“Az emberek hajlamosak konform válaszokat adni” – interjú Kovács Andrással, a kutatás vezetőjével
„Az emberek hajlamosak konform válaszokat adni”Interjú Kovács Andrással, a kutatás vezetőjével
Kovács András szociológus, a magyar zsidóság háború utáni társadalomtörténetének egyik legjelentősebb kutatója, a téma egyik legismertebb szakembere itthon és külföldön. Kovács – többekkel együtt – kötődött a demokratikus ellenzékhez, az első szamizdat kiadvány (Marx a negyedik évtizedben) szerkesztője volt s több írása is megjelent a második nyilvánosság különböző orgánumaiban. A háború után felnőtt „elveszett nemzedékről” szóló első tanulmánya a Párizsi Magyar Füzetek kiadásában jelent meg 1984-ben. „Hogyan tudtam meg, hogy zsidó vagyok?” című interjúválogatása, melyet Erős Ferenccel és Lévai Katalinnal együtt állított össze, a háború utáni asszimilációban felnőtt nemzedék zsidósággal való – gyakran groteszk, tragikomikus – szembesülését mutatja be. E generáció identitáskérdéseivel számos magyar és idegen nyelvű tanulmányában foglalkozott. Első ízben végzett átfogó vizsgálatot a magyarországi antiszemitizmusról, melynek eredményeiről egy könyvet és több tanulmányt irt. Most folyó kutatása, a mai magyarországi zsidóság részletes „feltérképezése” (melynek első gyorsjelentéséből idézünk részleteket) talán eddigi legnagyobb tudományos vállalkozása.
-
Magyarország nem az első azon országok sorában, ahol adatfelvétel készül a zsidó népességről. Milyen tanulságai vannak ezeknek a vizsgálatoknak? Hogyan lehet „bemérni” egy olyan közösséget, amelyről sehol nincs nyilvántartás?
– Nagy különbség van az egyes országok között a tekintetben, hogy miként juthatunk el az alapsokasághoz, vagyis a teljes zsidó népességhez. Dél-Afrikában a hitközségi tagságot vették alapul, mivel – ha jól tudom – az ott élő zsidók, kevés kivétellel, mind tagjai a hitközségnek. Argentínában, ahol nemrég zajlott az adatfelvétel, de az eredmények még nem ismertek, hasonló a helyzet. Angliában már nehezebb dolguk volt a kutatóknak: ott a telefonkönyvben található zsidó nevekből vettek mintát, abból kiindulva, hogy itt a névváltoztatás kevésbé volt jellemző, mint más országokban. Ez esetben már jelentkeznek bizonyos problémák az adatfelvételnél. Az Egyesült Államokban a tíz évvel ezelőtti mintavételi eljárást ma már nem találták használhatónak, ami a most küszöbön álló vizsgálat vezetői között komoly vitákat okozott. Mindezzel együtt azonban a fent említett országok mindegyikében volt valamilyen definíciója az alapsokaságnak, nálunk semmilyen hasonló kiindulópont nem állt rendelkezésre. A hitközségi tagság csekély száma miatt erre nyilván nem alkalmas, a zsidó nevek alapján szintén nem lehet elindulni: nem volt semmilyen objektív kiindulópontunk. (Hasonló gondokkal kellett szembenézni Ukrajnában is, ahol szintén most folyik adatfelvétel a zsidó közösségről.) Ezért kellett olyan mintavételi eljárásokat alkalmazni, amelyek magukban rejtik a torzulás lehetőségét.
-
Mennyit torzíthat ez a minta?
– Úgy vélem, mivel több, mint kétezer interjú készült, elegendő adat áll rendelkezésre, hogy minden jellegzetes zsidó csoportról kielégítő jellemzést adhassunk. A torzulás ezeknek a csoportoknak az egymáshoz viszonyított arányában jelentkezhet. Mintánkban a zsidósághoz jobban kötődő, valamint – feltehetőleg – a magasabb státusú rétegek aránya nagyobb, mint az egész zsidó népességben. Ezeket azonban lehet majd korrigálni. Az adatokból pontosan kiderül, hogy mik azok az identitáshordozó – tradicionális vagy nem tradicionális – motívumok, amelyek révén az emberek kötődnek a zsidósághoz. Ezeknek a hierarchiája pontosan megjelenik a válaszokban: a kóser étel fogyasztása a legkevésbé jellemző, a zsidó temetkezés fordul elő a leggyakrabban. A gyerekkori család és a kérdezett jelenlegi családjának összevetéséből világosan látszik a tradíció visszaszorulása egyik generációtól a másikig. Jól összevethető tehát a különböző identitásteremtő tényezők súlya, a nemzedékek, sőt még az egyes korosztályok viszonya is a hagyományhoz. Nagyon jól kirajzolódnak tehát a trendek. Hogy a számok abszolút értéke mennyire áll közel a valósághoz, ott már jogos a kétely: úgy vélem, itt a valóságban mutatkozó maximummal vagy annál is magasabb értékkel van dolgunk. A számok értékelésénél tudni kell, hogy inkább a zsidósághoz jobban kötődő rétegek javára torzít.
-
De honnan tudjuk meg azt, hogy mennyire? Zsidó körökben elfogadott becslés szerint az állítólagos nyolcvanezer magyar zsidóból talán tízezer kötődik bármiképpen a zsidó közösséghez – ha másképp nem, hát úgy, hogy évente egyszer elmegy a hanukabálra. A felvétel adatai szerint viszont a kérdezettek 55 százaléka jár vagy járt zsidó hittanra, 23 százalékuk ismeri jól a héber ábécét, a 18-25 év közötti korosztálynak pedig 42 százaléka (!) tagja valamilyen zsidó ifjúsági szervezetnek. Személyes tapasztalataim alapján ezek az adatok nem a közösséghez tartozás magas arányát bizonyítják, hanem inkább azt, hogy a mintában túlreprezentált a közösséghez kötődő réteg.
-
A mi kérdezetteink egyharmada mondja, hogy megtartja a Jom Kipurt. Mivel a kérdés a szőkébb családra vonatkozott, az is igen válasznak tekintendő, ha a feleség böjtölt az elmúlt években. Tudni kell azt is, mi a sajátsága az ilyen szociológiai felvételeknek: a kérdezési helyzetben az emberek hajlamosak konform válaszokat adni, jelen esetben olyanokat, amelyek a zsidósághoz való kötődésüket mutatják. Hiszen például a közreműködésre való felkérést is a hitközségtől kapták.
-
De hogyan lehet később ezt a torzítást kiküszöbölni?
-
Az adatok alaposabb vizsgálata során többé-kevésbé körülhatárolható csoportokat látunk, amelyekről megmondható, mennyire jellemző rájuk a tradícióhoz való kötődés. Biztosan számíthatunk bizonyos magatartásformák együttjárására is. Ezek alapján tudjuk majd korrigálni a valóságtól elrugaszkodottnak tűnő arányokat. Teljesen kiküszöbölni azonban nem tudjuk ezeket – és ez így van minden szociológiai felmérésnél.
-
Választ kapunk majd arra a kérdésre, hogy valójában mennyi is ma a magyarországi zsidóság létszáma?
-
Stark Tamás történész a rendelkezésre álló összes statisztikából és egyéb adatokból készített egy részletes becslést a mai magyar zsidóság létszámáról. Ez a mi adatfelvételünktől független kutatás, de a mi kutatásunkat összefoglaló kötetben szerepelni fog.
(g.j.)
Címkék:2000-03