. Mivel pedig az Ödipusz-komplexus két fő részének közvetlen összetartozását a liturgiában még különösképpen hangsúlyozni kellett, az említett tóraolvasást Jónás próféta könyvének olvasása követi. A felszínes szemlélő számára azonban a belső összefüggés rejtve marad. Először pszichoanalitikus nézőpontból válik felismerhetővé. Jónás ellenáll Jahve nyílt parancsának, elmenekül előle, és ezzel hasonló cselekedetet hajt végre, mint amelyet a közösség az Engesztelőnap előestéjén a szövetség felbontása által elkövet. Elnyeli egy állat, élve jön elő, és olyan, mint egy bűnbánó, Istennek tetsző bűnös. Aki ismeri a mitológiából, hogy milyen elterjedt az az elképzelés, hogy Isten a gyermekeit felfalja, és hogy ez az elképzelés mennyire ellentétes a totem megölésével és elfogyasztásával, annak számára feltárul a rítus ezen részének mélyebb értelme is.
Az Engesztelőnap hagyományos felfogása szerint a vezeklő a nap előrehaladtával egyre bűntelenebbül áll Istene előtt. Ennek megfelelően a liturgia a nap vége felé válik a legünnepélyesebbé. Mármost estefelé zajlik egy szertartás, mely más napokon is a liturgia része. Ennek különleges helye, azaz az, hogy a délelőtti imából a délutáni imába helyezték át, nem jelentőség nélkül való. Ez az úgynevezett „papi áldás”. Tudniillik a közösség azon férfitagjai, akik eredetüket a papok (kohánim) törzséhez vezetik vissza, és ebből kifolyólag az ortodox zsidóságban a mai napig az istentiszteleti funkciók tekintetében bizonyos előjogokat élveznek. Áron papi áldásával áldják meg a gyülekezetét.
A „Sófárról” szóló tanulmányában Reik ennek megértéséhez nyújtott segítséget, azonban ismét elkerülte a figyelmét az, hogy értékes anyagot hagyott az út mentén heverni. Szabadjon itt azt az észrevételt megtennünk, hogy ez a második, a zsidóság rítusával foglakozó cikk határozottan felülmúlja az előzőt abban, ahogy problémát következetesen végigviszi. A mózesi monoteizmust a primitív totemizmusra vezeti vissza. A kitűnő problémafelvetés és kivitelezés méltán váltja ki csodálatunkat. Ezekből a fejtegetésekből átveszünk néhány szükséges eredményt, mely a zsidó vallás totemisztikus előstádiumát, és a papi méltóság előtörténetét érinti.
Már említettük, hogy a zsidóság előtörténetében két állatról mutatható ki, hogy totemként szerepeltek: a bikáról és a kosról. A sófár, azaz egy kosszarv, még a jelenlegi kultuszban is használatos. Reik meggyőző érvelése szerint, melyre itt külön nem térhetünk ki, ennek a szarvnak a megfújása a totem hangjára való emlékeztetésnek tekinthető. Az egyébként dallamtalan hangzás, mely a legnagyobb ünnepeken gyülekezésre hívó hangként szól az imádkozókhoz, azért hat olyan félelmetesen, mert Isten saját hangját képviseli. Jellemző a szigorúan hívők körében betartott szokás, mely szerint a sófárt fújóra nem szabad ránézni. Őt figyelni éppoly tilos és veszedelmes, mintha valaki magát Istent nézné. Ezt az előírást azért említem meg különösképpen, mert hamarosan még a segítségünkre lesz. A sófár fújásával megbízott személy feladata az is, hogy a totemet utánozza. Ezzel bizonyos értelemben Istenhez válik hasonlatossá. Ugyanez érvényes a papi rétegre más kultuszokban. Amennyiben a pap feladata ezen felül az áldozati hús elfogyasztása, úgy a totemmel való azonossága ezáltal mindig újra kinyilváníttatik. A totemkultuszokban a papok azzal utánozzák a totemet, hogy a tisztelt állat bőrébe burkolóznak, mozdulatait utánozzák. Ezekben a szokásokban a papok totemmel való azonossága hol nyíltabb, hol burkoltabb formában fejeződik ki.
A papi áldás szertartása egyedi módon végrehajtandó meghatározott előírásokat tartalmaz, melyeket most már módunkban áll megérteni. A „papok” (kohanim) teljesen beburkolóznak az imaköpenybe, ezáltal a fejüket is betakarják. Így, a közösség tekintete elől teljesen elrejtőzve, emelik áldásra kezeiket. A szertartás pedig erre egy különleges kéztartást ír elő, melynek jelentése tudtommal eddig nem nyert kielégítő magyarázatot. A negyedik és az ötödik ujjat a másik háromtól külön kell választani, és az egész szertartás alatt ebben a kényszeredett tartásban kell hagyni. Hogy ennek a kéztartásnak milyen nagy jelentőséget tulajdonítottak az abból is látható, hogy a rítus előírása szerint minden „pap” sírkövére, papi tisztének jeleként, két, ebben a karakteres kéztartásban ábrázolt kezet kell vésni. Ha az ember belegondol abba, hogy a zsidóság egyébként milyen határozottan kerüli a képi ábrázolást, akkor ez a kivétel különösen figyelemreméltóvá válik.
Találkozhatunk-e bárhol olyan fogalommal, mely e figyelemre méltó előírás magyarázatában segítségünkre lehet? Igennel válaszolhatjuk meg ezt a kérdést, és érdeklődésünket olyan meghatározott rituális előírások felé fordíthatjuk, melyek maguk is még magyarázatra szorulnak. A Leviticus 11. fejezete azon állatokra vonatkozó törvényeket tartalmazza, melyek fogyasztása engedélyezett vagy tiltott. („Mindazt, a minek hasadt a körme, és egészen kettéhasadt körme van, és kérődző a barmok közt, megehetitek. De a kérődzők és a hasadt körműek közül ne egyétek meg ezeket: A tevét, mert az kérődző ugyan, de nincs hasadt körme; tisztátalan ez néktek. A hörcsököt, mert kérődző ugyan, de nem hasadt a körme; tisztátalan ez néktek. A nyulat, mert kérődző ugyan, de nem hasadt a körme; tisztátalan ez néktek. És a disznót, mert hasadt körmű ugyan és egészen kettéhasadt körme van, de nem kérődzik; tisztátalan ez néktek.”)2 A kevés engedélyezett négylábú, párosujjú patás állat között – gyakorlatilag csak a szarvasmarha, a birka és a kecske jön szóba – találjuk a mindkét, általunk totemként ismert állatot: a bikát és a kost. Ebben az a figyelemre méltó, hogy emberi fogyasztásra szinte pusztán csak a totemállatok engedélyezettek, míg a primitív kultúrákban a legtöbb esetben szigorúan tilos a totemként tisztelt állatot elfogyasztani. Ezt a tilalmat csak kivételes alkalmakkor helyezik hatályon kívül. Ez esetben az ellentétbe fordítás sajátos folyamatát kell feltételeznünk, melynek pontos vizsgálata egy későbbi, az étkezési rituálékkal foglalkozó pszichoanalitikus vizsgálódás tárgya kell, hogy legyen.3 Az említett állatokra nemcsak az a jellemző, hogy szinte egyedül csak ezek engedélyezettek a fogyasztásra, hanem az is, hogy a négylábúak közül éppen ezek szerepelnek áldozati állatokként. Emlékezzünk csak vissza, hogy a legtöbb kultuszban a legünnepélyesebb szertartás abban áll, hogy a pap a totem bőrébe burkolózik, és a totem magatartását utánozza! Így megkockáztathatjuk azt a következtetést, hogy a papi áldásnál a kohénok (papok) az ujjak szétválasztásával a totem (a kos) hasadt patáját utánozzák. A fehér gyapjúból készült imaköpeny a kos bőrének helyettesítésére való. A kohénok tehát ezen a szertartáson a totemhez, és ezáltal Istenhez hasonlatosak. Még azt is hozzátehetjük, hogy miként a sófárfújásnál, úgy a papi áldásnál is előírás, hogy a tekintetet el kell fordítani. Szükségképpen tehát a papi áldásban, éppúgy mint a sofárfújásban, egy totemisztikus szertartásra kell ráismernünk. Miként a primitív kultúrákban a totemet először megölik és elfogyasztják, ezután azonban ünnepélyes szertartás keretei között utánozzák, és ezáltal a hívők azonosulnak vele, éppígy történik ez a vizsgálatunk tárgyát képező rítusban is. Csak itt két részletben zajlik a cselekvés: A totemétkezés, vagyis annak intellektuális megfelelője, a Kol Nidré, az Engesztelőnap előestéjén; az utánozás szertartása az ünnep estéjén, mikor azt kell hangsúlyozni, hogy a közösség Istenével egységben van.
Reik felfogása arról, hogy a Kol Nidré a szövetség feloldását jelenti, az Engesztelőnap liturgiájának vége felé még egy megerősítést nyer. Ez számunkra is különösen érdekes lehet. Az ünnepi záróima (Neila) azzal végződik, hogy az imádkozok hitet tesznek Istenüknek. Az előimádkozó háromszor mondja a „Semát” (a Halljad Izraelt!”), a közösség pedig háromszor ismétli.4 Egy következő, háromszor megismételt mondás után következik a hitvallás hangsúlyos megismétlése hétszer: „Jahve az Isten!” Ezzel zárul a nap liturgiája. A vezeklés napjának kezdetén tehát a fogadalmak – pontosabban szólva: a Jahvéval kötött szövetség – hitszegő feloldása áll; a végén pedig a legnagyobb hangsúllyal kerül kimondásra az, hogy a közösség elismeri az ő hatalmát és egységét. Ezzel a szövetség a legünnepélyesebb formában lép ismét érvénybe, a közösség megbékül Jahvével. Az Engesztelőünnep legmélyebb értelme ismét napvilágra kerül: a megölt Atyaistent a fiúk ismét elismerik, ő pedig ismét magára vállalja gyermekei iránti kötelezettségeit.
Véleményem szerint, elsősorban azzal kritizálhatjuk Reik Kol Nidrével kapcsolatos elméletét, hogy a szerző pszichoanalitikus eszközökkel a Kol Nidrét izoláltan elemezte ahelyett, hogy az Engesztelőnap több más szertartásával összefüggésben tárgyalta volna. A pszichoanalitikus tapasztalat arra tanít bennünket, hogy azok a pszichológiai jelenségek, melyek egymás szoros szomszédságában találhatók, mindig egy mélyebb, ok-okozati és belső kapcsolatban is állnak. Ezt a tapasztalatot mindig mérlegelnünk kell, akár a pszichoanalízis orvosi-gyakorlati, akár tisztán tudományos alkalmazásáról van szó. Ha ezt a meglátást a jelenlegi vizsgálódásunkban is hasznosítani akarjuk, miként azt a korábbiakban már röviden megtettük, akkor az évenként megrendezésre kerülő Engesztelőünnep intézménye teljesen érthetővé válik. A Jahvéval megkötött szövetség, mely bővelkedik ösztönkorlátozó rendelkezésekben, olyan nyomással nehezedett mindenre, hogy viselni ezt csak úgy lehetett, ha a szövetséget bizonyos időközönként feloldották. Ennek szabályozását azonban az egyéni önkény hatóköréből ki kellett vonni. Mindenki által vállalt közös felelőséggel a Britet évenként egyszer feloldották, a lázadó ösztönök gyors kielégítése után azonban újra megkötötték. E nélkül az új megerősítés nélkül, mely azonban csak a szövetséggel ellenséges tendenciák lereagálása után léphetett életbe, a szövetség nem volt védett a kívülről és belülről érkező fenyegetésekkel szemben. Így jött létre az Engesztelőnap, melynek liturgiája a Kol Nidré mély, súlyos bűnről árulkodó hangzásával kezdődik, hogy Isten egységének fennhangon történő kinyilvánításával végződjön.
Fordította: Schmelowszky Ágoston
Jegyzetek
A fordítás a következő kiadás alapján készült: „Der Versöhnungstag: Bemerkungen zu Reiks „Probleme der Religionspsychologie” In Karl Abraham, Psychoanalytische Studien vol. 2. 360-372. (Giessen: Psychosozial Verlag, 1999). Helyenként figyelembe vettem a francia fordítást: „Le jour du Grand Pardon: Remarques sur l’ouvrage de Reik: „Problémes de psychologie religieuse” in Dr. Karl Abraham, Psychanatyse et culture 163-177. (Paris: Payot, n.d.). Az alább olvasható lábjegyzetek tőlem származnak (a ford.).
A következő kiadás alapján idéztem: Szent Biblia azaz Istennek Ó és Új Testámentomában foglaltatott egész Szent írás, ford. Károli Gáspár (Budapest: Magyar Bibliatanács, 1984). (A régies helyesírást meghagytam.)
A mű nem készült el. Az „ellentétbe fordítás” pszichoanalitikus terminus. Arról a lelki működésről van szó, mikor valaki számára egy érzés nem elfogadható, és ezért annak ellentétét éli át. Például „halottról jót vagy semmit!’’, mert hogy is nézne ki, ha egy olyan emberre haragudnánk, aki már védekezni sem tud.
4 Egyszer kell mondani. Abraham vagy téved, vagy egy helyi szokást vesz alapul.
Címkék:2005-12