„Az emberek nagy része azt se tudja Szlovéniában, mi fán terem a zsidó”
„Az emberek nagy része azt se tudja Szlovéniában, mi fán terem a zsidó”
Bár sikerült Szlovéniában – ahol egy hitközségbe szerveződik az ország egész zsidósága – minden harminchatodik hitközségi taggal interjút készítenem, ez nem kunszt: a hitközségnek ugyanis 145 – más források szerint 135 – tagja van.
ORSZÁGOS HITKÖZSÉG
Az Európai Zsidó Kulturális Napok (EZSKN) alkalmából érkeztem Ljubljanába, s első interjúalanyom az EZSKN szlovéniai koordinátora, a huszonöt év körüli Ivana Kreft volt. Ivana Kreft (aki pszichológus) egyben elnöknője a Kadimának, a Szlovéniai Zsidó Hitközség (SZZSH) ifjúsági szervezetének is.
Az ország zsidósága egy hitközséghez tartozik, amelynek 145, többségében ljubljanai tagja van. Ivana Kreft szerint Szlovéniában mintegy ötszáz zsidó lakik, ha mindenkit zsidónak tekintünk, aki a hazatérési törvény szerint izraeli állampolgár lehet. Bár az SZZSH egyházként és nem nemzetiségi vagy kulturális szervezetként van bejegyezve, a hitközség szerint a vallás magánügy, így a vallásgyakorlás nem feltétele a hitközségi tagságnak. Az is igaz persze – fogalmaz az elnöknő -, hogy Szlovéniában nehéz lenne a 613 szabályt maradéktalanul betartani, tekintve hogy se kóser étterem, se kóser bolt nincs. A legközelebbi kóser bolt Triesztben van.
A 44 tagú Kadima az SZZSH egyik tagozata, Szlovénia egyetlen zsidó ifjúsági szervezete. Bárki tagja lehet, aki a hazatérési törvény szerint izraeli állampolgárságot nyerhet, szlovén állampolgár és 18 és 35 éves kor között van. Emellett – korlátozott jogokkal – pártoló tagjai lehetnek a szervezetnek külföldiek, illetve nem zsidók.
A jövőt illetően az elnöknő nem pesszimista. Úgy látja: az utóbbi tíz évben egyre többen vesznek tevékenyen részt a hitközség és a Kadima munkájában.
Ivana Kreft szerint a szlovéniai antiszemitizmus nem jelentős; az emberek nagy része azt se tudja, mi fán terem a zsidó. Hozzáteszi: az EZSKN célja a zsidóságot valamennyire megismertetni a többségi társadalommal.
AZ SZZSH OLASZORSZÁGI FŐRABBIJA
Másnap Triesztben interjúvoltam meg Szlovénia főrabbiját. A város – csinos házak, vasút, postahivatal, írná Révai Nagy Lexikona, joggal – olyan, mintha Bécset eltolták volna a Földközi-tenger partjára, ami nem csoda, tekintve, hogy Napóleon átmeneti hódításait leszámítva 1382 és 1918 között a Habsburgok birtokolták.
Korábban odaértem, így bementem a sábeszt búcsúztató istentiszteletre, ami nagyon olaszosra sikeredett: kis gyerekek fogócskáztak a zsinagógában, mindenki kiabált, de agresszió sehol. Valószínűleg a trieszti zsinagógában ez a norma.
Ariel Haddad, Szlovénia 39 éves főrabbija a Trieszti Zsidó Múzeum munkatársaként kapcsolatba került a Ljubljanai Modem Történelmi Múzeummal. A kapcsolatból történelmileg úgy alakult, hogy a Soával de facto megszűnt és tíz éve újjáalakult szlovéniai hitközségnek a továbbra is Triesztben élő, olasz állampolgár Haddad lett 2003-ban a főrabbija. Jelenleg havonta legalább egyszer, valamint az ünnepeken tart istentiszteletet Ljubljanában.
A főrabbi elmondta: Jugoszlávia 1941-es feldarabolása előtt Ljubljanában nyolcvan-kilencven zsidó élhetett. Szlovénia zsidóságát szinte kivétel nélkül deportálták Alsólendváról és Muraszombatból 1944 tavaszán, a Magyar Királyi Csendőrség és a MÁV szíves közreműködésével.
A szlovéniai zsidók többsége szekuláris; az aktív tagok közt sok a fiatal. Kevesen vannak, így nincs külön haszid, ortodox, reform vagy konzervatív hitközség. Az, hogy a szekuláris többségű hitközségnek lubavicsi haszid főrabbija van, időnként eredményez vitákat, de a közösség egysége nincs veszélyben: a hívek elfogadják Haddadot.
A SZÁZNEGYVENÖTÖS LÉTSZÁM CSAK VÁGYÁLOM?
Andrej Kozar Beck, a SZZSH ötvenhárom éves elnöke Belgrádban született szabadkai magyar anyanyelvű zsidó anyától, míg szlovén édesapja a királyi Jugoszlávia hadseregében szolgált hadnagyként, majd partizánkodott, végül a Jugoszláv Néphadsereg tábornokaként vonult nyugdíjba. Kozar Beck anyanyelve a szerb, magyarul csupán pár szót beszél, héberül a konyhanyelvet bírja, írni – mármint héberül – nem nagyon tud. Kozar Beck megerősíti azt a feltételezésemet, hogy a belgrádi zsidóság jelentős része beszél magyarul, tekintettel arra, hogy az elcsatolt országrészekből: a Bácskából vagy a Bánátból származnak.
A család 1971-ben, idősebb Kozar nyugdíjazásakor Ljubljanába költözött. Kozar Beck apja pontosan tudta, hogy Tito halála után Jugoszlávia szétesik, és – bár akkor még kisebb volt a tagállamok politikai és gazdasági helyzete közti különbség, mint most – jobb lesz Ljubljanában élni, mint Belgrádban.
A klinikai pszichoterapeuta Kozar Beck tíz éve hitközségi elnök. Mint mondja, a hitközségnek örökké pénzügyi gondjai vannak, és elnökként egy vasat sem kap, sőt: neki kerül egy vagyonba az elnökösködés.
Interjúalanyom szerint a Soá előtt mintegy háromezer zsidó élt a mai Szlovénia területén, 1945-ben pedig százan, s közülük sokan emigráltak, főleg Palesztinába/Izraelbe. Most a hitközségi tagok körülbelül fele él Ljubljanában. Erős az asszimiláció, és sok – országosan talán ezer-kétezer – zsidó van, aki nem akar hitközségi tag lenni. Számosán kikeresztelkedtek közülük, és sokan félnek. Vannak, akik vállalják a zsidóságukat, ugyanakkor szintén nem akarnak hitközségi tagok lenni.
A katolikus egyház olyan erős Szlovéniában, mint Lengyelországban – véli az elnök. Ráadásul – bár országosan mintegy harminc egyház van bejegyezve – egy új törvénynek köszönhetően a katolikus egyház első lett az egyenlők között. A Vatikánnal kötött konkordátumnak van egy titkos záradéka, aminek tartalmát – mivel az titkos – interjúalanyom nem ismeri, de azt veszi észre, hogy az utóbbi években a katolikus egyház minden területen látványosan tör előre.
Szlovéniának 1944-től 2003-ig nem volt rabbija, s 2003-ban lett Ariel Haddad az ország főrabbija. A titói rendszer kifejezetten ellenségesen viszonyult a vallásossághoz, így a zsidósághoz is: 1954-ben például felrobbantották a muraszombati zsinagógát. Három évvel ezelőttig kósert sem lehetett kapni Szlovéniában, most lehet: a kóser ételeket Triesztből hozzák.
A mai zsidó vallási életről Kozar Beck azt mondja: igaz, hogy a zsidóság többé-kevésbé szekuláris, és az is igaz, hogy csak körülbelül havonta, esetleg havonta kétszer van istentisztelet, de amikor van, mindig kivan a minjen: tizenegynéhány halachikusan zsidó férfi van ilyenkor jelen.
A hitközségi tagság feltétele a halachikus zsidóság, de az október végi vagy november eleji közgyűlésen ezen várhatóan változtatnak, és bárki tag lehet, aki a hazatérési törvény szerint megkaphatja az izraeli állampolgárságot. Kozar Beck optimista: szerinte a hitközség létszáma a módosuló alapszabálynak köszönhetően az elkövetkezendő években nőni fog. Ezt azzal támasztja alá, hogy a hitközség az elmúlt években héber nyelvtanfolyamokat indított – a szlovéniai zsidóság túlnyomó részében szlovén anyanyelvű – és olyan személyek is elkezdték tanulni a hébert, akik eddig hiányos pedigréjük miatt nem lehettek tagjai a hitközségnek.
A lubavicsi főrabbival jó a kapcsolat, bár a szlovéniai zsidóság egyik tagja nagyon rosszakat mondott a főrabbiról; szerinte ugyanis az ő ultraortodox felfogása nincs összhangban a főleg világi szlovéniai zsidóság szemléletével. Az elnök szerint azonban Haddad elfogadja a szlovéniai zsidóság szekularizáltságát, ők pedig igyekeznek magukévá tenni a judaizmus alapjait.
A 2001-es népszámláláson kilencvenen vallották magukat zsidó nemzetiségűnek, és huszonhármán izraelita vallásúnak. Hivatalosan csak két nemzetiség van Szlovéniában, az olasz és a magyar. A többi etnikum nincs föltüntetve a kérdőíven, csak az „egyéb” rovatba lehet mást beírni. Ezt az anomáliát Kozar Beck egyszer fölvetette Milan Kucan akkori államfőnek, de az az elképzelés, hogy a zsidóság a magyarsággal és az olaszsággal jogilag egyenrangú nemzetiséggé váljék, merev elutasításra talált.
A SZZSH vagyona egy imaterem, egy kóser konyha és néhány helyiség. Európa harmadik legrégibb, még álló zsinagógája, az 1196-ban épült maribori zsinagóga például ugyanúgy a Kulturális Minisztériumé, mint a XVIII. században épült alsólendvai. Ez utóbbi múzeumként – de nem zsidó múzeumként – működik. Kozar Beck szeretné elérni, hogy a hitközségnek legyen önálló épülete, de az állam részéről a kártérítés, az elkobzott javak visszaadása igencsak vontatottan halad. A most is regnáló jobboldali kormánnyal könnyebb tárgyalni, mint a baloldalival, mert a jobboldali kormány a szlovéniai hitközséggel szimpatizáló nyugati lobbiknak jobban meg akar felelni – teszi hozzá.
A szlovéniai antiszemitizmus interjúalanyom szerint nagyon erős, de az utóbbi tizenöt évben a politikán belül nem volt antiszemita megnyilvánulás. Nyolc éve meggyaláztak több zsidó sírt, a polgármester azonnal letakaríttatta az összefirkált sírokat, és elnézést kért, de a tettesek nem kerültek elő. Négy-öt éve a hitközség üzenetrögzítőjére mondott valaki egy háromperces gyűlöletbeszédet. Kozar Beck szerint az emberek többsége nem ismeri a zsidókat, az előítéleteknek ez lehet az oka.
Következő interjúalanyom, a harminchárom éves Klemen Jelincic Boeta Ljubljanában született, s részben Izraelben él: szociológiából doktorál Tel-Avivban, közben történelemből diplomázik Ljubljanában. Jelincic Boeta szinte teljesen zsidó hagyományok nélkül nőtt föl, s tizennyolc éves korában saját elhatározásából körülmetéltette magát.
Interjúalanyom szerint a szlovéniai közbeszédben a zsidóság nem létezik: a legutóbbi, 2002-es elnökválasztáson a kilenc elnökjelöltből ketten voltak zsidók, egy harmadik elnökjelöltnek pedig a gyereke az, a kérdés mégsem került szóba a választási kampány során, és a választók túlnyomó része nem is tudta a zsidó elnökjelöltekről, hogy zsidók. A rasszizmus azonban jelen van az országban, és főleg a vendégmunkásként ott élő szerbek, bosnyákok, macedónok és koszovói albánok ellen irányul.
Jelincic Boeta szerint Szlovénia mai területén 1200 zsidó élhetett 1941 tavaszán, közülük ezren Alsólendván és Muraszombatban.
Amikor tíz éve megalakult a hitközség, 85 tagja volt, most 135 van. Jelincic Boeta szerint a 145-ös szám csak a feltuningolt, hivatalos változat, lényegesen jobban hangzik ugyanis, mint a 135. „Ez politika” – mondja. Úgy véli: két generáció múlva Ljubljanán kívül Szlovéniában nem lesznek zsidók. Jelincic Boeta tőlem szerez tudomást a hitközségi elnök azon alapszabály-módosítási elképzeléséről, hogy a tagság feltétele ne a halachikus, hanem az egynegyed zsidóság legyen. „Ha ezt elfogadják, kilépek a hitközségből” – reagál, mert „a hagyományokat be kell tartani”. Kompromisszumként azt tudja elképzelni, hogy csak azok a halachikusan nem zsidó zsidók lehessenek hitközségi tagok, akiknek az apja is tagja a SZZSH-nak.
Hát, így megy ez Szlovéniában.
Szegő Péter
A fenti írás riportsorozatunk része, amelyet az Európai Unióhoz csatlakozott tíz új tagország zsidó közösségeiről készítünk.
Címkék:2006-11