Az emlékezés tájain: – Chagall kiállítás Budapesten
Külföldi útjaim során sikerült eljutnom a párizsi Pompidou Központba éppúgy, mint Nizzában a Nemzeti Múzeum Marc Chagall termeibe – ahonnan a mostani, budapesti kiállítás anyagának egy része érkezett. Zürichben megcsodáltam a gótikus Fraumünster románkori szentélyének monumentális üvegablakait, amelyeket Chagall tervezett biblikus motívumokkal. A hazai közönség többségéhez hasonlóan volt szerencsém látni a budapesti Műcsarnok 1972-es Chagall- kiállítását is. Mégis azt állítom: érdemes felkeresni a budapesti Zsidó Múzeumban október 14-ig látható vendégtárlatot, hiszen „Az emlékezés tájain” címmel összehozott kollekció a család tulajdonából olyan műveket is bemutat, amelyeket eddig sohasem láthattunk eredetiben, sőt, talán reprodukcióban sem.
Ez utóbbi vonulat a legrégebbi is egyben, így – rendhagyó módon – a legutolsó teremben, a kisméretű grafikák között kezdtem a nézelődést. A szülőváros orosz-zsidó tradícióit megörökítő ceruza- és tusrajzok, akvarellek és temperák még barnás csomagolópapírra készültek, és ugyanilyen egyszerű technika, igénytelen alapanyag jellemzi a vityebszki periódus családi jeleneteit is. Már 1908-ben felbukkant az első hegedűs szakállas alakja – igaz, hogy még nem a háztetőn táncolva, hanem hokedlin ülve a konyha sarkában, a petróleumlámpa aranyló fénykörében. Az 1911-es ciklusban az apa ősének képmása alatt majszolja kenyerét, a sokalakos, tágas ebédlőt a cserépkályha és a duruzsoló szamovár varázsolja otthonossá. A szatócsbolt fő motívuma az előtérben – mint az igazságosság jelképe – a függőmérleg, a krájzleráj ajtajában szülei meghitten integetnek egymásnak a muskátlis ablakok előtt. A havas utcán szánkó fordul, a sófár is megjelenik már az életművében, a borbélyüzlet pedig hírbörze is egyben. Az élet ritmusát még a természet diktálja, az esti fejés prózai mozzanata az utolsó napszak szimbóluma lehetne.
A család tulajdonából 1914-es olajképek is eljutottak hozzánk. Lisa nővére az ablaknál hol mandolinnal kíséri énekét, hol meg olvasás közben méláz el a távolba. Kontyos anyja kenyeret süt a boglyakemencében, máskor takaróba burkolva pihen a virágtapétás tisztaszobában. 1916-ban feleségét, Bellát és pólyás Ida lányát ültette a távoli nagyvilágra nyíló ablak elé – amelyen átsüt az elvágyódás tudatalatti vagy nyílt gondolata -, míg a Gyerekkocsihoz készült vázlaton már három nemzedék van jelen.
Ám az idill csalóka! Az 1910-es lakodalom sokadalma legalább annyira félelmetes, mint vidám, és a következő évben a születés örömére is sötét árnyak borulnak. 1917-ben A temető kapui mintha a végítélet apokaliptikus látványát vetítenék előre. Az 1925-ös Ünnep családi asztalánál csak a figyelmes szemlélő fedezheti fel a kép sarkában a megdőlt faliórát, de ez 1949-re főszereplővé lép elő, kék szárnyakkal a havas falu felett, mint a kizökkent idő motívuma a szerelmespárt is tokjába zárva. A katalógus reprói közül kimaradt a Pogrom és a Temető 1931-es tintarajzainak drámaisága éppúgy, mint a Háború 1943-as két változata, egyrészt a közelképben kinagyított emberarcokon tükröződő gyötrelem együtt érző megelevenítésével, másrészt a menekülök áradatának panorámikus távolságtartásával. Mindezek kiteljesedése 1934-ben Az angyal bukása című olajfestménye, a tóratekercset mellére szorító férfival az előtérben, mögötte a gyermekét ölelő asszonnyal, hátán kis motyóját cipelő öreggel, tehénkéjét hajtó családdal és a földre hullott, ismert ingaórával… Alaposan feladja a leckét a kiállítás látogatójának 1937- es, sokalakos és komplex kompozícióvázlata is a Forradalom kétarcúságáról – amely a francia történelmi példa szerint is fölfalja a saját gyermekeit – középen a tótágast álló Leninnel, aki az orosz trikolór és a proletariátus vére által vörösre festett lobogó között egyensúlyoz, rajta a sarló-kalapács emblémájával, amely mára mifelénk ismét tiltott hatalmi jelképpé vált…
Múzeumokból, albumokból az egész emberiség közös kultúrkincsévé vált mára a biblikus ihletésű chagalli látomások sora. A falusi élet maga tapasztalta hétköznapjait és ünnepeit jól tudta ötvözni a pásztori társadalmak történeti szájhagyományát őrző legendákkal, akár az Énekek éneke világirodalmi remekművé avanzsált, félig látomásos, félig realisztikus képsorairól van szó a hatvanas évekből, akár a próféták, királyok, népvezérek karizmatikus alakjairól, akik egész életművét végigkísérték a prófétai kort megért mesternek. Ahogyan Salamon szerelmi himnuszába félreismerhetetlenül beolvasztja saját házasságának boldogságát, úgy válik Ráchel sírja (1966) avagy Jeremiás próféta (1968) siralma és Jób (1975) szenvedése saját panaszainak festői kibeszélésévé, a családi kollekcióban őrzött, nagyméretű és monumentális kisugárzású olajfestményeken. Ezekből az avatatlan néző számára is egyhamar kiderül, amit a családi krónika is megőrzött az utókor számára: Chagallnak valóban magát az életet jelentette a művészete, amelyet még az általa rajongva szeretett családjának is fölébe helyezett. De a családja megértette és elfogadta ezt. Így vonult be a família minden egyes tagja a halhatatlanságba, az egyetemes művészettörténetbe. Az orosz-zsidó tradícióban gyökerező, francia kultúrába oltott életmű pedig kiváló példát szolgáltat rohamosan globalizálódó világunk közepette a hagyomány korszerű őrzésére.
Wagner István
Címkék:2001-09