Az Engesztelőnap
Megjegyzések Reik Valláspszichológiai problémák című munkájához1
Folyóiratunk olvasói számára ismertek Reik korábbi tanulmányai a „Couvadéról” [ 1914] és a „Pubertásrítusokról” [1915-16].2 Ezeket a szerző két további, eddig kiadatlan dolgozatával együtt – melyek címe Kol Nidré [ 1919] és A sófár [1919] – egy kötetben megjelentette. Ez a könyv a Valláspszichológiai problémák (1. rész) címet viseli. Az új – gondos szakirodalom- és forráskutatással megalapozott – tanulmányokban Reik a pszichoanalízis tudományának eszköztárát meglepő sikerrel alkalmazza a vallási rítus két sokat vitatott kérdésében. A következő oldalakon Reik kitűnő tanulmányaira fordítanánk a figyelmet, ugyanakkor azonban a szerző eredményeit illetően számos szükségesnek tűnő kiegészítéssel és kritikai megjegyzéssel élnénk, ezáltal járulva hozzá a zsidó Engesztelőnap és a hozzá kapcsolódó rítusok pszichoanalitikus megértéséhez.
A Kol Nidré formula, mely az Engesztelőnap kezdetén, azaz az esti istentisztelet bevezetőjeként ünnepélyes keretek között kerül előadásra, a fogadalmak, önkorlátozások, átkok, eskük és egyéb kötelezettségek előzetes – a jelentől a következő Engesztelőnapig tartó – hatályon kívül helyezését tartalmazza. A formula értelmét gyakran félre szokták érteni, kielégítő magyarázata pedig még nem született. Kibékíthetetlen ellentétben áll azzal, ahogyan a zsidóság az esküvel vállalt kötelezettségekhez viszonyul. Azért, hogy ezt az ellentétet érthetővé tegye, Reik az eskü történeti fejlődését vizsgálja, és arra a megállapításra jut, hogy az eskü ősformája az úgynevezett brit. Ez egyfajta szövetség, ahogy az például Jahve és az ősatyák között megköttetett. Isten részéről ez a szövetség a gyermekei védelmére vonatkozó kötelezettséget tartalmazza. Ez utóbbiaknak pedig le kell mondaniuk bármiféle merényletről, melyet az Atyaisten ellen elkövetnének. Ez a szövetséges viszony azzal az érzésvilággal magyarázható, mely a primitív emberi közösségekben a saját – valójában az apával egyenértékű – totemmel kapcsolatban megnyilvánul. Reik itt támaszkodik Freud felfogására, aki a vallás eredetét abban a bűntudatban látja, mely az „ősbűnből” fakad, azaz abból, hogy a testvérhorda meggyilkolta az apát. Kifejti továbbá, hogy miként kerül az Atyaisten elleni lázadás fokozatosan elfojtás alá, és hogy miként bukkan fel mégis elég gyakran az emberi kultúra fejlődése során. Ennek megfelelően az ószövetségi elbeszélés is tele van olyan történetekkel, melyek Isten népének a bálványimádásba történő visszaeséséről szólnak. A Jahvétől való elpártolás és a hozzá való visszatérés örök váltakozása mutatja a legvilágosabban azt az ambivalenciát, melyet a néplélek az atyai Isten iránt érzett. Későbbi korokban nagyobb elpártolás már nem történt. A nép szívósan és kitartóan ragaszkodott Istenéhez; csak egyének vagy kisebb csoportok váltak hűtlenné kényszerítő vagy csábító körülmények hatására. A zsidó vallás követőitől a szövetség iránti rendkívüli mértékű odaadást és hűséget követelte meg, sőt ezek az elvárások az állandóan szaporodó szabályok következtében egyre csak nőttek. A kényszerneurózis tünettanára emlékeztető módon védték nemzedékről nemzedékre az áthágás lehetőségétől a vallási határozatokat, mindig újabb – túlzó lelkiismeretességben fogant – rendelkezésekkel.3 A Talmud lezárását követő időszakban jelentkezett az a tendencia, mely minden döntésszabadságot fogadalmakkal és önkorlátozásokkal kívánt felszámolni. Feltételezhetjük, hogy e fogadalmak terhe és az aszkézis okozta kín egyfajta reakciót váltott ki.
Reik tanulmánya szerint épp egy ilyen reakciót ismerhetünk fel a Kol Nidré formulában, mely arra irányul, hogy egy évre előre minden fogadalom hatályon kívül helyeztessék.
Továbbá Reik azt kívánja bizonyítani, hogy bár szó szerint a Kol Nidré az önsanyargató fogadalmak összes lehetséges formája ellen irányul, valójában – azaz a szavak mélyén rejlő tudattalan tartalom alapján – az Istennel kötött szövetséget célozza radikális formában, azt akarja feloldani, semmissé tenni. Tendenciájában tehát hasonló az ősbűnhöz, melyet a horda az Atyaistennel szemben elkövetett. Reik, aki igen találóan hasonlítja össze ezt a vallási jelenséget a kényszerneurózis tünettanával, ezen a ponton hozzáfűzhette volna, hogy a neurotikus kényszergondolatok véghez nem vitt, tilos cselekvésekéi helyettesítenek. Ez, ha a szerző meggyőző érvelését követjük, a legteljesebb mértékben a Kol Nidrére is áll. A kényszerneurózissal való további analógiára utal az érzelmi ambivalencia, ahogy az a Kol Nidréből kikövetkeztethető. A dallam és az előadás mód valódi bűnbánat hangján szól, mely szemben áll a lázító, szövetséget megtagadó tendenciával. Reik a Kol Nidré formulát egyenesen a nép kényszerneurózisának tekinti, teljesen egyenértékűnek azokkal a formulákkal, melyeket az ebben a neurózisban szenvedők az elfogadhatatlan ösztönkésztetések elhárítására hoznak létre.
Azért, hogy a Kol Nidré lényegét áttekinthetővé tegye, Reik a szövetségi rítus legrégebbi formájához nyúl vissza. Hivatkozva Robertson Smithre és más szerzőkre, továbbá felhasználva az idevágó kutatási eredményeket bemutatja, hogyan épült fel az ősi szertartás, az áldozati állat – azaz a totem – megöléséből, szétosztásából és elfogyasztásából. Úgy gondolja, hogy azt, hogy a Kol Nidré ilyen primitív szokásokból ered, melyekben – Freud elemzése szerint – az apa elleni erőszakos tendencia bűnbánó indíttatásokkal párosul, nagymértékben igazolta. Furcsamód elkerülte figyelmét az, hogy feltevését további erősebb bizonyítékokkal megtámogassa. Pedig az Engesztelőnap rítusában a legfrappánsabb módon ismerhető fel a kapcsolat a totemvacsora primitív szertartása és a Kol Nidré között. Tudniillik a szerző, aki egyébként a rítus pszichológiájának oly sikeresen utánajárt, megelégedett azzal, hogy a Kol Nidré és a közvetlenül utána következő ima belső összefüggését bizonyítsa, azt azonban elmulasztotta – ha szabad így fogalmaznom -, hogy a Kol Nidré tágabb környezetét is a vizsgálat tárgyává tegye.
Az ünnep előestéjén, azaz néhány órával a Kol Nidré ima előtt, szigorú előírások szerint egy szertartás történik, mely az ősi áldozati kultusz maradványa. Arról van szó, hogy bűnáldozatnak a férfiak egy kakast, a nők egy tyúkot vesznek. Az állat lábait összekötözik, és egy formula elmondása közben háromszor a bűnbánó feje fölött megforgatják. A szavak közel úgy hatnak, mint egy ráolvasás. A formula tartalmilag a következő: „Ez az én bűnáldozatom, ez az én helyettesítőm, ennek a kakasnak kell helyettem a halálba mennie.”4 Az áldozati állatot a háromszori forgatás szertartása után az undor gesztusával félredobják, később aztán levágják, és családi körben elfogyasztják. Először is, nem kívánok foglalkozni azzal a kérdéssel, miért lép itt a kakas a négylábú áldozati állat helyébe. Vizsgálódásunk szempontjából a bemutatott folyamat bír jelentőséggel és legfőképpen az a körülmény, hogy a formula szövege szerint az állat magát az áldozatot bemutató személyt képviseli. Az áldozatot bemutató személy és a totem azonossága valójában bizonyítható más hasonló kultuszok esetében is. A következőt mondhatjuk tehát: Az Engesztelés ünnepének kezdete előtt, annak bevezetéseként, ősi szokás szerint minden háznál totemlakomát tartanak, és ezzel az „ősbűnt” minden évben megismétlik. A hivatalos áldozati kultusz eltörlése óta a szertartást nem végezheti az egész közösség, menedékre lelt azonban a családi kultuszban. Ennek oka abban rejlik, hogy ez a szertartás képes ellentétes érzelmi indíttatásokat egy időben kifejezni. Ez emlékeztethet bennünket arra a gyakori megfigyelésre, hogy a pogány ősidőből származó különféle vallási nézetek, szokások, melyeket az adott korszak uralkodó vallási vezetői már régen hatályon kívül helyeztek, valamilyen formában továbbélnek a népszokásokban és a babonákban.
Közbeszúrhatunk itt egy megjegyzést a kakassal, mint áldozati állattal kapcsolatban. A különböző kultuszokban általában a totem a legfőbb áldozati állat. Amint Reik azt a következő tanulmányában (a sófárról szólóban) kimutatja, a zsidóság őstörténetében két totemállatot találunk, a kost és a bikát. Ezek a Leviticus áldozati előírásai szerint valóban a legfontosabb áldozati állatokként szerepelnek. Ugyanabban a könyvben azonban már megtalálható az az előírás, mely szerint személyes jellegű, különféle alkalmakra elrendelt áldozatnak szárnyast kell venni. Praktikus-gazdasági szempontok alapján nagyon nem volt tanácsos minden személyes jellegű áldozathoz értékes négylábú állatot használni.
Az említett étkezéstől a következő napnyugtáig az étel és az ital élvezete teljesen tilos. Más szóval: a tilalom jegyét sajátosan magán viselő étkezéshez közvetlenül kapcsolódik egy hosszan tartó böjt. Most válik érthetővé, miért éppen az ételtől való teljes tartózkodás jelenti a vezeklés alkalmas formáját. Hagyományosan a böjt egyfajta önfeláldozásnak tekinthető, mely etikai szempontból alapvető előrelépést jelent egy ártatlan állat levágásához képest. Önfeláldozásról van hát szó; benne van a totem megölése és elfogyasztása miatti önbüntetés hasonlóképpen ahhoz, amint például a neurotikus reakcióképzés esetében egy elfojtott agresszív ösztön helyére egy önkínzó cselekedet lép.
Az otthoni étkezés után a közösség összes tagja ünnepi istentiszteletre megy. Ami most történik – ha Reik magyarázatát vesszük alapul – az nem más, mint az ősbűn ismételt végrehajtása, ez alkalommal közösségileg mindenki által, és a közös felelősség terhe alatt. Azonban nem cselekedetben, hanem – teljesen a kényszerneurózis mintájára – gondolatban, formalizált szavak segítségével. A totem megölésének helyére az Atyaistennel kötött szövetség intellektuális feloldása kerül. Még egy kísérő szertartást kell megvizsgálnunk. Ősi rítus szerint a közösség két legidősebb tagja előlép, és ünnepélyes-formális módon engedélyt ad a Kol Nidré elmondására. Sehol a liturgiában egyébként nem fordul elő ez a szokás. Az Engesztelőnap folyamán minden előimádkozónak, mielőtt a liturgiából ráeső részt elkezdené, egy hosszú, csak az ő számára kijelölt imát kell elmondania. Csakis az előeste istentiszteletén zaj lik ez különleges módon. Ekkor az előimádkozó nem Isten segítségét kéri hivatala betöltéséhez, hanem a vének hagyják jóvá működését. Ebben egy másfajta szellemiség fejeződik ki, a gyülekezet saját egyéni felelőssége. Ezután énekli az előimádkozó a Kol Nidrét háromszor, amint ez a liturgia formális részeinél gyakran történni szokott, egyre erősödő hangon.
Tehát az otthonra előírt szertartást, mely a totem feláldozásának és elfogyasztásának felel meg, és a közös istentiszteletre előírt szertartást, mely a fogadalmak feloldását célozza, közvetlenül egymás után találjuk, mely a kettő közötti belső összefüggésre enged következtetni. Reik felfogása ezzel egy fontos támasztékot nyer. De kutakodásunk még messzebbre vezet.
A Reik által felvetett és csak bátortalanul megválaszolt kérdés, hogy miért tolódott a Kol Nidré a liturgián kívülre, nevezetesen az istentisztelet elejére, most magától nyer teljesen kielégítő magyarázatot. A Kol Nidré az Atyaistennel szemben elkövetett erőszakos túlkapást helyettesíti, a totemlakomát, melyhez a nagy vezeklés kapcsolódik, és ezért ez utóbbit szükségképpen megelőzi.
Érdemes ennél az összefüggésnél egy kicsit hosszabban elidőzni. Máshonnan is ismerünk arra vonatkozó példákat, hogy a vezeklés és önkorlátozás időszakát egy túlkapás előzi meg. Gondolhatunk itt a karneválra és az azt követő böjti időszakra. De ismét hatásosabban szemlélteti a tényállást némely neurotikus. Egy ilyen páciensem gyermekkora óta abban a kényszerben szenvedett, hogy épp olyan önkorlátozásokat vállalt magára, melyek betartása korábbi tapasztalatai szerint felettébb nehezére estek. Leginkább mindenfajta szexuális tevékenységtől való önmegtartóztatásra tett fogadalmat. Hosszabb vagy rövidebb idő után mindig újból kísértésbe esett. Mihelyt azonban elhatározásának szigorú betartásán a legkisebbet is vétett volna, a páciens kényszeresen vad túlkapásba hajszolta magát, mellyel az önkorlátozás tervét alapjaiban semmisítette meg. Miután az ösztön kitombolta magát megbánás következett, bűnbánat, és a neurotikus lélekre oly jellemző elhatározás, hogy „új életet” kezd. Azonban ennek az elhatározásnak is ugyanaz lett a sorsa, mint a korábbinak.
A folyamatot még egy, a patológiából származó további példán szeretném bemutatni. Egy asszony szokatlanul súlyos tisztasági kényszertől szenvedett. Meghatározott időközönként új fent aprólékosan kitakarította lakhelyét. A tevékenység minden alkalommal egy komód leporolásában érte el csúcspontját, melyben a fehér ágyneműt tartotta. Egy egész délelőttöt szánt erre a célra, hogy minden porszemet a fiókok sarkaiból és az ágyneműkből eltávolítson. A páciens egy fehér papírra gyűjtötte szorgosan az összes porszemet. Végül úgy tűnt, hogy a takarítás fáradtságos művelete véget ért. Tisztaság lett, mely, bár a tudatban kényszeres erővel uralkodó tendenciának eleget tett, az elfojtott ellentétes tendencia számára azonban elviselhetetlen volt. És így egy szempillantás alatt, épp mikor a legteljesebb tisztaság köszöntött be, egy váratlan ellenimpulzus tört elő: a páciens egy gyors kézmozdulattal lelökte a papírt, és a gondosan összegyűjtött kosz ismét a régi helyre került. Szorongás és depresszió következett; ezek a tisztaságra vonatkozó újabb elhatározásokat hívtak életre, melyek különféle fogadalmak által nyertek megerősítést. És így kezdődött újból a ciklus anélkül, hogy bármiféle végállapot belátható lett volna.
Az ilyen neurotikusok ösztöneik iránti ambivalenciája hasonló ahhoz, amit Reik a Kol Nidrével kapcsolatban meggyőzően bizonyított. Reikkel együtt emlékeztetnék arra, hogy a zsidóságban a kényszerneurotikus viselkedéssel analóg tendenciát jelentett az, hogy minden vallási törvényt még erősebb, még részletesebb védő rendelkezésekkel biztosítottak. A Kol Nidré ismétlődő törekvés arra, hogy e kényszer terhe alól egy egyszeri erőszakos cselekedet által megszabaduljunk. A túlkapásra vezeklésnek, és a szövetség újbóli megkötésének kellett következnie.
A Kol Nidrének ez az értelmezése talán keletkezésének pontosabb felderítéséhez is segítséget nyújthat. Vegyük csak egyszer szó szerint a Kol Nidré szövegét! Minden önként vállalt fogadalmat eltöröl, melyet az imádkozó egy év leforgása alatt magára vehet. Ha a kényszerneurotikus példáját vesszük alapul, le kell vonnunk a következtetést: a formula csak olyan időszakban keletkezhetett, amelyben az a tendencia, hogy az életet fogadalmakkal és önkorlátozásokkal minden irányban leszűkítsék és elszegényítsék, még a legtürelmesebbek tűrőképességét is meghaladta. Talán megállapítható, mely időszakban érte el ez a tendencia a csúcspontját. A szöveg arámi nyelvezete is utalhat a keletkezés pontos idejére. Ennek meghatározása azonban nem a pszichoanalitikus feladata. Itt csak azt állapíthatjuk meg, hogy egy ilyen formula csak abban a korszakban keletkezhet, amikor kényszeres önkorlátozások azzal az indíttatással párosulnak, hogy a bilincsektől megszabaduljanak.
Mármost a Kol Nidré „másodlagos átdolgozás” jelét is mutatja, melyet Reik is hangsúlyozott.5 Ezzel az elfojtás további útja válik felismerhetővé. Az arámi szövegben található héber betoldásra gondolok: „Ettől az Engesztelőnaptól a következő Engesztelőnapig [legyen] jóra számunkra.”6 Bizonyítható, hogy korábban a fogadalmak utólagosan, az elmúlt évre vonatkozóan váltak semmissé. Ez mellesleg a Kol Nidré formula szövegéből is egyenesen következik. Az ebben összezsúfolt összes igealak, mely a fogadalomra vonatkozik, nyelvtanilag múlt időben található. A héber betoldás, mely a jövő időre vonatkozik, a pontosabb megfigyelő számára szinte idegen testként hat a környezetében. A semmissé nyilvánítás utólagos és megelőlegezett formája között kétségtelenül van egy nem elhanyagolható pszichológiai különbség. Figyelembe véve az eskük általánosan szent jellegét, az előbbi a kötelezettség rosszindulatú eltaszításának hat; az utóbbi inkább olyan, mint egy megelőző rendszabály, mely a pszichoanalitikust a kényszerneurotikusnál megfigyelhető hasonló elkerülésekre emlékezteti.7
Fordította: Schmelowszky Ágoston
(A tanulmány befejező részét következő számunkban közöljük)
Jegyzetek
-
A fordítás a következő kiadás alapján készült: „Der Versöhnungstag: Bemerkungen zu Reiks „Probleme der Religionspsychologie” in Karl Abraham, Psychoanalytische Studien vol. 2. 360-372. (Giessen: Psychosozial Verlag, 1999). Helyenként figyelembe vettem a francia fordítást: „Le jour du Grand Pardon: Remarques sur l’ouvrage de Reik: „Problemes de psychologie religieuse” in Dr. Karl Abraham, Psychanalyse et culture 163-177. (Paris: Payot, n.d.). Az alább olvasható lábjegyzetek tőlem származnak (a törd.).
-
A szóban forgó folyóirat, ahol a tanulmány először megjelent, az Imago (VI, 1), 80-90.
-
A neurózis kategória a jelenlegi nozológiai rendszerekből hiányzik, a pszichoanalízis fogalomtárának azonban továbbra is nélkülözhetetlen eszköze. A lelki megbetegedések azon spektrumát értjük alatta, melyben a realitáshoz való viszony alapvetően intakt, tehát ez áll a legközelebb az „egészségeshez”.
-
A formula a maga teljességében így hangzik: „Ez a kiváltásom, ez a helyettesem, ez az engesztelésem. Ez a kakas halálba megy, én pedig jó, hosszú életbe és békességbe lépek és megyek.”
-
A „másodlagos átdolgozás” pszichoanalitikus terminus. Sigmund Freud eredetileg az álommunkával kapcsolatban fogalmazza meg, később egyéb, pszichopatológiai jelenségekre is kiterjeszti. Az elme olyan működését értjük alatta, mely végső soron lehetővé teszi, hogy bizonyos tudattalan impulzusok a tudat számára is megjelenjenek. A másodlagos átdolgozás által a tudattalan impulzus új összefüggésbe kerül, ezzel válik a tudat számára emészthetővé, azaz tudatossá. Itt a „másodlagos átdolgozás” – amint azt az idéző jel is mutatja – átvitt értelemben értendő: Bár a héber betoldás új összefüggésbe helyezi az arámi szöveget, jobban összhangba hozza a szerző által elemzett tudattalan motivációval, azonban mégsem úgy viszonyul hozzá, mint a tudatos tartalom a tudattalanhoz.
-
Az Abraham által használt német fordítás nem teljesen pontos. Inkább az eredetiből fordítottam, mely – potenciálisan – még inkább alátámasztja a szerző állításait.
7 Érdemes felfigyelnünk arra, hogy az Engesztelőnappal foglalkozó Misna traktátus elutasítja a Kol Nidré elemzett héber betoldásában benne rejlő lehetőséget (Joma, 8, 9): „Aki azt mondja: ‘vétkezem és megtérek, vétkezem és megtérek’ – nem adatik meg neki, hogy megtérjen; ‘vétkezem és az Engesztelőnap engesztelést hoz’ – az Engesztelőnap nem hoz engesztelést [számára].”
Címkék:2005-11